Počtvrté policajtem v oddílech SWAT

Nebylo tomu až zase tak dávno, kdy Sierra představila třetí díl své policejní série SWAT. Tato hra si narozdíl od svých předchůdců získala docela hodně příznivců, takže tvůrci nelenili a v blízké době nám představí další díl – SWAT: Urban Justice. Jak bude tato hra vypadat, co nového přinese a další spoustu informací vám přináší tenhle článek.
Počtvrté policajtem v oddílech SWAT

SWAT nejsou jak jistě víte jen „obyčejní policajti“. Tato speciální jednotka zasahuje jen na kritických místech, kde hrozí velké nebezpečí. Setkává se tak denně s teroristy, vrahy a dalšími fanatiky, kteří by mohli způsobit docela velké škody. Třetí díl SWATu se v tomto inspiroval ze zkušeností losangeleské policie, se kterou na hře úzce spolupracoval. Tato spolupráce měla samozřejmě mnoho výhod (autentická atmosféra, úkoly, které jednotka opravdu dostává, stejné zbraně apod.), jenže zároveň také tvůrce hodně omezovala. No jen si sami přiznejte, že po pětiminutovém nadhánění teroristy určitě nemáte chuť místo dobře mířené střely mezi oči zločince jen zařvat „ruce vzhůru“ a dívat se, jak vám zdrhá zase dál.

Proto se autoři před vývojem SWAT 4 rozhodli spolupráci ukončit. Neznamená to, že by měla být hra méně reálná či autentická, spíše se tak otevírají autorům nové možnosti, které by opravdový SWAT tým rozhodně v akci nepoužil. Na první pohled to hráč možná ani nezpozoruje – SWAT 4 se stále odehrává v Los Angeles pouhý rok po událostech předchozího dílu (2006) a stejně jako ve trojce se zde stanete vedoucím jedné zásahové jednotky, která řeší různé kritické případy. Jenže bystré oko puntičkářů jistě brzy zaznamená jisté nesrovnalosti.

SWAT 4   SWAT 4

SWAT 4   SWAT 4

Například skutečný SWAT tým rozhodně nikdy nepoužívá štíty, avšak ve hře je najdete. Podle slov autorů si velký počet fanoušků přálo mít ve svém týmu ženy. Sierra tedy neváhala a v Urban Justice si tak budete moci do své jednotky přizvat i zástupkyně něžného pohlaví (i když něžnost osoby držící v ruce odjištěný samopal s tlumičem je dosti relativní :-). Vzpírající se osobu, která odmítá vaše pokusy o zadržení můžete uzemnit několika účinnými chvaty, což by možná opravdovým policistům někdy pomohlo, ale jejich vnitřní nařízení nešetrné zacházení se zadrženými zakazují. SWAT 4 vám nabídne mnoho dalších možností, které jdou mnohem dál než striktní příkazy reálných členů týmu SWAT, což v konečném zúčtování činí hru zábavnější.

Příběh vás zavede do „Města andělů“, kde právě zuří pouliční válka gangů. Tři nepřátelské skupinky (Loco Riders, Krazy Boys a Compton 187) se již jaksi nemohou ve městě vystát, a tak se v ulicích dennodenně objevují projevy násilí a výtržnictví. Situace již začíná být neúnosná a právě v téhle chvíli se na scénu dostáváte vy se svou jednotkou. Kromě řešení střetů mezi gangy, nebudou chybět ani velké bankovní loupeže a různé únosy důležitých osob. Hra nabídne 16 misí v jedné kampani. Každá mise bude trochu jiná, protože se vždy na začátku určí jiná poloha zbraní a nepřátel.

Milovníky zbraní jistě potěší fakt, že každý samopal, pistole či jiná zbraň může obsahovat až šest různých upgradů, které značně ovlivní vlastnosti zbraně. K pistoli můžete přidat klasický tlumič, laserové zaměřování nebo zásobníky na více nábojů. Mezi oznámenými zbraněmi nechybí MP5, klasika H&K G3 nebo stará známá „áká sedmačtyřicítka“. K dispozici budou rovněž pistole (Beretta, Glock apod.). Jelikož na vybavení týmu dohlížíte osobně, můžete každému členovy jednotky nastavit jeho primární a sekundární zbraně a co víc – i typ střeliva, které má využívat. Výbava se ale netýká jen zbraní. Každý policista může (spíše musí) dostat odolnou kevlarovou vestu, přilbu či další ochranné pomůcky. Nesmí chybět ani potřeby pro otevírání zámků a vyrážení zablokovaných dveří, zkrátka vše, co může taková jednotka při zásahu potřebovat. Jenže také musíte dávat pozor, abyste z vašich policistů neudělali pojízdné stěhováky – čím více toho vašim jednotkám naložíte, tím budou pomalejší.

SWAT 4   SWAT 4

SWAT 4   SWAT 4

Pro hráče, kteří se však tím nebudou chtít zabývat, hra nabídne možnost „Jumpstart“, což je v podstatě obdoba „quick game“ ze sportovních her. V něm se nemusíte o vybavení vůbec starat, vše se nastaví automaticky a hned se ocitnete v akci. Navíc vaši podřízení budou mít již přednastavené příkazy a pokud se nestane nic neočekávaného, nebudete jím muset vůbec zadávat jiné příkazy. Je to takový menší ústupek akčněji založeným hráčům, kteří se nebudou chtít babrat se zpočátku složitě vypadajícím systémem příkazů. Osobně myslím, že díky kvalitně provedenému ovládání vašich kolegů z jednotky byl SWAT 3 právě tak oblíbený, takže většina hráčů žádné ulehčovadla nechce (takhle si každý bude moci vybrat, co mu více vyhovuje).

Na akci také dojde. SWAT patří spíše k těm reálnějším akčním hrám, kdy dobře mířená kulka znamená jistou smrt. Dobře mířená znamená, že se trefíte do těch nejcitlivějších míst z 29 zón, které má každá postava. Autoři také slibují průstřelné zdi a okna, což může být v případě zásahu v domě u fanatika s kulometem docela zajímavé.

SWAT 4   SWAT 4

Systém příkazů, který byl už v minulém díle velice kvalitní je ve SWAT 4 doveden takřka k dokonalosti. Například „Breach to contact“ nahradí celou řadu jiných příkazů. Policista začne prohledávat systematicky jednu místnost po druhé až do chvíle, kdy narazí na nepřítele. V tom případě se jej bude snažit zneutralizovat. Jinak samozřejmě zůstává možnost svůj tým rozdělit do skupinek, která někdy hraničí s nutností. Jako velitel jednotky i vy občas musíte přiložit svou ruku k dílu a zapojit se do boje a právě správné příkazy, které vydáte svým podřízeným a vaše střelecké umění budou v každé misi nejdůležitější. Tím se také SWAT odlišuje od akčních her – je sice hezké, že sám zlikvidujete pět teroristů, jenže když při stejné akci ztratíte tři členy svého týmu, dříve či později se najde mise, kde vám spolubojovníci budou chybět.

Zajímavě zní rovněž možnosti multiplayeru. Ten si bude moci zároveň zahrát až 24 hráčů. Tvůrci nabízejí několik různorodých režimů jako Co-operative, Deathmatch, Team Deathmatch, Trophy, Hunted či Assault. Například mód Hunted by se podle některých měl podobat režimu z Half-Life: Team Fortress, kde musí skupinka provést důležitou osobu skrz mapu osetou nepřáteli.

Můj celkový dojem ze hry je zatím kladný. SWAT je totiž docela originální hrou, která nemá mnoho přímých konkurentů a razí si svou vlastní cestu. Na první pohled podobně vypadající Tom Clancy´s: Ghost Recon a jemu podobné jsou ve srovnání se SWATem více taktické a klasické FPS střílečky zase příliš akční. SWAT je taková zlatá střední cesta. Přiznám se, že třetí díl jsem hrál a moc se mi líbil a nevidím zatím žádný důvod, proč by tomu tak nebylo i s SWAT: Urban Justice.

Hra zatím nemá oficiální datum vydání. Oficiální stránka (www.swatuj.com) hovoří o konci roku 2002. V tradičně nabytém období, kdy vývojáři vydávají jednu hru za druhou to bude mít SWAT: Urban Justice hodně těžké, ale ambice uspět hra rozhodně má. Nechme se překvapit.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tvůrce FarmVille za 12,7 miliardy dolarů

Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tv…

Jednou se možná dočkáme mobilní free-to-play verze Mafie

10.  1.  2022 | |3 N/A
Lukáš Václavík
MafiaTake Two