Perry Rhodan: Myth of the Illochim – kosmonaut detektivem

Občas je nutné protáhnout si mozkové závity – slavný hrdina se o to snaží a jen mimochodem během putování řeší pradávnou záhadu.
Seznam kapitol
 1. Zlé tušení
 2. Kulisy zrady

Perry Rhodan, člověk, který jako první vstoupil na měsíc a objevil na něm mimozemskou loď, v níž se nacházeli přátelsky naladění ufoni. Ti umožnili lidstvu technologický růst a dokonce i nesmrtelnost. Co započalo roku 1971, pokračuje až do utopického letopočtu 3944, kdy musí slavný kosmonaut řešit únos své bývalé manželky.

Odkrývá tak pomyslnou nitku intrik, táhnoucí se i mezi špičkami vlády

Mezitím se sice stal jedním z nejvýše postavených občanů Impéria Sluneční soustavy, ale to je při pátrání spíše na škodu a jeho funkce žádné signifikantní výhody nepřináší.

perry_rhodan_myth_of_the_Illochim_01.jpgperry_rhodan_myth_of_the_Illochim_02.jpg

Posuďte sami: Hned v úvodu, kdy je proveden záhadný útok na jeden kancelářský komplex, vybíhá hlavní hrdina ze dveří své kanceláře, aby následně zjistil, že nikam nemůže a pro svou vlastní bezpečnost musí zůstat sedět na místě a koukat do zdi. Nařízení bolí o to více, když si uvědomí, kdo ho nařídil – jeho dobrý přítel Bully. Perry Rhodan se nevzdává a pomalu zjišťuje, o co jde. Pod vaším vedením tak odkrývá pomyslnou nitku intrik, táhnoucí se mezi špičkami vlády a vedoucí až k rozlousknutí dávné záhady.

perry_rhodan_myth_of_the_Illochim_box.jpgPerry Rhodan je populární německá sci-fi série, jejíž první publikace se datuje již do roku 1961. Popularitu si získala především v domovském Německu, ale i Americe a Japonsku, svůj fanklub dokonce má i u nás. Za zmínku stojí rovněž fakt, že doposud vycházejí další pokračování a v současné době má série již úctyhodných 2450 dílů. Od témat, točících se jen kolem Země (kdy Perry Rhodan například řeší deaktivací všech jaderných bomb Studenou válku), se postupem času dostává až k řešení problémů celého Impéria Sluneční soustavy.

Ke slovu se tak dostávají i zcela unikátní rasy, jejichž počet začíná být pomalu větší než ve Hvězdných válkách. Také samozřejmě můžete počítat s velkým množstvím hlavních i vedlejších postav, přičemž u těch důležitějších jde hlavně o jejich unikátní charakter a, mimo jiné, i o řešení osobních problémů. Dočkat se tak můžete i dílů Perryho Rhodana, kde se žádný Perry Rhodan nevyskytuje a místo něj přebírají roli tahouna jiné postavy. Jinými slovy – to se nedá převyprávět, to se musí přečíst.

 

perry_rhodan_myth_of_the_Illochim_03.jpgperry_rhodan_myth_of_the_Illochim_04.jpg

Hlavní pointu příběhu samozřejmě neprozradím, ale již z podtitulu vyplývá, že se točí kolem rasy Illochimů, ne nepodobným andělům. Teorie, že šlo o zbožštělé mimozemšťany, kteří přistáli na Zemi a zmizeli beze stopy poté, co lidem umožnili technologický vzestup je každopádně zajímavá a důstojná vybudovanému jménu sci-fi série. Problémem jsou vedlejší, ryze adventurní problémy. Ty totiž v kontextu světa občas lehce nedávají smysl a je až s podivem, proč se věc, snadno řešitelná pouhou komunikací, musí tak složitě obcházet.

Zapnout roboty

Příkladem budiž počáteční hádanka s uvězněním v budově. Proč zkrátka jako vrcholný představitel lidské rasy nezavolá Perry svému kamarádovi a nepožádá ho o vysvětlení? Kdyby se ukázalo, že jde Bully vyloženě proti hlavnímu hrdinovi, určitě bych pomáhal Rhodanovi s větším zápalem.

Rozhovory jsou dobře napsané a kontakt s ostatními lidmi vás určitě bude bavit

Takto jsem spíše měl nulovou motivaci zjišťovat, co je za dalšími dveřmi a proč mi byla unesena přítelkyně, ke které mám údajně citový vztah. Možná za mou emoční impotenci může neznalost předlohy, ale i tak si myslím, že autoři mohli uvést charaktery lépe.

perry_rhodan_myth_of_the_Illochim_05.jpgperry_rhodan_myth_of_the_Illochim_06.jpg

I když adventura stojí a padá na sžití s postavami a příběhem, v Mýtu Illochimů je prvně jmenovaná složka krutě strčena do pozadí, jak ostatně vyplývá z předchozího textu. Díkybohu se najdou výjimky jako například profesor, z něhož po jistém incidentu nezbylo nic víc než mozek a ten levituje ve speciální rakvi vybavené technologií, která mu umožňuje žít a vynalézat. Jeho samotného ale takový položivot vůbec nebaví a dává to náležitě najevo. Perryho rozhovor s touto postavou má lehce cynickou příchuť a u profesorových řečí se nelze neusmát.

perry_rhodan_myth_of_the_Illochim_07.jpgperry_rhodan_myth_of_the_Illochim_08.jpg

I další rozhovory jsou dobře napsané a kontakt s ostatními lidmi vás určitě bude bavit. Autoři totiž využili inventář zajímavým způsobem – nejsou v něm jen předměty, ale ukládají se do něj i důležité informace, na něž se můžete ptát v rozhovorech, či je přímo používat k řešení problémů.

Ještě více potěší i možnost důkladného prozkoumání předmětů i informací počítačem, kdy vám hra vyplivne o každé věci několik odstavců textu. Občas je toto zjištění detailů dokonce klíčové pro další postup hrou, protože Perry také neví vše.

Dostupné pro: PC
Žánr: Adventury | point&click adventura
Výrobce: Braingame Publishing | Webové stránky hry
 • Nádherná grafika
 • Logické puzzly
 • Poutavě napsané rozhovory
 • Možnost vyřešit metodou „pokus-omyl“ i zapeklitější hádanku
 • Pixelhunting
 • Nutnost papíru a tužky
 • Chybí inovace
 • Nelogické problémy
 • Sžití s postavami
Související články
 1. Recenze: Jack Keane – vzpomínka na lucasovské adventury
 2. Recenze: Experience112 – hra, které uvěříte
 3. Agatha Christie: Evil Under the Sun – tuhá adventura s Herculem Poirotem v čele
 4. Představena adventura Art of Murder: FBI Confidental

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole