Preview: Blue Dragon – modrá Fantasy

Hra od tvůrce Final Fantasy. Slint, slint, slint. Omlouvám se, ale nevydržel jsem to. A předpokládám, že pokud jste znalí japonských RPG, zareagovali jste podobně a vrháte se střemhlav do článku o tomto chystaném skvostu.
Preview: Blue Dragon – modrá Fantasy

Platforma: Xbox 360
Žánr: JRPG
Výrobce: Mistwalker (
http://www.mistwalker.info/)
Vydavatel: Microsoft (
http://www.microsoft.com/games/)
Homepage: zatím není
Předpokládané datum vydání: 2007

Ha, zrada. Tohle si možná pomysleli někteří z vás, když po přečtení perexu marně hledali v tabulce Square Enix jako výrobce Blue Dragon. Místo toho se tam ukrývá jakási společnost Mistwalker, podle stránek s rozsypanou rýží viditelně japonská. I když, ono vlastně i Square Enix, slovutní to tvůrci série Final Fantasy, také pocházejí ze Země vycházejícího slunce. Že by mezi oběma společnostmi bylo nějaké pojítko? Nebo se jedná jen o nekalý trik na nalákání čtenářů?

Modrá je mlha

Ano, přiznávám se, udělal jsem to z nedbalosti a lehkomyslnosti, ale o trik se nejedná. Studio Mistwalker založil Hironobu Sakaguchi, který se podílel na nejednom díle Final Fantasy. A aby nebylo lidí ze Square Enix ve společnosti málo, přibral si s sebou ještě několik svých bývalých kolegů. Není tedy divu, že si mladé společnosti všiml i takový gigant, jakým je Microsoft, a vzal ji pod svá distribuční křídla. A jaké z toho plyne poučení, aneb proč vám celou tuhle pohádku vyprávím?

Odpověď je prostá, milý Watsone, s Microsoftem nerozlučně souvisí i jedna platforma, které se prý říká Xbox 360. A na tuto next-gen konzoli je chystána nová generace japonských RPG, které mají za úkol vyzískat si srdce Japonců, ale také ostatních národů. Chtějí se přitom opřít i o fanoušky série Final Fantasy, zvláště pak s RPG Blue Dragon. Ta totiž v některých ohledech vypadá, jako by Final Fantasy z oka vypadla. A to oko je modré.

  

Mohl bych být velmi stručný, kdybych se omezil na konstatování, že Blue Dragon je v podstatě vylepšená Final Fantasy v jiném světě. Jenže pak bych musel chodit kanály a možná ani to by mne neuchránilo před hordou informacíchtivých fanoušků japonských RPG. Pojďme se tedy společně podívat, kterým směrem zabrousily změny a co zůstalo při starém, kdyby se náhodou naskytl nějaký nebožák, který za sebou nemá snad jednu z nejklasičtějších herních sérií. Patříte-li náhodou do této skupinky, budu myslet i na vás, ale za trest si vycvičte zlatého chocobo.

Modrá je pohoda

Jak už to bývá v RPG typické, budete se starat o nějakého hrdinu. Ten nebude jen jeden, ale vybírat si můžete vždy skupinku ze šestice propracovaných postav, jež povedete hrou. A protože se jedná o japonskou hru, největší důraz bude kladen na jejich vzájemnou provázanost, komunikaci ve skupině a hlubší myšlenky. Dá se předpokládat, že mezi vašimi postavami vzniknou různá pouta, od nenávisti v počátcích, až po možnou milostnou zápletku, přestože se jedná věkem spíše o děti. Ono se není čemu divit, když vaši partu tvoří tak rozličné osobnosti.

Hlavní hrdina sice není svým vzrůstem největší, ale pokud jej potkáte ze špatné strany jeho zbraně, můžete si vesele začít užívat spousty peněz z životní pojistky. Do jisté míry protiváhou je jeho láska, která sice není o nic méně nebezpečná, ale namísto hrubé síly se soustředí na ovládnutí útočné magie. Aby nebyla jako děvče sama, potkáte při svých putováních i obratnou pirátku, která se však jednoduše může dostat to problémů s horou svalů v podání dalšího z hrdinů. Stejně tak zde máme klasického podvodníka, který se sice vyhne přímým úderům, ale jeho zákeřné zásahy jsou neméně účinné. A šestici, stejně jako zdrví celé skupiny, pak doplňuje rozvážný a schopný léčitel.

Podle všech informací by měla vaše parta v jeden moment obsahovat až čtyři ze všech šesti hrdinů (a hrdinek, samozřejmě). Navenek se však budete pohybovat pouze jako hlavní hrdina, aby nebylo nutno čekat na ostatní, nebo se jim složitě vyhýbat. Nově získanou rychlost pak musíte umět využít, zvláště pak když zde máme tlačítko pro překvapivý útok. Pomocí toho se můžete dostat do bitky ve výhodnější pozici, než pokud by vás nejprve zmerčil nepřítel, a získat tak výhodu několika prvních úderů.

Modrá je bitva

U normálních protivníků, vzor Smrkáč 48-56, vám tato výhoda moc nepřidá, jedině si ušetříte nějaký ten bodík zdraví a lahvičku s léčivy společnosti Healing potions. Jakmile však narazíte na některého ze silnějších nepřátel, maskujících se obyčejně jako Boss 001, případně pak silnější verze BigBoss 035 a F***ingHugeBoss 026a, bude každá váš útok cenný. Bohužel se často stane, jak už tomu obvykle bývá, že vás za podobnými nepřáteli přivede nějaká dějová animace, takže výhody překvapivého útoku nebudete moci využít. Ale nechme se překvapit, možná bude lépe.

Pokud jste hráli některý z dílů Final Fantasy, neměli byste mít problém s pochopením soubojů v Blue Dragon. Opět se jedná o kombinaci tahového souboje v reálném čase, kdy by měl všem postavám nabíhat jakýsi ukazatel akce a jakmile se naplní, můžete se rozhodnout, co vykonat. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro přímý útok, některý z triků magického repertoáru, nebo speciální schopnost, stejně tak budou činit i protivníci.

  

Aby byla přidána další strategická možnost, bude možno stavět postavy do dvou řad. Není jistí, zda se tak budou moci navzájem krýt, ale už jen samotná pozice v zadní řadě má znamenat výrazné snížení zranění, které bude vaše postava dostávat, ale samozřejmě i rozdávat. Záleží tedy jen na vás, zda souboje potřebujete protáhnout, nebo budete riskovat zdraví svých svěřenců v prvních řadách. Každopádně útoky zezadu, stejně jako z předsunutých pozic, nepovedou hrdinové samotní, ale budou k tomu mít pomoc.

Hra se totiž nejmenuje Blue Dragon jen tak pro srandu, ale na základě návrhů od známého kreslíře Akira Toriyama (tvůrce série Dragon Ball Z) má každý z hrdinů svého modrého dráčka, se kterým žije v symbióze. Znamená to, že v případě boje vaše postava pouze načne bojovou techniku, kterou chce napadnout soupeře, aby pak byla dokončena právě modrým drakem. V průběhu hry se budou vyvíjet jak draci, tak i postavy, což by mělo přinést nový rozměr.

Modrá je dobrá

Nový rozměr by měla dostat i manga grafika, kdy se nebude jednat o klasicky komiksový cell-shading, ale tvůrci slibují různé nové technologie, které vymáčknou z vaší Krabice X maximum a na patřičně vybavené televizi přinesou potěchu pro oko. Stejně tak se můžeme těšit na skvělý soundtrack, jež bude podbarvovat jak bitevní vřavu, tak i romantické chvilky postav se zapadající raketou v pozadí.

Pokud se podaří tvůrcům splnit alespoň z poloviny očekávání, jež jsou na ně směřována, můžeme se těšit na skvělou japonskou RPG s hlubokým příběhem a různými zpestřeními. Uvidíme však, zda zvládnou překonat vlastní stín a překročit hranici stanovenou Final Fantasy. Ostatně s touto sérií budou každopádně srovnáváni a laťka je nasazena proklate vysoko.

Jak se těšíme: 90%

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 15 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření krabice s PS5

Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření k…

Únik pojednává jak o základní, tak i digitální edici.

14.  9.  2020 | | 6 N/A