„Politická“ revoluce v počítačové zábavě?

Politika rozhodně nepatří mezi obvyklé téma, které by inspirovalo některou z významných i méně známých společností k tvorbě počítačové hry s tímto námětem. Už několik let se však v dílně společnosti Elixir Studios potichu kutí chuťovka v podobě simulátoru Republic: The Revolution. Ten nás zavede do světa intrik, lobování, úplatků a korupce. A podle všeho půjde o propracovaný a kvalitní počin, který si zaslouží vaši pozornost.
„Politická“ revoluce v počítačové zábavě?

Každý z nás měl jako dítě své sny. Nesčetněkrát se týkaly budoucího povolání, které bychom chtěli vykonávat. Někdo si přál být kosmonautem, jiný popelářem a bezpochyby by se našli i tací, kteří by chtěli zastávat některou z vysokých funkcí ve státní správě. Abych vám řekl pravdu, jeden z mých kamarádů se již přes svůj takřka "dospělý" věk stále nezbavil snu stát se prezidentem naší malé zemičky. Byť mi to připadá hodně nereálné a tak trochu i směšné, kdo ví - ruka osudu je v pravdě nevyzpytatelná a budoucnost zůstává až do poslední chvíle stále otevřená. A to opravdu každému z nás. Chtěli jste se snad také někdy stát prezidentem? Nebo snad jinou významnou osobou na politické scéně? Rozhodně bych vám zápornou odpověď na tuto otázku vůbec nezazlíval. Ať již máte na politiku jakýkoliv názor, titul, o němž bude právě dnes řeč, s ní má opravdu nemálo společného. Ale pěkně od začátku...

 

Počítačové hry se za dobu své existence pokusily simulovat již takřka vše - od simulace rodiny či sportů, po let ve vesmírných raketoplánech. Stále poměrně ideově nevyčerpanou kapitolou však bezesporu zůstává politika. Máte pravdu, koho by lákal svět intrik, špinavostí, každodenního lobování. Může vůbec existovat člověk, kterého by případně takový titul zaujal? Možná ano. I když bych se v reálném životě opravdu jen nerad dostal do pozice politika (byť třeba naprosto nevýznamného), hru na tyto motivy bych si vyzkoušel opravdu velmi rád. A díky společnosti Elixir Studios, která pro nás už přes dva roky vytváří opravdovou perličku v podobě titulu Republic: The Revolution, budu mít jedinečnou šanci. A vy konec konců také.

Krůček po krůčku až do pozice prezidenta

Pokud jsem se na začátku tohoto článku zmínil o jednom z mých kamarádů, jehož životním cílem a krédem je stát se již v blízké budoucnosti prezidentem našeho státu ve srdci Evropy, nebylo to jen tak bez záměru. Vaším bezprecedentním a hlavním úkolem v titulu Republic: The Revolution bude totiž naprosto to stejné - ano, stát se hlavou smyšleného státu, který autoři nazvali Novistrana. Jak jistě sami uznáte, takového životního úspěchu nelze dosáhnout ze dne na den. Naopak, stojí za ním obrovský kus práce, který se nevyhne ani vám. Tedy v případě, že budete chtít.

A jak to všechno začalo? To se tak jednoho rána, které se na první pohled v ničem nelišilo od těch jiných, kterých do roka zažijeme rovných 365, probudil ve své posteli a rodné zemi zvané Novistrana doposud neznámý, ale v jádru velmi ambiciózní a cílevědomí muž. Neúspěchy v soukromém životě, stejně jako v tom společenském, jej už delší dobu nutily do rozjímání nad budoucím životem. Ať už nám do našeho skromného příběhu zasáhla ruka osudu či nějaké nadpřirozené bytosti, najednou se zakalený svět plný smutku a neštěstí zdál být našemu hrdinovi mnohem jasnější - a s ním i jeho budoucí cíl. Ano, budoucí cíl stát se politikem a dokázat tak všem, kteří o jeho schopnostech doposud pochybovali, že i sebemenší človíček může udělat slibnou kariéru.

 

Začínat tak budete v malém městečku, kde musíte vstoupit v podvědomí místních obyvatel. To by nemělo být zpočátku příliš těžké - přece jenom, stále platí již zažité pravidlo, že v malých městech se prakticky všichni navzájem znají. I přesto se vám však samozřejmě do cesty postaví nějaký konkurent - byť porazit místního předsedu JZD by neměl být příliš velký problém.

Novistrana - země politických ideálů… nebo ne?

Představit bych vám však měl i zemi, kde se celý náš příběh odehrává. Jak už bylo zmíněno, je jím nově vzniklý stát zvaný Novistrana, který byl inspirován v současné době již neexistujícím Sovětský svazem. Je to patrné už na architektuře jednotlivých budov, ale také na správě celého státu.

Sami budete začínat v jednom z menších měst tohoto státu - byť ono slovo menší není až tak na místě. I vesnice, jak bychom mohli tyto oblasti nazvat, mají co do rozsahu několik kilometrů čtverečních, což je rozhodně patřičná vizitka. Vaše kroky však budou pomalu ale jistě směřovat do hlavního města - a to je ještě několikanásobně větší.

Začít politickou kariéru však není zrovna jednoduché. A tak se náš hlavní hrdina, byť nerad, stane součástí jedné z celkového počtu 16 politických frakcí, které usilují jen o jediné - svrhnutí současné státní správy v čele s přihlouplým prezidentem. Na jeho místo by samozřejmě mile rádi dosadili svého vlastního kandidáta, stejně jako na ostatní významné politické posty. A na vás je, jak se dokáže v rámci této frakce prosadit.

 

Jistě vás zajímá, jak probíhá přesun mezi jednotlivými městy, až do hlavního města, kde pochopitelně sídlí prezident. Pokaždé musíte splnit stanovený počet úkolů, přičemž každý úzce souvisí s jedním z pěti způsobů, jak získat politický vliv. Samotné úkoly budou samozřejmě velmi rozmanité - od nutnosti uspořádat protestní pochod proti současné vládě, až po získání významné mediální osobnosti pro vaši kampaň. K úspěšnému dokončení daného úkolu by mělo vést hned několik cest, na vás je, jakou využijete. Zdůraznit (stejně jako to často dělají i tvůrci) musím fakt, že hra vás v žádném případě nebude vést za ručičku až ke křeslu prezidenta. Právě naopak. Při rozhodování je vám dána naprostá volnost pohybu i činů, platí to vždy a všude. A jak jistě uznáte, skýtá to nevídané možnosti.

Politický kabinet

Je však takřka nemožné, abyste všechny dané situace řešili naprosto sami. Spolehnout se tak budete muset také na svůj politický kabinet. Ten může čítat až 9 členů různých povolání, názorů, prostě navzájem odlišných spolupracovníků - ti vám samozřejmě v průběhu hry znatelně usnadní další postup.

Na výběr máte hned z několika způsobů, jak přesvědčit vyhlédnutou oběť. Tou nejefektivnější je samozřejmě získat osobní přízeň daného člověka. Umožněno je vám dokonce nechat vybraného občana sledovat a zjistit tak podrobnosti o jeho společenském a soukromém životě. A jak sami víme, těchto informací se dá velmi dobře využít. Umožněno je vám samozřejmě také přeplatit jinou politickou frakci a získat tak na svou stranu některou z jejich pracovních sil. Ne každého člověka však podplatíte - i trocha loajality a cti v nás lidech ještě přece jenom přetrvává.

Politický kabinet bude tedy bezpochyby velmi důležitý pro vaši politickou kariéru - a bude doslova i větrem, který popohání vaši loď k vytouženému cíli. Každý politik je ve hře Republic: The Revolution charakterizován čtyřmi atributy - inteligencí, sílou, charismatem a psychickou odolností. A tyto vlastnosti se samozřejmě v průběhu hry mění. Svůj vliv na to bude mít právě váš tým spolupracovníků - i on znatelně ovlivňuje dojem voličů a proto je tedy zvláště důležité dbát na výběr těch správných zájemců. A nebude to vskutku nic jednoduchého - ze stovek obyčejných lidí může být totiž jen jeden tím pravým a vhodným kandidátem. A najít ho je jako hledat jehlu v kupce sena.

 

Volič - alfa i omega úspěchu

Pro politika je nejdůležitější osobou samotný občan - alespoň tak je tomu v případě období voleb, kdy se i jednotlivými politickými stranami kladou na první místo právě zájmy samotných a obyčejných lidí. Jaká je však skutečná situace po volbách, o tom už jsme se mohli za těch necelých 10 let samostatné České republiky několikrát přesvědčit. A proto i vy budete muset přesvědčit tápající voliče. O tom, jak na to, si povíme ještě dále. Rád bych však zdůraznil, že i to nejmenší město bude mít několik tisíc k volbě disponovaných obyvatel. Každý člověk je však navíc jedinečnou bytostí - má různé potřeby a jiný pohled na politickou scénu. Samozřejmě preferuje i jinou politickou stranu.

Stejně jako je tomu ve skutečnosti, i v Republic: The Revolution budou hrát velmi důležitou roli volební mítinky a jiná veřejná setkání s potencionálními voliči. Právě kontakt s občany může získat potřebné hlasy a také přízeň zatím stále váhajících jedinců. Přesto, že to zní vše velmi jednoduše, skutečnost je kapánek jiná. Ono uspořádat mítink s voliči či veřejnou debatu není zrovna nic jednoduchého. Zajistit musíte patřičné místo, kde se tato akce bude konat, stejně jako nemalý počet pořadatelů, kteří se postarají o samotný průběh. Velmi důležitý bude také řečník - tedy člověk, který se bude za vaši osobu prát ve fiktivním ringu (pokud se tedy nerozhodnete postavit vstříc dotíravým dotazům sami - aneb taková malá obdoba českého kotle).

Intriky, korupce, lobování - to vše k politice patří

Život však není procházka růžovým sadem a jen málokdo se vyhne zášti a závisti jiných. A tak si můžete být takřka na 100 % jistí, že za svou politickou kariéru si stihnete získat kromě nemalého počtu příznivců také jistou skupinku silných odpůrců, mezi nimiž nebudou chybět ani političtí konkurenti. A věřte tomu, že někteří z nich se nebudou bránit použití těch nejnásilnějších prostředků kvůli jedinému - odstranění vaší osoby ze hry. Reálně si tak mohou najmout vraha, pokud nejste dostatečně opatrní a neuhlazujete stopy za svými vlastními nekalými skutky dostatečně pečlivě, může se jim podařit také získat usvědčující materiály z korupce či jiného trestného činu.

 

Jak už jsem v posledním odstavci naznačil, ani vaše herní postava není žádným svatouškem. Při řešení každé vzniklé situace máte na výběr z několika možností, jak jí odbýt - od těch mírumilovnějších až po ty nepříliš chvályhodné. Ať už tomu tedy věříte či ne, přijdou na řadu situace, které spravedlivým a zákonným způsobem vyřešit nelze. Potom tedy budete nuceni sami sáhnout k použití služeb nejhrubšího zrna. Vydírání, vraždy, přijímání úplatků. Samozřejmě ale záleží i na nátuře samotného hráče - budete-li chtít, můžete se pokusit celou hru projít s tzv. čistým štítem, po zásluze byste si tak zasloužili prezidentské křeslo. Nechcete-li se však zdržovat braním ohledů na ostatní a nezáleží vám na vaší osobní pověsti, můžete to zkusit i způsobem druhým. V tom případě musíte být ale dvojnásob opatrní.

Jistý vliv na vaší osobu i politiku budou mít také mnohé firmy. Ona finanční podpora se mnohdy docela hodí a nevyvratitelným faktem zůstává, že bez patřičného kapitálu ani nemůže být vaše snažení plně úspěšné. Celá politická kampaň není zrovna levnou záležitostí, což dokazují také rozpočty českých politických stran pro nadcházející volby, které proběhnou již o víkendu příští týden. Právě významné soukromé podniky mohou často dotovat rozpočet tučnými částkami. Stejně jako v reálném životě, i v Republic: The Revolution platí jednoduché pravidlo - něco za něco. Můžete si tak být jisti, že zadarmo vám nikdo nic nedá, nedaruje.

A abych nezapomněl - důležité si je taktéž uvědomit, že každý váš čin se může nějakým způsobem dotknout i ostatních lidí žijících ve světě Novistrana a změnit tak koloběh věcí. A nikde není taktéž psáno, že ve svém snažení budete vždy úspěšní. Před každou "akcí" byste si tak měli velmi pečlivě promyslet, jaké následky pro vás může tento krok mít.

Fantastická grafika

Jak je z obrázků patrné, pozadu nezůstane ani vizuální zážitek z titulu Republic: The Revolution. Plně 3D grafika by měla do posledního detailu zobrazovat kompletní dění ve všech městech. Na ulicích či přecpaných zastávkách tak budete moci potkat do posledního všechny obyvatele daného města. A jak už jsem napsal, bude se jednat o stovky a stovky postav a charakterů. Jak tedy jistě uznáte, engine Republic: The Revolution na tom rozhodně není vůbec špatně - tedy za předpokladu, že samotná hra poběží plynule i na běžných PC dneška. A podle tvrzení tvůrců tomu tak opravdu bude. Nezbývá nám než doufat, že mluví pravdu :-).

 

Politická revoluce

Jak je z dostupných informací patrné, titul Republic: The Revolution si po právu zaslouží vaši pozornost. Byť nemusí být prostředí politiky pro každého lákavé, samotné zpracování a koncept hry zatím napovídají, že nás čeká opravdu neopakovatelný zážitek. A kdo ví - třeba hra Republic: The Revolution předznamená vznik dalších, na politické dění zaměřených, titulů. A nebo také ne. Ale jak tomu bude doopravdy, to se dozvíme teprve na konci tohoto roku. Už teď ale není pochyb o tom, že alespoň v mém skromném žebříčku očekávaných her se titul Republic: The Revolution zařadí na ty nejvyšší příčky.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |