Preview: Clive Barker’s Jericho – návrat mistra hororů

Bůh stvořil člověka až na druhý pokus, před Adamem vytvořil ještě jednoho. Protože jej zavrhl, začal se tento projevovat v lidských dějinách a na vás bude zhostit se komanda supervojáků, kteří se jej pokusí zastavit.
Preview: Clive Barker’s Jericho – návrat mistra hororů

Platforma: PC, Xbox 360, PS3
Žánr: hororová střílečka
Výrobce: Codemasters (
http://www.codemasters.com/)
Vydavatel: Codemasters (
http://www.codemasters.com/)
Homepage:
http://www.codemasters.com/games/?gameid=2081
Předpokládané datum vydání: Q3 2007

I stvořil Bůh člověka k obrazu svému, k obrazu Božímu stvořil jej, muže a ženu stvořil je.
- Genesis, první kapitola

Pokud se vám líbí hororová tvorba, neváháte se zaplést do souboje supervelmocí a zamotat do takovýchto soubojů i trochu z náboženských kultů, objevuje se hra právě pro vás. Někteří z vás si možná pamatují neprávem přehlížený titul Clive Barker’s Undying, skvělou hororovou střílečku, kde atmosféra přímo vytékala z monitorů. Sám si vzpomínám, jak jsem hned zpočátku vystřílel  celý zásobník na ducha, než mi došlo, že se navzájem nedokážeme zranit. Clive Barker se vrací do světa her a s ním bychom se ještě letos mohli dočkat hry Clive Barker’s Jericho.

  

Jericho?

Co, nebo spíše kdo, to je Jericho? V této hře je Jericho označení týmu supervojáků nadaných nějakými nadpřirozenými a mimosmyslovými schopnostmi, který se snaží bojovat proti nadpřirozeným protivníkům lidstva. Církev totiž v Bibli zatajila jednu docela podstatnou věc – Adam s Evou nebyli první lidé, před nimi stvořil Bůh ještě jednoho tvora, kterého však uvrhl do jiného plánu existence, zvaného ve hře prostě The Box. To vše by bylo v naprosté pohodě nebýt toho, že náš milý prapředek se rozhodl nás v některých historických momentech poctít svojí návštěvou.

  

Protože právě vám se dostane na povel jednotka Jericho, která se navíc dokáže přesouvat v čase, je docela jasné, kdo bude celý ten svinčík uklízet. A můžete si být jistí, že bude co uklízet. Mimo současnosti se dostanete i třeba do druhé světové války, kdy byl celý tým založen jako reakce na nacistické okultistické pokusy, středověku v době křižáckých výprav, nebo třeba starověkého Říma. A i když toto není Sparta, ve většině těchto období poteče krev vašich protivníků proudy.

  

Představte si ve starověku jednotku sedmi vojáků, kteří mají výzbroj a výstroj ze současnosti, nebo spíše lehké budoucnosti. A teď k tomu přidejte nadpřirozené schopnosti, které každý z vojáků má. Třeba velitel celého týmu se dokáže svými myšlenkami vtělit do libovolného ze svých kolegů, a je vám doufám jasné, že tímto velitelem jste vy. Vaše mužstvo bude z části i ženstvo, jak ukazuje Black a Church. I když to tak podle jména nevypadá, je Black blondýna, navíc s ne zcela tradiční orientací, která si dokonale rozumí s odstřelovací puškou a k tomu ovládá telekinezi a pyrokinezi. Abych nemluvil sprostě, dokáže na dálku pohybovat předměty, včetně třeba kulky z hlavně svojí zbraně, a také rozdělávat na dálku oheň.

  

Church je také trochu zvláštní, hlavně pokud se vkusu o oblékání jedná. Její oblečení snad více odhaluje než zakrývá, ale hlavně jí nebrání v její neskutečné rychlosti. Když k tomu přidáte možnost nepozorovaně se proplížit okolo protivníků, máme zde smrtící kombinaci. A podobně je tomu i u mužských členů týmu, kde každý má nějaké slabiny, ale také silné stránky, kterých je třeba využít. A vhodným přepínáním mezi jednotlivými vojáky se budete dostávat přes ošemetné situace.

Jericho!

Aby hráč neměl mezi jednotlivými postavami takový guláš, jako jsem vám nyní nejspíš navařil, bude přepínání jednoduché – podíváte se na postavu, zmáčknete příslušné tlačítko a vtělíte se do ní. Jednoduché, účinné. Stejně jako možnost prostřednictvím jiného tlačítka dát ostatním příkazy, jak se mají právě chovat. Zda mají postupovat za vámi , nebo držet své pozice a odstraňovat případné protivníky. Všechny akce by měly být lehce pochopitelné, přitom ale dostatečně komplexní. Říkáte si, že v tom případě nebudete mít problém s nějakými Římany? Kdo tady mluvil jen o původních domorodcích?

  

Mezi vaše protivníky totiž nebudou patřit jen běžní lidé, i když taková římská želva ze štítů a těl by vám mohla dát zabrat. Naštěstí se potřebují lidé občas pohnout a také vykouknout, což je příležitost je pěkně z dálky odstřelit. Horší to však bude s dalšími nepřáteli, kteří nejsou lidského původu. Nadpřirozené síly nebudou totiž jen doménou vašich vojáků, ale setkáte se s různými stvůrami, dalo by se říci pekelnými. Lidé vrostlí do brnění, s různými mutacemi a vylepšeními svých těl, to budou vaši hlavní nepřátelé.

Na co se těšíme
  • Mistr hororu - Clive Barker
  • Úžasná armosféra
  • Týmová spolupráce
  • Nadpřirozené schopnosti
Čeho se bojíme
  • Vlastní strach
  • Že bude hra zapomenuta jako Undying

Autoři se rozhodli, že na vykreslení všech těchto hrůz použijí vlastní grafický engine, který by měl být dostatečně silný. Na opravdové výsledky si musíme počkat až do konce tohoto roku, obrázky ze hry však vypadají důvěryhodně. Pokud se tvůrcům navíc podaří dosáhnout podobné atmosféry, jakou měl Undying, mají velkou šanci na úspěch u hráčů, kteří rádi hrají sami. Ano, čtete dobře, i když je hra na třech platformách, nebo možná právě proto, vývojáři nepočítají s žádnou hrou pro více hráčů, ale rozhodli se soustředit vše do příběhu pro jednoho. Uvidíte, zda se jim toto rozhodnutí nevymstí, podle všeho se máte na co těšit. Já zatím někde vyhrabu svoji prastarou originálku Undyingu a budu se bát a bavit.

Jak se těšíme: 85%

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Mercury Steam | Webové stránky hry

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |