Počtvrté policajtem v oddílech SWAT

Nebylo tomu až zase tak dávno, kdy Sierra představila třetí díl své policejní série SWAT. Tato hra si narozdíl od svých předchůdců získala docela hodně příznivců, takže tvůrci nelenili a v blízké době nám představí další díl – SWAT: Urban Justice. Jak bude tato hra vypadat, co nového přinese a další spoustu informací vám přináší tenhle článek.

SWAT nejsou jak jistě víte jen „obyčejní policajti“. Tato speciální jednotka zasahuje jen na kritických místech, kde hrozí velké nebezpečí. Setkává se tak denně s teroristy, vrahy a dalšími fanatiky, kteří by mohli způsobit docela velké škody. Třetí díl SWATu se v tomto inspiroval ze zkušeností losangeleské policie, se kterou na hře úzce spolupracoval. Tato spolupráce měla samozřejmě mnoho výhod (autentická atmosféra, úkoly, které jednotka opravdu dostává, stejné zbraně apod.), jenže zároveň také tvůrce hodně omezovala. No jen si sami přiznejte, že po pětiminutovém nadhánění teroristy určitě nemáte chuť místo dobře mířené střely mezi oči zločince jen zařvat „ruce vzhůru“ a dívat se, jak vám zdrhá zase dál.

Proto se autoři před vývojem SWAT 4 rozhodli spolupráci ukončit. Neznamená to, že by měla být hra méně reálná či autentická, spíše se tak otevírají autorům nové možnosti, které by opravdový SWAT tým rozhodně v akci nepoužil. Na první pohled to hráč možná ani nezpozoruje – SWAT 4 se stále odehrává v Los Angeles pouhý rok po událostech předchozího dílu (2006) a stejně jako ve trojce se zde stanete vedoucím jedné zásahové jednotky, která řeší různé kritické případy. Jenže bystré oko puntičkářů jistě brzy zaznamená jisté nesrovnalosti.

SWAT 4   SWAT 4

SWAT 4   SWAT 4

Například skutečný SWAT tým rozhodně nikdy nepoužívá štíty, avšak ve hře je najdete. Podle slov autorů si velký počet fanoušků přálo mít ve svém týmu ženy. Sierra tedy neváhala a v Urban Justice si tak budete moci do své jednotky přizvat i zástupkyně něžného pohlaví (i když něžnost osoby držící v ruce odjištěný samopal s tlumičem je dosti relativní :-). Vzpírající se osobu, která odmítá vaše pokusy o zadržení můžete uzemnit několika účinnými chvaty, což by možná opravdovým policistům někdy pomohlo, ale jejich vnitřní nařízení nešetrné zacházení se zadrženými zakazují. SWAT 4 vám nabídne mnoho dalších možností, které jdou mnohem dál než striktní příkazy reálných členů týmu SWAT, což v konečném zúčtování činí hru zábavnější.

Příběh vás zavede do „Města andělů“, kde právě zuří pouliční válka gangů. Tři nepřátelské skupinky (Loco Riders, Krazy Boys a Compton 187) se již jaksi nemohou ve městě vystát, a tak se v ulicích dennodenně objevují projevy násilí a výtržnictví. Situace již začíná být neúnosná a právě v téhle chvíli se na scénu dostáváte vy se svou jednotkou. Kromě řešení střetů mezi gangy, nebudou chybět ani velké bankovní loupeže a různé únosy důležitých osob. Hra nabídne 16 misí v jedné kampani. Každá mise bude trochu jiná, protože se vždy na začátku určí jiná poloha zbraní a nepřátel.

Milovníky zbraní jistě potěší fakt, že každý samopal, pistole či jiná zbraň může obsahovat až šest různých upgradů, které značně ovlivní vlastnosti zbraně. K pistoli můžete přidat klasický tlumič, laserové zaměřování nebo zásobníky na více nábojů. Mezi oznámenými zbraněmi nechybí MP5, klasika H&K G3 nebo stará známá „áká sedmačtyřicítka“. K dispozici budou rovněž pistole (Beretta, Glock apod.). Jelikož na vybavení týmu dohlížíte osobně, můžete každému členovy jednotky nastavit jeho primární a sekundární zbraně a co víc – i typ střeliva, které má využívat. Výbava se ale netýká jen zbraní. Každý policista může (spíše musí) dostat odolnou kevlarovou vestu, přilbu či další ochranné pomůcky. Nesmí chybět ani potřeby pro otevírání zámků a vyrážení zablokovaných dveří, zkrátka vše, co může taková jednotka při zásahu potřebovat. Jenže také musíte dávat pozor, abyste z vašich policistů neudělali pojízdné stěhováky – čím více toho vašim jednotkám naložíte, tím budou pomalejší.

SWAT 4   SWAT 4

SWAT 4   SWAT 4

Pro hráče, kteří se však tím nebudou chtít zabývat, hra nabídne možnost „Jumpstart“, což je v podstatě obdoba „quick game“ ze sportovních her. V něm se nemusíte o vybavení vůbec starat, vše se nastaví automaticky a hned se ocitnete v akci. Navíc vaši podřízení budou mít již přednastavené příkazy a pokud se nestane nic neočekávaného, nebudete jím muset vůbec zadávat jiné příkazy. Je to takový menší ústupek akčněji založeným hráčům, kteří se nebudou chtít babrat se zpočátku složitě vypadajícím systémem příkazů. Osobně myslím, že díky kvalitně provedenému ovládání vašich kolegů z jednotky byl SWAT 3 právě tak oblíbený, takže většina hráčů žádné ulehčovadla nechce (takhle si každý bude moci vybrat, co mu více vyhovuje).

Na akci také dojde. SWAT patří spíše k těm reálnějším akčním hrám, kdy dobře mířená kulka znamená jistou smrt. Dobře mířená znamená, že se trefíte do těch nejcitlivějších míst z 29 zón, které má každá postava. Autoři také slibují průstřelné zdi a okna, což může být v případě zásahu v domě u fanatika s kulometem docela zajímavé.

SWAT 4   SWAT 4

Systém příkazů, který byl už v minulém díle velice kvalitní je ve SWAT 4 doveden takřka k dokonalosti. Například „Breach to contact“ nahradí celou řadu jiných příkazů. Policista začne prohledávat systematicky jednu místnost po druhé až do chvíle, kdy narazí na nepřítele. V tom případě se jej bude snažit zneutralizovat. Jinak samozřejmě zůstává možnost svůj tým rozdělit do skupinek, která někdy hraničí s nutností. Jako velitel jednotky i vy občas musíte přiložit svou ruku k dílu a zapojit se do boje a právě správné příkazy, které vydáte svým podřízeným a vaše střelecké umění budou v každé misi nejdůležitější. Tím se také SWAT odlišuje od akčních her – je sice hezké, že sám zlikvidujete pět teroristů, jenže když při stejné akci ztratíte tři členy svého týmu, dříve či později se najde mise, kde vám spolubojovníci budou chybět.

Zajímavě zní rovněž možnosti multiplayeru. Ten si bude moci zároveň zahrát až 24 hráčů. Tvůrci nabízejí několik různorodých režimů jako Co-operative, Deathmatch, Team Deathmatch, Trophy, Hunted či Assault. Například mód Hunted by se podle některých měl podobat režimu z Half-Life: Team Fortress, kde musí skupinka provést důležitou osobu skrz mapu osetou nepřáteli.

Můj celkový dojem ze hry je zatím kladný. SWAT je totiž docela originální hrou, která nemá mnoho přímých konkurentů a razí si svou vlastní cestu. Na první pohled podobně vypadající Tom Clancy´s: Ghost Recon a jemu podobné jsou ve srovnání se SWATem více taktické a klasické FPS střílečky zase příliš akční. SWAT je taková zlatá střední cesta. Přiznám se, že třetí díl jsem hrál a moc se mi líbil a nevidím zatím žádný důvod, proč by tomu tak nebylo i s SWAT: Urban Justice.

Hra zatím nemá oficiální datum vydání. Oficiální stránka (www.swatuj.com) hovoří o konci roku 2002. V tradičně nabytém období, kdy vývojáři vydávají jednu hru za druhou to bude mít SWAT: Urban Justice hodně těžké, ale ambice uspět hra rozhodně má. Nechme se překvapit.

Váš názor Další článek: Patch - Delta Force: Land Warrior

Témata článku: , , , , , , ,