Poseidon – vládce Atlantidy

Božský Zeus se konečně dočkal svého pokračování. Datadisk Poseidon – vládce Atlantidy je pomyslnou třešničkou na velmi chutném dortu skvělých budovatelských strategií od Impression Games. Duo Zeus + Poseidon spolu tvoří jednu z nejlepších strategických her všech dob. Račte vstoupit…
Poseidon – vládce Atlantidy
Žánr: budovatelská strategie
Minimální konfigurace: procesor 166 MHz, 32 MB RAM, 2MB grafická karta, 4x CD-ROM, 450 MB místa na pevném disku, nainstalovaný Zeus
Doporučená konfigurace: procesor 266 MHz, 64 MB RAM, 4MB grafická karta, 4x CD-ROM, 650 MB místa na pevném disku, zvuková karta
3D akcelerace: ne
Multiplayer: ne
Jazyk: angličtina
Domovská stránka: http://poseidon.impressionsgames.com
Výrobce: Impression Games (http://www.impressionsgames.com)
Distributor: Sierra Online (http://www.sierra-online.co.uk)

Božský Zeus se konečně dočkal svého pokračování. Datadisk Poseidon – vládce Atlantidy je pomyslnou třešničkou na velmi chutném dortu skvělých budovatelských strategií od Impression Games. Duo Zeus + Poseidon spolu tvoří jednu z nejlepších strategických her všech dob. Račte vstoupit

Pokud nejste úplný nováček ve světě real-time strategií na PC, firmu Impression Games vám zajisté není třeba představovat. Série her z City Building Series patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo ve světě budovatelských strategií vytvořeno. K dnešnímu dni čítá tato série již sedm titulů a všichni fanoušci doufají, že ještě několik dílů přibude.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Budovatelské strategie se poněkud odlišují od konceptu bojových real-time strategií, který definovala stařičká Dune 2. Hlavní náplní hry není boj proti nepříteli, ale budování města (dopravní společnosti, zábavního parku atd.) tak, aby fungovalo, vydělávalo nějaké peníze a obyvatelé (cestující, návštěvníci atd.) byli navýsost spokojeni. Boje se v některých hrách (kromě her Impression Games např. i v Settlers, Knights and Merchants a dalších titulech) také dočkáte, je však pouze okrajovou záležitostí. Dalo by se říci, že pokud odstupňujete strategické hry podle podílu boje, zaujímají hry od Impression Games pozici na předposledním stupni – za nimi jsou pouze hry, kde se nebojuje vůbec (SimCity, všechny možné Tycoony atd.).

Když v roce 1993 vyšel Caesar, nikdo netušil, jaké slávy a úspěchu se celá série dočká. Ani Caesar 2 z roku 1995 ještě velkou díru do světa neudělal. Zato třetí díl, vydaný v roce 1998, rozpoutal to pravé herní šílenství. Precizně navrhnutý koncept budování velkých měst starověkého Říma, výborně navrhnuté úrovně a skvělá hratelnost – to jsou aktiva, která způsobila obrovskou oblibu mezi fanoušky žánru. O úspěchu hry nejlépe svědčí fakt, že mnoho lidí tuto hru stále hraje, pořádají se různé soutěže, fanoušci vyrábějí nové mapy atd.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Když se připravovalo pokračování, marketingoví pracovníci chytře rozpoznali, že by bylo vhodné změnit prostředí. Titul Pharaoh (1999) dovádí koncept Caesara 3 k ještě větší dokonalosti a hlavně opravuje některé chyby, které přece jenom Caesar 3 měl. Až na prostředí (starověký Egypt) se toho zas tolik nezměnilo, z nových prvků je třeba zmínit pěstování plodin na Nilem každoročně zaplavovaných územích a především stavbu obrovských pyramid a dalších monumentů. Odpadlo mírně frustrující plnění číselných ukazatelů, na druhou stranu vybudování velkolepých pyramid vyžadovalo značnou zásobu peněz, lidí a materiálu (a také trpělivosti) – a pouze dobře navržené a prosperující město mohlo takovou zásobu zajistit.

V roce 2000 se Impression Games odhodlali k poměrně odvážnému kroku – nevydali rovnou další díl série, ale pouze datadisk Cleopatra. Ten se zaintegroval do hry Pharaoh a nadále sní tvořil nerozlučnou dvojici – mohli jste spouštět mise jak z původního Pharaoha, tak z Cleopatry. Kromě nových misí samozřejmě přibyly nové budovy, jednotky a suroviny. Byla opravena většina známých chyb (a to dokonce i zpětně v Pharaohovi – např. příliš dlouhé budování monumentů) a jako perlička se dodával i editor misí.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Fanoušky si však v Impression Games nerozhněvali – kromě prací na Cleopatře pracovali i na dalším plnohodnotném dílu. Zeus (2000) se odehrává ve starém Řecku, čemuž odpovídá nejen mapa světa, ale i vzhled budov, vojenské jednotky a hlavě božstvo a jiná mytologická stvoření. V konceptu hry byly provedeny relativně zásadní změny, které měly odstranit přílišnou náročnost a pracné zjišťování principů hry a měly tak Zeuse přiblížit i řadovým hráčům. To se podle mého názoru zdařilo (i když hard-core fanoušci Caesara 3 a Pharaoha nemusí souhlasit) a Zeus se stal jednou z nejlepších budovatelských her v historii. Zcela překopán byl interface hry, mírně se zlepšila i grafická stránka. To podstatné naštěstí zůstalo: budování města, řízení zemědělství, průmyslu a kultury, obchod, diplomacie a válčení – to vše je stále neuvěřitelně zábavné a mnoho hráčů by mohlo dlouho povídat o probdělých nocích.

S dnes recenzovaným titulem Poseidon je to podobné, jako s Cleopatrou. Jedná se tedy o datadisk pro hru Zeus, který přináší nové budovy, suroviny, jednotky a průmyslová odvětví, stejně jako další porci misí a navrch editor pro vytváření misí uživatelských. Tady by mohla recenze skončit, protože v ostatních ohledech je Poseidon prakticky stejný jako Zeus, nicméně by bylo vhodné představit si aspoň novinky obsažené v tomto datadisku.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

První, čeho si dozajista všimnete, jsou nové mise. Vzhledem k tomu, že Poseidon se integruje do Zeuse obdobně jako Cleopatra do Pharaoha, máte přístup ke všem misím původního Zeuse i k novým misím Poseidona. Nových misí je celkem 46 a jsou rozděleny do 6 adventur. Obdobně jako v Zeusovi nezačínáte každou misi od zelené louky, ale pokračujete v budování města, které jste postavili v předchozích misích dané adventury (což klade značné nároky na plánování podoby města). Jak se na správný datadisk sluší, jsou mise dlouhé a poměrně obtížné. K tomu všemu je nutno připočíst ještě 4 přídavné adventury bez konečného cíle a celkem pěkně provedený editor adventur.

V zemědělství přibyla možnost chovat skot, lovit vysokou zvěř a pěstovat pomeranče. Mezi surovinami se nově objevuje černý mramor a orichalk (obě suroviny se používají na stavbu pyramid, orichalk navíc k opevňování věží a pancéřování fregat). Úlohu kultury v Atlantidě přebírá věda (observatoře, laboratoře, knihovny a muzea), bohužel se nedočkáme vynalézání nových technologií. Zábavu obyvatel zajišťuje kromě jiného i hipodrom, což je závodní dráha pro koně s libovolným tvarem (tj. editovatelná). Vojenské jednotky byly posíleny o kopiníky, vozataje a elitní fregaty, domobranu nahradili lučištníci.

Velkým lákadlem dozajista bude budování monumentů, včetně pyramid. Uctívat můžete kromě bohů z původního Zeuse také Poseidona, Heru a Atlase. K hrdinům přibyli Bellerofontés a Atalanta, k netvorům zase Sfinx, Chiméra, Echidna a Harpyje. Při obchodu, diplomacii i válkách se budete setkávat s dalšími civilizacemi – Egypťany, May i Féničany. Mapa světa se podstatně rozšířila, zahrnuje kromě Atlantského oceánu s tajemnou Atlantidou uprostřed i část Evropy, Asie, Afriky a dokonce i Ameriky.

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Poseidon – vládce AtlantidyPoseidon – vládce Atlantidy

Grafická stránka zůstává prakticky stejná (zde již není moc co vylepšovat). Rozlišení 800x600 nebo 1024x768, přehledný ovládací panel a mapka, lehce rozeznatelné budovy i jednotliví chodci a především nádherné budovy, včetně chrámů, pyramid a dalších monumentů, to vše vás ohromí svou krásou. Vše je nádherně animované, město žije svým životem, po ulicích proudí davy lidí, řemeslníci pracují, obchodníci obchodují a vojáci bojují, prostě všude se stále něco děje. Zvuky a hudba ve hře jsou tradičně také na vysoké úrovni a pokud k tomu připočtete i snadné ovládání a volbu z pěti obtížností ve hře, nezbývá než konstatovat, že Poseidon je opravdu důstojným nástupcem Zeuse i ostatních her z City Building Series.

Jsem zvědav, čím nás Impression Games překvapí příště. Ze známých starověkých civilizací již mnoho volných nezůstává – snad Čína, Persie nebo Fénicie. Je ovšem možné, že se dočkáme hry z úplně jiného období, možná i jiného typu hry. Jedno je však jisté – Impression Games prostě budovatelské hry tvořit umí a pokud bude další titul aspoň tak kvalitní a zábavný jako Zeus či Poseidon, máme se rozhodně na co těšit.

Grafika: 9/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10
Pokud se vám líbil Zeus, nemáte nad čím váhat. Poseidon je opravdu výstavní kousek a k dokonalosti mu chybí jen málo. Pokud jste strategický hard-core hráč a tituly Caesar 3 či Pharaoh okupují čestné místo na vašem harddisku, budete možná trošku zklamáni – z hlediska konceptu hry se Poseidon od Zeuse nijak neliší. A vy ostatní – zkuste na chvíli vypnout ty bezduché střílečky a vyzkoušejte si, jak těžké je postavit fungující město na Atlantidě!
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 14 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A