Preview: Age of Conan: Hyborian Adventures

V dobách, kdy oceány pohltily Atlantidu a synové Aryovi byli na vrcholu moci, se odehrál příběh, o kterém se Vám ani nesnilo. Tehdy bylo předurčeno Conanovi, aby na svém zachmuřeném čele nosil královskou korunu Aquilonie. Dovolte, abych vám pověděl o dnech velkých dobrodružství.
Preview: Age of Conan: Hyborian Adventures

Platforma: PC, Xbox 360
Žánr: akční MMORPG
Výrobce hry: FunCom (
www.funcom.com)
Distributor hry: Eidos (
http://www.eidos.com/)
Homepage hry:
www.ageofconan.com
Předpokládané datum vydání: říjen 2007

Age of Conan je připravované RPG na motivy jedné z nejznámějších fantasy a asi nejznámější před-Tolkienovské fantasy. Svět Roberta E. Howarda, který vytvořil dnes již legendární postavu barbara Conana (pokud se vám právě vybavil pan guvernér Arnold Schwarzeneger, uvažujete správně). Celý tento fantastický svět, kde v bažinách tajemné Stygie spřádají zlí kouzelníci mocná a temná kouzla, kde barbarští Cimmeřané bojují s kulturní Aquilonií a kde je silná paže a pevná vůle víc než ta nejmocnější magie, zanedlouho ožije na našich monitorech v akčním RPG.

  

Když Conan, tak akce

Tuhle hru byste neměli brát na lehkou váhu. Kromě settingu vycházejícího z jedné z nejlepších (a dodnes nejoblíbenějších) akčních fantasy může totiž nabídnout ještě minimálně jednu vlemi cennou devizu: vývojářský tým. AoC totiž tvoří lidé, kteří vytvořili populární sci-fi MMORPG Anarchy Online.

Ovšem AoC má zajímavostí ještě mnohem víc. Například co řeknete na fakt, že ačkoli je celá hra MMO, prvních několik hodin strávíte sice online, ale zcela sami? Ze začátku totiž budete sice hrát na klasickém serveru, ovšem zcela bez interakce s jinými hráči. Hra vás jednak seznámí s veškerým ovládáním, jednak se seznámíte s herním světem a jednak vám hra nabídne klasický RPG zážitek, kdy projdete podle tvrzení tvůrců kvalitní a propracovaný příběh. Autoři této části věří dokonce až do té míry že neváhají tvrdit, že spousta hráčů si AoC koupí pouze proto, aby si mohli užít tuto single-playerovou část.

  

Nicméně ani tohle není ta hlavní karta, na níž se rozhodli tvůrci AoC vasdit. Hlavní devizou hry má být takzvaný „Real Combat System“, který by měl nabídnout velký a zcela nový herní zážitek ze základu všech MMO her – tedy z bojů. Základem tohoto systému má být mechanizmus, umožňující hráčům ovlivňovat nejen útoky, které budou provádět, ale i vybírat konkrétní časti na těle nepřítele, na něž budou směřovat.

Celý tento systém je prozatím zahalen rouškou tajemství a jeho přesné fungování si můžeme zatím pouze vymýšlet, leč již nyní se ví, že těla všech nepřátel budou rozdělena do šesti různých částí, na něž půjde útočit pomocí systému point-and-click a které by měly jít i oddělit od zbytku těla pomocí dostatečně ostré zbraně vedené jistou rukou na správné místo. Při tom jednotlivé části těla nebudou zaměřitelné pouze v boji tváří v tvář, ale i při střelbě či kouzlení.

  

Funcom slibuje, že celý systém bude velmi intuitivní a že jej snadno pochopí jak noví hráči, tak i zkušení MMO veteráni. Současně prohlásili, že raději než klasickou MMORPG hru, kde se hráči ženou za stále vyššími levely a lepšími předměty chtějí vytvořit titul, kde nejde o úroveň postavy (dosáhnout maximální úrovně by měla být otázka několika dní), ale o schopnosti hráče. Ve výsledku by pak celý bojový systém měl nejspíše připomínat akční bojovky či klasiku Die by the Sword než standardní MMORPG.

Když MMO, tak masivní

Zajímavě zní i systém bojů ve skupinách. Zde má každá takováto skupina svého velitele, který částečně přebírá kontrolu nad ostatními postavami, a to v tom smyslu, že může ovlivňovat formaci, již hráči zaujmou, a stejně tak i pohyb všech postav ve skupině. formace při tom nejsou jen kosmetickou záležitostí, ale ovlivňují i všechny zúčastněné – poskytují jim různé bonusy a výhody, v některých případech dokonce i speciální schopnosti.

  

Ovšem co se týče kooperace, zašli tvůrci ještě dál a nechali se inspirovat klasikou všech MMO – Ultimou Online. Hráči v AoC budou moci společně stavět města, ty pak opevňovat – a naopak zase budovat obléhací stroje a města dobývat. Hra by pak měla sát na soupeření států a měst v herním světě, kdy cílem vašeho snažení bude – společně s ostatními hráči – obsazovat území patřící jiným frakcím a naopak bránit své državy před nájezdníky.

Když Conan, tak Cimmeřan

Je asi jasné, že v AoC se budete pohybovat v Conanově světě – tedy v bájné Hyborii. Na výběr budete mít ze tří národností – můžete se stát drsným Cimmeřanem, což je národ stylizovaný do Vikingů; na výběr máte i Aquiloňany, stát ne nepodobný Římu; a samozřejmě nesmí chybět ani Stygie, která je mixem egyptské a asyrské kultury. Ostatní národy známe z knih zde budou reprezentovat pouze NPC.

Na začátku hry budete pouhou nulou, nickou, jenž nic neumí. Teprve po dosažení páté úrovně si budete moci vybrat jeden z klasických archetypů – Priest, Soldier, Rogue a Mage – abyste pak na 20. úrovni mohli upřesnit svou volbou výběrem ze čtyř až sedmi (v závislosti na zvoleném archetypu) povolání.

  

Kromě toho si na páté úrovni můžete zvolit ještě jednu ze čtyř profesí. Můžete se stát buďto Craftsmanem (klasický výrobce předmětů), Masterem (získáte sluhu), Commanderem (můžete se stát již zmiňovaným velitelem skupiny) nebo Lordem (povolání důležité pro obléhání a dobývání opevněných měst).

Není všechno DirectX 9, co se třpytí

AoC je jednou z prvních her vyvíjených výhradně pro Windows Vista a pro nové Direct3D 10. To by mělo zaručit jednu z nejlepších podívaných, jakou mohou současné MMO hry nabídnout. A skutečně když se podíváte na okolní screenshoty, jistě vás napadne spíše offline RPG Gothic 3 nebo TES4 Oblivion než například populární World of Warcraft. Dokonce se najdou i tací, kteří tvrdí, že AoC je nejlépe vypadajícím RPG titulem, který již vyšel nebo který má v dohledné době vyjít; nicméně takovéto nadšené výkřiky prozatím nechme stranou a počkejme si až na finální verzi hry.

AoC má být hrdým následovníkem odkazu Roberta E.. Howarda. Tvůrci se nijak netají s tím, že očekávají hodnocení Matuere (M - ), že hodlají zcela ignorovat filmy s Arnoldem Schwarzenegerem i všechny knihy nepocházející přímo z pera velkého mistra a že hra bude přesně tak drsná a naturalistická, jako byly původní knihy.

Na co se těšíme
  • Conan
  • Naturalismus v akci
  • Zajímavý soubojový systém
  • Oživený svět pana Howarda
Čeho se bojíme
  • Zmatený soubojový systém
  • Windows Vista
  • Vysoké HW nároky

Můžeme se tedy těšit na mocné válečníky zachraňující krásné dívky (a samozřejmě s nimi i obrovské poklady), na zlé mágy, spoustu usekaných končetin a hlavně... Hlavně na Conana sedícího neotřesitelně na Aquilonském trůnu.

Jak se těšíme: 85%

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Unikly slevové akce Steamu, Halloween a Černý pátek vám vysají peněženku

Unikly slevové akce Steamu, Halloween …

Již tradičně předčasně unikají informace o připravovaných slevových tornádech na Steamu, které začnou už během následujících dní.

21.  10.  2017 | | 2 N/A
Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou zábava, i když ještě nejsou dodělané

Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou záb…

Nová hra vám umožní stavět tratě a posílat po nich mašinky. Budete budovat a vydělávat. Herní model je zábavný a grafika líbivá. Hra má ještě dost nedostatků a není divu, zatím se totiž jedná o vývojovou verzi dostupnou v rámci předběžného přístupu. I přesto už ale poskytne docela dost zábavy.

20.  10.  2017 | | 16 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 4 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A