Poradna: magické motherboardy a televize v počítači

Při pohledu na naše dvě poslední poradny by mohl nezávislý pozorovatel nabýt dojmu, že počítače s sebou přinášejí jen nekonečnou řádu problému, potíží a stresů. Nenechte se ale mýlit, i dnes vám zodpovíme pár dotazů ryze praktických - tak například jakými způsoby dostat televizi do počítače či jak je to s rychlostí dialupového připojení.
Poradna: magické motherboardy a televize v počítači
Při pohledu na naše dvě poslední poradny by mohl nezávislý pozorovatel nabýt dojmu, že počítače s sebou přinášejí jen nekonečnou řádu problému, potíží a stresů. Nenechte se ale mýlit, i dnes vám zodpovíme pár dotazů ryze praktických - tak například jakými způsoby dostat televizi do počítače či jak je to s rychlostí dialupového připojení.

PCčko je tak trochu jakousi magickou krabičkou, v níž všechny její součásti žijí vlastním, smrtelníkům nepochopitelným životem a kde panuje křehká syntéza, do níž není radno zasahovat. A tak jakkoli chceme naše rady učinit konkrétními, není v přehršli možných příčin vybrat tu pravou bez důkladné analýzy příčin vzniklé situace. A teď už hurá na vaše dotazy...

"Po upgradu počítače nastaly problémy při hraní jakékoliv 3D hry. Po spuštění hry můžu hrát někdy 2 sekundy, někdy 2 hodiny, pak najednou začne pískat zvukovka a po chvíli počítač zatuhne...celý příspěvek
Luda

Vzhledem k tomu, že k popsaným problémům dochází při hraní jakékoliv 3D hry, lze prakticky se stoprocentní jistotou vyloučit potenciální softwarové chyby. U hardwaru pak takovýto problém může způsobit zejména vadná základní deska, popřípadě zdroj nebo procesor. Přestože v Ludově počítači zřejmě vzniklou situaci nezapřičinil zdroj, je vhodné se v případě, že počítač po určité době od zapnutí (která samozřejmě může kolísat) vypne, soustředit při hledání problému především na něj. V případě, kdy počítač "shazuje" základní deska, čemuž by v tomto případě nasvědčovalo ono pípání zvukovky a také padání pouze při hraní her (které jsou náročné na výkon počítače), je samozřejmě jediným možným východiskem její reklamace.

Speciálně v sestavách osazených základní deskou s čipem VIA KT133 a jakoukoli zvukovou kartou řady Live! se také občas vyskytuje známý a mnohokrát propíraný problém, kdy zvukovka například odmítá spolupracovat, popř. tropí v rámci základní desky nejrůznější potíže. Podle mých informací ale ještě nebyl zaznamenán případ, kdy by tento problém byl příčinou ať už padání počítače nebo jeho zatuhávání.

"Od 28.9.2001 mám počítač s OS Windows 2000 Professional anglická verze. Můj problém je v tom, že mi na něm mrznou hry náročné na grafiku (...) Vyčistění disku programem Clean Up, Defragmentace ani nové ovladače na grafickou kartu nepomohli (...) Mám podezření, že procesor není Thunderbird ale jen Athlon a že je vysoce přetaktován, a proto hry mrznou...celý příspěvek
Vlasto

Popsaný problém může sice opět způsobovat vadná základní deska, nicméně v tomto případě (a při zmíněné konfiguraci) bych spíš problém přičítal vysoce přetaktovanému procesoru. První potenciální řešení je tedy nasnadě - v BIOSu snížit frekvenci procesoru snížením frekvence systémové sběrnice. K domněnce, že procesor, který váš počítač pohání, není Athlonem na jádře Thunderbird ale starším modelem Athlonu, bych se stavil poněkud skepticky. Ani nejposlednější ne-Thuderbirdový Athlon byste totiž na frekvenci 1400MHz zřejmě nevyšrouboval (popř. pouze za extrémních podmínek). Máte-li však ohledně svého procesoru pochybnosti, můžete si jej nechat prověřit například 40kB prográmkem MyCPU nebo jinou podobnou freewarovou ulitkou.

"Mám videokaru Matrox Millenium G450, chci si pořídit TV kartu, poraďte jakou (hodně muziky za málo peněz), kamarád navrhuje prodat stávající a koupit MATROX Marvel G450 e TV, je to nutné?
Pepa

Odpověď:
"Rada tvojho kamaráta je naozaj dobrá. Pamatuj, že málokdo je tak bohatý, aby si mohl kupovat laciné věci. Za málo peněz i málo muziky. A ušetříš jeden slot."
Vlasto

Já osobně bych tvrdil pravý opak. Nejideálnějším a dobudoucna i nejekonomičtějším řešením je investovat do některé z mnoha přídavných PCI televizních karet, které jsou na našem trhu dostupné. Vzhledem k tomu, že náklady na jejich pořízení se málokdy vyšplhají nad tři tisíce korun a jejich životnost je takřka "neomezená", není důvod investovat do nějakého stejně nákladného dočasného řešení (které naopak postrádá možnost pozdějšího snadného upgradu).

Chcete-li důvěřovat známé značce, měli byste zvolit TV Wonder od ATi, který je známý nejen vcelku kvalitním softwarem, ale také, v rámci možností a ovladačů ATi, i kvalitním obrazem. Naopak pravděpodobně nejlepší koupí a nejkvalitnějším kouskem, který je v našich krajích k dostání, je některá z karet AVeru - budete však muset počítat s o něco vyššími pořizovacími náklady. Ti méně majetní pak zřejmě sáhnou po ekonomicky i poměrem cena/výkon výhodném modelu TV Capturer nebo TView99 od společnosti Askey.

"Externí modem DeskPortePocket 56K pod Windows 98 se připojuje pouze rychlostí 33Kbps. Dá se někde nastavit (kdysi jsem tuším něco takového četl, jenom nevím kde) rychlost přenosu na těch 56 kilo?"
BaBiBo

Rychlost modemu lze určit v jeho nastaveních, tj. Nastavení>Ovládací panely>Modemy, nicméně je možné (a pravděpodobné), že v oblasti, kde se připojujete, není možné prakticky jakékoli rychlosti vyšší než 33kbps dosáhnout. Dialup připojení klasickým analogovým modemem je totiž známé svou značnou náchylností k vnějším podmínkám a často nedosahuje rychlosti ani 50kbps. Navíc v případě, že jste připojeni na analogovou ústřednu (což se v dnešní době týká jistého malého, i když nezanedbatelného procenta obyvatel), máte smůlu dvojnásobnou. Nemůžete si totiž pomoci ani upgradem linky na ISDN.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |