Playstation 3 – Sony odhaluje karty

Jedna z nejočekávanějších konzolových událostí letošní E3 proběhla dnes v noci. Konference společnosti Sony totiž konečně osvětlila podrobnosti týkající se jejich next-gen konzole, Playstation 3. Víme, jak vypadá ovladač, kdy se dočkáme, kolik bude stát, jaká bude online služba a další informace, na které čekají zástupy fanoušků se zatajeným dechem.
Playstation 3 – Sony odhaluje karty
Seznam kapitol
  1. Co nového víme o PS3?
  2. Nové hry ohlášené pro PS3

Skoro s hodinovým zpožděním začala dnešní konference společnosti Sony na herní výstavě E3. Mluvilo se o plánech s PSP, PS2, ale ze všeho nejvíc každého zajímaly nové informace o PS3. Sony konečně odhalilo většinu odpovědí na otázky, které vrtaly dychtícím fanouškům v hlavách. Konference se věnovala pouze novinkám, takže pokud vás zajímají technické specifikace, které zůstaly takřka nezměněny, a další informace o této chystané konzoli, doporučuji podrobný článek z loňské E3 a druhý článek věnující se pohledu na vývojářské kity PS3 od některých vývojářů.

Co nového?

Finální podoba PS 3 zůstala zachována od loňského prototypu. Ovšem přibyla celá řada větracích otvorů, které jsou téměř po všech stranách přístroje, pochopitelně kromě spodní části, na které může PS3 stát. Víc než kdy jindy se tedy na jazyk vkrádá otázka, jaké bude chlazení přístroje a hladina zvuku vyluzovaná spuštěným přístrojem. Sony ujišťuje, že hluk bude na úrovni současné PStwo. Což zní slibně, protože PStwo je kromě zvuku vydávaných načítáním média takřka tichá.

 

Tvar přístroje stále trochu připomíná plechovku od kávy, ovšem vše záleží na vkusu každého z nás. Každopádně nastala drobná změna v barvě přístroje, loni všude proklamovaná stříbrná byla nahrazena matnou černou. Pro začátek se v obchodech objeví pouze verze s touto barvou. Musím uznat, že vypadá velmi elegantně. Známy jsou i přibližné rozměry přístroje: 325 mm šířka, 98 mm výška a 274 mm hloubka. Rozměry jsou uváděny s přístrojem ležícím v horizontální pozici. PS 3 má vážit zhruba 5 kg.

Blue Ray mechanika stále patří mezi jeden z nejsilnějších prvků PS3. Po té, co byla k Xboxu 360 oznámena externí mechanika konkurenčního HD DVD, se opravdu začíná rozjíždět válka mezi těmito formáty i na poli herních konzolí. Ovšem u Xboxu 360 má mechanika pouze sloužit k přehrávání filmů, zatímco Blue Ray má sloužit i jako hlavní nosič her. Čtecí doby jsou nadmíru impresivní, díky brutálnímu výkonu čipu Cell zvládá přehrávat disky na několika přístupech najednou s celkovým bit rate 48 Mbps, což je zároveň i maximum definované tímto formátem.

Záznam z tiskové konference Sony -130MB

Změny nastaly na zadní straně přístroje, kde zmizely některé výstupy. Za prvé se jedná o 2 výstupy Ethernet sítě, zůstává pouze jeden gigabitový vstup. Pryč jsou 2 USB 2.0 porty, zůstaly pouze 4 na přední straně PS 3. Dokonce chybí i oba HDMI výstupy. Ovšem, to není až tak docela pravda. Mezi jednu z největších oznámených novinek patří fakt, ze PS3 se v obchodech objeví stejně jako Xbox 360 ve dvou verzích. Každá z nich bude mít v sobě připravený (vyjímatelný) disk, levnější verze s kapacitou 20 GB, dražší verze s diskem o kapacitě 60 GB. Kromě toho u dražší verze bude navíc jeden HDMI výstup, čtečka karet Memory Stick, SD a Compact Flash a komunikace pomocí Wi-Fi IEEE 802.11 b/g.

Návrat ovládacího elegána

Nejvíc kontroverzní část nového přístroje je pryč. Řeč je pochopitelně o ovladači s tvarem podobným bumerangu, který vyvolal na loňské E3 obrovskou polemiku. Inženýři ze Sony se tedy začali řídit pravidlem, že co není rozbité nespravuj a vrátili se k osvědčenému tvaru DualShocku 2, který je tu s námi už od pozdních dob Playstationu. Přibylo tlačítko uprostřed ovladače, podobně, jako u Xboxu 360 a zřejmě bude mít i podobnou funkci. Ovšem to zatím není potvrzené. Každopádně ovladač bude bezdrátový i u levnější verze a komunikaci obstará Bluetooth. Čtyři malé LED diody na zadní straně ovladače zřejmě poslouží k orientaci, který ovladač zrovna máte v rukou.

  

Novinkou je ovšem schopnost ovladače reagovat na náklon. Podobné joypady už sice existují, ale nepatří mezi základní vybavení žádné konzole. Princip se evidentně liší od ovladače Nintendo Wii, každopádně se jedná o výbornou myšlenku. Snad se ujme a vývojáři ji nějak smysluplně využijí. Ken Kutaragi možnosti ovladače ukazoval na leteckém simulátoru Warhawk, kde se využití vysloveně nabízí. Na druhou stranu, podle různých náznaků u ovladačů budou chybět vibrace.

PS 3 bez hranic

Někteří viděli velkou slabinu PS 3 v absenci propracované online služby, jako má konkrenční Microsoft v podobě Xbox Live. To již nějaký pátek neplatí, protože i Sony ohlásila práce na jejich vlastní online službě. Na konferenci ji přirovnávali ke klimatizaci v automobilech – standardní příslušenství. Online v podání Sony se podle náznaků vcelku podobá konkurenčnímu Xbox Live.

  

Nabízí komunikaci mezi hráči, vytváření hráčských profilů, seznamu přátel, online hraní, možnost stahovat různá dema, videa a další. Mluvilo se například o kompletních hrách z PSOne pro PSP, nebo možnosti si stáhnout nové písničky do hry Singstar atd. Mikro transakce mají probíhat pomocí předplacených karet, které budou k dostání i běžně v obchodech. Ceny za jednotlivé služby zatím nejsou moc známy.

Tak kdy se konečně dočkáme?

Playstation 3 má být kompatibilní s hrami z minulých konzolí, dohromady se má jednat knihovnu her o 150 000 titulech. PSP bude možno připojit k PS3 bezdrátově, pomocí USB kabelu či karet Memory Stick. Přes 10 000 dev kitů už bylo rozesláno do více než 200 vývojářských společností, což slibuje bohatý přísun nových her.

A na závěr to nejdůležitější, kdy se dočkáme a kolik si budeme muset připravit peněž. Sony se chce pokusit o celosvětový start v rozmezí jednoho týdne. Nejdříve se pochopitelně dočkají Japonci – 11. listopadu, Amerika, Evropa a Austálie  si počkají do 17. listopadu 2006. A cena? Pro levnější verzi s 20 GB diskem : Japonsko - 59 800 jenů, Amerika – 499 dolarů, Evropa – 499 euro (zhruba 14 000). Dražší verze s diskem 60 GB: Japonsko – cena nespecifikována, Amerika – 599 dolarů, Evropa – 599 euro (asi 17 000 korun). Sony má v plánu rozeslat 2 miliony kusů během prvního měsíce, 4 miliony do konce roku a 6 milionů do konce fiskálního roku, tj. 31. března. Uvidíme, jak jim jejich smělé plány vyjdou.

V další kapitole naleznete hry na PS 3, ke kterým se objevily nové informace, obrázky či trailery.