Preview: Cossacks 2: Napoleonic Wars - brusme šavle a bajonety

Když v roce 2001 vyšli první Cossacks, pro řadu nadšencù do real-time strategií nastaly druhé Vánoce. A to nejen proto, že se jednalo po dlouhé době o strategii pořádně těžkou; ale především proto, že v ní mělo pomyslné měřítko na poli historických real-timovek - Age of Empires - více než dùstojnou konkurenci. Nyní se na nás Kozáci chystají podruhé a podle všech indicií budou svému předchůdci více než důstojným nástupcem.
Preview: Cossacks 2: Napoleonic Wars - brusme šavle a bajonety

Žánr: Real-time strategie
Výrobce: GSC Game World
Distributor: CDV Software
Lokalizace: texty v češtině
Homepage:
http://www.cossacks2.de
Datum vydání: Duben 2005

S prvními Cossacks, byť svou inspiraci u her podobného ražení rozhodně neskrývali, zavál na bitevní pole vyčpělých real-timovek čerstvý vánek. O nějaký silnější průvan se sice nejednalo, ale i tak těch pár podstatných změn (jako možnost seřazovat obrovské vojsko do skutečně fungujících formací) přispělo k velké popularitě hry. Důkazem oblíbenosti jsou i dva datadisky - The Art of War a Back to War, přičemž u toho druhého si nejsem jistý, zda vůbec oficiálně vyšel v ČR. Tak nebo tak, hry Cossack: European Wars se celosvětově prodalo přes 2,5 milionů kusů. Takže důvod, proč získali  programátoři z ukrajinského GSC Game World od německého distributora peníze na pokračovaní, je vcelku jasný. :-)

   

Všimněte si do nejmenšího detailu propracovaných budov

Evropa ležela u nohou jednoho malého muže

V čem tedy budou na napoleonské období zaměření Cossacks 2 lepší než jejich předchůdce? Možná by bylo příhodnější zeptat se v čem budou jiní, neboť autoři skutečně zapracovali a vytvořili hru od prvního dílu dosti odlišnou, podobající se spíš než sérii Age of Empires jiné legendě – sérii Total War. Potěšeni tak budou hráči, kteří si oblíbili složitější real-time strategie zaměřené primárně na taktické střety nepřátelských armád, využívání terénních převýšení a morálky - elementy, které představil před lety Shogun: Total War. Ale ani na milovníky ohraného stylu "postav domeček, vyrob v něm vojáčka a pošli ho do boje", nebylo zapomenuto - to by šli autoři sami proti sobě a Cossack 2 by se stala záležitost jen pro pár hard-core hráčů.

   

Nádherná bitevní pole se všemi těmi kopečky a bohatou zelení přímo vybízí k opalování

Nicméně toho budování si v hlavním módu hry "Battle for Europe", který můžete hrát za jeden z šesti zainteresovaných národů, podle všeho přece jen moc neužijete (na to přijde v multiplayeru/skirmishi). Důraz totiž bude kladen především na boje a taktické přesuny armád čítajících až 64 000 vojáků na jedné mapě, což je číslo, které se blíží skutečným počtům bojujících v tehdejších bitvách. Samozřejmě, že hned od začátku nebudete bojovat s tolika lidmi - počet vojáků, které můžete mít na své straně, závisí na schopnostech generálů (každý národ má to své eso) a na množství vámi dobytých území. Každé územíčko, které spravujete z taktické 2D mapy v jednoduchém tahovém režimu, vám totiž přidá jednou za kolo nějakou surovinu a umožní naverbovat pár lidí. Svá území si musíte chránit a vést z nich zničující útoky na území nepřítele. A nejen nepřátelé budou kolem vás, díky diplomacii si můžete udělat i spojence.

   

Jestli něčím Cossacks 2 na první pohled šokují, je to právě úchvatné množství jednotek na scéně

Krev prolévaná ve jménu cti

Poté, co s určitým počtem vojáků zaútočíte na zvolené území, se hra přepne do podrobného pohledu, kde budete kromě vaší armády obdivovat i perfektní plastický terén a množství detailně zpracovaných domečků ve vesnicích. Vesnice a města bude nutné dobývat, abyste zbavili nepřítele přísunu potravin a surovin, kterými zásobuje svá vojska. Časem dojde samozřejmě ke střetu armád, kdy bude hrát velkou roli váš strategický um. Na běžně fungující recept - mít co nejvíc vojáků a poslat je do útoku - tady raději rovnou zapomeňte.

Bude třeba vhodně kombinovat formace vojáků tak, aby celek vzájemně kompenzoval nedostatky jednotlivých oddílů; a pečlivě volit místo střetu. Velkou roli hraje dostřel pušek a morálka, obojí komplexně zapracováno do herního systému. Pro ty, kteří by se ale nechtěli otravovat s morálkou svých pluků (zvedají ji bubeníci a velitelé), je v nastaveních hry přichystán arcade režim, jehož aktivováním si hru v tomto ohledu zjednodušíte.

Navíc bude možno hru kdykoli zapauzovat a rozdat rozkazy hezky v klidu, aby nenastal zmatek. Jakože zmatek asi stejně nakonec nastane, zejména bude-li bojovat hodně jednotek najednou. Ono ve skutečnosti také k ničemu jinému než k pořádnému chaosu na bitevním poli tehdy nedocházelo.

   

Před bitvami bude nutné pečlivě sledovat kam dostřelí vaši svěřenci a také aby jim pak nedošla munice

Koření žánru

Detailní mix 2D a 3D grafiky, propracovaný strategický systém boje - ne tak složitý, aby odpudil nováčky a ne tak primitivní, aby urazil veterány - a spousty hodin real-time zábavy, to vše slibuje tato velmi ambiciózní hra. Autoři se chlubí tím, že ve dvojce konečně opravili největší nedostatek původních Cossacks - umělou inteligenci. Doufám, že to bude pravda, neboť umělá demence by natolik takticky orientované hře smrtelně ublížila. Jednotky jsou ve hře všechny namluvené (v jedničce byly němé) a dokonce se, když je navolíte, přehraje v malém okýnku videosekvence hraná živými lidmi oblečenými do historických uniforem.

Těšíme se
  • Možnost změnit svými činy historii
  • Realtimovka, u které bude nutné taktizovat
  • Obrovská množství bojujících na scéně
  • Precizní grafika
  • Skvělý multiplayer
Bojíme se
  • Nepřehledných bitev
  • Umělé inteligence

V Rusku, odkud "skoro" pochází i autoři této hry, napoleonské války dost letí; stačí si přečíst Vojnu a mír od Tolstého. Takže si myslím, že není povolanějších autorů, kteří by měli zpracovat tuto ve hrách přehlíženou epochu lidských dějin, než právě GSC.

Jak se těšíme: 80%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A