Petice za novou redakci SCORE

Včera kolem poledne byly definitivně spuštěny stránky věnované petici za odstoupení stávající redakce SCORE. Vzhledem k tomu, že se jedná o nevídaný počin v historii herních periodik, zeptali jsme se autorů této petice, o co vlastně jde. Na mé dotazy trpělivě odpovídali Alois Chumchal spolu s Lukášem Kutnerem, iniciátoři celé akce.
Petice za novou redakci SCORE
Včera kolem poledne byly definitivně spuštěny stránky věnované petici za odstoupení stávající redakce SCORE. Vzhledem k tomu, že se jedná o nevídaný počin v historii herních periodik, zeptali jsme se autorů této petice, o co vlastně jde. Na mé dotazy trpělivě odpovídali Alois Chumchal spolu s Lukášem Kutnerem, iniciátoři celé akce.

Kdo všechno stojí za peticí proti redakci SCORE?

Není toho mnoho, v této chvíli vlastně jen dva lidé - já a Lukáš Kutner, se kterým se osobně vlastně ani neznám. Nicméně nejde opomenout ani to množství čtenářů, kteří přispívali do auditů na stránce SCORE a veřejně hlásali svůj názor.

Kdy se zrodil nápad vytvořit tuto petici? Jak dlouho trvala příprava stránky?

Nápad na tuto petici se zrodil asi před dvěma týdny, realizace stála asi týden času - od textového zpracování, naprogramováni skriptů až po konečnou grafickou úpravu.

Nepřipadne ti celá akce trošku jako "Děkujeme, odejděte"?

Dá se říct, že ano, celá akce by se dala brát v tomto duchu, nicméně doufám, že ta naše dopadne podstatně lépe.

Jak dlouho bude petice "aktivní", kolik očekáváte respondentů?

Záleží, jakým tempem se nám povede rozjet kampaň na významných serverech zabývajících se počítači, počítačovými hrami a Internetem, bez kterých by se o naší petici samozřejmě nikdo nedozvěděl. Záleží také na přírůstku podpisů - bylo by hloupé zastavit vše v nejlepším. Pokud klesne návštěvnost a přestanou přibývat podpisy, bude nejvyšší čas - já osobně bych to viděl tak na 2 týdny.

Co se týče počtu podpisů, tak je situace podobná - přece jen neděláme podobné akce denně ;-), nicméně SCORE čte kolem 60 tisíc čtenářů, takže bychom byli rádi za polovinu tohoto čísla. Nevěřím ale, že je toto číslo dosažitelné - ať již z důvodu, že ne všichni čtenáři mají přístup na Internet či že se o akci vůbec nedozvědí. Dalším problémem může být neochota cokoliv podepisovat a v neposlední řadě lenost, která jim říká, že to určitě podepíše někdo jiný, tak jejich hlas již nebude nezbytně nutný.

Zdá se, jako byste a priori předpokládali, že skupina čtenářů, kterým současné SCORE vyhovuje, neexistuje?

Nejspíš se nějaká část najde, nicméně nepředpokládáme, že by byla nějak veliká - spíš jde o ty, co to nedávají najevo a nebo je jim to jedno. Podle mého jde hlavně o nové čtenáře, kteří neví, jaké to bylo kdysi a k časopisu nic necítí...

Myslíš, že se najdou lidé, kteří "k časopisu nic necítí", ale přesto se podepíší pod něco, co nemohou sami posoudit?

Myslím si, že je to možné, a to hlavně z důvodu na stránce zveřejněných odkazů, na kterých si mohou přečíst něco více o tom, jak s námi ve SCORE jednají. A podle toho, co se zde dozvědí, si sami mohou udělat obrázek o tom, jak to je a položit si otázku, zda by to tak mělo byt. Navíc můžou při podpisu zvolit volbu, že nejsou pravidelnými čtenáři, čímž dají najevo, že nepatří mezi "skalní".

Co vás k vytvoření petice vedlo nejvíce?

Podrazy, které na nás šéfredaktor spolu s redakcí ušil - ať již několikrát probírané optické myši, díky kterým se k původním čtenářům přidalo množství nových lidí, kteří si SCORE předplatili a svěřili své peníze vydavateli, který je o ně připravil, podobně jako avizované hry, které měly nové čtenáře nalákat a které nikdy na SCORE nevyšly (eventuelně pouze jako několikaúrovňové demo). Stálí čtenáři si určitě všimli ještě dalších věcí - vzpomeňme například ignorování vzkazů na oficiální stránce, které jsou pravidelně nechávány bez odpovědí, stejně jako neodpovídání na maily zaslané přímo na adresu redakce.

Dalším důvodem je také osud jiných herních titulů, které v této chvíli ztrácejí významnou konkurenci - a kde není konkurence, tam se žije špatně. Nemám tím na mysli narážky na konkurenční časopis, eventuelně šíření pomluv. Mám na mysli zdravou soutěž o to, kdo bude mít hezčí design časopisu, poutavější obsah, hezčí web nebo kdo dodá lepší hru.

Máme tu přece ještě LEVEL a Gamestar…

Přesně tak - zatím tu máme velmi slušně prosperující LEVEL a pak Gamestar - nicméně se obávám okamžiku, kdy zmizí SCORE a pro LEVEL již nebude žádná zdravá konkurence, kterou teď SCORE plní. Gamestar je podle mého názoru zatím v plenkách, ale je možné, že kdyby došlo ke krachu SCORE, velmi brzo by se i on dostal na výsluní – přece jen tam donedávna byla téměř celá redakce bývalého SCORE.

Mám pocit, že si malinko protiřečíš – současná redakce, jak tvrdíš, plní funkci zdravé konkurence, ale současně je to přesně to, proti čemu brojíte (tedy proti současné redakci). Jak to mám tedy chápat?

Řekněme spíše „kterou SCORE do nástupu nové redakce vcelku spolehlivě plnilo“.

Nemáš pocit, že v současnosti prodává časopis právě plná hra na přiloženém CD?

Určitě je významnou součástí časopisu, podle které se čtenáři rozhodují, po čem sáhnout - stačí si vzpomenout na to, jak v LEVELu vyšla jako CD příloha Fallout - jedna z nejlepších RPG her, a po LEVELu nebylo na stáncích během chvilky ani vidu ani slechu. Nicméně jen o plnou hru nejde - viz příspěvek na jednom z auditorií SCORE, kde čtenáři chtějí také časopis bez CD. Proto jsme znovuzavedení SCORE bez přílohy přidali i mezi body naší petice.
Rozepiš se podrobněji o svých požadavcích...

Myslím, že jednotlivé body jsou napsány vcelku jasně - máš na mysli něco konkrétního?

Tak tedy… odkud by se měla rekrutovat nová redakce? Máš na mysli někoho konkrétního?

Chápu, že dělat šéfredaktora časopisu není zrovna jednoduchá věc, navíc práce pro vydavatelství, jako je Omega Publlishing, může být docela problém - nikde nemáme jistotu, že Tomáš Zvelebil není pouze jejich loutkou. Novým šéfredaktorem by měl být někdo, kdo si čtenářů cení nadevše a nenechá s sebou příliš manipulovat. Nicméně najít někoho alespoň o trochu lepšího než je nynější šéfredaktor by neměl být zas tak velký problém.

Považuješ tedy Tomáše Zvelebila za zcela neschopného?

Nejen já, ale i někteří významnější představitelé herních komunit jej považují za docela směšnou figurku - nicméně záleží na úhlu pohledu, některým spíš ukápne slzička.

A zbytek redakce?

Zbytek redakce, to už by záleželo na onom novém člověku. I v nynější redakci se najdou vcelku schopní lidé, a kolem nich určitě také žije docela velká spousta. Dal bych tudíž příležitost novým a mladým, ať se o to pokusí. A zde již bude záležet na zkušenostech a schopnostech nového člověka, zda si redakci vychová tak, aby dělala čest dřívějšímu jménu, a nebo naopak jednou pro vždy ukončila smrtelné křeče časopisu. Snad budeme mít při výběru více štěstí, než má náš národ v tuto chvíli v politice.

Máš nějaké zkušenosti s publicistikou?

Ne, zatím jsem nikdy nikde žádný článek nepublikoval a ani nikam nepřispívám. Pokud je můj sloh poněkud nestandardní, může to být způsobeno několika manuály, které jsem psal pro mého předchozího zaměstnavatele ;-).

Znáš se ty nebo Lukáš s někým z redakce SCORE?

Ne, ani já, ani Lukáš se s nikým ve SCORE neznáme a s žádným jsme se zatím nesetkali.

Jaký očekáváš výsledek?

Výsledků může nastat několik - nejlepší by samozřejmě byl ten, ve kterém získáme dostatečný počet hlasů, redakce se vystřídá a na její místo přijde nová a lepši, která časopis pozvedne zpět na jedno z nejvyšších míst v počítačově herní publicistice.

Nejhorším by pak bylo sehnat minimální množství hlasů, takže by nynější redakce zůstala, kde je. SCORE by se naposled zatřepalo a již by o něm nikdo neslyšel. Za ním by ovšem mohly velmi brzo následovat další herní časopisy, jako je například LEVEL, protože by již nebylo zdravé konkurence, nebylo by s kým soupeřit a s kým se předhánět. A to by byl konec - já osobě bych byl raději pro první možnost.

Předpokládáš, že bude redakce SCORE na tyto výsledky nějak reagovat?

Myslím že jí nic jiného nezbude, i kdyby to měl být pouze smích nad naší prohrou ;-).

Uvažujme pozitivně – podpisová akce se zdaří, seženete 30000 podpisů, donesete je do redakce SCORE. Co ale potom?

Kromě redakce hodláme přinést podpisy i do vydavatelství - a dát tím najevo, že se nám SCORE tak, jak vypadá teď, nelíbí, a pokud nás chtějí mít dál mezi svými čtenáři, budou pro to muset něco udělat. A čtenost je samozřejmě to jediné, o co vydavatelství v této chvíli jde - protože čtenáři zcela nečekaně znamenají peníze.

Nikde v petici není ani slovo o tom, že ti, kteří podepsali vaši anketu, si přestanou časopis kupovat, je to tedy spíše morální než finanční ztráta vydavatelství...

Myslíš, že nespokojení čtenáři budou SCORE dále kupovat? Podle mě by čtenost poklesla minimálně na polovinu (což je námi očekávaný počet), jakmile skončí předplatné těch, kteří si v červenci SCORE předplatili (v červenci vypukla ona akce s myší).

Domníváš se, že to bude všechno "tak snadné"?

Uvidíme - ale již v této chvíli pociťuji docela velkou únavu v oblasti horních končetin, jejíž příčinou je množství mailů, na které zodpovídám těm, které připravovaná akce zajímá ;-).


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA