PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

Šéf Sony Interactive Entertainment Jim Ryan v rozhovoru pro japonský magazín Famitsu mluvil o zpětné kompatibilitě PlayStationu 5 se staršími konzolemi. Potvrdil přitom, že se Sony zaměřilo výhradně na podporu her z PS4, a zopakoval, že 99% her z minulé generace poběží i na PS5.


Fanoušci čekající také na podporu starších PlayStationů, ale mohou smutnit. Podle Ryana prý hry z PS1, PS1 a PS3 na next genu fungovat nebudou. Přesné detaily bohužel neznáme. Kdyby se však v Sony více snažili, jistě by podpora byla možná. Vidíme to ostatně na schopnostech dnešních emulátorů pro PC. Firma samotná by přitom mohla nabídnout spolehlivější řešení, protože zná přesnou dokumentaci původního hardwaru a podpora by nemusela vznikat zpětným inženýrstvím.

S emulací už ostatně Sony nějaké zkušenosti má. Před dvěma lety uvedená retro konzole PlayStation Classic běžela na jiné architektuře než PS1, ale díky emulaci rozjela 20+ let staré hry. A na PS4 lze ze služby PlayStation Now (v Česku stále nedostupné) stáhnout a emulovaně hrát pár desítek titulů z PS2. (A je otázkou, jestli v tomto režimu budou fungovat i na PS5). Vzhledem ke grafickému i procesorovému výkonu PS5 by už nemusely být problémy ani hry z PS3.


Pro hráče je to velká škoda. Díky emulátorům by se mohli dostat ke své původní sbírce her, aniž by si museli nechávat staré konzole. A nováčci by se zase mohli vrátit k počátkům svých oblíbených sérií. Sony a studia s ním spřízněná ale jsou spíš cestou remasterů původních her, které lze znovu prodat jako nové. V poslední letech tímto ožily Crash Bandicoot, Spyro, Shadow of the Colossus, Killzone, God of War Collection, několik dílů Final Fantasy atd. A to nezmiňujeme remastery z PS3.

Microsoft jde v tomto ohledu hráčům vstříc mnohem víc. Na Xbox Series S|X slibuje plnou kompatibilitu s Xboxem One. Kromě toho konzole rozeběhne i vybraných 39 titulů z původního Xboxu a 568 her z Xboxu 360. Z toho navíc 69 her z prvních dvou generací jsou na xkových konzolích (One X a Series X) ve vylepšené verzi.

via Games IndustryNEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost Recon zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  10.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pro Playstation

V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pr…

Šušká se o návratu velké herní značky, která opět ožije na nové generaci konzole od Sony.

11.  10.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
PlayStationSpekulaceKonzole
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

včera | |84 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo o…

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

5.  10.  2021 | |5 N/A
Michal Maliarov
eFootballKonami
Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtvrté

Recenze hry Far Cry 6. Psychopatický padouch počtv…

Opět se vydáváme do tropů, abychom zavařili zlému zloduchovi. Stačí to i počtvrté?

6.  10.  2021 | |12 N/A
Michal Maliarov
Far Cry 6Recenze
Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vylepšené kultovní díly série

Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vy…

Po spoustě úniků to tu máme konečně oficiálně.

8.  10.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAVideo
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní