Pokémon Ruby/Sapphire – maximální recenze

Nejnovější Pokémoni přináší zajímavé změny, možná největší od vzniku prvního dvojdílu – Red a Blue. Přežije tahle miliardová výhra v loterii herního byznysu nástup na přístroj nové generace? V čem se změnili Pokémoni na výkonnějším GBA? To vše a mnohem více zjistíte v naší zasvěcené a podrobné recenzi, rozdělené do dvou částí pro pokémaniaky a nové hráče.
Pokémon Ruby/Sapphire – maximální recenze

Typ hry: Sběratelské RPG
Multiplayer: ano, až pro čtyři hráče
Výrobce: Game Freak (
http://www.gamefreak.co.jp/)
Distribuce: Nintendo (
http://www.nintendo-europe.com)
Distributor v ČR: Conquest (
www.gameboy.cz)
Homepage:
http://www.pokemon-games.com/

PocketMan

Kapesní příšerky zná na tomhle světě snad každý a tak, jako v nějaké zapomenuté africké vísce narazíte na reklamu na Coca-colu, můžete dneska běhat po okolí a dělat: „Pika, Pika“. Otázkou je, co si o vás pomyslí vaše okolí, ale rozhodně budou vědět, o co jde. Díky masivnímu úspěchu her, televizního seriálu, filmů a tun „merchandisingu“ se Pokémoni zprofanovali i v hráčské obci a mnozí mohou přehlédnout, že hry s Pokémony v názvu bývají často i poměrně kvalitní a lákavé tituly. Právě kvůli lidem, kteří na Pokémony oprávněně zanevřeli za vlezlou propagaci, jsem rozdělil článek do dvou hlavních částí – pro Nováčky a Trenéry, které zajímají už zcela jiné otázky.

 

Tabulka s informacemi o Zigzagoonovi * 2 na 2 v plném boji

Nováčci – je Pikachu jediný Pokémon?

 Nejzajímavější z Pokémon her  

GameBoy Color

Pokémon Red/Blue
Pokémon Yellow
Pokémon Pinball
Pokémon Trading Card Game
Pokémon Gold/Silver
Pokémon Crystal

N64

Pokémon Snap
Pokémon Stadium 1 a 2
Pokémoni (Pocket Monsters) jsou licencovaným titulem, o který pečuje Nintendo a jím najaté vývojářské týmy (naposledy Gamefreak) už několikátým rokem. Přehled zajímavějších titulů z celé série najdete v blízké tabulce. Nyní se už přesuneme do světa Pokémonů – desítek rozličných druhů monster, která žijí divoce v přírodě, ale dají se i ulovit a ochočit. K tomu slouží malý červeno-bílý míč, zvaný Poké Ball. V něm se Pokémoni přenášejí, přestože někteří mohou dospět i do rozměrů menšího domu. Chovatelé Pokémonů se nazývají „Trenéři“ a jejich cílem je nalézt a odchytit všechny existující Pokémony a také porazit ostatní trenéry.

Souboje probíhají tak, že každý trenér vypustí svého Pokémona a ti se spolu utkají, vítězná příšerka získá zkušenost a může postoupit a dále se zlepšit v základních vlastnostech (počet životů, útok, obrana, speciální útok, speciální obrana, rychlost), získat nové schopnosti nebo projít evolucí. Tady už to začíná být zajímavé. Každý Pokémon může mít najednou jenom čtyři schopnosti – různé útoky nebo bonusy/mínusy uplatnitelné na sebe či nepřítele. Každý Pokémon spadá do nějakého typu a ty se ještě mohou kombinovat. Najdete tu klasické ohnivé, vodní, létající, travní, ale i méně obvyklé temné, bojové, broučí, skalní, ocelové a další a další. Jednotliví Pokémoni mají k dispozici různou škálu schopností, závisející i na jejich druhu, ale díky omezení právě jen na čtyři schopnosti (víc si Pokémon nedokáže zapamatovat) musíte začít kombinovat. Příšerka po postupu na další úroveň dostane občas možnost naučit se novou schopnost a na vás je složité rozhodování, zda smažete nějakou starou nebo se novou nenaučíte. Příležitost se nebude opakovat.

 

Město s továrnou na Pokébally * Je čas si zaplavat

Kromě „přirozeně“ dostupných útoků mají Pokémoni ještě možnost naučit se pohyby z bonusových předmětů TM (Technical Machines) a HM (Hidden Machines) kategorie. Samozřejmě záleží zde opět na druhu, některé pohyby takového travního Pokémona nenaučíte a naopak. TM jsou pohyby, které se může naučit jenom jeden Pokémon (pak se „učící“ předmět vyčerpá) a jde o různé zajímavé útoky, bez který se ale můžete obejít. Jinak jsou na tom HM předměty, které jsou nevyčerpatelné a můžete je naučit více chovanců. HM výrazně ovlivňují postup ve hře, jelikož jsou použitelné i mimo boj. Mezi HM najdete například „Cut“, se kterým můžete porazit strom, „Secret Power“, která vám ve hře zpřístupní prostory či „Surf“, díky němuž můžete vyrazit i na vodu. Abyste mohli HM používat mimo boj, musíte porazit vůdce tělocvičen, bossy zaměřené vždy na určitý typ Pokémonů, kteří vám v případě výhry předají své odznaky (badge) a ty danou schopnost mimo boj zpřístupní.

Pokémoni v recenzích na Doupěti

Pokémon Red - http://www.doupe.cz/Konzole/Ar.asp?ARI=9393&CAI=2134
Pokémon Pinball – http://www.doupe.cz/Konzole/Ar.asp?ARI=9443&CAI=2134
Pokémon Gold/Silver - http://www.doupe.cz/Konzole/Ar.asp?ARI=9672&CAI=2134

Jistě už sami vidíte, že vychovávat takového Pokémona není úplně jednoduché a vše je navíc ztíženo tím, že u sebe nemůžete mít víc než 6 Pokémonů, takže musíte zkombinovat různé typy, jelikož každý má slabé místo a při použití příšerek jednoho typu můžete být z  boje vyřazeni dřív než řeknete švec. A další podstatnou věcí, jíž jsem zatím nezmínil, je evoluce, což je přeměna v jiný druh – Pokémon je pak silnější a může se z něj stát i trochu jiný typ.

 

Kdo s koho? * Soutěž krásy může začít

Chov těchto malých potvůrek je tedy záležitosti srovnatelnou s udržováním družiny v nějakém „velkém“ RPG. Po základech chovu se můžeme podívat na to, jaké novinky nám přináší kraj Hoenn.

Pokéfan – ulovím je všechny

Svou kariéru v úplně nové krajině Hoenn můžete začít jako chlapec nebo dívka. Vzhled postavy si bohužel upravit nemůžete. Na počátku dostanete na výběr ze tří Pokémonů (Torchic, Mudkip, Treecko) – v každé barevné verzi jsou stejní (!) a pak už klasicky opustíte rodný dům, zamáváte mamince a jdete obhlédnout město. Dostanete první úkoly, první předměty a porazíte první protivníky. Asi tak deset až patnáct hodin hry se zpočátku nese zcela v duchu předchozích dílů. Jdete po cestě, která vás dovede do města, tam porazíte šéfa tělocvičny a odemknete si postup do dalšího města. V každém městě je několik málo dalších úkolů, většinou je to tak, že musíte někoho porazit, větší „mise“ jsou výjimkou. Postup hrou je poměrně lineární, bez splnění hlavního úkolu do další části mapy nepostoupíte.

 

V mixéru vyrobíte Pokéblocky pro své miláčky * Vyberte si svého prvního Pokémona

Ponejprv se tedy člověku zdá, že Pokémon Ruby/Sapphire je pouhým předvedením toho samého, co už dávno známe. Novinky jsou ovšem „schované“ a objevují se postupně. Úpravou, která přináší zcela nový rozměr do soubojů, je systém boje 2 na 2 – protivník postaví dva Pokémony, dva postavíte i vy a už to jede. Díky tomu se značně rozšíří vaše strategické možnosti a jde opravdu o zajímavou záležitost, uplatnitelnou hlavně při multiplayeru. Při hraní ve více lidech užijete i nový „míchač bobulí“, speciální zařízení, z něhož vám vylezou Pokéblocky, jakési ovocné komprimáty. Ty změní (podle namíchaného ovoce) nové Pokémoní „vlastnosti“, určující jak je potvůrka cool, krásná, chytrá, roztomilá a odolná. Jednotlivé Pokémoní pohyby jsou rovněž rozřazeny dle těchto kategorií, takže můžete mít nějaký travní útok, který je navíc „krásný“. Jaký to všechno má smysl?

Jestli je váš miláček nejvíc „kůl“ ze všech, zjistíte v nových soutěžích krásy, které se konají v několika „výkonnostních“ třídách v salónech po kraji Hoenn. V prvním kole takové soutěže je hodnocen potlesk publika vašemu vystavovanému kousku (který ovlivníte právě Pokéblocky posilujícími danou vlastnost). V druhém kole přichází na řadu promenáda v plavkách, tedy, co to melu, přichází na řadu kašírovaný souboj, kde máte k dispozici čtyři Pokémonovy pohyby a každý je ohodnocen počtem plusových a záporných srdíček.

 

Pěstujte si své stromy a bobulky do mixéru * Můžete si vyrobit vlastní skrýš

Před začátkem kola si vyberete nějaký pohyb a pak už jen sledujete ostatní. První předvede třeba kop za tři srdíčka, publikum mu potleskem ještě jedno přidá a nastupuje další. Ten předvede sek za dvě srdíčka, ale zastraší předchozího Pokémona. Ten se může vyděsit a začít brečet, za což svá srdíčka ztrácí. V dalším kole jsou Pokémoni rozřazeni podle počtu získaných srdíček a to tak dlouho, dokud se nedosáhne limitu a kolo je ukončeno. Na závěr se sečtou výsledky obou kol a je vyhlášen vítěz.

Osobně jsem za nejzábavnější považoval výrobu Pokébloků, což je taková minihra sama pro sebe, kde klikáním ve správnou chvíli zvyšujete rychlost mixéru a vytváříte tak kvalitnější „lipo“, které lépe funguje. Ovoce do mixéru získáváte na speciálních políčkách, kde naleznete stromy s obvykle dvěma plody. Když jeden zasadíte a zalejete, za poměrně krátký čas tam najdete nový strom.

Informace o tom, jak je váš Pokémon připraven do soutěže, si můžete přečíst v přístroji Pokénav, který také nabízí mapu Hoenn a seznam vámi poražených trenérů, kteří žádají odvetu. Trochu mne překvapilo, že tak užitečná věc je v menu a není dostupná na tlačítkách L nebo R, které ve hře nejsou vůbec používány. Pokud se ještě vrátím k trenérům, nejčastěji  narazíte na tým Magma nebo Aqua (dle barevné verze hry), které chtějí rozšířit povrch země respektive moře, aby bylo více jejich oblíbených Pokémonů. Trenéři jako celek přespříliš inteligence nepobrali, několikrát se mi stalo, že ve chvíli, kdy mě mohli zlikvidovat jedním hmatem, začali používat různé bonusy, které jim ovšem díky mé úporné snaze byly zhola k ničemu. Většinou by jim ale Kasparovův intelekt stejně nebyl k ničemu, jelikož jejich Pokémony uspíte jednou ranou (kdo to náhodou neví, Pokémoni neumírají, ale omdlívají).

 

Nešly tudy děti? * Ukažte svého Pokémona publiku

Z dalších novinek tu je třeba možnost najít si pomocí HM „Secret Power“ tajný vchod a v nalezené místnosti si vybudovat své hnízdečko lásky... k Pokémonům. Koupit sem lze počítač, stojany, sošky Pokémonů a další předměty. Mezi ostatními předměty mne ještě zaujaly dva typy kol – rychlé a akrobatické, dva typy udic na lovení vodních Pokémonů (stará a dobrá) a předmět „experience share“, díky němuž Pokémon, aniž by se zúčastňoval boje, obdrží polovinu veškeré zkušenosti. Vášnivé lovce jistě zaujmou nové typy Pokéballů, například Repeat Ball, fungující lépe na již jednou ulovené Pokémony.
 
Menším zklamáním jsou počty Pokémonů. Je jich sice celkem přes dvě stě, ale většina je z dřívějších verzí. Noví, co projdou evolucí, jsou započítáni třikrát, takže po odečtení vychází něco kolem dvaceti zcela nových monster. Jednotlivé barevné verze hry se liší vždy pěti exkluzivními Pokémony, které můžete získat jenom výměnou s majitelem opačné verze. Multiplayer ovšem nabízí mnohem víc – souboje pro dva až čtyři hráče, možnost mixovat velmi silné Pokéblocky, účastnit se soutěží krásy a výměnu záznamů a rekordů.

Jak to vypadá a zvučí

Asi nejzajímavější je na nové verzi grafika – poprvé se ocitáme na výkonnějším přístroji a mělo by to být znát. Ale moc není. Jistě, je to barevnější a najdeme tu nové efekty, třeba odraz ve vodě, ale bez nich přežijete a hra je velmi - snad až zbytečně - podobná starším titulům. Přesto tu najdete roztomilé drobnosti, které potěší – budete za sebou nechávat stopu v písku, nebo když projdete zaprášenými keři pod sopkou, sklepete z nich šeď a uvidíte, kudy jste šli. Zajímavé jsou i efekty počasí, třeba sopečný prach či písečná bouře. Pokud ale dáte na první pohled, budete trochu zklamáni.

Světlé stránky hry
 • Efekty počasí
 • Noví Pokémoni
 • Možnost hrát za chlapce nebo dívku
 • Tři save game sloty
 • Možnost zařízení vlastní tajné skrýše
 • Nová soutěž „krásy“ Pokémonů
 • Praktický přístroj Pokénav
Temné stránky hry
 • Nevyužívá tlačítek L a R
 • Celkový vzhled pokročil jenom mírně
 • To samé po osmdesáté sedmé
 • Malé rozdíly mezi verzemi

Ani souboje tohle moc nevylepšují – široký displej jim sice pomáhá, ale Pokémon má prostě dva nákresy – zepředu a zezadu (podle strany, za kterou kope) a pak tu je pár desítek efektů útoků a bonusů. Bonusy mají stejné provedení, jenom s jiným barevným rozlišením. Útoky se liší vždy, ale grafické orgie to tedy nejsou. Podobné je to se zvukem, představte si vyšší kvalitu, přidejte k těm starším pár nových efektů a máte hotovo. Doprovodnou muziku jsem se naučil mít rád. Ne že bych si notoval, ale preferoval jsem puštěný zvuk, což beru jako známku kvality.

Staří dobří pokémoni

Hodnotit hru jako Pokémon Ruby/Sapphire nemůžete podobně jako v případě jiných titulů, základní „polotovar“ je stále stejný již od prvních her a pouze ostatní doplňky prochází jistými obměnami. Jste-li nováčkem, najdete v tomto titulu s RPG prvky množství báječných lahůdek, na GBA neuvěřitelnou hrací dobu kolem 35-50 hodin, rozšíření možností při multiplayeru a solidní zpracování. Hráči, vlastnící třeba dvě předchozí verze, mají těžší volbu. Pokud vyjmenované novinky považují za dostatečné, jistě by s nákupem neměli váhat. V opačném případě je nutno zvážit, zda oprášíte starý Pokéball a vyrazíte zkoumat houštiny. Typickou ukázkou toho, že se autoři na GBA báli jít dál, je nevyužití tlačítek L a R nebo grafika ve stejném duchu, jako v předchozích dílech. Závěrečné hodnocení je určeno nováčkům, ti zkušenější si už body přičtou nebo odečtou sami.

Grafika: 7/10
Hudba: 8/10
Zvuk: 8/10
Hratelnost: 9/10

Pokémoni se vrátili v pokročilejší formě. Není to revoluce, ale pouze menší evoluce.

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce