Přehled internetových obchodů s hardware

Chystáte se koupit novou grafickou kartu nebo vyměnit dosluhující procesor za nový, jehož srdce bije o pár stovek MHz rychleji? Kde budete nakupovat? Uvažujete o nákupu přes Internet? Už víte, který elektronický obchod má nejlepší ceny, který nejrychlejší dodání a ve kterém vám poskytnou nejvíce informací o daném druhu zboží? Nevíte? Pak vám přijde vhod náš přehled.
Přehled internetových obchodů s hardware
Ty tam jsou doby, kdy se na Internetu nakupovala pouze CDčka nebo knihy a nákup ostatního zboží, například počítačových komponent byl něčím, co se skrz Internet vyplatilo realizovat teprve při velkých objednávkách nebo v rámci obchodních vztahů mezi firmami.

I český Internet se pomalu mění, vyvíjí a je to na něm znát. I drobnému smrtelníkovi je již dopřáno kvalitních služeb, kdy si může vybírat z nabídky mnoha společností, zaplatit zboží prostřednictvím některého z bezhotovostních systémů plateb a díky rychlosti přepravních služeb je může mít již druhý den na svém stole - to je nesporná a zřejmá výhoda objednávání na Internetu.

Kdo je v našem přehledu

V našem přehledu samozřejmě nesmí chybět velká domácí trojka výrobců počítačů, tedy firmy Autocont, Comfor a ProCA. Naším původním záměrem bylo vměstnat do testu i velké zahraniční výrobce, ale vzhledem k omezené šíři jejich sortimentu jsme se nakonec rozhodli, že tak neučiníme. Naopak jsme přidali několik menších prodejců, kteří si vydobyli poměrně dobré lokální renomé ať už ve fyzickém světě nebo se jim podařilo uspět v elektronickém obchodování. Do přehledu se tedy dále dostaly firmy: Alzasoft, Cybex, Czech Computer a MAXShop.

Podle jakých kritérií jsme hodnotili

Přehled jsme rozdělili do dvou částí. V první jsme použili tři subjektivní kritéria hodnocení (přehlednost elektronického obchodu, šíře nabídky, množství informací o jednotlivých produktech) a čtyři objektivní kritéria (nutnost registrace pro uskutečnění nákupu, sleva při objednávce přes Internet, podmínky dopravy a možnosti platby).

Druhou částí je přehled cen vybraných produktů u všech prodejců. Nejprve jsme chtěli sečíst cenu všech výrobků u každého prodejce, aby se konečná cena všech komponent stala dalším posuzovacím měřítkem. Bohužel, velice brzy jsme zjistili, že nabídka elektronických obchodů, zejména velkých firem, je poměrně chudá a protože by tak nebylo možné objektivně porovnat všechny obchody, od tohoto záměru jsme ustoupili. Vybrané komponenty, které se dostaly do našeho přehledu:

  • základní deska ASUS CUSL2-C
  • procesor AMD Duron 800
  • inkoustová tiskárna Hewlett-Packard DeskJet 930C
  • grafická karta GeForce 2 MX Microstar 8817
  • harddisk 40 GB Seagate Baracuda III
  • paměť 128 MB PC 133 NONAME (pokud žádná paměť v nabídce nenesla označení OEM či NONAME, zvolili jsme tu nejlevnější).

Přehled obchodů

Firma WWW adresa obchodu Přehlednost a uspořádání obchodu Šíře nabídky Množství informací o jednotlivých produktech Nutnost registrace pro uskutečnění obchodu Sleva při objednávce přes Internet Možnosti dopravy Možnosti platby
Autocont shop.autocont.cz 2 2 5 ANO 2% DPD, PPL, Česká pošta. U objednávek realizovaných prostřednictvím internetového obchodu se neúčtuje dopravné a balné. eBanka, OK karta, Juice Pay, zálohová faktura, dobírka
Comfor www.comfor.cz (odkaz vede z hlavní stránky) 1 4 3 ANO 3-6% pro členy Comfor Clubu DPD, Česká pošta. Při objednávce nad 5000 bez DPH je přeprava zdarma. eBanka, OK karta, Juice Pay, Paegas GSM banking, zálohová faktura, dobírka
ProCA www.proca.cz (odkaz vede z hlavní stránky) 4 1 2 NE 5% Zásilková služba, Česká pošta dobírka
Alzasoft www.alzasoft.cz (odkaz vede z hlavní stránky) 2 2 4 ANO 1% DPD zálohová faktura, dobírka
Cybex www.cybex.cz 1 1 1 ANO Za každou uskutečněnou objednávku, jejíž hodnota vč. DPH překročí 1000 Kč, dostane zákazník nákupní poukázky ve výši 1% z celkové částky. Ty lze použít při dalších nákupech v internetovém obchodě Cybex.cz. DPD, Česká pošta. Při objednávce nad 2000 bez DPH je přeprava zdarma. eBanka, OK karta, Paegas GSM banking, SET, zálohová faktura, dobírka
Czech Computer www.czechcomputer.cz 3 2 1 ANO - Česká pošta zálohová faktura, dobírka
MAXShop www.maxshop.cz 1 2 2 NE - PPL, Česká pošta eBanka, OK karta, Paegas GSM banking, zálohová faktura, dobírka

Známkování jako ve škole, tj. 1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

Ceny vybraných produktů

Firma Základní deska ASUS CUSL2-C Procesor AMD Duron 800 Inkoustová tiskárna Hewlett-Packard DeskJet 930C Grafická karta GeForce 2 MX Microstar 8817 HDD 40 GB Seagate Baracuda III Paměť 128 MB PC 133 NONAME
Autocont 6466,- 3270,- 5919,- - (grafické karty od firmy Microstar nemá v nabídce) 7527,- 2416,-
Comfor - (v nabídce jsou pouze základní desky značky QDI) 3892,- 6806,- - (grafické karty od firmy Microstar nemá v nabídce) - (nemá tento model v nabídce) 2428,-
ProCA 6409,- 3130,- 5916,- - (grafické karty od firmy Microstar nemá v nabídce) 7420,- 1681,-
Alzasoft 5880,- 2842,- 5318,- 3976,- 6599,- 1329,-
Cybex 6015,- 3048,- 5370,- 3942,- 6942,- 1889,-
Czech Computer 6113,- 2960,- 5561,- 4076,- 6964,- 1381,-
MAXShop 6393,- 3033,- 5704,- 4439,- - (nemá tento model v nabídce) 1448,-

Ceny jsou pro koncové uživatele, včetně DPH a jsou platné k 15. květnu 2001. Zelené pole značí nejnižší a červené nejvyšší cenu u každého produktu.

Obě tabulky naleznete v tomto excelovém souboru.

Závěr

Je potřeba komentář? Jsou tu obchody velmi levné, které ovšem nenabízí tak vysoký komfort nakupování jako konkurence, u které sice zaplatíte o něco více, ale máte možnost realizovat platbu skrz více platebních kanalů a zpravidla je samozřejmostí také komfortní přeprava zásilkovou službou a slevy na přepravném při dosažení určité výše ceny nákupu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA