PlayStation 3 - Sony vrací úder

Přesně čtyři dny po oficiálním uvedení Xboxu 360 vytahuje i Sony své trumfy z rukávu. Dnes na tiskové konferenci na výstavě E3 byla oficiálně oznámena jejich varianta na konzoli příští generace - PlayStation 3. Takže se připoutejte, začíná divoká jízda v režii Sony, mistra v oboru dokonalosti.
PlayStation 3 - Sony vrací úder
Seznam kapitol
  1. Jak vypadá PS3?
  2. Hry od písmen A-M
  3. Hry od písmen N-Z

Sony podrobnosti o Playstation 3, jak se nakonec bude nazývat tato nová konzole, hodně dlouho tajila. Jen výjimečně vypustila nějaký nepodstatný detail davům natěšených fanoušků, aby ještě víc napnula jejich už tak touhou praskající nervy. Ovšem všechno čekání jednou končí - a dnes nás doslova zaplavila vlna informací a podrobností týkajících se tohoto revolučního přístroje. Pojďme se tedy podívat, co nám zanedlouho bude krášlit obývací pokoje a poskytovat ty nejlepší herní zážitky.

  

Oblá obludnost

Obzvláště v posledních měsících prakticky neminul den, aby se někde na internetu neobjevily „zaručeně pravé“ obrázky PS3. Nicméně jak se nyní ukázalo, ani jediný z nich nebyl pravý, takže skutečným vzhledem designu se můžete kochat až nyní. Ovšem výsledek snažení Sony nás v redakci poněkud zarazil. Stylovou hranatost Playstationu 2, později vybroušenou takřka k dokonalosti v její zmenšené verzi, nahradily oblé, vypouklé tvary. Na první pohled mi to připomnělo plechovku na kafe, co máme v kuchyni.

I barva doznala změny - většina obrázků nové konzole ji ukazuje ve stříbrném provedení; ovšem vidět se dá i bílá a černá varianta. Takže od začátku bude zřejmě na výběr z těchto tří barev a nebude se muset na jinou barevnou mutaci čekat, jak tomu bylo u PS2. Ovšem stříbrnému provedení se nelze divit. Již svého času si Microsoft nechal vyhotovit studii, jakou barvu pro jejich konzoli nové generace zvolit, aby ladila s vybavením moderních obývacích pokojů. A nerez, stříbro a sklo je prostě v módě.

Design je jen otázkou vkusu, co se líbí jednomu, nemusí se líbit  dalším. Podívejme se ale na další prvky viditelné na konzoli. Na první pohled zaujme mechanika na vkládání médií. Nenajdeme tu ani výsuvný šuplík jako u PS2, ani odklápěcí vršek ve stylu PSone či PStwo. Místo toho tu máme stylovou slot in mechaniku,kterou znáte třeba z CD přehrávačů v automobilech. Rozhodně vypadá skvěle, uvidíme ale, zda se vkládáním nebudou škrábat disky.

Na rozdíl od Microsoftu neztratilo Sony odvahu a jako mechaniku pro PS 3 zvolila Blue-ray tam, kde Xbox 360 používá standardní DVD.  Blue-ray disky přináší místo až pro 54 giga dat při dvou vrstvám zápisu. Samozřejmě nechybí podpora formátů CR-ROM, CD-RW, DVD, DVD-ROM, DVD-R, DVD+R. Když už jsme u té kompatibility, PS3 přináší plnou kompatibilitu pro PS2 i starý Playstation.

Na těle přístroje najdete 6 USB slotů, slot pro Memory Stick Duo (používá je třeba PSP), slot pro SD karty a pro flash karty. Dokonce po vzoru Xboxu 360 tu je místo na odnímatelný 2,5 palcový harddisk. Zda bude harddisk součástí základního balení Sony neuvedlo, ale pochybujeme o tom.

  

Ovládací bumerang

Co ale na konzoli nenajdete jsou konektory k ovladačům. Ty se totiž připojují pomocí Bluetooth, a najednou jich můžete používat až 7. Na jedno nabití mají vydržet 24 hodin, dobíjet půjdou snad přes USB porty. Co se týče vzhledu, klasický Dual Shock v něm najdete jen těžko. Nový ovladač je tenčí, má delší rukověti a celkově vypadá jako bumerang.

Za pozornost stojí  tlačítka, která by jako z oka vypadla těm z PSP. Změnou prošly i analogové páčky – ty, soudě dle obrázků, naznačují podobnost s revolučním analogovým ovladačem z PSP. Ovšem zda-li se skutečně jedná o stejnou technologii nemůžeme zatím s jistotou říct. Žádné nové ovládací prvky tu nenajdete.

PS3 nemusíte ovládat jen pomocí ovladačů. Přes Wi-Fi lze připojit PSP a používat ho jak k ovládání, tak i speciálním propojení her na tyto platformy. Tento nápad jste už mohli vidět u Game Cube, která se dala propojit s GBA. Avšak příliš mnoho her tuto možnost nepodporovalo, uvidíme, jak na tom bude Sony.

Technické specifikace:

CPU

Cell Processor
PowerPC-base Core na 3.2GHz
1 VMX vektorová jednotka na jádro
512 KB L2 cache
7 x SPE na 3.2GHz
7 x 128b 128 SIMD GPRs
7 x 256KB SRAM pro SPE
218 GFLOPS

GPU  

RSX @550MHz
1.8 TFLOPS výkon v plovoucí čárce
Plné HD (až 1080p) x 2 kanály

Zvuk   

Dolby 5.1, DTS, LPCM, atd.

Paměť  

256 MB XDR hlavní RAM
256 MB GDDR3 VRAM na 700 MHz

Systémová propustnost

Hlavní RAM - 25.6 GB/s
VRAM - 22.4GB/s (nejspíš 2× DDR)
RSX - 20GB/s (zápis) + 15GB/s (čtení)
SB - 2.5GB/s (zápis) + 2.5GB/s (čtení)
HDD    
Odnímatelný 2.5” HDD slot x 1
I/O 
USB vpředu x 4, vzadu x 2 (USB2.0)
Memory Stick standard/Duo, PRO x 1
SD standard/mini x 1
CompactFlash(typII) x 1

Komunikace

Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) x 3 (vstup x 1 + výstup x 2)
Wi-Fi IEEE 802.11 b/g
Bluetooth 2.0 (EDR)

Ovládače

Bluetooth (až 7)
USB 2.0
Wi-Fi (PSP)
Síť (přes IP)

AV výstup

Velikost obrazu 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p
HDMI out x 2
AV multi out x 1
Digital out (optical) x 1

Jak tiká srdce PS 3

Srdcem Playstationu 3 není nic jiného než tolikrát zmiňovaný čip Cell. Se svým taktem na 3.2 GHz dodává systému neuvěřitelné 2 teraflopy celkového výkonu. S hlavní superrychlou pamětí 256 MB XDR na 3,2 GHz a 256 MB GDDR VRAM  na 700 MHz má konzole takový výkon, že málem hrozí, že by nám grafika mohla vypálit zrak:-)

GPU speciálně pro PS3 vyvinula nVidia a honosně ho pojmenovala RSX "Reality Synthesizer". Takt 550 MHz možná nevypadá nijak zázračně, ovšem GPU má k dispozici 512 MB paměti a celkově přináší vyšší výkon než dvě GeForce 6800. Navíc se primárně počítá s HDTV, které si ke konzoli budete moci připojit rovnou dvě a tím získat něco jako lepší Nintendo DS :-) HDTV a jeho rozlišení konečně ucpe pusu všem, kdo si stěžují na nízké rozlišení běžných televizorů. Otázku je, kdo si u nás může dovolit HDTV, neřku-li rovnou dva takové přístroje.

Samozřejmě nesmí chybět kvalitní zvuk. Ten zaručuje Dolby 5.1, DTS, což znamená naprosto výborné prostorové ozvučení u všech her.

Kdy a za kolik

Kromě hraní si na PS3 lze pouštět filmy z DVD, prohlížet fotky, poslouchat hudbu, surfovat na Internetu, chatovat s kamarády a tak podobně. Sony nehodlá podceňovat sílu online zábavy a přinese služby podobné Xbox Live Marketplace. S jejich pomocí si budete moct stahovat různé přídavné předměty do her, nové mapy, dema a další.     

Na důkaz obrovského výkonu Sony předvedlo několik technologických dem. Mezi ty nejzajímavější patřila ukázka ovládání ve stylu Minority Report pomocí nové generace Eye Toy kamery  a naprosto neuvěřitelně vypadající Final Fantasy VII Tech Demo (3,6 MB - stáhnout), kde můžete vidět intro FF7 v kvalitě chystaného filmu FF: Advent Children, ale zde je to počítáno v reálném čase! Upozornění, před shlédnutím si najděte v blízkém okolí někoho, kdo vám zpátky vrátí vykloubenou čelist.

  

Na závěr musím lehce zchladit vaše po právu vysoké očekávání. Na trh se Playstation 3 dostane nejdříve až na jaře 2006, navíc zatím za nespecifikovanou cenu. Zdá se tak, že snaha o vydání PS3 na Vánoce 2005 tak nakonec nebude korunována úspěchem.

V dalších kapitolách naleznete seznam všech zatím oznámených her pro Playstation 3.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Half-Life série je před příchodem Alyx na Steamu ke hraní zcela zdarma

Half-Life série je před příchodem Alyx na Steamu k…

Kdy, když ne teď.

22.  1.  2020 | | 12 N/A
CD Projekt Red přiznává brutální režim vývojářů ke konci vývoje Cyberpunku

CD Projekt Red přiznává brutální režim vývojářů ke…

Dokončit Cyberpunk 2077 není pro vývojáře žádný med a to nejhorší zřejmě teprve přijde.

20.  1.  2020 | | 5 N/A
Hráli jsme DOOM Eternal: peklo je na Zemi

Hráli jsme DOOM Eternal: peklo je na Zemi

Nedávno jsme dostali možnost vyzkoušet si ve Varšavě nový Doom Eternal. A stálo to za to! Takhle brutální a rychlou řežbu jsme tu ještě neměli.

21.  1.  2020 | | 12 N/A
Za odložením Cyberpunku prý stojí slabé konzole, největší problém má Xbox

Za odložením Cyberpunku prý stojí slabé konzole, n…

Cyberpunk 2077 dostal minulý týden odklad data vydání a vyjde tak až v září. Polský insider Borys Niespielak tvrdí, že je to kvůli optimalizaci pro konzole.

23.  1.  2020 | | 8 N/A
Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Recenze

Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Rece…

Masivní MMORPG Black Desert konečně dorazilo na mobilní telefony a vypadá to na hodně slušnou zábavu.

13.  1.  2020 | | 3 N/A