Poseidon – vládce Atlantidy

Božský Zeus se konečně dočkal svého pokračování. Datadisk Poseidon – vládce Atlantidy je pomyslnou třešničkou na velmi chutném dortu skvělých budovatelských strategií od Impression Games. Duo Zeus + Poseidon spolu tvoří jednu z nejlepších strategických her všech dob. Račte vstoupit…
Poseidon – vládce Atlantidy
Žánr: budovatelská strategie
Minimální konfigurace: procesor 166 MHz, 32 MB RAM, 2MB grafická karta, 4x CD-ROM, 450 MB místa na pevném disku, nainstalovaný Zeus
Doporučená konfigurace: procesor 266 MHz, 64 MB RAM, 4MB grafická karta, 4x CD-ROM, 650 MB místa na pevném disku, zvuková karta
3D akcelerace: ne
Multiplayer: ne
Jazyk: angličtina
Domovská stránka: http://poseidon.impressionsgames.com
Výrobce: Impression Games (http://www.impressionsgames.com)
Distributor: Sierra Online (http://www.sierra-online.co.uk)

Božský Zeus se konečně dočkal svého pokračování. Datadisk Poseidon – vládce Atlantidy je pomyslnou třešničkou na velmi chutném dortu skvělých budovatelských strategií od Impression Games. Duo Zeus + Poseidon spolu tvoří jednu z nejlepších strategických her všech dob. Račte vstoupit

Pokud nejste úplný nováček ve světě real-time strategií na PC, firmu Impression Games vám zajisté není třeba představovat. Série her z City Building Series patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo ve světě budovatelských strategií vytvořeno. K dnešnímu dni čítá tato série již sedm titulů a všichni fanoušci doufají, že ještě několik dílů přibude.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Budovatelské strategie se poněkud odlišují od konceptu bojových real-time strategií, který definovala stařičká Dune 2. Hlavní náplní hry není boj proti nepříteli, ale budování města (dopravní společnosti, zábavního parku atd.) tak, aby fungovalo, vydělávalo nějaké peníze a obyvatelé (cestující, návštěvníci atd.) byli navýsost spokojeni. Boje se v některých hrách (kromě her Impression Games např. i v Settlers, Knights and Merchants a dalších titulech) také dočkáte, je však pouze okrajovou záležitostí. Dalo by se říci, že pokud odstupňujete strategické hry podle podílu boje, zaujímají hry od Impression Games pozici na předposledním stupni – za nimi jsou pouze hry, kde se nebojuje vůbec (SimCity, všechny možné Tycoony atd.).

Když v roce 1993 vyšel Caesar, nikdo netušil, jaké slávy a úspěchu se celá série dočká. Ani Caesar 2 z roku 1995 ještě velkou díru do světa neudělal. Zato třetí díl, vydaný v roce 1998, rozpoutal to pravé herní šílenství. Precizně navrhnutý koncept budování velkých měst starověkého Říma, výborně navrhnuté úrovně a skvělá hratelnost – to jsou aktiva, která způsobila obrovskou oblibu mezi fanoušky žánru. O úspěchu hry nejlépe svědčí fakt, že mnoho lidí tuto hru stále hraje, pořádají se různé soutěže, fanoušci vyrábějí nové mapy atd.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Když se připravovalo pokračování, marketingoví pracovníci chytře rozpoznali, že by bylo vhodné změnit prostředí. Titul Pharaoh (1999) dovádí koncept Caesara 3 k ještě větší dokonalosti a hlavně opravuje některé chyby, které přece jenom Caesar 3 měl. Až na prostředí (starověký Egypt) se toho zas tolik nezměnilo, z nových prvků je třeba zmínit pěstování plodin na Nilem každoročně zaplavovaných územích a především stavbu obrovských pyramid a dalších monumentů. Odpadlo mírně frustrující plnění číselných ukazatelů, na druhou stranu vybudování velkolepých pyramid vyžadovalo značnou zásobu peněz, lidí a materiálu (a také trpělivosti) – a pouze dobře navržené a prosperující město mohlo takovou zásobu zajistit.

V roce 2000 se Impression Games odhodlali k poměrně odvážnému kroku – nevydali rovnou další díl série, ale pouze datadisk Cleopatra. Ten se zaintegroval do hry Pharaoh a nadále sní tvořil nerozlučnou dvojici – mohli jste spouštět mise jak z původního Pharaoha, tak z Cleopatry. Kromě nových misí samozřejmě přibyly nové budovy, jednotky a suroviny. Byla opravena většina známých chyb (a to dokonce i zpětně v Pharaohovi – např. příliš dlouhé budování monumentů) a jako perlička se dodával i editor misí.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Fanoušky si však v Impression Games nerozhněvali – kromě prací na Cleopatře pracovali i na dalším plnohodnotném dílu. Zeus (2000) se odehrává ve starém Řecku, čemuž odpovídá nejen mapa světa, ale i vzhled budov, vojenské jednotky a hlavě božstvo a jiná mytologická stvoření. V konceptu hry byly provedeny relativně zásadní změny, které měly odstranit přílišnou náročnost a pracné zjišťování principů hry a měly tak Zeuse přiblížit i řadovým hráčům. To se podle mého názoru zdařilo (i když hard-core fanoušci Caesara 3 a Pharaoha nemusí souhlasit) a Zeus se stal jednou z nejlepších budovatelských her v historii. Zcela překopán byl interface hry, mírně se zlepšila i grafická stránka. To podstatné naštěstí zůstalo: budování města, řízení zemědělství, průmyslu a kultury, obchod, diplomacie a válčení – to vše je stále neuvěřitelně zábavné a mnoho hráčů by mohlo dlouho povídat o probdělých nocích.

S dnes recenzovaným titulem Poseidon je to podobné, jako s Cleopatrou. Jedná se tedy o datadisk pro hru Zeus, který přináší nové budovy, suroviny, jednotky a průmyslová odvětví, stejně jako další porci misí a navrch editor pro vytváření misí uživatelských. Tady by mohla recenze skončit, protože v ostatních ohledech je Poseidon prakticky stejný jako Zeus, nicméně by bylo vhodné představit si aspoň novinky obsažené v tomto datadisku.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

První, čeho si dozajista všimnete, jsou nové mise. Vzhledem k tomu, že Poseidon se integruje do Zeuse obdobně jako Cleopatra do Pharaoha, máte přístup ke všem misím původního Zeuse i k novým misím Poseidona. Nových misí je celkem 46 a jsou rozděleny do 6 adventur. Obdobně jako v Zeusovi nezačínáte každou misi od zelené louky, ale pokračujete v budování města, které jste postavili v předchozích misích dané adventury (což klade značné nároky na plánování podoby města). Jak se na správný datadisk sluší, jsou mise dlouhé a poměrně obtížné. K tomu všemu je nutno připočíst ještě 4 přídavné adventury bez konečného cíle a celkem pěkně provedený editor adventur.

V zemědělství přibyla možnost chovat skot, lovit vysokou zvěř a pěstovat pomeranče. Mezi surovinami se nově objevuje černý mramor a orichalk (obě suroviny se používají na stavbu pyramid, orichalk navíc k opevňování věží a pancéřování fregat). Úlohu kultury v Atlantidě přebírá věda (observatoře, laboratoře, knihovny a muzea), bohužel se nedočkáme vynalézání nových technologií. Zábavu obyvatel zajišťuje kromě jiného i hipodrom, což je závodní dráha pro koně s libovolným tvarem (tj. editovatelná). Vojenské jednotky byly posíleny o kopiníky, vozataje a elitní fregaty, domobranu nahradili lučištníci.

Velkým lákadlem dozajista bude budování monumentů, včetně pyramid. Uctívat můžete kromě bohů z původního Zeuse také Poseidona, Heru a Atlase. K hrdinům přibyli Bellerofontés a Atalanta, k netvorům zase Sfinx, Chiméra, Echidna a Harpyje. Při obchodu, diplomacii i válkách se budete setkávat s dalšími civilizacemi – Egypťany, May i Féničany. Mapa světa se podstatně rozšířila, zahrnuje kromě Atlantského oceánu s tajemnou Atlantidou uprostřed i část Evropy, Asie, Afriky a dokonce i Ameriky.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Grafická stránka zůstává prakticky stejná (zde již není moc co vylepšovat). Rozlišení 800x600 nebo 1024x768, přehledný ovládací panel a mapka, lehce rozeznatelné budovy i jednotliví chodci a především nádherné budovy, včetně chrámů, pyramid a dalších monumentů, to vše vás ohromí svou krásou. Vše je nádherně animované, město žije svým životem, po ulicích proudí davy lidí, řemeslníci pracují, obchodníci obchodují a vojáci bojují, prostě všude se stále něco děje. Zvuky a hudba ve hře jsou tradičně také na vysoké úrovni a pokud k tomu připočtete i snadné ovládání a volbu z pěti obtížností ve hře, nezbývá než konstatovat, že Poseidon je opravdu důstojným nástupcem Zeuse i ostatních her z City Building Series.

Jsem zvědav, čím nás Impression Games překvapí příště. Ze známých starověkých civilizací již mnoho volných nezůstává – snad Čína, Persie nebo Fénicie. Je ovšem možné, že se dočkáme hry z úplně jiného období, možná i jiného typu hry. Jedno je však jisté – Impression Games prostě budovatelské hry tvořit umí a pokud bude další titul aspoň tak kvalitní a zábavný jako Zeus či Poseidon, máme se rozhodně na co těšit.

Grafika: 9/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10
Pokud se vám líbil Zeus, nemáte nad čím váhat. Poseidon je opravdu výstavní kousek a k dokonalosti mu chybí jen málo. Pokud jste strategický hard-core hráč a tituly Caesar 3 či Pharaoh okupují čestné místo na vašem harddisku, budete možná trošku zklamáni – z hlediska konceptu hry se Poseidon od Zeuse nijak neliší. A vy ostatní – zkuste na chvíli vypnout ty bezduché střílečky a vyzkoušejte si, jak těžké je postavit fungující město na Atlantidě!
Celkové hodnocení: 9/10