Planet ZOO: za zvířátky z pohodlí domova | Recenze

Stavění zoologické zahrady je zpět ve výborné formě.

Co baví

  • Naučná složka
  • Nádherná grafika
  • Pozornost k detailům
  • Propojení komunity
  • Česká lokalizace

Co vadí

  • Neintuitivní ovládání
  • Občasná nelogika
8/10
Hodnocení

Asi každý, kdo se v době před patnácti či více roky sem tam nachomýtl do prostředí počítačových her, se někdy setkal s některým z Tycoonu či jiných her, v nichž je cílem vybudovat vlastní obrovskou společnost, nemocnici, zoo nebo třeba park, který bude prosperovat a lákat lidi tím, jak skvěle ho vedete. Právě zábava v zoologické zahradě teď dostává zase další přírůstek v podobě Planet ZOO od vývojářů Frontier Developments, kteří mají už s žánrem bohaté zkušenosti. A je nutno podotknout, že se s úkolem oživení tycoonovek se zvířecím motivem popasovali opravdu zdatně.

První krůčky

Ideální cestičkou k nabytí vědomostí o řízení zoo a starosti o zvířátka, která v ní najdete, je kariérní režim. V něm narazíte na pořádnou dávku "misí", jimiž vás provázejí  manželé Jonesovi. Ti po celé planetě vlastní obří franšízu zahrad, ve kterých se setkáte s rozmanitými živočišnými druhy a biotopy. Postupně vám budou Jonesovi ukazovat, jak se o zvířata starat, jak jim postavit výběhy i plnit složitější úkony třeba k zabavení návštěvníků. 

6a1dbc40-4f08-4430-a143-fada9e32b5d8
Kariéra vás zaučí v ředitelském řemeslu

Každou z misí můžete dokončit na jednu až tři hvězdičky v závislosti na tom, jak zruční jste a během jejich plnění se můžete opravdu dobře bavit nejen díky kvalitnímu designu jednotlivých zoo a úkolů. Stěžejní roli hrají také právě britští manželé, kteří často dodávají k instrukcím i typicky britské,suché a humorné poznámky, jimiž zpestřují rutinu obrovského toku informací. Těch je ostatně vážně hromada a vysoký počet misí tak jenom potěší. Máte čas si v klidu všechno zpracovat a není nutné se stresovat s tím, že vám něco uteče. Všechny instrukce si navíc můžete přehrát znovu a hra vás v kariéře na začátku hezky vede za ručičku.

Ve spoustě her bych to označil spíše za negativní záležitost, ale zde je to naprosto na místě. Nejen kvůli velké dávce instrukcí, ale také do jisté míry z toho důvodu, že hra nefunguje příliš intuitivně. Všechno vás tak musí naučit a je třeba na nastavení přistoupit a naučit se ho. Do té doby si možná budete připadat trošku ztraceně. Jakmile ale na hře strávíte pár hodin, stane se z ovládacích prvků vaše přirozenost.

Výzvy pro zkušené manažery

Ať už po dokončení kariéry nebo po zkušenostech z dřívějších tycoonovek, někteří z vás jistě budou zkušení a ostřílení ředitelé, kteří si nezadají s těmi nejschopnějšími na světě. Pro ty samozřejmě není obyčejný kariérní režim dostačující, protože vám dává do rukou již nalajnované věci a cestičky, po kterých máte jít. Vývojáři ale samozřejmě mysleli na všechny hráče, kteří mají radši všechno podle sebe, chtějí si s vlastní zoo vyhrát a nebojí se vyhradit jejímu budování dlouhé hodiny času.

 

Franšíza vám umožní začít stavět rovnou několik zoologických zahrad, které si postupně získávají lepší a lepší reputaci

 

Najdete tu také režim franšízy a výzvy, které vás postaví před nejnáročnější ředitelské otázky. Pokud tak prahnete po opravdu tvrdé výzvě, která vám nedá ani na chvíli vydechnout a donutí vás neustále přemýšlet nad tím, kde ušetřit každičký cent, přesně tyto režimy jsou stavěné pro vás. Franšíza vám umožní začít stavět rovnou několik zoologických zahrad, které si postupně získávají lepší a lepší reputaci. Začnete se čtyřiceti tisíci dolary a obrovskou plochou, kterou můžete pokrýt svými vysněnými výběhy a oblíbenými tvory z živočišného světa, od pavouků až po slony. V případě výzvy vás navíc spojí i s ostatními hráči a se svými pečlivě získanými výdobytky můžete dle libosti obchodovat.

Planet Zoo Screenshot 2019.11.22 - 21.45.47.06.pngPlanet Zoo Screenshot 2019.11.24 - 09.59.05.86.pngPlanet Zoo Screenshot 2019.11.24 - 10.00.11.48.png
Kochat se pohledem na svá zvířata je nádhera

Řídit takový kolos rozhodně není snadné a s omezeným rozpočtem se opravdu zapotíte, abyste vybudovali fungující organizaci. Dost napnutý rozpočet naštěstí můžete trochu obohatit kupříkladu půjčkami, které ho dokáží skoro ztrojnásobit. Není to ale samozřejmě zadarmo a splatíte výrazně více než jste si půjčili. K prosperitě a vybudování zoo jsou ale prostě potřeba oběti. Když už dokončíte první krůčky, rozvrhnete rozpočet a zamyslíte se nad tím, jaká zvířata přivedete, mějte na paměti, že je důležité nebýt na začátku žádným megalomaniakem a stavět s rozvahou. Náklady na personál, zvířata a infrastrukturu nejsou zanedbatelné a rychle vás pošlou do minusu, pokud si nedáte pozor. 

Stavění zoologické vám neusnadní ani další faktory. Měnící se počasí, nemocná zvířata a dokonce i demonstranti. Když se o některé zvíře nestaráte opravdu svědomitě, může se stát, že namíchnete ochránce a ti vám přijdou s transparenty udělat ze zahrady malé peklo. O to hloupější pak situace je, když se vám stane to, co mě a zastánci práv zvířat se pro takovou návštěvu rozhodnou zrovna v době, kdy má přijít inspektor. Pokutička přímo na místě vás nemine a váš rozpočet tak utrpí nepříjemnou ránu. 

Planet Zoo Screenshot 2019.11.22 - 20.22.01.88.png
Nejde jen o manažerský simulátor, naučná složka je příjemné zpestření

Celkově jde o velmi zábavné režimy, v nichž se dají strávit nekonečné hodiny času. Ty vám utečou jako voda a nejednou se budete divit, že už jsou čtyři ráno a vy stále sedíte a obdivujete svoje krokodýly. Fungují však pouze pro otrlé. Jestli si chcete radši jenom bezstarostně stavět svůj nádherný park, nemusíte se bát. Ve hře je ještě režim sandbox, v němž vás hra oprostí od všech nepříjemných povinností a nutnosti sledovat svůj rozpočet. Stavíte zdarma a uživíte si jenom a pouze krásy čerstvě vybudované zahrady s absolutním přepychem závisejícím pouze a jenom na tom, kde jsou hranice vaší fantazie. Sluší se také zmínit, že v sandboxu si můžete otevřít všechny zoologické zahrady včetně těch z kariéry a pokud se vám tak některá zalíbí, není problém si s ní pohrát a upravit ji dle vlastního uvážení.

Zvířectvo na prvním místě

Planet ZOO ale rozhodně není jenom hrou stavějící na vrchol žebříčku hodnot peníze a nekonečné davy platících zákazníků. Prim zde hrají především samotná zvířata. Jejich důležitost hra neustále zdůrazňuje a nutí vás, abyste je obohacovali správnými hračkami, střežili je před chorobami a dělali pro ně první i poslední. Když rozkliknete panel každého ze svých milovaných tvorečků, dozvíte se jaké prostředí potřebuje, co mu chybí a jestli se třeba nenudí, nebo mu nehrozí nějaká nemoc. Zpočátku budete mít udržování jejich zábavy velmi těžké, protože toho o nich moc nevíte. Klíčovou roli tak hraje i výzkum. Ten odhaluje nové hračky a informace o nemocech, jejichž přítomnost by mohla vaše oblíbence sužovat.

Planet Zoo Screenshot 2019.11.22 - 20.12.14.79.pngPlanet Zoo Screenshot 2019.11.22 - 20.19.53.04.pngPlanet Zoo Screenshot 2019.11.22 - 20.28.26.56.png
Starat se musíte o svá zvířata i zaměstnance

Pro návštěvníky k výběhům můžete umístit informační tabule a aby se nevzdělávali jenom vaši zákazníci, můžete se přiučit i vy sami. Každé zvíře ve hře totiž má krátký článek shrnující důležité informace o jeho životním prostředí, výživě a potřebách. Vzdělávací složka hry je velmi příjemným zpestřením, které z ní dělá skvělou možnost třeba pro děti, jež chcete posadit ke smysluplné počítačové hře, při níž se i něco naučí. 

 

Stalo se mi, že můj luskoun byl kriticky dehydratovaný, ale když jsem mu nechal doplnit vodu, ani se nehnul a držel se od misky dál

 

Co trochu zamrzí je, že zvířata se občas nechovají příliš logicky a vy trnete, jestli vám třeba neuhynou. Stalo se mi, že můj luskoun byl kriticky dehydratovaný, ale když jsem mu nechal doplnit vodu, ani se nehnul a držel se od misky dál. Horší to bylo v případě tapírů, kteří neustále bojovali kvůli vysoké populaci. Jestli jsou v opravdu rozsáhlém výběhu příliš velká populace tři tapíři, tak nevím, co vývojáři očekávali, že budete dělat s mláďaty. Dvě jsem později narval do malého provizorního výběhu, abych předešel bojům. Ani v takovém výběhu nebyl žádný problém a dva tapíři jsou tak zřejmě limitem pro jakýkoliv výběh, což je škoda.

Planet Zoo Screenshot 2019.11.23 - 01.37.20.86.png
Ochránci zvířat budou mít vaši zoo pod drobnohledem

Když už se ale zvířat potřebujete zbavit, některá můžete prodat. Jiná lze i vypustit do přírody a získat tak záchranářské kredity, které vám umožní pořizovat nová zvířata s velmi kvalitními atributy jako je dlouhověkost nebo plodnost. I zde je vidět důraz na to, že má hra mít i jiné cíle a chce, abyste se opravdu drželi blaha vašich svěřenců. To se podařilo na výbornou a radost z toho, když víte, že máte na cestě dalšího potomka, kterého budete potom mít možnost obdivovat, přináší čirou radost.

Vaši hru také může výrazně obohatit komunita ostatních hráčů. Všichni totiž mohou sdílet svá veledíla a pokud tak například stojíte o krásný výběh nebo uzpůsobené expozice ve velkolepém stylu, nemusíte se dlouze zdržovat designérskými kousky. Místo toho stačí sáhnout po komunitních výtvorech a voila! Za pár minut máte přesně ty perfektní kousky pro vaši zoo, které jste potřebovali.

Modely zvířat a jejich celkové zpracování je opravdu nádherné. Nebudu vám tvrdit, že vypadají jako živá, protože to tak není. Na poměry tycoonovky jde ale o vynikající grafiku, která vám dá poznat dosud nevídané nádhery zoologických zahrad. Navíc je díky "sledovací" kameře můžete pozorovat, jak si hrají, spí, jedí či třeba chodí plavat. Skvěle sedne také příjemný soundtrack, který vám nabrnkává relaxační melodie. 

Verdikt

Planet ZOO je výbornou poctou žánru, který opanoval dětství nejednoho z nás a přináší pořádnou dávku výzev i bezstarostnou zábavu v kombinaci se vzděláváním a zábavným systémem kariéry, zpestřeným humornými prvky. Za pochvalu jednoznačně stojí i krásné grafické zpracování, které ještě umocňuje vztah, který si můžete se svými zvířaty vytvořit. Celkově jde o kombinaci, která funguje na výbornou a fanouškům předchozích Zoo tycoonů by neměla chybět v knihovně.

Váš názor Další článek: Cyberpunk 2077 se přesouvá do finálních stádií vývoje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Nejlepší notebooky do 13 tisíc. Jsou to překvapivě použitelné stroje a můžete mít i OLED

Nejlepší notebooky do 13 tisíc. Jsou to překvapivě použitelné stroje a můžete mít i OLED

** I za částku do třinácti tisíc korun lze pořídit vysoce použitelný notebook ** Výrobci i sem začali osazovat šestijádrové procesory ** Kompromisům se nevyhnete, nejsou ale tak výrazné jako dřív

Stanislav Janů
Notebooky
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě

Aktuality

7. prosince | Do Mario Kart 8 Deluxe přichází třetí vlna tratí v rámci Booster Course Passu. Kromě toho nový update přidává další možnosti do nastavení vlastních závodů. 
7. prosince | Studio Riot Games prozrazuje pár detailů o své bojovce, kterou známe jako Project L. Další novinky uvidíme až v příštím roce. 
6. prosince | Skákačka SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake vyjde 31. ledna příštího roku na PC i konzole. S předobjednávkou získáte exkluzivní balík kostýmů zdarma. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách