Pirátství je nejhorší na Androidu, tvrdí vývojář Football Manageru

Neexistuje prý žádná omluva pro pirátství. Když se vám nelíbí cena, neplaťte ji a hru nehrajte.
Pirátství je nejhorší na Androidu, tvrdí vývojář Football Manageru

Před dvěma týdny vyšel na Androidu Football Manager Handheld a okamžitě se začal masivně nelegálně stahovat – podle tvůrců na 1 prodanou kopii připadá 9 nelegálně stažených. Šéf vývojářského studia Sports Interactive, Miles Jacobson, dokonce prohlásil, že míra pirátství na Androidu je ta nejhorší, co kdy viděl. Důvodem prý je nulová ochrana proti kopírování a velká obliba mobilního systému v zemích, kde je pirátství větším problémem.

Football-Manager-Handheld-2012-1.jpg

Podle Jacobsona nejde ale jen o ušlý zisk, pirátské kopie zatěžují studio i jinak: „ Jsou tu náklady na servery pro stahování nových skinů, náklady na zákaznickou podporu (protože mnoho pirátů ji využívá), cena za budoucí lepší zabezpečení her, odstraňování odkazů na pirátské verze hry – tohle vše bere čas, peníze a obírá nás o příležitosti, mohli jsme ten čas využít k dělání jiných věcí.“
Studio teď řeší problém, jestli projekt měl smysl a jestli se budou dál věnovat Androidu. „Zatím hra nesplnila cíle, které měla,“ říká Jacobson a pokračuje: „Věřím, že to v průběhu času zvládne, ale jsem zklamán tím, že je tolik lidí, co milují naši práci a baví se díky ní bezpočet hodin, avšak si nemyslí, že si za tu zábavu zasloužíme zaplatit.“ Pokud hra nesplní cíle, nebudou na dané platformě dělat hru další, až tak je to prý prosté. Zároveň by však v tom chtěli Sports Interactive pokračovat, protože existuje spousta poctivých lidí, kteří chtějí jejich hry.

Co se týče pirátství, má Jacobson poměrně jasný názor – i když každá nelegálně stažená hra nemusí znamenat úplnou ztrátu, část zisku zmizí. I kdyby to bylo představovalo jen 10 %, pro vývojáře je to obrovský rozdíl a může znamenat rozdíl mezi tím, jestli studio či známá značka přežije, nebo ne.  Nekompromisně to Jacobson shrnul: „Neexistuje omluva pro žádnou formu pirátství – pokud nechcete zaplatit cenu nastavenou za hru, neplaťte ji a hru nehrajte! Hraní je forma zábavy, nikoliv lidské právo.“

Pokud značku Footbal Manager neznáte, jedná se o komplexní strategickou hru, ve které se staráte o svůj fotbalový tým. Hra je obrovsky populární hlavně v UK. Přečtěte si recenzi posledního ročníku PC verze.   

Zdroj: Eurogamer
 
Související články
  1. Football Manager 2012 – krok správným směrem (recenze)
  2. Sega oznámila Football Manager 2012
  3. Football Manager 2011 – více interakce (dojmy)
  4. Football Manager pro iPhone již zítra
  5. Video: Football Manager 2010
  6. Dojmy: Football Manager 2010 – vše vypadá jinak
  7. Dojmy: Football Manager Live – naživo a ještě lépe

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce