Preview: Dark Sector – nečekaná změna

Před dvěma lety jsme byli zváni do kosmu střílečkou Dark Sector a pak najednou bylo všude ticho. Pak najednou znenadání přišly nové informace, obrázky i videa, ale do vesmíru se v nich už nepodíváme. Pojďte nahlédnout, kam že to Dark Sector směřuje.
Preview: Dark Sector – nečekaná změna

Platforma: Xbox 360, PS3
Žánr: Akční
Výrobce hry: Digital Extremes (
http://www.digitalextremes.com/)
Distributor hry: D3
Homepage:
http://www.darksector.com/
Předpokládané datum vydání: Rok 2007

První informace o střílečce Dark Sector pochází někdy z roku 2000. To už je pěkná doba a nikdo se mi snad nebude divit, že jsem lehce podezíravý. Ostatně, velká část her, jejichž vývoj by se mohl pyšnit přídomkem Forever, se stala spíše nechvalně slavnými, než všemi uznávanými. Na druhou stranu ale musím říci, že Dark Sector se oproti původní myšlence výrazně změnil, tedy hlavně za poslední dva roky, během nichž nebylo o hře ani slechu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné hry

"Příběh se odehrává kdesi v hlubinách vesmíru, v blíže nespecifikovaném solárním systému. Hlavní postavou je tajný agent disponující mnohými schopnostmi, na nichž ostatně Dark Sector chce stavět. Ústřední náplní překvapivě nebudou ani tak boje, pravda dojde i na ně, ale spíše nabourávání různých počítačových systémů. Díky hrdinovým nadpřirozeným schopnostem a implantátům, jež mu byly vpraveny do těla, bude hráči dána možnost manipulovat s časem i prostorem, což bude v boji s nepřítelem nesporná výhoda.“

Martin Demiger, 22. 1. 2005

Na straně si můžete povšimnout, jak komentoval hru jeden z mých kolegů dříve, uvádím to jako zábavné srovnání se současným stavem věcí. Žádný vesmír, žádné počítače, žádné implantáty a nadpřirozené schopnosti. Zůstává nám pouze role tajného agenta, i když ne tak docela. Seznamte se, Hayden Tenno je čistič. Pokud jste viděli Pulp Fiction a pamatujete si na Wolfa, tak to je právě on, ostatním raději vysvětlím, že Hayden se zabývá zapomínáním. Zapomínáním cizích problémů, je v tomto oboru tak dobrý, že si většinou ani problémy samy neuvědomí, že byly. Kdyby si to totiž uvědomily, zjistily by zároveň, že je tady někdo mrtvý, odpočívej v pokoji, probléme.

 

Nikdo však není dokonalý, dokonce ani mistr svého řemesla. A tak se stalo, že Hayden má problém. Byl vyslán urovnat drobný konflikt v jedné ze smyšlených zapadlých postsovětských zemí jménem Lasria (kdo vytahuje globus a zuřivě jím motá, dostane se sice k heslu „A přece se točí“, ale pak vzplane stejně jako globus plamenem, aniž by tuto zemičku našel), kde se hodní soudruzi rozhodli bránit svá úžasná bohatství proti případným nepřátelům biologickými zbraněmi. Sice nikdo nechápe, kdo by chtěl napadnout takový zapadákov, ale když se najdou individua poslouchající chlapecké skupiny, určitě jsou na světě i podobní šílenci.

  

To by však ještě stále nebyl pro Haydena problém, pár vojáčků sem, jiných pár zase tam, všechno zapálit, promíchat, možná i natřepat. Jenže se experimenty viditelně trošku nepovedly (mírné označení pro situaci, kdy po okolí běhají osmiocasé kočky, dvouhlaví psi a zmutovaní lidé) a Hayden narazí na elitní vojenské jednotky bojující proti zrůdám uprchlým z laboratoří. To je ještě stále v pohodě, jenže Hayden se nešikovně přimotá k tomu svinstvu a jeho ruka si řekne, že není tak od věci začít taky tak trochu mutovat. Tohle už je pro Haydena problém!

Namutujeme si hvězdici

Na druhou stranu, proč se bránit nějaké té drobnější mutaci, chapadélko sem, ploutvička zase tam, ono se to nějak ztratí, zvláště pokud to pomáhá. Teda ne, že by čističova ruka chtěla nějak komunikovat s podvodní říší, a i kdyby chtěla, nebyla byt o nejspíš komunikace přátelská. Drobná změna totiž umožňuje z konce ruky nechat poměrně rychle vyrůst smrtící třícípou hvězdicovitou zbraň, která se dá použít nejen pro boj zblízka, ale také k vrhání po protivnících. A když už Hayden na protivníka vrhne (onu zbraň, samozřejmě), vrací se mu poslušně zpátky do pařátů, nebo si nechá narůst novou, pokud se jeho stará hračka někde zasekne.

  

Autoři se viditelně nechali inspirovat nejednou konkurenční hrou a okoukali ze všech to nejlepší. Základem je pohled třetí osoby, v němž můžete normálně bojovat. Z Prince a podobných her je pak zkopírován souboj nablízko, kdy protivníka klidně zabijete jedním dobře mířeným úderem, pokud se k němu dostanete nepozorováni. Jakmile se ale zaměříte na boj na dlouhou vzdálenost, využijete nejspíš možnost pohledu přímo z ramena hrdiny. Pořádně zamíříte, rozpřáhnete se a hvězdice už sviští vzduchem, dovnitř jedním, ven zase druhým uchem.

  

To však není zdaleka konec nevšedních možností, jež by měla hvězdice přinášet. Teda pominu-li, že už sama hvězdice vyrůstající z ruky není zrovna denně viděná záležitost. Milá zbraň totiž nejen že umí růst z vaší ruky, ale navíc se dokáže i přizpůsobit prostředí. Jak se to projevuje? Dáte-li hvězdici přes noc do mrazáku, zůstane chladná, i když to by ještě možná každý čekal. Ovšem že se toto stane i při průletu lednicí a následně budete moci využít nově nabytou vlastnost k mražení protivníků už je jiná káva, pěkně ledová. Podobně můžete prý očekávat i u jiných elementů, takže elektricky nabitá hvězdice bude paralyzovat, ohněm zažehnutá zase zapalovat a podobně. Podle všeho využijete podobných efektů i při postupu hrou, uvidíme, zda autoři své sliby dodrží alespoň o Vánocích.

Na co se těšíme
 • použítí zmutované zbraně
 • souboje nablízko
 • temná budoucnost
 • parádní grafika
Čeho se bojíme
 • Přehnaných mutací
 • data vydání
 • nedotažených výhod elementů

Právě konec nově započnuvšího roku by měl totiž Dark Sector uvítat na pultech obchodů. A to jen v původně ohlašované verzi pro obě next-gen konzole – PS3 i Xbox 360, podle nejnovějších zpráv by se majitelé PC opět neměli hry dočkat. Grafika by se tak výkonností současných počítačů neměla nijak omezovat a předvést se spíše v plné kráse u konzolí, ostatně hra by měla běžet na vlastním engine, který prý posune meze konzolí zase o něco dále. Uvidíme, zda se autoři zase nerozhodnou celou hru přepracovat, pokud se tomu však nestane, máme se nejspíš na co těšit.

Jak se těšíme: 80%

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: Akce
Výrobce: Digital Extremes | Webové stránky hry
 • použítí zmutované zbraně
 • souboje nablízko
 • temná budoucnost
 • parádní grafika
 • Přehnaných mutací
 • data vydání
 • nedotažených výhod elementů

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další vylepšováky

Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další …

Ne každý z nás má na to stát se tím nejlepším z nejlepších. Co když ale k úspěchu existuje zkratka?

10.  1.  2021 | |24 N/A
Miroslav Werner
TémaBezpečnost
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma