Pokémon Platinum – potvůrky na 493 způsobů

Pokémoni, malá monstra, která musíte pochytat. Jenže ona se neschovávají za ledničkou, ale jsou rozprostřena po kraji Sinnoh.
Seznam kapitol
  1. Musíte je chytit všechny
  2. Pika, pika... však vy víte co

Pokémoni nejdříve pronikli na displaye handheldů a poté se vydali do celého širého světa – na obrazovky televizí, do knížek, vzali na sebe podobu plyšových zvířátek  a hlavně se nálepky s nimi dostaly do žvýkaček. Odtud se pak dostali do povědomí celých národů, jelikož si děti začaly dělat své armády malých monster.

 

Cílem jejich snažení bylo chytit všech 151 Pokémonů a jejich skalpy nalepit do pracně vedených alb. Dodnes najdete znalce, kteří dokáží všechny Pokémony vyjmenovat a ještě ke každému z nich doplnit speciální schopnost.

Není problém strávit dvě stě hodin sháněním kompletního Pokédexu

Pominu-li lehkou iracionalitou tohoto chování, musím smeknout před mozky, jež tento fenomén vymyslely. Všechny nestvůrky totiž mají osobní kouzlo, stejně jako je fantaskně kouzelný i jejich svět. Problém však nastal ve chvíli, kdy hry, seriál a další předměty s Pokémony začaly vydělávat tolik, že se pokračování stalo nevyhnutelným. Nejdříve se doplnili další potvůrky a potom zase další... Až se tvůrci nakonec dostali k číslu 493 – přesně tolik Pokémonů může obsahovat váš Pokédex na konci Pokémon Platinum.

pokemonplatinum_01.jpg pokemonplatinum_02.jpg

S takto vysokým číslem však musí logicky přijít i spousta problémů. Prvním z nich je fakt, že ne všichni Pokémoni jsou extrémně zajímaví a tím, kolik jich nakonec je, se nutně musí opakovat. Proto je mezi nimi asi 20, co vypadají jako motýli, dalších 10, co mají vzhled jako přerostlý vysavač a snad 50, kteří oplývají krásou divně zbarvené krysy. Tento fakt je však při takto obrovských číslech relativně odpustitelný a rozhodně nejde o věc, kterou bych tvůrcům mlátil o hlavu hned při první schůzce.

pokemonplatinum_art4.jpg

Lov na krtka

Větší nevýhodu ale vidím ve faktu, že ve hře samotné se vyskytuje pouhých sto padesát Pokémonů a rozhodně to nejsou ti nejzajímavější. Sice se zde vyskytuje několik klasicky profláklých, jako je Pikachu, Raichu, Ghastly a z nových pak nemůžu nevzpomenout Giratinu, která vévodí krabičce, ale celkově je zdejší Pokémoní repertoár z řady těch slabších. A tím nemyslím statisticky, ale právě s ohledem na zajímavost a zábavnost. Holt, jak pravil můj kolega Martin Boček: „Prvním 151 Pokémonům se nic nevyrovná.“

TIP: Poctivě si projděte každé město a promluvte s každým jeho obyvatelem. Občas vám jen tak něco dají, či vám nabídnou výměnu Pokémonů (v důlním městě jde kupříkladu získat vcelku obtížně chytitelná Abra.)

Pokud však chcete do svojí sbírky doplnit i zbytek Pokémonů, můžete. Sice to znamená složité vyměňování s ostatními hráči, ale co byste pro své příšerky neudělali. Faktem však je, že zrovna vyměňování potvůrek je velice zábavné a handrkování se o vzácné kousky je mnohdy plné adrenalinu.

Všechny nestvůrky mají osobní kouzlo

Bohužel však s nástupem moderních technologií ztrácí část svého kouzla – byly to krásné časy, když bylo Wi-Fi ještě v plenkách a vy jste museli kvůli výměně jednoho Pokémona oběhnout dvacet kamarádů a jednoho zatvrzelého nepřítele.

pokemonplatinum_03.jpg pokemonplatinum_04.jpg

Jak jste již asi uhodli, od verze Pearl/Diamond můžete Pokémony měnit i přes internet a obtížný úkol se stává o hodně snadnějším. Stále však není problém strávit sháněním kompletního Pokédexu přes dvě stě hodin. Přes internet se pak můžete s ostatními hráči zabavit díky systému online výzev a zajímavých miniher.

TIP: Šetřete si speciální Pokébally na vzácné Pokémony – a myslím tím opravdu vzácné, klidně i legendární.

Z mého zkoušení vyplynulo, že se jedná o vcelku solidní zábavu, která dokáže zajímavě okořenit tradiční hratelnost Pokémonů. Prodloužení herní doby pak nahrává i vcelku vysoká obtížnost úkolů dostupných v tomto módu.

Osamělý trenér

Pokud pro vás ale chytání kapesních příšerek vždy znamenalo osamělý boj, nemusíte se bát ani u této verze. Jádro hratelnosti totiž spočívá právě v putování po světě Sinnoh a bojování s ostatními trenéry, stejně jako tomu bylo v předchozích verzích. Vaším cílem, mimo obligátního „Chyťte je všechny,“ je stát se nejlepším trenérem v daném regionu a pokud možno zabránit Teamu Galactic v jeho ďábelských plánech. Příběh na první pohled vhodný pouze do pohádky pro děti, na druhý však překvapivě bohatý.

pokemonplatinum_05.jpg pokemonplatinum_06.jpg

Zezačátku musíte sice přežít neskutečně stupidní dialogy, ale postupem času se situace obrací a vy se naopak můžete ponořit do velmi zajímavých diskuzí, které vysvětlují i některá prázdná místa Pokémoního univerza. Obzvláště zajímavé je objasnění a vůbec existence oblasti s názvem Distortion World – v něm je všechno naopak a je to poznat zejména na grafice. Možnost chodit hlavou dolů nemáte v kdejaké hře a dokonce i v hratelnosti přinese hádankový svět žádané osvěžení.

Dostupné pro: 3DS
Žánr: RPG
Výrobce: Nintendo | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 22. května 2009
  • Spousta strategických možností
  • Roztomilá grafika
  • Multi-playerové hříčky
  • Stále to samé
  • Méně zajímaví Pokémoni
  • Snadné utvoření závislosti

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A