Pět nej: hororové hry – raději nechte svítit světlo

Strach je tu s námi od počátku a spousta lidí se ráda bojí. Při hraní hororových her. Které jsou však ty nejlepší? Zkusili jsme je vybrat.
Seznam kapitol
  1. Strašidelné domy a města
  2. Vetřelci a umělé inteligence

Včerejší recenze na Dead Space 2 nás nechala zavzpomínat na hry, které dokázaly podobně (a ještě více) vylekat. Překvapivě jsme zjistili, že děsivých her je poměrně hodně a jen těžko se nám vybírala pětice těch nejzásadnějších. Nicméně nakonec výběr vznikl a níže se můžete přesvědčit, které jsou pro nás ty nej. Pokud máte jiné adepty (jako že tomu věříme), neváhejte je doplnit v podobě krátkého odstavečku do diskuze.

1.) Alone in the Dark

Čím začít, než hororovou klasikou. První Alone in the Dark vyšel na PC roku 1992 a později se zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako první surival horor. Zároveň to byla jedna z prvních her stavějících na předrenderovaném pozadí a fixních záběrů kamer – praktika zvyšující filmový dojem, ovšem poněkud otravný herní prvek. AitD se inspirovala dílem H.P. Lovecrafta a brnkala na klasickou strašidelnou strunu – opuštěný děsivý dům s tajemstvím, v jehož místnostech se prohání zabijácké zrůdy. Alone in the Dark patří mezi méně akční hororové hry, bojový systém je poněkud prkenný, zbraní k dispozici málo, příšery se dají často zlikvidovat jen vyřešením hádanky, případně jsou nezničitelné a nezbývá než utíkat. 

Alone in the Dark 3.png Alone in the Dark.jpg

V rychlém sledu vyšla dvě pokračování, jedno na pirátské téma, druhé na divokém západě, přičemž kvalitnější byl rozhodně Alone in the Dark 3. Legendární hororová série se dočkala dvou pokusů o restart – The New Nightmare v roce 2001 a Alone in the Dark (případně s podtitulem Inferno pro vylepšenou PS3 verzi) z 2008. Ani jeden z pokusů se však nesetkal s větším komerčním úspěchem.

Poslední Alone in the Dark vyvolal dokonce i obrovskou vlnu kontroverze, když Atari obviňovalo weby, že psaly recenze z warez verze a weby kontrovaly prohlašováním o nátlaku Atari, které povolovalo vydávat dřív jen recenze s kladným hodnocením. Hodně rozpačití jsme ostatně byli ze hry i my na Doupěti. Mimochodem, vznikl i Alone i the Dark film, ovšem režíroval ho Uwe Boll. Víc snad není třeba dodávat.

2.) Silent Hill

Silent Hill je série japonských hororových her (než se dostala do rukou západních tvůrců). Už to napovídá mnohé, protože japonské hry jsou prostě jiné. Když se přidá, že inspirací tvůrců byl film Jakubův žebřík a režisér David Lynch, je jasné, že tyhle hry budou hodně unikátní. Ostatně i samotná japonská filmová hororová tvorba je hodně specifická.

Sérii spojuje tajuplné městečko Silent Hill, které má za sebou ponurou historii a čas od času si přitáhne nějakého obyčejného člověka, aby ho vyráchalo ve své děsivosti a odhalilo mu hrůzyplná tajemství minulosti. Silent Hill 3.jpgSilent Hill je příkladem psychologického hororu – lidská duše, podvědomí a stinné stránky lidské osobnosti jsou hlavním motivem a město prostředek pro jejich odhalení. Proto jsou hrdiny obyčejní lidé, ve třetím díle je to dokonce mladá dívka.

I když hned první díl patří mezi nejlepší horory všech dob, více se mluví o Silent Hill 2 – ostatní tvůrci her jej častěji uvádějí jako svůj zdroj inspirace. Je to poměrně zvláštní, protože kritici ve své době dvojku nepovažovali za tak razantně lepší. Podle mě za to však může větší důraz na psychologickou rovinu děje. Silent Hill se dočkal čtyř dílů od původního týmu, následně se vývoj přesunul na západní týmy. První díl se dokonce dočkal kompletně přepracované verze, která dle slov tvůrců „není remake ani port“. Na aktuálně posledním díle pracuje brněnské studio Vatra Games. Silent Hill se dočkal filmového zpracování a osobně jej považuji za jeden z nejlepších filmů podle hry.

3.) Resident Evil

Resident Evil je druhý zástupce japonských hororů. Ovšem tentokráte se na psychologické blbiny kašle a hraje se na klasickou zombíkárnu. Pravdou nicméně je, že Resident Evil přišel dříve Silent Hill a zároveň si získával i o něco vyšší hodnocení. První díl vyšel na Playstation v roce 1996 a představuje klasickou variaci na téma strašidelný dům. Ostatně Shinji Mikami prý původně měl za úkol vytvořit hru na toto téma, něco jako novou verzi Sweet Home, což byla hororová hra Capcomu na Famicon (japonský NES)z roku 1989. V Resident Evil jste mohli ovládat jednoho ze dvou členů elitního týmu, který havaroval s helikoptérou a našel útočiště v nedalekém sídle. Ovšem to se brzy ukazuje jako plné zombíků a dalších zmutovaných zrůd. Hon za přežitím a odhalením stavení může začít.

Resident Evil 3.jpg Resident Evil.jpg

Resident Evil stejně jako předchozí hry hodně stojí na řešení hádanek, ovšem je více akční a sází spíš na lekačky než na psychologické deptání hráče. Munice je vzácná, stejně jako lékárničky, což nutí bojovat s rozmyslem a častěji zvolit spíš útěk. Pocit strachu, podobně jako u Silent Hill a AitD, též pramenil z nešikovného ovládání (nelze se pohybovat při střílení) v kombinaci s občas matoucí fixní kamerou. Ostatně, nemožnost se hýbat zůstala až do Resident Evil 5, kde ji většina kritiků odsoudila jako hodně zastaralý herní prvek.

Resident Evil 2 vynikal kromě technického zpracování i přesunem do města Racoon City, kde jste navíc hráli za dvě různé postavy, jejichž dějové linky se navzájem prolínaly – hodně netradiční vyprávěcí styl. Vysokou kvalitu a podle toho zasloužená hodnocení si hlavní série drží stále, výjimečný je Resident Evil 4, který překonal spoustu herních prvků a spíš než hororovou atmosférou fascinoval výbornou hratelností. Víc o sérii napoví náš tematický článek.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |