Press Start vol. 4 – Téma: Naučte se ovládat (reportáž)

Klávesnice a myš – tak by vypadal výčet ovládacích zařízení, kdyby nebylo her. Co všechno jsme mohli držet v rukou, to se pokusil zmapovat nejnovější díl videoherní přednášky.

Ačkoliv tento týden patří plně informacím přicházejícím z veletrhu E3, pokusím se na chvíli přesměrovat pozornost na začátek měsíce. Ve čtvrtek 6. června se konal čtvrtý díl videoherní přednášky Press Start jako již tradičně v pražském Bio Oko. Toto kino poznáte podle retro kabrioletu v hledišti a i když je samo o sobě hravé dost, tentokrát jej organizátoři navíc olemovali herními automaty z dob minulých. Téma akce se točilo kolem ovládání.

Ovladače, kam se podíváš

Jako první měl obecenstvo pro sebe Michal Rybka, bývalý redaktor Levelu a sběratel herních konzolí. Rozhodl se udělat průřez historií i dalším vývojem herních ovladačů, z nichž naprostá většina jmenovaných měla jednoho společného jmenovatele: podivnost.

pressstart4_02.jpg pressstart4_06.jpg pressstart4_07.jpg

Nemohly chybět historické milníky na poli gamepadů, joysticků, volantů a dalších peripetií, ale nejzajímavější byly samozřejmě přešlapy herních návrhářů, které z dnešního pohledu vypadají směšně. Většinou se firmy pouštěly do různých experimentů až na pokraji svých sil, takže nebýt těžkých období, nikdo by slepé cestičky v tvorbě ovladačů nevyšlapal a možná bychom dnes stále ovládali hry na neergonomických dvoutlačítkových kvádrech.

Za ty nejbizarnější kousky uvedu pár zástupců. Masážní ovladač zad, který si obleče jeden nehráč před obrazovkou a druhý ovládá hru pouze intenzitou předávané masáže. Japonský ne-ovladač k hentai hrám, do kterého si hráč sedne a poté mu slouží jako honící pomůcka při cutscénách; evidentně je dimenzovaný na Japonce nejen marketingově, ale i velikostně. Michalova věta „Bůh obklopil Japonsko mořem z nějakého důvodu” to vystihuje více než trefně. Z podobného soudku zmíním ještě trenažer pro masáž prostaty. Ten poznáte spolehlivě.

pressstart4_03.jpg

Ovladače nepatří pouze hrám

Na nadcházející trendy navázal ve své přednášce i Andrej Boleslavský, ale před ním se mikrofon zastavil ještě v současnosti u pana doktora Štěpána Černého. Operace dnes nejenže nevypadají jako v internetem oblíbené hře Surgeon Simulator, ale díky novým přístupům ani nemusí být potřeba otevírat pacienta. MuDr. Černý pracuje na oddělení chirurgie v nemocnici Na Františku a jako jedna z prvních nemocnic v Česku používají k operacím srdce speciálního robota.

pressstart4_01.jpg pressstart4_08.jpg

Tento operační přístroj se ovládá dvěma páčkami podobně jako dnešní konzole a uvnitř pacienta operují pouze dvě malá ramena. S trochou zručnosti se dá přístroj použít například k protahování nitě uchem jehly nebo k přípravě pizzy, což jsou také příklady, jak se chirurgové s přístrojem učí. Pro hráče bylo důležité zjištění, že doktorům bez dřívější zkušenosti s hraním trvalo zvyknout si na přístroj mnohem déle a syn Černý junior by s trochou znalostí neměl mít při operaci problém. Že by další generace chirurgů mohla vyrůst z hráčů?

 

Nebýt těžkých období, nikdo by slepé cestičky v tvorbě ovladačů nevyšlapal a možná bychom dnes stále ovládali hry na neergonomických dvoutlačítkových kvádrech.

 

U poslední přednášky byla forma povýšená na obsah. Andrej mě neskutečně strhnul svým způsobem ovládání přednášky. Ovládací prvky? Máchnutí rukama a kop. Celá prezentace byla neskutečně reaktivní, při každém výskoku připlul na obrazovku další slajd a pro zapnutí nebo vypnutí zvuku stačilo kopnout vzduchem směrem k snímači. Kinect si o podobná využití přímo říká a pokud toho chopí více lidí, bude to jenom ku prospěchu.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

včera | | 16 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A