Přehled internetových obchodů s hardware

Chystáte se koupit novou grafickou kartu nebo vyměnit dosluhující procesor za nový, jehož srdce bije o pár stovek MHz rychleji? Kde budete nakupovat? Uvažujete o nákupu přes Internet? Už víte, který elektronický obchod má nejlepší ceny, který nejrychlejší dodání a ve kterém vám poskytnou nejvíce informací o daném druhu zboží? Nevíte? Pak vám přijde vhod náš přehled.
Přehled internetových obchodů s hardware
Ty tam jsou doby, kdy se na Internetu nakupovala pouze CDčka nebo knihy a nákup ostatního zboží, například počítačových komponent byl něčím, co se skrz Internet vyplatilo realizovat teprve při velkých objednávkách nebo v rámci obchodních vztahů mezi firmami.

I český Internet se pomalu mění, vyvíjí a je to na něm znát. I drobnému smrtelníkovi je již dopřáno kvalitních služeb, kdy si může vybírat z nabídky mnoha společností, zaplatit zboží prostřednictvím některého z bezhotovostních systémů plateb a díky rychlosti přepravních služeb je může mít již druhý den na svém stole - to je nesporná a zřejmá výhoda objednávání na Internetu.

Kdo je v našem přehledu

V našem přehledu samozřejmě nesmí chybět velká domácí trojka výrobců počítačů, tedy firmy Autocont, Comfor a ProCA. Naším původním záměrem bylo vměstnat do testu i velké zahraniční výrobce, ale vzhledem k omezené šíři jejich sortimentu jsme se nakonec rozhodli, že tak neučiníme. Naopak jsme přidali několik menších prodejců, kteří si vydobyli poměrně dobré lokální renomé ať už ve fyzickém světě nebo se jim podařilo uspět v elektronickém obchodování. Do přehledu se tedy dále dostaly firmy: Alzasoft, Cybex, Czech Computer a MAXShop.

Podle jakých kritérií jsme hodnotili

Přehled jsme rozdělili do dvou částí. V první jsme použili tři subjektivní kritéria hodnocení (přehlednost elektronického obchodu, šíře nabídky, množství informací o jednotlivých produktech) a čtyři objektivní kritéria (nutnost registrace pro uskutečnění nákupu, sleva při objednávce přes Internet, podmínky dopravy a možnosti platby).

Druhou částí je přehled cen vybraných produktů u všech prodejců. Nejprve jsme chtěli sečíst cenu všech výrobků u každého prodejce, aby se konečná cena všech komponent stala dalším posuzovacím měřítkem. Bohužel, velice brzy jsme zjistili, že nabídka elektronických obchodů, zejména velkých firem, je poměrně chudá a protože by tak nebylo možné objektivně porovnat všechny obchody, od tohoto záměru jsme ustoupili. Vybrané komponenty, které se dostaly do našeho přehledu:

  • základní deska ASUS CUSL2-C
  • procesor AMD Duron 800
  • inkoustová tiskárna Hewlett-Packard DeskJet 930C
  • grafická karta GeForce 2 MX Microstar 8817
  • harddisk 40 GB Seagate Baracuda III
  • paměť 128 MB PC 133 NONAME (pokud žádná paměť v nabídce nenesla označení OEM či NONAME, zvolili jsme tu nejlevnější).

Přehled obchodů

Firma WWW adresa obchodu Přehlednost a uspořádání obchodu Šíře nabídky Množství informací o jednotlivých produktech Nutnost registrace pro uskutečnění obchodu Sleva při objednávce přes Internet Možnosti dopravy Možnosti platby
Autocont shop.autocont.cz 2 2 5 ANO 2% DPD, PPL, Česká pošta. U objednávek realizovaných prostřednictvím internetového obchodu se neúčtuje dopravné a balné. eBanka, OK karta, Juice Pay, zálohová faktura, dobírka
Comfor www.comfor.cz (odkaz vede z hlavní stránky) 1 4 3 ANO 3-6% pro členy Comfor Clubu DPD, Česká pošta. Při objednávce nad 5000 bez DPH je přeprava zdarma. eBanka, OK karta, Juice Pay, Paegas GSM banking, zálohová faktura, dobírka
ProCA www.proca.cz (odkaz vede z hlavní stránky) 4 1 2 NE 5% Zásilková služba, Česká pošta dobírka
Alzasoft www.alzasoft.cz (odkaz vede z hlavní stránky) 2 2 4 ANO 1% DPD zálohová faktura, dobírka
Cybex www.cybex.cz 1 1 1 ANO Za každou uskutečněnou objednávku, jejíž hodnota vč. DPH překročí 1000 Kč, dostane zákazník nákupní poukázky ve výši 1% z celkové částky. Ty lze použít při dalších nákupech v internetovém obchodě Cybex.cz. DPD, Česká pošta. Při objednávce nad 2000 bez DPH je přeprava zdarma. eBanka, OK karta, Paegas GSM banking, SET, zálohová faktura, dobírka
Czech Computer www.czechcomputer.cz 3 2 1 ANO - Česká pošta zálohová faktura, dobírka
MAXShop www.maxshop.cz 1 2 2 NE - PPL, Česká pošta eBanka, OK karta, Paegas GSM banking, zálohová faktura, dobírka

Známkování jako ve škole, tj. 1 - nejlepší, 5 - nejhorší.

Ceny vybraných produktů

Firma Základní deska ASUS CUSL2-C Procesor AMD Duron 800 Inkoustová tiskárna Hewlett-Packard DeskJet 930C Grafická karta GeForce 2 MX Microstar 8817 HDD 40 GB Seagate Baracuda III Paměť 128 MB PC 133 NONAME
Autocont 6466,- 3270,- 5919,- - (grafické karty od firmy Microstar nemá v nabídce) 7527,- 2416,-
Comfor - (v nabídce jsou pouze základní desky značky QDI) 3892,- 6806,- - (grafické karty od firmy Microstar nemá v nabídce) - (nemá tento model v nabídce) 2428,-
ProCA 6409,- 3130,- 5916,- - (grafické karty od firmy Microstar nemá v nabídce) 7420,- 1681,-
Alzasoft 5880,- 2842,- 5318,- 3976,- 6599,- 1329,-
Cybex 6015,- 3048,- 5370,- 3942,- 6942,- 1889,-
Czech Computer 6113,- 2960,- 5561,- 4076,- 6964,- 1381,-
MAXShop 6393,- 3033,- 5704,- 4439,- - (nemá tento model v nabídce) 1448,-

Ceny jsou pro koncové uživatele, včetně DPH a jsou platné k 15. květnu 2001. Zelené pole značí nejnižší a červené nejvyšší cenu u každého produktu.

Obě tabulky naleznete v tomto excelovém souboru.

Závěr

Je potřeba komentář? Jsou tu obchody velmi levné, které ovšem nenabízí tak vysoký komfort nakupování jako konkurence, u které sice zaplatíte o něco více, ale máte možnost realizovat platbu skrz více platebních kanalů a zpravidla je samozřejmostí také komfortní přeprava zásilkovou službou a slevy na přepravném při dosažení určité výše ceny nákupu.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A