Poradna: kapacita domácí počítačové sítě

Zajímalo vás někdy, jestli existuje možnost legálně si založit počítačovou hernu, kolik počítačů si můžete zapojit přes koaxiální kabel do sítě nebo jak připojit víc počítačů k Internetu přes jeden modem? Odpovídáte-li kladně, pak jste to vy, komu je určena dnešní poradna.
Poradna: kapacita domácí počítačové sítě
Zajímalo vás někdy, jestli existuje možnost legálně si založit počítačovou hernu, kolik počítačů si můžete zapojit přes koaxiální kabel do sítě nebo jak připojit víc počítačů k Internetu přes jeden modem? Odpovídáte-li kladně, pak jste to vy, komu je určena dnešní poradna.

"Dobrý den, mám pc připojen na internet. Pravě jsem si moje pc propojil s druhým. Jak udělat, abych na druhém mohl surfovat po Internetu?"
- Ada Wertheim

Odpověď: "Na počítači, který má modem, nainstaluj (z W98,WME) "sdílení připojení k internetu". Pak ti to vytvoří disketu, s kterou obejdeš všechny PC zapojené v síti. A je to."
- Michal

Nejpoužívanějším řešením připojení více počítačů přes jeden z nich je pravděpodobně instalace tzv. proxy serveru právě na ten počítač, který má sloužit jako "přípojka" k Internetu. Dle mého názoru je takový postup i mnohem efektivnější než zmíněné Sdílení připojení k Internetu, protože oproti polovičatému řešení od Microsoftu (který je ostatně podobně odfláknutými featurkami znám - viz jeho DVD přehrávač) nabízí i mnohá pokročilá nastavění. Samozřejmě ale záleží na tom, jaký proxy server si vyberete. Mnohé jsou zadarmo, jiné za symbolický poplatek a další, čistě profesionální, za celkem slušné sumy. Hledat můžete například na download.cnet.com.

"Kolik lidí se může připojit do sítě (každý má síťovku) přes BNC kabel, aniž by se muselo kupovat další zařízení (nevím jaké)?"
- Aleš

V prvé řadě by bylo dobré si říct, že počet potenciálně připojitelných počítačů není tím nejvíce omezujícím faktorem BNC sítí PC zapojených v řadě. V případě, že se ve vaší lokalitě nevyskytují nevysvětlitelné fyzikální jevy a nehodláte na kabely mezi každými dvěma počítači vázat tři ambuláky, měla by síť spolehlivě fungovat bez jakýchkoli přídavných zařízení na nějakých asi 200 metrů. Pokud by tedy odstup dvou počítačů činil cca 2 metry, dojdeme snadným výpočtem k číslu dostatečně vysokému i k připojení celého bloku panelového domu. Spolehlivost takové sítě už je ovšem věc druhá - jakmile totiž například dojde k tomu, že človíček na jednom z konců sítě odpojí tzv terminátora (od slůvka terminace, tj. ukončení) nebo neúmyslně poškodí kus kabelu, je celý panelový blok bez sítě a proto je mnohem lepší pořídit slušný HUB a připojit síťovky rychlejší kroucenou dvojlinkou.

"Zřizujeme internetovou kavárnu s cca 30 počítači a chceme provozovat též nějaké hry. Chtěli bychom vědět, zda-li je možné v internetových kavárnách tyto hry legálně provozovat a jestli lze zakoupit ke hrám multilicenci, abychom nemuseli na 30 počítačů kupovat 30x hru za 1500Kč."
- Zdeněk Vrzák

Provoz počítačové herny je rozhodně velmi ošemetným problémkem. Nechat někoho (zákazníka) za úplatu hrát hru, tj. užívat jistý produkt, je stejně nelegální činností, jako zvát si domů kamarády a za desetikorunu jim pouštět Eminema. Do mezí zákona se dostanete v tu chvíli, kdy zákazníka nenecháváte za jeho peníze hrát hru, ale používat váš počítač. Pak by už mělo být jedno, co uživatel s daným PC provádí a tedy i zda-li hraje či nehraje onu hru. S multilicencemi počítačových her jsem se ještě nikdy nesetkal, nicméně je možné, že distributor zvolené hry (a zde bych se spíše obracel na distributora hlavního a ne lokálního - českého) vám za učitých podmíněk takovouto licenci udělí.

"Mám ATI All in Wonder 128pro. Potřebuju nahrát film z cd na videokazetu. Co mám kromě propojení grafiky s videem udělat?"
- Karel

Osobně za nejvhodnější považuji přehrát film v některém pokud možno co nejkvalitnějším přehrávači (je třeba dohlédnout na to, aby na pomalejších počítačích přehrávač nevypouštěl framy atp.). Pokud jde o samotné nahrávání, nesetkal jsem se dosud s programem, který by uměl externě ovládat video a instruovat ho v závislosti na dění na monitoru k nahrávání (trochu divoká myšlenka), takže jediným možným řešením zřejmě zůstane přepnout film do fullscreenu a nahrávat. Je ale dobré si uvědomit, že pokud při ripování DVD na CD dochází k značné ztrátě kvality, přehrání na kazetu kvalitu dále snižuje a film tak ve výsledku vypadá zpravidla hůř, než tentýž film na VHS v originále.