Playstation 4: na pár let máme vystaráno (první česká recenze!)

Před několika dny k nám do redakce dorazila dlouho očekávaná konzole nové generace – PlayStation 4. Jedná se o kýžený skok vpřed, nebo jde jen o marketingový tahák? Hodí se vůbec do českých domácností? To a ještě mnohem více se dočtete v naší recenzi.

U nás zatím pouze na hry

Prostředí konzole bylo razantně zjednodušeno, což vítáme. Základní nabídka se nyní dělí na dvě části – horní a dolní lištu. Horní řada ikonek se stará o praktické využití konzole, kde máte přístup k obchodu PS Store, svému profilu, přátelům, notifikacím, zprávám a samozřejmě nastavení. Dolní grafická lišta pak zastupuje vaše hry, aplikace a internetový prohlížeč, stejně jako jakousi sociální zeď jménem What’s New. V zásadě se jedná o oblast, kde se sdružují naprosto všechny maličkosti a informace od vás a vašich přátel.

873-a7cf117f.jpgps4-review-screen-1.jpg PS4UI.jpg
Základní menu je rozděleno na dvě části - horší lištu ikonek a dolní grafické znázornění aktivních her a aplikací

Právě zde se bude pravidelně aktualizovat, jakou trofej dostal váš kamarád, kde zrovna hraje, co si vyfotil a jak mu to vůbec jde. Zatímco myšlenka je to rozhodně dobrá, zpracování trochu pokulhává. Informační zeď je totiž nesmírně chaotická a doslova zavalená všemožnými informacemi, bez možnosti vše prohnat filtrem a uspořádat tak, jak chcete vy. Pokud si navíc vaše kamarádi nevypnout automatickou aktualizaci jejich činností, budete se dozvídat doslova o každém kýchnutí, což je otravné. Naštěstí se vám tato lišta nijak nevnucuje a můžete ji ignorovat úplně.

playstation-4-6.jpg

Zbytek nabídky se soustředí na právě hrané hry, které se vám automaticky přesouvají podle data vaší poslední návštěvy (opět bez možnosti vypnout). Potěší alespoň přehledná knihovna aplikací, kde se vše řadí podle druhu. V České republice je bohužel tato oblast v současné době prakticky k ničemu, protože tu zatím nemáme nic, co bychom si mohli vyzkoušet. Služby jako Music a Video Unlimited jsou zde nedostupné, aplikace Netflix a mediálně příbuzné taktéž.

playstation-4-4.jpg

Z mediálního hlediska tedy zatím konzoli nevyužijete vůbec a jediné, co lze učinit, je koukat na Blu-ray filmy. Bohužel pouze z fyzického disku, protože konzole nečte žádné jiné formáty (na MKV či MPEG rovnou z flashky můžete zapomenout), stejně jako si nepřehrajete hudební MP3. To vše by mohlo dorazit časem prostřednictvím aktualizace, jak podotklo Sony v nedávném rozhovoru, my ale hodnotíme to, co máme nyní před sebou. A není toho moc.

Rozumí si s Vitou i mobily

Musím však rozhodně zmínit dvě vychytávky, které fungují už nyní a jsou skvělým dodatkem ke konzoli s velkým potenciálem. Jedná se o funkci Remote Play a PlayStation App pro mobilní telefony. Takže postupně.

Remote Play konečně dává druhý dech handheldu PS Vita, jelikož se prostřednictvím Wi-Fi sítě spojí s konzolí Playstation 4 a vy tak můžete streamovat hry přímo na malý displej přenosné konzole. Vše funguje nadmíru jednoduše – zapnete konzoli a handheld, připojíte se k místí síti, propojíte oba zařízení a vyberete funkci Remote Play.

original.jpgremote-play-ps4-header.jpg Vita-and-PS4-remote-play-feature7.jpg
Propojení konzole s PS Vita je extrémně jednoduché. Stačí se připojit k místní síti, propojit zařízení a už máte hru na handheldu

Hra, kterou jste před chvílí hráli na konzoli se v mžiku přenese na handheld a vy můžete pokračovat ve hraní, zatímco rodiče sledují Ordinaci v růžové zahradě nebo jiný geniální výplod tuzemské kinematografie. Rychlost a odezva je perfektní, až do takové míry, že není problém využívat Vitu jako ovladač. Jediný problém jsem měl s textem a některými prvky, které jsou na malém displeji někdy až extrémně malé, jelikož nejsou přizpůsobeny tak, jak je tomu u titulů přímo pro Vitu. To je ale jen malá vada na kráse jinak parádního nápadu.

Screenshot_2013-12-05-17-16-33.pngScreenshot_2013-12-05-17-16-55.png Screenshot_2013-12-05-17-17-15.png
PS App slouží spíše ke kontrole rozličných informací, vašeho profilu a zpráv. Pomůže ale i z více praktického hlediska

Playstation App je pak spíše praktická pomůcka. Aplikaci si stáhnete na zařízení s operačním systémem Android a iOS, kde pak můžete mít přístup k vašemu profilu, trofejím, přátelům a zprávám. Teprve po připojení ke konzoli Playstation 4 ale dostává aplikace ten pravý význam. Váš mobil pak totiž může posloužit jako druhý displej ve hrách, dotyková ploška ve stylu myši (což se skvěle hodí např. v internetovém prohlížeči) a v nespolední řadě jako prostředník ke stahování her.

Můžete totiž během cestování mimo domov zakoupit kýžený titul a „poslat“ jej do konzole. Ta se automaticky zapne, titul stáhne, a poté zase vypne. Právě podobné maličkosti jsou poznávacím znamením nové generace a doufáme, že Sony postupně příjde s něčím dalším.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,