Preview: Command and Conquer 4 - nečekané zakončení

Po patnácti letech má přijít epické zakončení tiberiové série. Tiberium ohrožuje lidstvo, Kane se spojí s GDI a co na to Jan Tleskač? Těší se.

Sleduji davy čtenářů, shormažďující se pod mým oknem, a uvažuji, jestli to za ten čin stálo. Musel jsem podle nich udělat nějakou děsnou svatokrádež, jako třeba vyzradit děj jejich oblíbeného titulu ještě před uvedením na trhy, jen nějak nevím, co to bylo. Vždyť jsem se jen lehce zmínil o tom, že Kane se spojí s GDI a hned z toho může být aféra velikosti pěkného kotle na biomasu. A přitom to není žádné tajemství.

 

Opravdu, v roce 2062 se totiž lidstvo dostane na práh vyhubení v ohrožení tiberiem, energetizujícím krystalem z vesmíru, co se šíří po celé planetě. To ví přeci každý, kdo má aspoň kapku nadání pro předvídání budoucnosti. Nezbývá tak nic jiného, než aby se věčně soupeřící GDI a Bratrstvo Nod spojili.

Kane se spojí s GDI a hned z toho může být aféra velikosti pěkného kotle na biomasu

A kdo jiný, než Kane, charismatický vůdce Bratrstva, který byl již tolikrát považován za mrtvého, má GDI nabídku na usmíření a společnou záchranu lidstva podat? Kdo říká Chuck Norris, ať skočí do zdi, ostatní mohou vesele odhalovat plány tvůrců Command and Conquer 4.

CC4_0001_wm.jpgCC4_0001b_wm.jpg

Je totiž více než jasné, že namísto mírumilovného simulátoru farmaření na tiberiem urychlované plantáži lehce svítícího ovoce se dočkáte opětovných střetů dvou již výše nenápadně zmíněných stran.

Zapomeňte zatím na Scriny, na výběr bude klasicky mezi lidmi a jinými lidmi, ale celé se to ještě lehce zamotá. Asi podobně, jako po patnácti letech spolupráce a téměř dokončeného plánu na záchranu Země ruku v ruce kráčejících vojáků GDI a aktivistů Nod.

Jedna hra, dvě strany, tři třídy

Aby to nebylo tak jedoduché, tak podobně jako v rozšíření pro třetí díl tiberiové série se dočkáte u obou stran ještě tří odnoží. Nyní se však nebude jednat o pouhé posílení pár jednotek a přidání jedné dvou nových, ale tvůrci slibují, že CC4_Announcement Concept Art 1.jpgkaždá ze tří tříd (jak jsou jednotlivé větve nazvány) přinese unikátní pohled na hru se zcela odlišnými bojovými možnostmi. Jak GDI, tak i Bratrstvo se dočká útočné, obranné a údajně podpůrné armády, tohle označení je však ve všech případech docela mlhavé.

Útočné armády budou asi nejpodobnější tomu, co Bratrstvo Nod předvádělo v dřívějších dílech série. Vyberte si vhodné místo a udeřte do něj nepřítele tvrdě a drtivě, prorazte skrz a vítězství je vaše. K tomu vám napomáhej hromada tanků s velkými děly a nějaké ty jednotky navíc. Obránci zase dokáží skvěle držet své pozice a nakonec protivníka převálcovat velikostí armády, kdy jej možná i doslova umlátí čepicema. Ani pomocná třída na tom není špatně, bude vynikat neskutečnou mobilitou a útoky ze vzduchu přijdou jak Ion Cannon z čistého nebe - nečekaně a chirurgicky přesně.

Základnu snadno a rychle

Pokud vám dříve vadila nutnost v každé misi znovu tvořit svou základnu a starat se o počáteční příjmy, je zde pro vás dobrá zpráva. Většina základny se přesune do speciální jednotky nazvané crawler, která je však pochopitelně pro každou z tříd unikátní, třeba pomocníci dostanou pochopitelně létající pevnost, zatímco pomalu se šinoucí citadela obránců bude téměř nezničitelná.

CC4_0007_wm.jpgCC4_0012_wm.jpg

Navíc zejména v multiplayeru, ale i v samostatné kampani, pro vás mise většinou nekončí zničením crawlera, jako nejdůležitější jednotky, nýbrž jej Nod_TiberiumTrooper.jpgmůžete znovu shodit na bojiště. A protože se autorům nelíbí možnost, že by se protivník nachystal se silnou armádou na místo shozu, aby z vás znovu udělal nudle do čínské polévky, je dopad crawleru dostatečně drtivý, že by mu tunguzský meteorit mohl závidět. A jaké má přistání něčeho podobného na věžičce tanku efekt na jeho provozuschopnost je nejspíš jasné.

Kariérní vzestup

S každou odehranou bitvou vám přejde hra více do krve, to je jasné. Tvůrci se to však rozhodli podpořit i systémem zkušeností, kdy i za prohru nějaké získáte, abyste je pak časem mohli utratit za různá vylepšení vaší armády.

Čeká vás úchvatná podívaná, jak pod neustálou palbou postupně odpadají kousky svrchního pancíře

Ať už se bude jednat o výběr nových jednotek, nebo posílení starých, má být jen na vás, kterou cestou se vydáte. Jednoznačné pozitivum je pak i pro hru ve více hráčích, kdy nebude jeden protivník jako druhý i při stejné volbě strany a třídy.

Mastodon_Final.jpg

Výsledkem budou i staré známé superjednotky, jako třeba Mastodon, které však můžete nalézt i přímo na bojišti. Opraváři je zprovozní, podobně jako mohou po sérii drobných vylepšení znovu rozpohybovat i vaši padlou techniku. Kdo se těšil na kříšení vojáků, musí se přesunout nejspíš do rámce fantasy, i když jisté to ještě není.

CC4_0017_wm.jpgCC4_0023_wm.jpg

Multiplayer má být dalším velkým lákadlem, když nejlepších zážitků budete údajně dosahovat při bitvách pěti proti pěti, samozřejmě s možností doplnit protivníky umělou inteligencí. V tomto počtu a při možnosti respawnu pochopitelně nepůjde jen o nějaké zničení protivníků, ale ve většině misí na vás budou čekat rozličné cíle, nečekaně často kolidující s cíli druhé strany.

Výbušná C4

Když už mají tvůrci spoustu písmenek "C" a čtyřku v názvu, rozhodli se propagovat svůj výtvor pomocí čtyř slov takto začínajících. Zakončení děje (conclusion), třídy pro obě strany (classes), univerzální základnu (crawler) a zisk zkušeností (career) jsem už zmínil, při pohledu na hru samotnou však musím dodat ještě kosmetické změny, které můžete vidět sami na okolních obrázcích. Autoři zapracovali na grafickém rozhraní, ale vylepšili pochopitelně i vzhled jednotek a dynamické poškození.

CC4_0027_wm.jpgCC4_0048_wm.jpg

Čeká vás úchvatná podívaná, jak pod neustálou palbou postupně odpadají kousky svrchního pancíře, aby se po chvíli paprsky a projektily dostaly k vnitřní struktuře protivníkovy techniky, jejíž zničení končí pohledným výbuchem.

CC4_0056_wm.jpgCC4_0061_wm.jpg

Z prezentace a ukázky hraní jsme odcházeli s výrazem vyhrazeným pro nečekané prémie z rukou páně šéfredaktora a s příslibem, že někdy příští rok se už dočkáme hry samotné. A že se je na co těšit.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | real-time strategie
Výrobce: EA LA | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 19. března 2010
 • Kane se vrací
 • Získávání zkušeností
 • Multiplayerová řežba
 • Skvělé filmečky
 • Není to C&C
 • Velké finále
 • Pouze jeden hratelný režim
Související články
 1. První obrázek z bojiště v C&C 4
 2. Video: Command and Conquer 4 oznámen
 3. Detaily o příběhu v C&C 4
 4. EA pracuje na Command & Conquer 4
 5. Recenze: Red Alert 3: Uprising – nečekaný zážitek

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A