Posezení nad dopisy čtenářů, díl miliontý pátý

Kdo má větší zbraně – úprava newsletteru, maskot Doupěte – co je to dotaz – je vedro – rekrutování nových autorů – spuštění her pod Windows 2000 – existenční otázka „proč“ – odinstalace Trabi II – koulovaná – kolik je hodin – kdo je v redakci – umíráme – minimální konfigurace plných her. Tyto a jiné dotazy vás trápí tento týden. Pojďme na ně.
Kdo má větší zbraně – úprava newsletteru, maskot Doupěte – co je to dotaz – je vedro – rekrutování nových autorů – spuštění her pod Windows 2000 – existenční otázka „proč“ – odinstalace Trabi II – koulovaná – kolik je hodin – kdo je v redakci – umíráme – minimální konfigurace plných her. Tyto a jiné dotazy vás trápí tento týden. Pojďme na ně.

Je super stahovat si hry!

Je super hry hrát! Je super je vyhrávat!

Nemám dotaz, jsem tu poprvé a jste skvělí!

To mě těší, že jsem zaujali již na první pohled. A to jsem přesvědčen, že jste si nevšiml ještě spousty zajímavých vychytávek, které tu máme. A to ještě uvidíte, jaký to bude mazec počátkem června… jak doufáme ;).

Jak máte velký zbraně? Kdo má dělo a kdo pistolku?

Konečně otázka do pranice – já patřím k antimilitaristickým, ba až civilním, složkám populace naší republiky, takže nejnebezpečnější zbraní, kterou vlastním, je vystřelovací harmonika, škrabka na brambory a dva týdny ztvrdlý pecen chleba. Když jsem se na tuto otázku zeptal Honzy Kuneše, zajiskřily mu oči, potáhl z doutníku a jen dodal – „jak na koho…“ a já se mu počal v té chvíli klidit z cesty.

Měli byste něco udělat s úpravou rozesílaných přehledů.

Měli, víme to. V současnosti víceméně ještě ze setrvačnosti rozesíláme newsletter (tedy email s přehledem článků daného dne) ve formátu plain text, současně s přechodem na nový engine Media Factory však můžete očekávat jasně a přehledně tříděný newsletter v HTML podobě – budete si ale moci vybrat, zda chcete HTML nebo textovou verzi.

Bude mít Doupě maskota?

V současnosti nad tímto maskotem pracuje celé kreativní oddělení našeho časopisu, což v praxi znamená, že si oba dva lámeme hlavu, jakou potvoru bychom si dali do erbu. Ačkoliv se vehementně snažím prosadit malé plyšové „cosi“, ne nepodobné gremlinům, stále narážím na Honzův návrh, který jakoukoliv snahu o debatu zabíjí slovy „maskotem musí být vycpaná potvora v životní velikosti“. Takže možnosti jsou dvě… buď maskot bude (ale nevíme jaký), nebo nebude.

Co je to dotaz?

Svou podstatou je dotaz impuls vyvolávající v lidech odpověď. Dotaz slouží ke zjištění fakt, zajímavostí a podobně. Dotaz je průvodním znakem zvědavosti. Dotaz, na který není známá odpověď, se nazývá maturitní otázka nebo též vysokoškolská zkouška. Dotaz vyvolávající poryvy smíchu, je blbý dotaz. Ještě nějaký dotaz?

Je vedro!!

No jo… teď. Jenže s takovou předpovědí počasí, jakou nastiňují v televizi či na Internetu, se obávám, že bychom si měli toho vedra vážit. Nemám rád zimu. Nenávidím zimu!

Přijmete mě jako redaktora článků o počítačových hrách? Odepište. Mám praxi.

My bychom tomu v zásadě až tak nenakloněni nebyli, ale několik problémů by tu přeci jen bylo. Chybí nám zde vaše jméno, chybí zde jakýkoliv kontakt na vás, ať už telefonický nebo emailový, no zkrátka nikde nic, aneb kde nic není, ani smrt nebere. Vypadá to tedy, že nejspíše své řady rozšiřovat v nejbližší době nebudeme.

Jaké hry jdou pod w2k anebo jak se dají zprovoznit?

V současnosti jede víceméně většina všech nově vydávaných titulů i pod Windows 2000, ale problém je jinde – ve hrách, které již jsou trošku starší, případně zcela staré. To byl a vždy bude problém, an který ve Windows 2000 narazíte – a sice díky NT jádru, které je konstruováno zcela jinak, než je tomu v případě systémů Windows 9x nebo ME. Hrám pod Windows 2000 jsme se na Doupěti věnovali již dříve – zajímavý byl článek publikovaný v časopise Computer, za zmínku však určitě stojí i tipy pro spuštění her pod Windows 2000, který byl publikován o necelý měsíc po předchozím článku – Praktické rady pro úspěšné spuštění her ve Windows 2000. Jak jste tedy mohli zjistit, existuje mnoho způsobů, jak přimět programy fungovat, ať už pomocí utility SetWin95 nebo SetDX.

Možné řešení této situace skýtá operační systém Windows XP, který je však nyní v betaverzi, přesto však již mohu zodpovědně prohlásit, že je to právě ten systém, který kombinuje to nejlepší z obou typů systémů – tedy Windows 9x/ME a Windows NT/2000 do velice atraktivní a plně funkční slupky. Bližší informace o tomto systému očekávejte ještě během května, přesto však již nyní mohu prozradit, že není nejmenší problém mít v tomto systému vedle sebe puštěné IIS a například Wolfensteina 3D nebo kteroukoliv jinou starší hru. Nevýhodou je hardwarová náročnost – 128 MB RAM je skutečné minimum.

Proč?

Protože politická situace kulminující naším vztahem k Vietnamu dostoupila mezí, ve kterých se sociální složka osobnosti dere na povrch stejně razantně, jako balisticky vržená kulka protíná křehkou skořápku kosti lebeční, je z tohoto hlediska více než pravděpodobné, že jakékoliv marginální vlivy na politické cítění každého z nás nabudou stejné účinnosti, ne nepodobné esenciálním myšlenkám Archiméda. Slovy laika – proto.

Jaké jsou zkušenosti s odinstalací Trabi II?

V prvé řadě praktické. Hru je možno zcela bez problémů odinstalovat pomocí přiložené utility, kterou naleznete spolu s ostatními zástupci aplikací ve složce, do které program nainstalujete. Potrpíte-li si na uniformitě, odstraňujte programy z počítač pomocí dialogového okna Přidat nebo odebrat programy, které se nachází v Ovládacích panelech.

Jste mrtví. 14.05.01 v 17:00. Ahoj......

Jsme živí. 22.05.01 v 21:30. Ahoj……

Hledám koulovanou, je tu někde ještě?

Je, máme ji schovanou, až nám bude v horkých letních měsících stejně vedro, jako pisateli výše zmíněného dotazu. Název hry je vcelku prozaický – Koulovaná. Naleznete jej na této adrese, velikost souboru je necelý jeden megabajt, což představuje i na pomalejším připojení pouhou chvilku.

Kolik je hodin?

Momentálně 21:35, za chvíli bude 21:36, za hodinu 22:35 a tak to půjde pořád dál, až bude najednou půlnoc a tento článek se kolem 00:09 objeví na Internetu. Jsme štvanci času… ach jo.

Vaše stránky jsou SUPER, ale u plných her mi chybí minimální konfigurace PC, abych věděl, jestli je můj PC zvládne. Jinak jste fakt dobří.

S plnými hrami je situace trošku složitější, než v případě klasických komerčních titulů. Volně šiřitelné hry, jinak též nazývané plné hry, představují výsledek práce nadšeneckých týmů po celém světě, nedá se tedy čekat taková podpora, jako je tomu v případě prodávaných titulů. U málokterých plných her naleznete přiložený soubor s minimální konfigurací, navíc ani jedna volně šiřitelná hra neobsahuje telefon na call-centra, kde by někdo tento dotaz zodpověděl. Tudíž zůstává poskytování této informace na nás, bohužel není možné hru zkoušet na velice pomalých počítačích, jelikož a) jednak v dosahu takové nemáme a b) nemáme na tyto okrajové informace dostatek času. Co to znamená v praxi – obecně se dá předpokládat, že plné hry nevyžadují příliš výkonné stroje. Často se jedná o zajímavé DOSové hříčky, jindy mezi těmito hrami nalezneme velmi zajímavé arkády a podobně. Vzhledem k tomu, že se jedná o žánry, které nejsou náročné na procesor a grafickou kartu, nebál bych se tvrdit, že je možné spustit prakticky kteroukoliv plnou hru i na pomalejších počítačích (tedy Pentium 133, 32 MB RAM, 4 MB grafická karta). Jsou výjimky, ale nepředpokládám, že jsou tak časté.

Nevím, jaká je redakce, ale tato stránka je super!

Redakce je hezká, taková dřevěná :)). Ale teď vážně – redakce jsme my dva, tedy Laďa Valík a Honza Kuneš. Mnozí nám pro naše proporce říkají Laurel a Hardy, ale nepřikládal bych tomuto jistě pouze žertovnému označení jakoukoliv váhu.

Diskuze (4) Další článek: Petice za novou redakci SCORE

Témata článku: , , , , ,