Preview: Conan – barbar v rudé

Barbar Conan je hned po Gandalfovi nejznámější fantasy postavou. Není proto divu, že kromě knih a filmů se tento hrdina dočkal několika herních zpracování a minimálně jedno na něj ještě číhá – akční adventura Conan, jež k nám zamíří již za měsíc.
Preview: Conan – barbar v rudé
Objednejte si na shop.doupe.cz
Conan 
 • PS3: 1 799 Kč
 • Platforma: PS3, Xbox 360
  Typ hry: Akční adventura. Hodně akční adventura
  Výrobce: Nihilistic (
  http://www.nihilistic.com)
  Vydavatel: THQ (
  http://www.thq.com)
  Homepage:
  http://www.conanthevideogame.com
  Datum vydání: 23. října 2007

  Žil v dobách, kdy země byla prosáklá krví. V dobách, kdy platilo jen právo silnějšího. A on byl silnější vždy! Toto motto prolíná filmem Barbar Conan, který v roce 1982 proslavil tehdy rakouského kulturistu, dnes kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzenegera. Slavný barbar má ale kořeny výrazně hlubší. Poprvé spatřil světlo světa již v roce 1932, když jej jako hlavní postavu pro svou povídku použil spisovatel Robert E. Howard.

    

  Dobrodružství svalnatého Conana se sice odehrávají na Zemi, ale ve fiktivní době – v hyborianském věku, v časech "mezi tím, kdy moře pohltilo Atlantidu a její zářivá města a dobou, kdy povstali synové Árijští." Od té doby se z Conana stala jedna z nejslavnějších fantasy postav; jako jeden z mála se může co do popularity a komerčního úspěchu dovolit srovnávat i s takovými giganty, jakým je Frodo Pytlík.

  Desítky spisovatelů jej stále znovu a znovu oživují a nechávají jej prožívat další dobrodružství; setkali jsme se s ním v kinech (Barbar Conan, Conan Ničitel a ve filmu Rudá Sonya se ujal vedlejší role) i v televizi (animovaný a později hraný seriál Conan Dobrodruh, animovaný seriál Conan a mladí válečníci). Stranou nezůstaly komiksy, má vlastní sběratelskou karetní hru a samozřejmě i počítačové hry. Zatímco společnost Funcom se chystá příští rok přivést na světlo světa bájnou Hyborii v podobě MMO akční hry, již za pár týdnů se dočkáme rubačky od THQ.

    

  Když Conan, tak Ničitel

  Příběh titulu Conan není založen na základech žádného textu z pera slavného Howarda ani žádného z jeho mnoha následovníků. Tvůrci pro svou hru vytvořili vlastní zápletku, fanoušci svalnatého barbara se ale mohou těšit i na staré známé lokace.

  Příběh se má točit kolem ztráty Conanových čtyř čarovných částí zbroje, které nyní musí získat. S každou z nich mu přibudou nové schopnosti v podobě (ehm...) magických útoků. Jistě, Conan je barbar jak má být, jenže podle autorů si prostě uvědomuje užitečnost kouzel, takže jaképak copak. Po cestě se setkáme s vnadnou lučištnicí A`kannou, za kterou si také střihneme pár misí.

  Hyborianská éra

  R. E. Howard měl velkou zálibu v historii, na druhou stranu ale chápal úskalí spočívající ve spojování historických reálií se smyšlenými fakty a událostmi. Proto se, jak sám přiznává čistě z komerčních důvodů, rozhodl vytvořit na jednu stranu sice z historie vycházející, na stranu druhou ale zcela smyšlený svět se vším všudy. Aby jej učinil čtenářům bližší, rozhodl se jej umístit na zemi do dávných dob – jak sám píše, do doby "mezi tím, kdy moře pohltilo Atlantidu a její zářivá města a dobou, kdy povstali synové Árijští." V jiném jeho podání někam mezi léta 14.000 a 10.000 před Kristem.

  Howardovo zasazení zahrnuje Evropu, severní Afriku a část Asie s drobnými odkazy na další místa a kontinenty (například Mayapan, tedy Severní Amerika). Geologické rozdíly jeho světa oproti realitě, na niž jsme zvyklí, vysvětloval pohybem tektonických desek a geologickým vrásněním – mapy zemí Conanových dobrodružství zhruba odpovídají vědci předpokládané podobě Země před zhruba 40 milióny lety.

  Každý, kdo hrál Ninja Gaiden nebo God of War bude v Conanovi okamžitě jako doma. Každý typ zbraní má vlastní série útoků – jinak se vám bude bojovat s jednoručním mečem, odlišně se dvěma a jinak s obouručákem. Navíc dostaneme k dispozici ještě pár základních útoků nezávislých na zbrani a možnost soupeře chytit a pořádně mu zlámat kosti v těle.

    

  Samozřejmostí je možnost házet po nepřátelích jak jednotlivé zbraně, tak i různé předměty ze svého okolí. Nechybí ani náročnější možnosti pro zkušenější hráče, kteří si mohou do sytosti užít navazování jednotlivých komb či možnosti odrážet nepřátelské útoky a pak nepřátele zabít jediným, samozřejmě značně efektním útokem.

  Pro každý ze tří stylů pak bojem a příležitostným otevíráním ukrytých truhel sbíráte zkušenosti, jež vám průběhem času tu posílí základní schopnosti a útoky, támhle přidají nové kombo a onde zase supersilný nabíjecí útok. Ke slovu samozřejmě přijdou i speciální magické síly získané z jednotlivých částí vašeho znovunalezeného brnění. Ty vám umožní například dočasně přeměnit vaše nepřátele v kámen, seslat na jejich hlavy ohnivý déšť a podobně.

  Když Ničitel, tak krvavý

  Základním prvkem všech bojů v Conanovi bez ohledu na vaše zkušenosti je násilí. Všude spousta krve, usekané končetiny (ano, i tohle hra umožňuje), rozpáraná břicha a rozpůlené hrudníky – toho všeho si užijete dosyta. Dojem násilí již jen umocňuje fakt, že mrtvá těla nemizí, naopak zůstávají na svých místech jako trvalé důkazy vašich schopností. O nepřátelích se rozhodně nedá říct, že by se v nich – poté, co spatří svou smrt v očích šíleného barbara – krve nedořezal, protože každý z nich dokáže této životodárné tekutiny vystříkat na vás a vaše okolí během pár sekund více, než kolik byste jí našli v běžné krevní bance.

  Vámi a vašimi útoky násilí nekončí. V mnoha lokalitách jsou různá propadla, bodáky vyjíždějící ze stěn, obří gilotiny... Všechny nabízejí jak vám, tak i vašim nepřátelům spoustu možností, jak nepěkně zemřít. A v případě nepřátel také možnost zůstat rozčtvrcený a připíchnutý na svém místě natrvalo.

    

  Ovšem aby takovéto krvavé orgie patřičně vynikly, chce to dobrou vizuální stránku – nejen technologickou, ale estetickou. Ani v jednom případě se nemusíme bát. Engine vypadá úžasně, přičemž o podobu jednotlivých postav, lokací i zbraní se zasloužil Frank Frazetta, Conanův dvorní malíř, který má na svědomí nejslavnější obálky knih a nejznámější Conanovy artworky.

  Světlé stránky hry
  • Barbar Conan jak má být
  • Nádherná farzettiovská grafika
  • Spousta akce
  • Ještě větší spousta krve
  Temné stránky hry
  • Zbytečně moc násilí
  • Zbytečně moc krve
  • Zbytečně moc akce
  • Neconanovský příběh

  Hra samotná bude obsahovat 14 misí a autoři odhadují, že půjde dohrát za 8 až 12 hodin. Ovšem pouze pokud nebudete hledat panny. Ano, slyšíte dobře. Ve hře bude podle slov autorů poschováváno přes 20 unesených, zneuctěných, k smrti odsouzených či jinak zneužitých panen, které náš svalnatý barbar může najít a zachránit před smrtí či dokonce před osudem horším než smrt. Ačkoli dívky samotné nejsou pro hru podstatné ani z příběhového, ani z herního hlediska, autoři se domnívají, že jejich průsvitný, roztrhaný či zcela chybějící oděv bude pro hráče dostatečnou motivací k tomu, aby si hru o pár hodin protáhli a všechny je nalezli.

  Jak se těšíme: 80 %

  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

  Herní projekt AQP City: když chcete GT…

  Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

  18.  1.  2018 |
  8 největších herních zklamání roku 2017

  8 největších herních zklamání roku 201…

  Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

  9.  1.  2018 | | 9 N/A
  10 největších herních překvapení roku 2017

  10 největších herních překvapení roku …

  Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

  11.  1.  2018 | | 3 N/A
  Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

  Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

  Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

  17.  1.  2018 |
  PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

  PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

  Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

  13.  1.  2018 | | 7 N/A
  Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

  Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

  Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

  8.  1.  2018 | | 3 N/A
  Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

  Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

  Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

  6.  1.  2018 |
  Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

  Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

  Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

  15.  1.  2018 | | 3 N/A