Playstation 3 – třetí do party dorazil

Bum! To nám klepe na dveře hrubá výpočetní síla nové PS3. Již brzy se konzole další generace objeví i v našich obchodech, podívejme se tedy znovu na všechny informace, které by mohly váš nákup ovlivnit.
Playstation 3 – třetí do party dorazil
Seznam kapitol
  1. PS3 pod drobnohledem
  2. Názory redakce na Playstation 3

Už máte plány na dnešní půlnoc? Co se takhle zúčastnit dlouho, předlouho očekávané události? Je to tak, Playstation 3 se po nekonečných odkladech konečně dostane na pulty evropských obchodů. U nás proběhne v noci z 22. na 23. března unikátní půlnoční prodej v Praze na Karlově náměstí ve specializovaném obchodě Sony. Mimochodem k plánovanému startu se už teď pojí pár perliček. Například v Itálii se PS3 k velké nelibosti Sony prodává už od středy ráno, v Anglii řada obchodů na doporučení policie půlnoční launch v rámci bezpečnosti zákazníků raději zrušila, jiné připravily speciální místa v prostorách obchodů, kde mohou nedočkaví fanoušci čekat na zahájení prodejů pěkně pod střechou.

 

Ale zpátky k PS3. O tomto nástupci bezprecedentně nejprodávanější a nejúspěšnější konzoli minulé generace jsme na Doupěti napsali už celou řádku článků, jenž vám mohou případně osvěžit dlouhý příchod PS3. Ať už se jedná o masivní články z E3 2005 a 2006, prvotního porovnání specifikací s nejbližším konkurentem v podobě Xboxu 360, lehce kontroverzní téma Vývojáři odhalují tajemství o PS3 (z něhož se mimochodem dost informací potvrdilo), po relativně nedávnou reportáž české prezentace konzole.

Snadná volba

Stejně jako konkurenční Xbox 360 i PS3 existuje ve dvou variantách. Levnější s 20 GB diskem a dražší s diskem o velikosti 60 GB, čtečkou paměťových karet (CF, SD/miniSD a MS Pro) a bezdrátovou komunikací standardu IEEE 802.11 b/g. Ovšem těžkou hlavu si s rozhodováním dělat určitě nemusíte, protože alespoň z počátku v obchodech narazíte pouze na verzi s větším harddiskem. Samotný obsah balení PS3 je poměrně střídmý, najdete v něm nezbytnou kabeláž k propojení PS3 k televizi a do zásuvky, UTP a klasický USB – mini USB kabel, který slouží k nabíjení akumulátoru ovladače Sixaxis, jemuž se budeme věnovat později. Přičtěte si nezbytnou dokumentaci a demo disk a máte vše, co na vás z krabice vykoukne. Pochopitelně nechybí samotná PS3.

  

Ta vám už na první potěžkání dát jasně na vědomí, že nedržíte v rukou nějakou levnou elektroniku z tržnice, ale vybroušený kus herního hardwaru. Větší hmotnost oproti Xboxu 360 je pochopitelná, neboť zdroj je sympaticky zabudován dovnitř přístroje. Design je vždy otázkou vkusu, každopádně musíme říct, že na nás černé lesklé plasty šasi vyvolaly určitý pocit luxusu. Určitou nevýhodou zvolených materiálů je jejich velká náklonnost k ušpinění – na povrchu poznáte každý otisk i sebemenší zrnko prachu, pokud patříte mezi vlastníky PSP, bude vám tato situace velmi povědomá.

  

Podařené dotykové ovládání spouštění přístroje a vysouvání disků v kombinaci se slot-in mechanikou pro média Blu-Ray patří mezi další malé detaily, jenž vás přesvědčí o silném důrazu kladeném na eleganci a stylovost při navrhování designu PS3. Mimochodem nechybí ani tradiční logo Playsationu, které lze otáčet tak, aby korespondovalo se zvolenou polohou přístroje – vertikálně či horizontálně. Spousta větracích otvorů rozesetých téměř po všech stranách konzole zase usvědčuje o nespoutaném výkonu ukrytém pod líbivými plasty. Se svým 380 wattovým zdrojem patří PS3 mezi skutečné žrouty a poměrně vysoké ztrátové teplo tuto skutečnost jen potvrzuje. Emitované teplo trochu překvapivě zůstává konstantní když hrajete i při pouhém prohlížení menu.

Nové jméno, starý gamepad

Sixaxis zní jméno pokračovatele úspěšného Dual Shocku, nebo-li základního ovladače konzolí Playstation. Sixaxis prošel určitou evolucí, bohužel některé změny nejsou zrovna pozitivní. Ovladač je bezdrátový se zabudovaným adapterem, jenž na jedno nabití vydrží zhruba okolo třiceti hodin a nabíjí se kolem hodin dvou pomocí klasického USB – mini USB kabelu, který najdete v základním balení. Během nabíjení pochopitelně můžete pokračovat ve hraní. Stav akumulátoru můžete vidět kdykoliv po stisknutí tlačítka Home, což je chytře okopírovaný nápad od Microsoft konzole. Stisknutím Home lze konzoli zapínat a vypínat, či se vracet do menu, tedy to samé, co u Xboxu 360 (u Xboxu se ještě navíc dá přes Guide tlačítko provádět spousta věcí, které u Home nejdou) .

  
První prezentované fotky konzole

Všechna tlačítka i obě analogové páčky se dočkaly zvýšení citlivosti, větší změnou je nahrazení tlačítek R2 a L2 za triggery. Bohužel díky vypouklému tvaru z nich snadnou sklouzávají prsty a to samé stále platí i pro kloboučky páček. Sice oba ovládací prvky nesou zdrsnělý povrch, který podobným situacím má zabránit, ale ne vždy se mu to daří. Celkově už nejsme s ergonomií tolik spokojeni, přeci jen doba pokročila a vývoj je o kus dál. Největší zklamání ale pramení z absence vibrací. Ovšem jak různé střípky naznačují, možná se vibračních funkcí dočkáme časem. Prozatím se musím spokojit s gyroskopickým ovládáním. Sixaxis dokáže reagovat na náklon ovladače ve třech osách, ve hrách asi nejlépe vypadá u leteckých her, jako je třeba Warhawk či Lair, kdy nakláněním ovladače měníte směr letu. Ovšem záleží na jednotlivých tvůrcích, jak tuto zajímavou novinku začlení do svých her.

Tichý jako vánek

PS3 dokáže uchvátit velmi nízkou úrovní hluku, ať už větrání či i při čtení disků. Xbox 360 se má čemu přiučit. Stejně jako každá konzole nové generace i PS3 nabízí uživatelské rozhraní. To vychází z XMB (cross media bar) známého z PSP. Ve zkratce - v horizontálním pásu najdete několik základních ikon, které se po stisknutí tlačítka rozvinou do vlastního submenu – tentokrát ve vertikálním směru. Rychlé, přehledné, možná trochu náročnější na čas, než vám vejde plně do krve. Hlavní nabídku tvoří položky Users, Settings, Photo, Music, Video, Game, Network a Friends.

  
Playstation Home

V Users si vytvoříte svůj profil, pod kterým si následně ukládáte pozice z jednotlivých her, upravujete nastavení a tak dále. Bohatou nabídku nastavení najdete pod položkou Settings, myslím, že je zbytečné se ji nějak obšírněji věnovat. Photo nabízí jednoduchý, ale funkční prohlížeč obrázků (JPEG, GIF, PNG, TIFF a BMP) včetně velmi podařené slide show. Pod položkou Music najdete (překvapivě) přehrávač hudby – formáty MP3, AAC, WAV, CD Audio. Pro sledování videa zamiřte do menu Video, nabídka formátů je však poměrně omezená - MPEG1, MPEG2 a MPEG4/H.264. Pod Game najdete nejen spouštění her (stejně jako u PSP se vždy na obrazovce objeví stylový wallpaper dle vloženého titulu), ale i nástroj pro správu uložených pozic a pár dalších položek. Poslední dvě položky Network a Friends využijete pouze při připojení konzole k internetu.

 

  
Motorstorm

Připojit se lze pomocí klasického konektoru RJ 45 a online služba Playstation Network je plně zdarma, nemusíte tedy nic platit za online hraní, jak je potřeba u konkurenční Xbox Live. Nepříjemné je, že pokud se zaregistrujete a udáte jako svoji lokaci Českou Republiku, odříznete se od přístupu ke službe Playstation Store, kde můžete stahovat zdarma dostupný obsah (dema, videa a další) či nakupovat obsah placený (PSX hry, nový obsah do her a tak dále). Lze ovšem zadat jako adresu některý sousední stát, stejně jako to musíte udělat i u Xbox Live. Situace se snad zlepší s českou lokalizací služby Store, ale kdy k tomu dojde je zatím ve hvězdách. Na Playstation Store je vidět, že Sony nemá s podobnou službou zkušenosti a co chvíli narazíte na nějakou ostrou hranku či nevyladěnost. Nic, co by nespravilo pár patchů v budoucnosti, ale chce to čas. První zásadní patch přijde již tento pátek a přinese záplatu na nejvíc alarmující záležitosti, jako je nemožnost stahovat ze Store na pozadí, takže mezitím můžete hrát či dělat cokoliv jiného.

O hry tu kráčí

Patch 1.60 přinese i zásadní zlepšení, co se týče zpětné kompatibility. Jak zřejmě víte, Evropská verze PS3 je totiž novou revizí konzole, jež má snížit vysoké výrobní náklady. V rámci toho došlo různým technickým úpravám, mezi nejdůležitější patří odebrání „emotion engine“ – CPU PS2, který zaručoval plnou zpětnou kompatibilitu. Ta má být nyní zaručována softwarově. Seznam kompatibilních titulů najdete na této adrese.

  
Resistance: Fall of man

Co se  týče PS3 titulů, situace není zrovna nejrůžovější. Více než roční odstup oproti startu Xboxu 360 je evidentní. Tam, kde nabízí Sony z vydařených exkluzivních titulů nabízí „jen“ Resistence či Motorstorm (víc ci přečtete v recenzích jednotlivých her) možná i Virtua Fighter 5 (v létě bude i na Xboxu 360), má Microsoft už obrovskou nabídku podařených titulů v čele s Gears of War. Navíc ještě spoustu času zabere zkrotit dravou sílu Cellu, aby se neopakovala skutečnost, že multiplatformové hry vypadají o něco lépe na levnějším a méně výkonném (papírově) Xboxu 360.  Navíc se Sony doslova po rukama ztrácí exkluzivita her – poslední případy v podobě Devil May Cry 4 či Ace Combat 6 tomu jen nasvědčují.

 

Ale není třeba házet flintu do žita, protože Sony má v rukávech další řádku exkluzivních sérií a titulů – třeba God of War, Ratchet & Clank, Final Fantasy XIII, Lair, Heavenly Sword, Singstar… Ovšem na ty si budeme muset počkat. Stejně jako na službu Playstation Home, která je opravdu zajímavým a silným trumfem. To samé platí pro samotnou mechaniku Blu-Ray, která v budoucnu začne stále získávat na důležitosti. Každopádně bude velmi zajímavé sledovat vývoj boje titánů Xbox 360 vs. PS3,  z kterého budeme stejně nakonec těžit my, hráči a zákazníci. PS3 se pochopitelně budeme dál věnovat i v nejbližších dnech, už v podobě recenzí jednotlivých launchových titulů či speciálních podrobných článků věnujících se dalším zajímavým aspektům Playstation 3.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A