Podmořští Titáni zrození z Krakena

Aneb Submarine Titans, nová real-time strategie od australského týmu Ellipse Studios, kterou deník Washington Post zvolil jako jednu z pěti nejlepších her na nedávném E3. Ohlas této hry je vskutku nevídaný, překvapivý dokonce i pro samotné vývojáře - jak sami říkají, je téměř neuvěřitelné, že si v prvních pár dnech po uveřejnění stáhlo demoverzi Submarine Titans přes 500 000 lidí.
Podmořští Titáni zrození z Krakena
Aneb Submarine Titans, nová real-time strategie od australského týmu Ellipse Studios, kterou deník Washington Post zvolil jako jednu z pěti nejlepších her na nedávném E3. Ohlas této hry je vskutku nevídaný, překvapivý dokonce i pro samotné vývojáře - jak sami říkají, je téměř neuvěřitelné, že si v prvních pár dnech po uveřejnění stáhlo demoverzi Submarine Titans přes 500 000 lidí.

Mnoha internetovými magazíny jsou ST přirovnáváni ke Command & Conqueru pod mořem. Samozřejmě, že tohle nebude první strategická hra, která se odehrává pod hladinou. Vzpomeňme jednu z nejklasičtějších strategických sérií - X-COM (nebo také UFO), jejíž druhý díl se taktéž odehrával pod světovými oceány. Suchopárná RTS dnes nemá přílišnou naději na úspěch, a tak musejí i ST přijít s novými věcmi, byť by jich bylo opravdu malinko. Tak hrozné to však v tomto případě naštěstí nebude.

Submarine TitansSubmarine Titans

Samozřejmě, vše bude opět postaveno na surovinách, potažmo i resource managementu. Real-time strategie, které tohoto principu nevyužívají, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. V ST budou dvě hlavní suroviny - podivné Corium, což je radioaktivní vedlejší produkt - není známo čeho, prostě čehosi, který je obrovským zdrojem energie. Zadruhé je to křemík, který se získává z mořského dna. Se surovinami blízce souvisí rasy, které ve hře potkáte. Tentokráte budou dvě - lidé a Silikonoidi (anglicky prostě "Silicon"). Jistě jste si již domysleli, že to budou zřejmě Silikonoidi, kdo bude velmi lpět na křemíku. To lidé budou naopak využívat ono Corium. Jenže s lidmi je ještě jedna malá potíž - zkoušeli jste si někdy, jak dlouhou vydržíte pod hladinou (nemyslím ve vaně)? No, myslím, že většina z vás maximálně několik minut, ne-li méně. Vyhrát podvodní válku v několika minutách je, uznejte sami, zhola nemožné. Proto bude další "surovinou" pro lidi ještě kyslík. A ještě jeden spotřební artikl budou lidé potřebovat, a totiž kov. Z čeho jiného by stavěli své gigantické podmořské základny a titánská vozítka? S tím Silikonoidi problém nemají, protože u nich se staví pomocí jakýchsi "kokonů", které se automaticky přemění v cokoliv, co si vymyslí. To vše samozřejmě dává hře za obě dvě rasy zcela jinou jiskru, protože bude nutné vždy použít trochu jinou strategii. Jednou musíte neustále dbát na přísun kyslíku, na druhé straně zase nesmíte ani na chvilku opominout křemík.

Hra bude v sobě mít integrovány jakési "autopiloty". Pokud se zaměřujete spíše na vlastní boj a rozdělování surovin vás při hře obvykle jen zbytečně zdržuje, předáte prostě řízení resource managementu počítači a soustředíte se pouze na přípravu armády. To samé lze samozřejmě aplikovat i obráceně.

Submarine TitansSubmarine Titans

Další velice pěknou, řekl bych "znovuobjevenou" vlastností hry je, že si můžete velice rychle zjistit informace o každé jednotce, kterou vidíte na obrazovce, prostými několika kliknutími myší. Tuto vlastnost jsem ve většině nových RTS velice postrádal, protože strategické rozhodování je bez detailní znalosti vlastností jednotek poměrně obtížné. Je však zajímavé, že ještě před pár lety byla myslím tato vlastnost nedílnou součástí každé RTS (Dune 2 a dále).

V současné době probíhá hutné betatestování hry, takže její finální verze je již velice blízko. Současně s ní vyjde i mnoho nástrojů pro tvorbu vlastních scénářů a misí, takže se možná dočkáme jakéhosi podmořského Starcrafta. Hrrr na ně!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |