Pirátství na Ukrajině aneb co takhle Half-Life 2 za stopade?

Tématice pirátství u nás jsme se věnovali v rozsáhlém čtyřdílném seriálu. Dnes vám však přinášíme unikátní reportáž ze země, ve které je všechno trochu jinak. Na Ukrajině, kde se oficiálně prodává na stánku uprostřed města Half-Life 2 či CS: Condition Zero v přepočtu za 30 až 150 Kč. Jak situaci vidí člověk, jenž herní svět na ohromující míru pirátství v bývalé sovětské republice upozornil?
Pirátství na Ukrajině aneb co takhle Half-Life 2 za stopade?

Alex si už desítky let užívá svobody v zemi neomezených možností, Spojených státech. Jeho rodnou zemí je ale Ukrajina. Když se na přelomu roku opět vrátil do země, kde strávil své první roky života,  navštívit své vzdálené příbuzné, nemohl uvěřit svým očím. Při procházce ulicemi Kyjeva narazil na stánek, ve kterém se dalo za pár korun (resp. hřiven) pořídit herní pecky, o kterých si může obyčejný západoevropský pařan nechat jen zdát. Místo aby nad celou záležitostí mávl rukou, rozhodl se vše zdokumentovat a po příjezdu do Ameriky rozhlásit do světa. Možná jste zaznamenali na herních webech či v jejich papírových protějších zprávičku o nelegálním prodeji pre-alphy Half-Life 2 na Ukrajině. Zdrojem těchto informací byl právě Alex. Rozhodli jsme se nespokojit se s pouhou notickou, a tak jsme Alexe kontaktovali a z naší rozpravy vznikl tento článek.

Pirátství s vidinou světlých zítřků

Po pravdě řečeno, to co Alexovi mohlo připadnout šokující, by většině Středoevropanů připadalo jako naprosto normální záležitost. Před rokem 1989… Ovšem ani v té době si tehdejší dobrovolní i nedobrovolní piráti asi ani ve snu nepředstavovali prodej her tak růžově. Stánek či rovnou obchod plný her za mrzký peníz.

Přečtěte si: Právo a pirátství - ojedinělý seriál věnovaný kontroverzní problematice

1. díl - Z pohledu uživatele
2. díl - Z pohledu profesionálního piráta a podnikatele
3. díl - PlayStation a modchip
4. díl - Nejčastější dotazy

Half-Life 2

Co se vlastně skrývá v krabičce, která celou aféru rozpoutala? Half-Life 2 prodávaný v Kyjevě je vlastně vypálenou pre-alpha verzí, jejíž ukradení z kanceláři Valve se stal jednou z největších událostí loňského roku. Oficiální ukrajinští distributoři jej však zabalili do pěkné plastové krabičky a přidali do ní herní menu. Díky němu můžete jednoduše přecházet mezi jednotlivými levely, které tzv. demoverze nabízí. Bezcílné potulování levely za 150 korun – no nekupte to.

Jak to chodí v Kyjevě

Kauza Half-Life 2 je totiž jen špičkou ledovce pirátské scény na Ukrajině. Přímo v centru Kyjeva se dá najít několik stánků, jejichž nabídka je tvořena pouze nelegálními verzemi různých her. Sice mezi nimi většinou kontroverzní kousky ve stylu zmiňovaného Half-Life 2 nenajdete, nicméně i tak by výběr určitě postačoval sebevětšímu hernímu labužníkovi.

Pokud by však přeci jen mezi prezentovanými CD krabičkami nenašel svou oblíbenou hru, nemusí věšet hlavu. Stačí jen navštívit specializované tržiště, kde se podobných prodejců nacházejí desítky. Ani podobných hypermarketů není pomálu. A to se bavíme jenom o centru Kyjeva. Podle Alexe je situace na předměstí mnohem horší. Prealphy, betaverze, dema, filmy či hudební CD, to vše může být za pakatel vaše. Zatímco letos Alexe nejvíce šokoval Half-Life 2, loni byla údajně v nabídce například alphaverze Dooma 3.

  

Cena? 50 – 150 Kč

Jelikož průměrné platy v Kyjevě se pohybují okolo 6.000 Kč měsíčně, je pochopitelné, že se standardní evropskou cenou her by prodejci příliš šancí neměli. Ceny jsou proto místními Jánošíky sníženy na přijatelnou hranici (alespoň pro Kyjevany, pro chudé venkovany by investice do hry bylo nepředstavitelné plýtvání peněz). Okolo rozeseté obrázky krabiček dvou produktů Valve jsou ukázkou ukrajinské high-end class. Tyto hry jsou opatřeny kvalitními potisky, standardními krabičkami a světe div se, dokonce i speciálními stříbrnými hologramy, jež mají zákazníkům-laikům dokazovat jejich údajnou legálnost. Jejich cena? 80 – 150 korun.

Střední třída je od nejvyšší prakticky k nerozeznání. Chybí ji však ospravedlňující stříbrný štítek, proto za ni dáte zhruba padesátikorunu. Základní verzi hry však seženete ještě levněji. Zhruba o dvě desetikoruny méně zaplatíte, když oželíte papírový obal a nebude vám vadit ani mizerná kvalita potisku CD. Hlavní je, že to funguje nebo ne?

Každopádně, jak možná předpokládáte, vyjma těchto vnějších vizuálních znaků, se samotný obsah CD nijak neliší.

 

Pozadí prodeje

Osobně mě nejvíce zarazilo, že celý prodej pravděpodobně provozují firmy, jež se na CD označují jako „oficiální distributoři pro Ukrajinu“. Ty se nejenže nebojí se na obalech pirátských verzích prezentovat, navíc celý prodej zaštiťují poskytováním oficiální technické podpory!

Ukrajina - základní zeměpisné údaje

Rozloha: 603 700 km2
Populace: 49 miliónů
Forma vlády: prezidentská republika
HDP na hlavu: 3850 USD
Internetových uživatelů: 200 000

Zdroj: Zemepis.com

Ukrajino, Ukrajino

Alex vinu přičítá vládnoucí garnituře, která je podle něj celá zkorumpovaná a nemá sebemenší zájem na odstranění problému. Tomu, že lidé začnou chápat pirátství jako cosi špatného sami od sebe, se dá těžko věřit. V jiných postkomunistických zemích se tak alespoň formálně snaží pirátství potírat a bránit jeho dalšímu bujení na veřejnosti. Nikoliv však na Ukrajině, kde diktátorský režim prezidenta Leonida Kučmy tyto nelegální aktivity přímo či nepřímo podporuje a rozhodně na tom neprodělává. Alex se sám divil obrovskému luxusu kyjevských hlavních tříd, který dle svých slov překonává všechna evropská města, a který je v tak ostrém kontrastu k bídou většiny země, kde lidé musí vyžít v přepočtu s několika stovkami korun měsíčně.

  

A jelikož parlamentu připravuje zákon, který by umožnil současnému prezidentovi Leonidu Kučmovi setrvat ve funkci další volební období, nemusejí se ukrajinští piráti narozdíl od svých kolegů z jiných zemí ničeho obávat. Čekají je další roky úřady požehnaného živobytí.

Dostupné pro: PC, iPhone
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Valve Software | Webové stránky hry
  • Dokonalá fyzika a grafika
  • Postavy
  • Výborné skloubení akce a děje
  • Perfektně navržená prostředí
  • Gravity Gun
  • Občas slabší AI
  • Nevyužití plného potenciálu hry
  • Poměrně rychle utnutý konec

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 7 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 2 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A
Valve jde opět do her, o Half-Life 3 se ale zatím nemluví

Valve jde opět do her, o Half-Life 3 s…

Kde je Half-Life 3, Team Fortress 3 a Portal 3? Valve dříve vydalo několik skvělých her, ale v poslední době není příliš aktivní. Údajně to chce konečně změnit.

10.  3.  2018 | | 2 N/A