Pirátství je nejhorší na Androidu, tvrdí vývojář Football Manageru

Neexistuje prý žádná omluva pro pirátství. Když se vám nelíbí cena, neplaťte ji a hru nehrajte.
Pirátství je nejhorší na Androidu, tvrdí vývojář Football Manageru

Před dvěma týdny vyšel na Androidu Football Manager Handheld a okamžitě se začal masivně nelegálně stahovat – podle tvůrců na 1 prodanou kopii připadá 9 nelegálně stažených. Šéf vývojářského studia Sports Interactive, Miles Jacobson, dokonce prohlásil, že míra pirátství na Androidu je ta nejhorší, co kdy viděl. Důvodem prý je nulová ochrana proti kopírování a velká obliba mobilního systému v zemích, kde je pirátství větším problémem.

Football-Manager-Handheld-2012-1.jpg

Podle Jacobsona nejde ale jen o ušlý zisk, pirátské kopie zatěžují studio i jinak: „ Jsou tu náklady na servery pro stahování nových skinů, náklady na zákaznickou podporu (protože mnoho pirátů ji využívá), cena za budoucí lepší zabezpečení her, odstraňování odkazů na pirátské verze hry – tohle vše bere čas, peníze a obírá nás o příležitosti, mohli jsme ten čas využít k dělání jiných věcí.“
Studio teď řeší problém, jestli projekt měl smysl a jestli se budou dál věnovat Androidu. „Zatím hra nesplnila cíle, které měla,“ říká Jacobson a pokračuje: „Věřím, že to v průběhu času zvládne, ale jsem zklamán tím, že je tolik lidí, co milují naši práci a baví se díky ní bezpočet hodin, avšak si nemyslí, že si za tu zábavu zasloužíme zaplatit.“ Pokud hra nesplní cíle, nebudou na dané platformě dělat hru další, až tak je to prý prosté. Zároveň by však v tom chtěli Sports Interactive pokračovat, protože existuje spousta poctivých lidí, kteří chtějí jejich hry.

Co se týče pirátství, má Jacobson poměrně jasný názor – i když každá nelegálně stažená hra nemusí znamenat úplnou ztrátu, část zisku zmizí. I kdyby to bylo představovalo jen 10 %, pro vývojáře je to obrovský rozdíl a může znamenat rozdíl mezi tím, jestli studio či známá značka přežije, nebo ne.  Nekompromisně to Jacobson shrnul: „Neexistuje omluva pro žádnou formu pirátství – pokud nechcete zaplatit cenu nastavenou za hru, neplaťte ji a hru nehrajte! Hraní je forma zábavy, nikoliv lidské právo.“

Pokud značku Footbal Manager neznáte, jedná se o komplexní strategickou hru, ve které se staráte o svůj fotbalový tým. Hra je obrovsky populární hlavně v UK. Přečtěte si recenzi posledního ročníku PC verze.   

Zdroj: Eurogamer
 
Související články
  1. Football Manager 2012 – krok správným směrem (recenze)
  2. Sega oznámila Football Manager 2012
  3. Football Manager 2011 – více interakce (dojmy)
  4. Football Manager pro iPhone již zítra
  5. Video: Football Manager 2010
  6. Dojmy: Football Manager 2010 – vše vypadá jinak
  7. Dojmy: Football Manager Live – naživo a ještě lépe

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A