Preview: Age of Conan: Hyborian Adventures

V dobách, kdy oceány pohltily Atlantidu a synové Aryovi byli na vrcholu moci, se odehrál příběh, o kterém se Vám ani nesnilo. Tehdy bylo předurčeno Conanovi, aby na svém zachmuřeném čele nosil královskou korunu Aquilonie. Dovolte, abych vám pověděl o dnech velkých dobrodružství.
Preview: Age of Conan: Hyborian Adventures

Platforma: PC, Xbox 360
Žánr: akční MMORPG
Výrobce hry: FunCom (
www.funcom.com)
Distributor hry: Eidos (
http://www.eidos.com/)
Homepage hry:
www.ageofconan.com
Předpokládané datum vydání: říjen 2007

Age of Conan je připravované RPG na motivy jedné z nejznámějších fantasy a asi nejznámější před-Tolkienovské fantasy. Svět Roberta E. Howarda, který vytvořil dnes již legendární postavu barbara Conana (pokud se vám právě vybavil pan guvernér Arnold Schwarzeneger, uvažujete správně). Celý tento fantastický svět, kde v bažinách tajemné Stygie spřádají zlí kouzelníci mocná a temná kouzla, kde barbarští Cimmeřané bojují s kulturní Aquilonií a kde je silná paže a pevná vůle víc než ta nejmocnější magie, zanedlouho ožije na našich monitorech v akčním RPG.

  

Když Conan, tak akce

Tuhle hru byste neměli brát na lehkou váhu. Kromě settingu vycházejícího z jedné z nejlepších (a dodnes nejoblíbenějších) akčních fantasy může totiž nabídnout ještě minimálně jednu vlemi cennou devizu: vývojářský tým. AoC totiž tvoří lidé, kteří vytvořili populární sci-fi MMORPG Anarchy Online.

Ovšem AoC má zajímavostí ještě mnohem víc. Například co řeknete na fakt, že ačkoli je celá hra MMO, prvních několik hodin strávíte sice online, ale zcela sami? Ze začátku totiž budete sice hrát na klasickém serveru, ovšem zcela bez interakce s jinými hráči. Hra vás jednak seznámí s veškerým ovládáním, jednak se seznámíte s herním světem a jednak vám hra nabídne klasický RPG zážitek, kdy projdete podle tvrzení tvůrců kvalitní a propracovaný příběh. Autoři této části věří dokonce až do té míry že neváhají tvrdit, že spousta hráčů si AoC koupí pouze proto, aby si mohli užít tuto single-playerovou část.

  

Nicméně ani tohle není ta hlavní karta, na níž se rozhodli tvůrci AoC vasdit. Hlavní devizou hry má být takzvaný „Real Combat System“, který by měl nabídnout velký a zcela nový herní zážitek ze základu všech MMO her – tedy z bojů. Základem tohoto systému má být mechanizmus, umožňující hráčům ovlivňovat nejen útoky, které budou provádět, ale i vybírat konkrétní časti na těle nepřítele, na něž budou směřovat.

Celý tento systém je prozatím zahalen rouškou tajemství a jeho přesné fungování si můžeme zatím pouze vymýšlet, leč již nyní se ví, že těla všech nepřátel budou rozdělena do šesti různých částí, na něž půjde útočit pomocí systému point-and-click a které by měly jít i oddělit od zbytku těla pomocí dostatečně ostré zbraně vedené jistou rukou na správné místo. Při tom jednotlivé části těla nebudou zaměřitelné pouze v boji tváří v tvář, ale i při střelbě či kouzlení.

  

Funcom slibuje, že celý systém bude velmi intuitivní a že jej snadno pochopí jak noví hráči, tak i zkušení MMO veteráni. Současně prohlásili, že raději než klasickou MMORPG hru, kde se hráči ženou za stále vyššími levely a lepšími předměty chtějí vytvořit titul, kde nejde o úroveň postavy (dosáhnout maximální úrovně by měla být otázka několika dní), ale o schopnosti hráče. Ve výsledku by pak celý bojový systém měl nejspíše připomínat akční bojovky či klasiku Die by the Sword než standardní MMORPG.

Když MMO, tak masivní

Zajímavě zní i systém bojů ve skupinách. Zde má každá takováto skupina svého velitele, který částečně přebírá kontrolu nad ostatními postavami, a to v tom smyslu, že může ovlivňovat formaci, již hráči zaujmou, a stejně tak i pohyb všech postav ve skupině. formace při tom nejsou jen kosmetickou záležitostí, ale ovlivňují i všechny zúčastněné – poskytují jim různé bonusy a výhody, v některých případech dokonce i speciální schopnosti.

  

Ovšem co se týče kooperace, zašli tvůrci ještě dál a nechali se inspirovat klasikou všech MMO – Ultimou Online. Hráči v AoC budou moci společně stavět města, ty pak opevňovat – a naopak zase budovat obléhací stroje a města dobývat. Hra by pak měla sát na soupeření států a měst v herním světě, kdy cílem vašeho snažení bude – společně s ostatními hráči – obsazovat území patřící jiným frakcím a naopak bránit své državy před nájezdníky.

Když Conan, tak Cimmeřan

Je asi jasné, že v AoC se budete pohybovat v Conanově světě – tedy v bájné Hyborii. Na výběr budete mít ze tří národností – můžete se stát drsným Cimmeřanem, což je národ stylizovaný do Vikingů; na výběr máte i Aquiloňany, stát ne nepodobný Římu; a samozřejmě nesmí chybět ani Stygie, která je mixem egyptské a asyrské kultury. Ostatní národy známe z knih zde budou reprezentovat pouze NPC.

Na začátku hry budete pouhou nulou, nickou, jenž nic neumí. Teprve po dosažení páté úrovně si budete moci vybrat jeden z klasických archetypů – Priest, Soldier, Rogue a Mage – abyste pak na 20. úrovni mohli upřesnit svou volbou výběrem ze čtyř až sedmi (v závislosti na zvoleném archetypu) povolání.

  

Kromě toho si na páté úrovni můžete zvolit ještě jednu ze čtyř profesí. Můžete se stát buďto Craftsmanem (klasický výrobce předmětů), Masterem (získáte sluhu), Commanderem (můžete se stát již zmiňovaným velitelem skupiny) nebo Lordem (povolání důležité pro obléhání a dobývání opevněných měst).

Není všechno DirectX 9, co se třpytí

AoC je jednou z prvních her vyvíjených výhradně pro Windows Vista a pro nové Direct3D 10. To by mělo zaručit jednu z nejlepších podívaných, jakou mohou současné MMO hry nabídnout. A skutečně když se podíváte na okolní screenshoty, jistě vás napadne spíše offline RPG Gothic 3 nebo TES4 Oblivion než například populární World of Warcraft. Dokonce se najdou i tací, kteří tvrdí, že AoC je nejlépe vypadajícím RPG titulem, který již vyšel nebo který má v dohledné době vyjít; nicméně takovéto nadšené výkřiky prozatím nechme stranou a počkejme si až na finální verzi hry.

AoC má být hrdým následovníkem odkazu Roberta E.. Howarda. Tvůrci se nijak netají s tím, že očekávají hodnocení Matuere (M - ), že hodlají zcela ignorovat filmy s Arnoldem Schwarzenegerem i všechny knihy nepocházející přímo z pera velkého mistra a že hra bude přesně tak drsná a naturalistická, jako byly původní knihy.

Na co se těšíme
  • Conan
  • Naturalismus v akci
  • Zajímavý soubojový systém
  • Oživený svět pana Howarda
Čeho se bojíme
  • Zmatený soubojový systém
  • Windows Vista
  • Vysoké HW nároky

Můžeme se tedy těšit na mocné válečníky zachraňující krásné dívky (a samozřejmě s nimi i obrovské poklady), na zlé mágy, spoustu usekaných končetin a hlavně... Hlavně na Conana sedícího neotřesitelně na Aquilonském trůnu.

Jak se těšíme: 85%

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

dnes | | 208 N/A