Pirátství je nejhorší na Androidu, tvrdí vývojář Football Manageru

Neexistuje prý žádná omluva pro pirátství. Když se vám nelíbí cena, neplaťte ji a hru nehrajte.
Pirátství je nejhorší na Androidu, tvrdí vývojář Football Manageru

Před dvěma týdny vyšel na Androidu Football Manager Handheld a okamžitě se začal masivně nelegálně stahovat – podle tvůrců na 1 prodanou kopii připadá 9 nelegálně stažených. Šéf vývojářského studia Sports Interactive, Miles Jacobson, dokonce prohlásil, že míra pirátství na Androidu je ta nejhorší, co kdy viděl. Důvodem prý je nulová ochrana proti kopírování a velká obliba mobilního systému v zemích, kde je pirátství větším problémem.

Football-Manager-Handheld-2012-1.jpg

Podle Jacobsona nejde ale jen o ušlý zisk, pirátské kopie zatěžují studio i jinak: „ Jsou tu náklady na servery pro stahování nových skinů, náklady na zákaznickou podporu (protože mnoho pirátů ji využívá), cena za budoucí lepší zabezpečení her, odstraňování odkazů na pirátské verze hry – tohle vše bere čas, peníze a obírá nás o příležitosti, mohli jsme ten čas využít k dělání jiných věcí.“
Studio teď řeší problém, jestli projekt měl smysl a jestli se budou dál věnovat Androidu. „Zatím hra nesplnila cíle, které měla,“ říká Jacobson a pokračuje: „Věřím, že to v průběhu času zvládne, ale jsem zklamán tím, že je tolik lidí, co milují naši práci a baví se díky ní bezpočet hodin, avšak si nemyslí, že si za tu zábavu zasloužíme zaplatit.“ Pokud hra nesplní cíle, nebudou na dané platformě dělat hru další, až tak je to prý prosté. Zároveň by však v tom chtěli Sports Interactive pokračovat, protože existuje spousta poctivých lidí, kteří chtějí jejich hry.

Co se týče pirátství, má Jacobson poměrně jasný názor – i když každá nelegálně stažená hra nemusí znamenat úplnou ztrátu, část zisku zmizí. I kdyby to bylo představovalo jen 10 %, pro vývojáře je to obrovský rozdíl a může znamenat rozdíl mezi tím, jestli studio či známá značka přežije, nebo ne.  Nekompromisně to Jacobson shrnul: „Neexistuje omluva pro žádnou formu pirátství – pokud nechcete zaplatit cenu nastavenou za hru, neplaťte ji a hru nehrajte! Hraní je forma zábavy, nikoliv lidské právo.“

Pokud značku Footbal Manager neznáte, jedná se o komplexní strategickou hru, ve které se staráte o svůj fotbalový tým. Hra je obrovsky populární hlavně v UK. Přečtěte si recenzi posledního ročníku PC verze.   

Zdroj: Eurogamer
 
Související články
  1. Football Manager 2012 – krok správným směrem (recenze)
  2. Sega oznámila Football Manager 2012
  3. Football Manager 2011 – více interakce (dojmy)
  4. Football Manager pro iPhone již zítra
  5. Video: Football Manager 2010
  6. Dojmy: Football Manager 2010 – vše vypadá jinak
  7. Dojmy: Football Manager Live – naživo a ještě lépe
Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Minecraft zdarma: 5 her, které si můžete zahrát hned teď

Minecraft zdarma: 5 her, které si může…

Minecraft se dočkal extrémního úspěchu a dodnes staví své domy z bloků miliony hráčů. I když mnoho lidí hru „upirátilo“, my jsme proti pořizování her na černo. Pokud si však chcete zahrát Minecraft a nechcete platit, možná vám pomůžou naše tipy na jiné parádní herní kousky.

15.  8.  2018 | | 4 N/A
Red Dead Redemption 2 vypadá jako dokonalá westernovka od Tarantina

Red Dead Redemption 2 vypadá jako doko…

Rockstar špatné hry nedělá. A když spojíte divoký západ s jedním z nejlepších studií, máte zaděláno na hit.

12.  8.  2018 |
Reportáž: Navštívili jsme virtuální hernu v Praze

Reportáž: Navštívili jsme virtuální he…

Virtuální realita vás doslova shodí na zem.

8.  8.  2018 |
Fotoseriál z českého survival royale: Vigor pěkně zblízka

Fotoseriál z českého survival royale: …

Další český battle royale začíná vystrkovat růžky. Jak vypadá a jak působí?

7.  8.  2018 |
Herní filosofie: sex ve hrách aneb kdy budou pixely sexy

Herní filosofie: sex ve hrách aneb kdy…

Sexualita ve hrách již dávno není tabu. Přesvědčte se s námi.

10.  8.  2018 |