Pocket Soccer - kulatý nesmysl na GBC

Handheld a fotbal? Jde to vůbec dohromady? Je možné simulovat kulatou mičudu na displeji, který je daleko menší než monitor počítače nebo TV obrazovka? Ale ano, proč ne a jak se můžete přesvědčit v recenzi, autoři hry Pocket Soccer se s tímto problémem poprali více než úspěšně.
Pocket Soccer - kulatý nesmysl na GBC
Žánr: Sportovní
Platformy: GameBoy Color
Podporuje: Infra - port, Propojovací kabel
Výrobce: Nintendo
Distributor: Nintendo

Fotbal, po česku kopaná, to je to oč v dnešní recenzi běží. Dle mého malého encyklopedického slovníku A - Ž který má 1455 stránek se jedná o sportovní hru, při níž dvě mužstva o 11 hráčích při zachování zvláštních pravidel se snaží vsítit míč do branky soupeře. Nyní se na význam slova fotbal podívejme z lidského hlediska. Jedná se zřejmě o nejpopulárnější sport na této planetě, zcela určitě je to sport s nejširší členskou základnou oficiálně registrovaných hráčů a osobně si troufám tvrdit, že je to sport, kde se v poslední době točí největší peníze za přestupy hráčů. Jenže to je velký fotbal jak ho znáte z fotbalových stadionů, popřípadě z PC nebo ze svých konzolí, které máte připojené k televizi. Handheldy jsou však omezeny svou velikostí a tím je zákonitě omezena i velikost displaye. Programátoři se však nevzdali a stvořili fotbal i na naše kapesní mazlíčky a vy si teď můžete přečíst zda se jim to podařilo nebo ne.

Po průměrném a možná i rekordně nejkratším intru, které jsem kdy u hry viděl se ocitnete v hlavním menu, které vám nabídne pět položek a ty si nyní popíšeme podrobně. V Options je jedna velmi důležitá kolonka a jmenuje se Controls. Poprvé jsem se do hraní pustil aniž bych tyto možnosti nastavení procházel a už po chvíli jsem věděl, že se mi to nepěkně vymstilo. Je fajn, že gólman je nastaven aby chytal automaticky, ale horší už je to s hráči. Máte zde totiž na výběr ze tří a ne ze dvou možností, přičemž základní nastavení je to nejhorší. Jak už jsem napsal výš, tak na výběr je ze tří možností. Můžete si na hráče přepínat manuálně nebo hra bude přepínat automaticky za vás podle svého uvážení. Pak je zde ještě přepínání poloautomatické a ve hře funguje zcela nepochopitelně. Na hráče si můžete sám přebliknout, ale v okamžiku kdy hra usoudí že není ten nejvhodnější pro tuto situaci, tak sama přepne na nějakého jiného hráče. Představte si situaci kdy se řítíte zezadu na soupeřova útočníka s úmyslem provést nějaký ten zákeřný skluz, když v tom se ve výhledu objeví nějak váš spoluhráč a hra na něj přepne. Nastává naprostá dezorientace a většinou i gól ve vaší síti. Takže si toto nastavení nezapomeňte změnit, ušetříte si tím pár nepříjemných okamžiků. Dále si zde můžete zvolit délku zápasu a na výběr máte od jedné do devíti minut nebo vypnout a zapnout muziku. Velmi zajímavou a velmi alespoň pro mě nečekanou a překvapivou možností je editace týmů a jejich hráčů. U týmů můžete změnit název klubu a základní barvu jeho dresu. Barev je na výběr celkem osm. Daleko zajímavější možnosti nabízí editace hráčů. Zde můžete změnit jméno a na tváři hráče je na výběr změna deseti položek z nichž některé mají i osm možností. Takže pokud nechcete mít v týmu nosáče a plešouny, není problém stačí vstoupit do options a vyhrát si. Musím přiznat, že něco takového bych u GBC nečekal.

Pocket SoccerPocket Soccer

A teď vzhůru na to hlavní a tím je pochopitelně hra pro jednoho hráče. Na výběr dostanete exhibici, vyřazovací turnaj neboli playoffs, ligu, a rychlý zápas. Myslím že playoffs je jasné každému, postupujete klasickým turnajovým pavoukem dokud vás někdo nevyřadí a v exhibici si vyberete tým a zahrajete si jeden zápas. V rychlém zápasu vám hra přidělí tým, vy si odehrajete jeden zápas a dost, prostě rychlý zápas. A pak už nám zbývá liga, která je však nejpodstatnější částí hry. Vyberete si některý z osmi týmů, mezi kterými jsou jen minimální výkonnostní rozdíly. Já osobně vsadil na Stingrays. Poté se rozjede klasická ligová sezóna, ve které je vaším úkolem vybojovat si první příčku. Na to, abyste se dostali na první místo a udrželi se tam, máte 14 zápasů. Budete k tomu potřebovat štěstí, zručnost a hlavně trpělivost při trénování vašich hráčů.

Ano slyšíte dobře, je zde možnost a přímo nutnost trénovat hráče aby výkonnostně vzrůstali a vy jste tak nezaostali za ostatními týmy. Aneb jak praví staré české přísloví "Těžko na cvičišti, lehko na bojišti". Pokud budete poctivě trénovat a vybojujete první místo, tak postoupíte z amatérské do profesionální ligy a tam se vám vytrénovaní hráči budou zatraceně hodit. Stačí totiž vynechat pár tréninků a od prvního kola profesionální ligy nebudete stíhat a můžete hru rozehrávat od začátku. Na trénink je zde připraveno několik typů tréninků. Je logické že nebudete gólmana trénovat třeba ve slalomu že? Za správně provedený úkon dostanete hvězdičku a v jednom tréninku jich hráč může získat až deset. Čím víc hvězdiček hráč získá, tím víc se mu zvedne výkon v trénované disciplíně a časem to na hřišti začíná být znát. Pokud s hráčem během jednoho tréninku nasbíráte všech deset hvězdiček, tak bude mít další trénink této disciplíny o stupeň ztížený. Pokud byste byli líní, můžete zadat automatický trénink, ale buďte připraveni na to, že hráč nikdy nezíská víc jak pět hvězdiček. Takový je trest za lenost! Můžete trénovat střelbu, vypíchnutí míče, slalom, běh, přihrávky, ovládání míče a pro gólmana je zde připraveno chytání. Pokud v nejtěžší fázi tréninku nasbíráte všech deset hvězd, tak vám bude přidělena tzv. speciální schopnost v podobě zvětšení rychlosti míče, snížená pravděpodobnost že vás někdo obehraje apod. Tato schopnost se bude během hry postupně nabíjet a až bude nabitá můžete ji stiskem tlačítek A a B aktivovat.

V této hře se hraje 5 na 5, což znamená, že máte k dispozici dva útočníky, dva obránce, gólmana a dva hráče na střídání. V manuálu se píše, že až se některý hráč unaví, máte možnost ho vystřídat za náhradníka. Horší je, že jsem opravdu nepozna, jestli je některý můj hráč unavený nebo ne. Chybí zde nějaká tabulka nebo graf únavy hráčů. Velmi zajímavá je také možnost výměny hráčů s jinými týmy. Vždy po zápase se stačí podívat do kolonky transfer a pokud vás nějaký hráč zaujme, můžete ho okamžitě vyměnit za nějakého z vašich hráčů.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • trénink mužstva
  • asi jediný fotbal na GBC
  • obchod s hráči
  • slabší grafika
  • pomalost hry
  • střelba na bránu

Blížíme se ke konci, takže je na času vzít si na mušku hratelnost. Je to zatím jediný fotbal, který jsem na GBC viděl a hrál, takže nemám s čím porovnávat, ale nějak se s tím vyrovnám. Jednou větou můžu říct že hratelnost je dobrá, ale přesto si neodpustím napsat o pár muškách. Někdy se mi stalo, že jsem běžel se svým útočníkem na bránu a ve vápně jsem vystřelil a dal gól. O pár chvil později se stejná situace opakovala. Řítím se na bránu a pálím se stejným útočníkem ze stejného místa jako předtím ale ouha. Z neznámého důvodu můj útočník zakopává balón někam mimo bránu. Proč? Nevím! Až se vám to stane několikrát za sebou, přestanete nad tím přemýšlet. Gólmani mají také čas od času svoje slabé chvilky. Někdy vám chytí střelu z malého vápna, ale na míč letící od poloviny ani nezareagují. Avšak největším problémem této hry je její pomalost. Chápu, že hráči nemůžou sprintovat po hřišti ozlomkrk, protože by jej na malém displayi hned přeběhli, ale i přesto si myslím, že o maličko svižnější tempo by hře neuškodilo. Obzvlášť v začátcích hry, kdy nemáte vytrénované hráče, to vypadá spíš jak hlemýždí čutaná než jak fotbal.

Po grafické stránce je hra poněkud chudší. Za celou dobu zápasu uvidíte pět barev a to se mi zdá poněkud málo. Navíc je grafika hry při zápase jakoby trošku rozmazaná a rozplizlá. Větší ostrost a lepší vykreslení hráčů by určitě neuškodilo. Hudba hraje jenom v menu, což je pochopitelné, ale nepochopitelné je, proč je tak zoufale monotónní. Zvuky při zápase se vcelku povedly. Občas se ozve vytleskávání nějaké melodie, když padne gól fanoušci burácejí nadšením, hvizd rozhodcovské píšťalky je pěkně ostrý a jasný.

Jedná se o první fotbalovou mušku na GBC a něco takového převést na handheld chtělo odvahu, proto buďme shovívaví.

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 7/10
Pro příznivce fotbalu jediná, leč slušná možnost.
Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |