Preview: Clive Barker’s Jericho – návrat mistra hororů

Bůh stvořil člověka až na druhý pokus, před Adamem vytvořil ještě jednoho. Protože jej zavrhl, začal se tento projevovat v lidských dějinách a na vás bude zhostit se komanda supervojáků, kteří se jej pokusí zastavit.
Preview: Clive Barker’s Jericho – návrat mistra hororů

Platforma: PC, Xbox 360, PS3
Žánr: hororová střílečka
Výrobce: Codemasters (
http://www.codemasters.com/)
Vydavatel: Codemasters (
http://www.codemasters.com/)
Homepage:
http://www.codemasters.com/games/?gameid=2081
Předpokládané datum vydání: Q3 2007

I stvořil Bůh člověka k obrazu svému, k obrazu Božímu stvořil jej, muže a ženu stvořil je.
- Genesis, první kapitola

Pokud se vám líbí hororová tvorba, neváháte se zaplést do souboje supervelmocí a zamotat do takovýchto soubojů i trochu z náboženských kultů, objevuje se hra právě pro vás. Někteří z vás si možná pamatují neprávem přehlížený titul Clive Barker’s Undying, skvělou hororovou střílečku, kde atmosféra přímo vytékala z monitorů. Sám si vzpomínám, jak jsem hned zpočátku vystřílel  celý zásobník na ducha, než mi došlo, že se navzájem nedokážeme zranit. Clive Barker se vrací do světa her a s ním bychom se ještě letos mohli dočkat hry Clive Barker’s Jericho.

  

Jericho?

Co, nebo spíše kdo, to je Jericho? V této hře je Jericho označení týmu supervojáků nadaných nějakými nadpřirozenými a mimosmyslovými schopnostmi, který se snaží bojovat proti nadpřirozeným protivníkům lidstva. Církev totiž v Bibli zatajila jednu docela podstatnou věc – Adam s Evou nebyli první lidé, před nimi stvořil Bůh ještě jednoho tvora, kterého však uvrhl do jiného plánu existence, zvaného ve hře prostě The Box. To vše by bylo v naprosté pohodě nebýt toho, že náš milý prapředek se rozhodl nás v některých historických momentech poctít svojí návštěvou.

  

Protože právě vám se dostane na povel jednotka Jericho, která se navíc dokáže přesouvat v čase, je docela jasné, kdo bude celý ten svinčík uklízet. A můžete si být jistí, že bude co uklízet. Mimo současnosti se dostanete i třeba do druhé světové války, kdy byl celý tým založen jako reakce na nacistické okultistické pokusy, středověku v době křižáckých výprav, nebo třeba starověkého Říma. A i když toto není Sparta, ve většině těchto období poteče krev vašich protivníků proudy.

  

Představte si ve starověku jednotku sedmi vojáků, kteří mají výzbroj a výstroj ze současnosti, nebo spíše lehké budoucnosti. A teď k tomu přidejte nadpřirozené schopnosti, které každý z vojáků má. Třeba velitel celého týmu se dokáže svými myšlenkami vtělit do libovolného ze svých kolegů, a je vám doufám jasné, že tímto velitelem jste vy. Vaše mužstvo bude z části i ženstvo, jak ukazuje Black a Church. I když to tak podle jména nevypadá, je Black blondýna, navíc s ne zcela tradiční orientací, která si dokonale rozumí s odstřelovací puškou a k tomu ovládá telekinezi a pyrokinezi. Abych nemluvil sprostě, dokáže na dálku pohybovat předměty, včetně třeba kulky z hlavně svojí zbraně, a také rozdělávat na dálku oheň.

  

Church je také trochu zvláštní, hlavně pokud se vkusu o oblékání jedná. Její oblečení snad více odhaluje než zakrývá, ale hlavně jí nebrání v její neskutečné rychlosti. Když k tomu přidáte možnost nepozorovaně se proplížit okolo protivníků, máme zde smrtící kombinaci. A podobně je tomu i u mužských členů týmu, kde každý má nějaké slabiny, ale také silné stránky, kterých je třeba využít. A vhodným přepínáním mezi jednotlivými vojáky se budete dostávat přes ošemetné situace.

Jericho!

Aby hráč neměl mezi jednotlivými postavami takový guláš, jako jsem vám nyní nejspíš navařil, bude přepínání jednoduché – podíváte se na postavu, zmáčknete příslušné tlačítko a vtělíte se do ní. Jednoduché, účinné. Stejně jako možnost prostřednictvím jiného tlačítka dát ostatním příkazy, jak se mají právě chovat. Zda mají postupovat za vámi , nebo držet své pozice a odstraňovat případné protivníky. Všechny akce by měly být lehce pochopitelné, přitom ale dostatečně komplexní. Říkáte si, že v tom případě nebudete mít problém s nějakými Římany? Kdo tady mluvil jen o původních domorodcích?

  

Mezi vaše protivníky totiž nebudou patřit jen běžní lidé, i když taková římská želva ze štítů a těl by vám mohla dát zabrat. Naštěstí se potřebují lidé občas pohnout a také vykouknout, což je příležitost je pěkně z dálky odstřelit. Horší to však bude s dalšími nepřáteli, kteří nejsou lidského původu. Nadpřirozené síly nebudou totiž jen doménou vašich vojáků, ale setkáte se s různými stvůrami, dalo by se říci pekelnými. Lidé vrostlí do brnění, s různými mutacemi a vylepšeními svých těl, to budou vaši hlavní nepřátelé.

Na co se těšíme
  • Mistr hororu - Clive Barker
  • Úžasná armosféra
  • Týmová spolupráce
  • Nadpřirozené schopnosti
Čeho se bojíme
  • Vlastní strach
  • Že bude hra zapomenuta jako Undying

Autoři se rozhodli, že na vykreslení všech těchto hrůz použijí vlastní grafický engine, který by měl být dostatečně silný. Na opravdové výsledky si musíme počkat až do konce tohoto roku, obrázky ze hry však vypadají důvěryhodně. Pokud se tvůrcům navíc podaří dosáhnout podobné atmosféry, jakou měl Undying, mají velkou šanci na úspěch u hráčů, kteří rádi hrají sami. Ano, čtete dobře, i když je hra na třech platformách, nebo možná právě proto, vývojáři nepočítají s žádnou hrou pro více hráčů, ale rozhodli se soustředit vše do příběhu pro jednoho. Uvidíte, zda se jim toto rozhodnutí nevymstí, podle všeho se máte na co těšit. Já zatím někde vyhrabu svoji prastarou originálku Undyingu a budu se bát a bavit.

Jak se těšíme: 85%

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | FPS
Výrobce: Mercury Steam | Webové stránky hry

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

2.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |