Preview: Chicago 1930 – mafiánem nebo strážcem zákona?

Píše se rok 1930. Prostřednictvím nové hry od tvůrců úspěšných strategií se podíváme do Chicaga, města protkaného kriminalitou, vydíráním, korupcí a v neposlední řadě nelegálním obchodem se zbraněmi či alkoholem. Hra, těžící ze stejné atmosféry, jako oblíbený český titul Mafia, vám dá možnost hrát za zločince i policisty. Vyzkoušeli jsme dabovanou českou verzi a nabízíme vám naše dojmy.
Preview: Chicago 1930 – mafiánem nebo strážcem zákona?
Seznam kapitol
  1. Tomáš Vrána: preview české verze hry
  2. Bohdan Dlouhý: První dojmy z anglického dema

Název: Chicago 1930 
Výrobce: Spellbound Software 
Vydavatel: Wanadoo
Distributor v ČR: CD Projekt (
www.cdprojekt.cz)
Lokalizace: kompletní včetně dabingu
Datum vydání: únor 2004 

Když se řekne SpellBound, snad každému příznivci kvalitních strategií se vybaví tituly jako Desperados či Robin Hood: The legend of Sherwood, které přímo překypovaly notnou dávkou energie, nepostrádaly humor a co víc, dokázaly nás připoutat k obrazovkám monitorů na dlouhé hodiny. Pakliže máte v odhodlaném srdci stratéga stále ještě kousíček místa, výše zmiňovaný tým vám jej svým zbrusu novým gangsterským počinem Chicago 1930 do sytosti zaplní.

Proč zrovna 1930?

Období prohibice bylo mnohými považováno za prokleté, některé naopak vzrušovalo a dodávalo jim adrenalinu. Ať již jste zastánce jakéhokoliv ze dvou neslučitelných táborů, jedno je jisté. Tato léta byla, jsou a budou skvělým námětem na leckterý film či hru. Vzpomeňme například na Mafii, chloubu počítačového národa našeho, jež dokázala precisním způsobem toto období zachytit. O zapsání zlatým písmem do knihy v síni slávy se pokouší i Chicago 1930, jehož autoři mají zkušenosti, silné zázemí a dobré nápady. Z toho by něco mohlo být, co říkáte? České fanoušky rozhodně potěší kompletní česká lokalizace i s profesionálním dabingem, k němuž se vrátíme v následujících řádcích.

Mafián tělem i duší

Premiérovým inovačním - a nutno dodat, že i velice zajímavým - prvkem je bezpochyby duální kampaň. Po vpádu do menu vám hra nabídne jednu ze dvou rolí. Buďto se vydáte na šikmou plochu jako významný předák mafiánského bosse, anebo se stanete neohroženou rukou zákona.

  

Tomu se říká jednání v rukavičkách * mafiánský mítink se zřejmě nepodařil * výběr zbraní

Pokud zvolíte možnost číslo jedna, kroky vás zanesou až do roku 1928, kdy je město Chicago rozděleno na dvě části. Jeden z rajónů ovládají policisté a ten druhý, jak správně tušíte, mafie, kterou má prozatím pod kontrolou Hank O’Neill, majitel valné většiny „černých“ továren na výrobu nedostatkového alkoholu a nebezpečných, avšak neméně potřebných zbraní. Snad jen největší pesimista by čekal, že v této „dokonalé“ symbióze zločinu a zákona, kde významnou roli hrála především korupce, vypukne chaos.

  

Ve skladišti zbraní je rušno * to je ale krásný obraz * budete lézt i po římsách

Do města totiž vtrhne krutý vladař New Yorského podsvětí – Don Falcone, a vy, jakožto jeho pravá ruka Jack Berreto, mu máte v jeho zlotřilostech za nemalý peníz napomáhat. Vaším úkolem bude plnit jeho rozkazy, týkající se zneškodnění policie, eliminace O’Neilla a ovládnutí celého města, což se vám v lepším případě podaří, v tom horším si odsedíte hezkých pár desítek let hezky v chládku, ba rovnou i v krematoriu. 

Ruka zákona

Druhá z nabízených kampaní osvětluje příběh odehrávající se o dva roky později, konkrétně v roce 1930, kdy Don Falcone plně ovládá město a jeho podsvětí. Nelegální obchody jsou v plném proudu, otevřely se také nevěstince, v nichž se baví dokonce i muži z vašich řad. Takhle už to dál nejde, a proto vy – agent FBI Edward Nash - a hrstka statečných, jemu podobných, se vydá do urputného boje za zabití mafiánského bosse, což zapříčiní pád celého podsvětí.

  

Zpomalená vražda * pád říše Dona Falcona * přivolání posil vás rázem bude stát život

Na rozdíl od role mafiána, Edward se řídí výhradně svým policejním instinktem a také heslem: dvakrát měř, jednou řež. Před tvrdou akcí dává přednost pečlivé dedukci, ale ani kolt mu není cizí, ovšem za předpokladu, že nezastřelí nevinnou oběť. Znamenalo by to pro něj jasný konec slibně se rozjíždějící kariéry. Toto je nevýhoda oproti Jackovi, který může jakožto pověstný křivák infiltrovat nepřátelské linie metodikou „pokus - omyl“. Ale ani on není nedostižný.

Úkoly? Uspokojivé!

Cože vlastně budeme v celém Chicagu 1930 dělat? Na straně mafie likvidovat policii a nepřátelský gang, naopak na straně policie útočit na citlivá místa mafie, ale to už bylo řečeno, pojďme se raději podívat na konkrétnější případy. Jack bude mít plné ruce práce krom pronásledování a konečného zabití tajemného O’Neilla také s jeho poddanými. Vydáte se například do motelu v ústraní města, abyste odposlouchávali jako špión zasedání konkurenčního gangu, pokusíte se o zničení stěžejních částí lihovaru, okolnosti vás donutí i k šikaně neplatiče za ochranu svou i své restaurace a dokonce se také vmísíte do řad policistů, abyste zjistili klíčové informace.

  

Tohle je přepadení, dejte ruce do klína…nejlépe do svého * nebojácný výraz * prozatímní sféry vlivu

Ani pro Edwarda nebude jeho práce procházkou růžovým sadem. Vyšetřování vraždy soudce, kterou jste úspěšně v předchozí roli nainscenovali, či eskort důležité osoby na nádraží je pro vás běžnou rutinou. Horší to ovšem bude při pátrání po skrytém kasinu, dopadení několika opěrných bodů samotného Dona, likvidaci jeho skladišť atd. Setkáte se i sám s sebou, respektive se svým minulým „já“, a to ve velice prekérní situaci, kdy je Jack nucen zradit svoji takříkajíc rodinu...

Sečteno a potrženo, rovným dílem si obě strany mezi sebe rozdělily dvacítku misí, jež na sebe dějově přímo navazují a tvoří tak jeden veliký příběh, na jehož konci bude vítězství… nechejte se raději překvapit. Zarmoutila mě trochu prostředí, v nichž se celý vír událostí odehrává. Pravda, hotely, motely, kasina, pivovary zde nalezneme, a to ve zcela výtečném zpracování, avšak jejich prostředí vzhledem k počtu misí je zcela nedostačující (konkrétně zde nalezneme osm prostředí), pomineme-li fakt, že se na ta samá místa vracíme i při hře za druhou stranu. Zkrátka, někdy si budete připadat, jako byste probíhající misi již v předešlých momentech zkoušeli.

Každou z deseti (respektive dvaceti) misí započne pohled na mapu města, která je pečlivě rozdělena na jednotlivé sféry vlivu. Kliknutím na požadovanou oblast se vám dostane kvalitně nadabovaného kratičkého brífinku. Jelikož je zvrat událostí nevypočitatelný, jednotlivé úkoly se mohou v průběhu plnění misí dynamicky měnit v závislosti na okolnostech. Ovšem nejásejte, pokud vyzkoušíte celou hru od znova, ony náhlé zvraty přijdou tak či tak, takže se v podstatě nejedná o nic převratného. Ale působivost nemůžeme Chicagu 1930 v žádném případě upřít.

RPG prvky

Ještě než se vrhnete do akce, měli byste sebe i své pomocníky, jejichž výběr podléhá přísným kritériím a hlavně vašemu oku, patřičně vybavit. Před každou misí přidělujete všem pěti vyvoleným postavám, mezi nimiž nechybíte ani vy, zbraně, náboje a další z mnoha šikovných pomůcek, ke kterým se dostanete až v průběhu kampaně. Tyto vymoženosti poté používáte v praxi, ovšem pozor. Každý z vašich lidí má své proporce, s nimiž se ve stručnosti písemnou formou seznámíte při přijímání konkrétního jedince do týmu. Základní rysy jsou: střelba ze zbraně, boj na blízko, charisma, vrhání předmětů (nůž, granát) a v neposlední řadě první pomoc. Je patrné, že takový specialista přes dýchání z úst do úst či obvazování ran si příliš nepotrpí na uplácení veřejných činitelů a naopak. Ovšem může se o to pokusit, neboť proporce jednotlivých postav jsou dány tzv. hvězdičkovým systémem, jež máte možnost bez přestání upravovat díky sběru speciálních předmětů, rozesetých po úrovních. Když už jsem načal sběr předmětů, tak každý z nepřátel i civilistů má svůj vlastní inventář, který můžete prohledat buďto mírumilovnou cestou, nebo si jej přivlastnit zabitím jeho majitele. Mnohdy najdete „jen“ boxera či baseballovou pálku, někdy se vám však povede najít klíč potřebný k otevření důležitého pokoje, v němž se nachází například cenná dokumentace.

  

Toto asi nebude zápal plic * zpomalená vražda podruhé – na nádraží * všimněte si pilného novináře

Dalším zajímavým zpestřením je „slow motion“ mód, známý již z původního Max Payna. Když je nejhůř, jednoduše zapnete tuto funkci, vyobrazenou v levé dolní části obrazovky jako stopky, a můžete vychutnávat zpomalené, avšak přehledné přestřelky, v nichž nyní můžete se všemi svými svěřenci reagovat rychleji. Mód se po nějaké chvíli vybije, jenže v našem případě se jedná o pořádně dlouhou chvíli, během níž stihnete udělat řadu užitečných věcí.  

Na pohled pěkná

Ze screenshotů je patrné, že je hra snímána z izometrického pohledu, který je ke spatření ve valné většině strategií stejného rázu, jejich krále Commandos nevyjímaje, tudíž se můžete těšit na pohlednou 2D grafiku. Zachycuje i ty nejmenší detaily, jako například při rozstřelení akvária ploutvemi mrskající rybičku na koberci či při zásahu svítící lampy uvalení letmého přítmí. Samozřejmě jsou to jen maličkosti, které však v konečné fázi tvoří jeden veliký obraz, činící na hráče působivý dojem celistvosti a precisnosti. Hezky ztvárněny jsou i nepříliš inteligentní postavičky, jež reagují na nastolené situace bohužel velice pomalu. Jejich spektrum by mohlo být o něco širší, neboť se postupem času stávají stereotypními.

  

Uklízecí četa se samopalem * sklepní prostory musí být vyčištěny… * …povedlo se, mise je kompletní

O něco hůře na tom jsou video sekvence, jejichž počet sice není závratný, leč není možno je přehlédnout. Nezdály se mi adekvátní svým zpracováním vůči kvalitám Chicaga 1930, rozhodně by mohly být propracovanější, i když nemají na samotnou hru téměř žádný efekt. Celkově vzato je tento titul co se oblasti strategií týče velice dobře zpracován a cestu mu jen tak někdo nezkříží. To ale záhy poznáte i vy sami.

To celé česky

Nezbývá mi, než uzavřít mé první dojmy tím, co mi snad nejvíce utkvělo v paměti. Kompletní česká lokalizace, sahající až do oblasti dabingu. A když myslím dabing, tak dabing s velkým „D“, neboť díky předním českým hercům/dabérům zní hlavní postavy doslova jako med. Autorům, respektive překladatelům, se také povedlo perfektně vyladit vulgarizmy a nespisovné pasáže. Zní naprosto přirozeně, což je velikým přínosem pro celkovou atmosféru. I když je čeština teprve ve fázi beta, jsem s ní nadmíru spokojen. Uvidíme, jak si povede Chicago 1930 na pultech obchodů na sklonku února, kdy bude u nás oficiálně vydáno.

Z technických důvodů se k nám do redakce dostaly se zpožděním první dojmy z anglického dema hry od našeho externisty, Bohdana Dlouhého. Pro ty z vás, které hra opravdu zajímá, je tedy nyní nabízíme alespoň jako doplňující druhou kapitolu článku...

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 17 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A