Pokémon – První film

Předně musím přiznat, že ačkoliv se mi některé aspekty herní série Pokémon docela zamlouvají, je mi protivný ten marketingový hype, který chrlí i na náš trh všechny ty plyšové hračky, školní potřeby s obrázky Pokémonů a tak dále. Líbí se mi základní nápad karetní hry i videohry, ale způsob, jakým tahle mašinérie doluje peníze na těch nejmenších mi připadá stejně brutální jako byl kdysi nástup Šmoulů…
Pokémon – První film
Země původu: Japonsko
Studio: Warner Bros (USA)
Režie: Michael Haigney
Kunohiko Yuyama
Scénář: Takeshi Shudo
Hudba: Ralph Schuckett
John Loeffler

Předně musím přiznat, že ačkoliv se mi některé aspekty herní série Pokémon docela zamlouvají, je mi protivný ten marketingový hype, který chrlí i na náš trh všechny ty plyšové hračky, školní potřeby s obrázky Pokémonů a tak dále. Líbí se mi základní nápad karetní hry i videohry, ale způsob, jakým tahle mašinérie doluje peníze na těch nejmenších, mi připadá stejně brutální jako byl kdysi nástup Šmoulů.

Pokémon - První film Pokémon - První film

Především z tohoto důvodu jsem byl vůči filmu hodně zaujatý (mimochodem, existuje už druhý díl), viděl jsem v něm jen další způsob, jak z dětí (potažmo jejich rodičů) ždímat peníze. Hned v tomto bodě musím podotknout, že mne mile překvapila asi o třetinu nižší cena lístku na tento film v jednom z největších brněnských kin (ne, nebylo to polední, zlevněné představení). Asi všichni jsme zažili nástup netrpělivě očekávaných filmů, kde lístek na první týdny hraní stojí třeba i dvakrát víc, než jindy. V případě Pokémona tomu tak mohlo být také, řekl bych, ale zdá se, že byl našimi distributory zařazen mezi dětské, cenově dostupnější filmy. To byl zřejmě první bod, který jsem prvnímu pokémonímu filmu v duchu přisoudil.

Následně jsem však byl znechucen hned na začátku představení, kdy mi došlo, že film je sice nadabován (a to opravdu hodně kvalitně), ale písně zůstaly v angličtině a proto pro malé děti nesrozumitelné. Tohle považuji za docela fatální chybu, zvlášť po takovém úspěchu naší distribuce, jako byla česká verze Spielbergova kresleného velkofilmu Egyptský princ. Původní písně ve filmu Pokémon jsou velice podařené a jejich ponechání v angličtině odválo ten první, v duchu přidělený bod, kamsi do ztracena.

Druhou věcí, která mne docela vyděsila, byla příšerná technická kvalita snímku… kresby byly velmi prosté, barvy by člověk spočítal na prstech jedné (pokémoní) ruky. Tohle by nemohlo dobře vypadat ani na televizní obrazovce, natož na plátně. Jen silou vůle jsem se držel v křesle (co bych neudělal pro čtenáře Doupěte) a tak nějak doufal, že nás Japonci potěší alespoň originálním příběhem (kdo hrál hry jako Metal Gear Solid, Final Fantasy nebo Silent Hill, tak ví, co tím myslím – kdo viděl jakýkoliv klasický japonský kreslený film, tak to ví také). Ale ani tady jsem se neubránil zklamání.

Pokémon - První film Pokémon - První film

Pikachu a banda pokémonů se jde bavit do pokémoního parku. Hrají si tam a u toho vydávají komické zvuky. Pravidelně každých několik sekund se objeví střih a vy koukáte na nesmyslně kroužící pokémony po celém plátně, což považuji za pokus o zhypnotizování diváka určitou formou působení na podprahové vnímání… hledíte tedy na kroužící pokémony a jejich nesmyslná tělíčka se vám vypalují do mozku… jen ztěží je možné zůstat po takovém zážitku docela normální. Příběh přitom neexistuje, pokémoni prostě chvilku běhají, pak plavou a tak dále… hrůza a děs. Právě jsem přemýšlel, zda je možné napsat do recenze záporné hodnocení a překročit desetibodovou stupnici, když film s nepochopitelným podtitulkem Pikachu na prázdninách skončil. Nevěřícně (ale vděčně) jsem pohlednul na hodinky, ukazující, že tu už sedím dvacet minut.

A tehdy to začalo být zajímavé. Plátno se podruhé rozzářilo logem Nintenda a začal ten pravý, První film. Pikachu na prázdninách tudíž bylo něčím, jako dříve bývaly filmové týdeníky – jakýsi bonus, připojený před samotný film (v doslova dimenzionálně odlišné kvalitě – nejen technické). Tak jsem se tedy znovu svezl do křesla a začal se divit. Nástup filmu Pokémon – První film je totiž docela šok pro někoho, kdo se na japonskou mangu obvykle nedívá. Anihilace jedné přísně utajené vojensko-vědecké základny kdesi na ostrově uprostřed oceánu je poměrně nezvyklý začátek na dětský kreslený film.

Stále ještě jsem si byl vědom toho, že musím být schopen posoudit všechny aspekty snímku a tak jsem v duchu žasnul nad velice zdařilou orchestrální hudbou a vizuálními efekty, které učinily zajímavým i takový nesmysl, jako byl Titan AE a které v nesrovnatelně vyšší kvalitě způsobí revoluci ve filmovém průmyslu s nástupem Final Fantasy: Spirits Within na plátna kin letos v létě.

Pak už jsem se ale nechal strhnout příběhem, protože byl přesně takový, na jaký jsem si u těch nepochopitelných, šikmookých umělců zvyknul: oscilující mezi všemi žánrovými styly, plný skrytých významů a myšlenek, opředený záhadami, které vás drží v napětí a nedovolí vám odejít na WC.

Zmínil jsem se o té základně. Velká skupina vědců se tu snaží o riskantní podnik. Podle legendy existoval kdysi první pokémon, z něhož vzešli všichni ostatní. Jmenoval se Mew a byl tím nejsilnějším a nejmocnějším ze všech. Vědci pracovali celé roky na vystopování jeho DNA ve vzorcích současných pokémonů a nakonec stvořili bytost, pojmenovanou MewTwo (čti mjůtů). Když MewTwo procitnul, zabýval se nějakou chvíli smyslem svojí existence, nakonec se ale přes svůj nepříjemný pocit, že tu nemá být a že jeho existence nezapadá do řádu všehomíra přenesl. Za pomoci nenávisti. Nenávisti namířené vůči lidem, kteří jej přivedli na svět pouze pro svoje chamtivé a nedobré záměry. MewTwo vyvraždí celou laboratoř a ostrov, na kterém stojí, sežehne na popel. Jak říká jeden z posledních umírajících vědců, jejich záměrem bylo stvořit nejmocnějšího pokémona s neomezenou silou. A to se také podařilo.

Pokémon - První film Pokémon - První film

MewTwo si je vědom skutečnosti, že je otiskem, duplikátem původní legendární bytosti a tak se rozhodne získat genetické vzorce všech pokémonů, které považuje za zdegenerované a zotročené lidmi, aby je mohl také znovu naklonovat. Zároveň má v úmyslu vyvolat celoplanetární živelnou katastrofu, která má svět očistit od nebezpečné, otrokářské rasy lidí a umožnit obrození pokémonů za pomoci klonů, které neponesou chyby svých originálů. Mimochodem, MewTwo je podle mého názoru jeden z nejlépe vymyšlených zloduchů, kterého kdy bylo možné vidět na stříbrném plátně.

Možná namítnete, že zápletka není až tak geniální a já se s vámi nebudu hádat. Nic to ale nemění na věci, že její vývoj a především pak finále filmu je nesrovnatelně kvalitnější a působivější, než poslední žánrově příbuzný snímek, kterým je X-man. A zcela jistě trvám na tom, že jde prozatím o nejpovedenější film podle hry. Ani Wing Commander a ani Mortal Kombat nedokázaly překročit hranice fanouškovské povinnosti, ale Pokémon – První film považuji za zcela dokonalou podívanou, která něco dá člověku v jakémkoliv věku.

Co to bylo v mém případě? Tak předně musím vyseknout obrovskou poklonu autorům orchestrální hudby, která hravě překonává cokoliv, co jste v poslední době v kině slyšeli. Zdá se, že Japonci si zkrátka libují v symfoniích, které člověka dohání k slzám. Pro fanoušky podotknu, že hudba u tohoto filmu se bez problémů vyrovná orchestrálním melodiím z velkých japonských RPG včetně Final Fantasy. Pokud se mám přiznat, od okamžiku, co jsem se vrátil z kina, poslouchám song „Tears of Life“ znovu a znovu.

Pokémon - První film Pokémon - První film

A především se musím přiznat k dojetí, které na mě vyloudilo klasicky spektakulární finále, ve kterém se slzy všech zúčastněných slévají v jeden gigantický proud světla a síly, který za podpory velkolepých průvodních efektů dokáže zázrak… takové finále člověk může vidět opravdu jen v japonském filmu (nebo filmečku u japonské hry), kde se síla lidských (pokémoních) emocí manifestuje za výbuchu nepochopitelné energie a zcela změní svět…

Pokémon – První film je zkrátka jiný, než všechno, co jsme doposud mohli vidět v našich kinech a pokud snad máte mladšího sourozence nebo už třeba vlastní ratolesti, tak přinejmenším kvůli nim byste se měli rozhodnout právě na tento film jít. Myslím si, že všichni budete příjemně překvapeni.

Příběh: 8/10
Výprava: 8/10
Hudba: 10/10
Přinejmenším do července zůstane zřejmě Pokémon nejlepším filmem podle videoherní předlohy.
Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A