Preview: Dragon Quest: The Journey of the Cursed King

V Japonsku boří pravidelně každý díl hranice prodejnosti, ovšem v Evropě jsme se nikdy nedočkali. Až nyní, slavná série Dragon Quest svým osmým dílem vstupuje poprvé na Starý kontinent. Pojďme společně nakouknout, jestli je opravdu na co se těšit.
Preview: Dragon Quest: The Journey of the Cursed King

Karel KališPlatforma: PS2
Žánr: japonské RPG
Výrobce: Level 5
Vydavatel: Square-Enix
Homepage:
http://www.square-enix.co.jp/dragonquest/eight/
Datum vydání v EU: duben 2006

Herní bestseller z Japonska

Věděli jste, že série Dragon Quest je nejprodávanější sérií v Japonsku? Zajímavé, že? Od roku 1986, kdy vyšel první Dragon Quest, do dneška se prodalo přes 40 milionů kopií a to pouze v samotném Japonsku. Tím se dostává před prodejní hity jako je Pokémon, Gran Turismo nebo třeba Final Fantasy. Osmého dílu se dokonce prodalo 3 miliony kusů za tři dny, což je až neuvěřitelné číslo. Jen tak mimochodem, konkurenčního Kingdom Hearts 2 od stejné společnosti zmizelo z pultů obchodů milion kusů za stejnou dobu.Teď, přesně dvacet let po vydání prvního dílu Dragon Questu, se tohoto RPG fenoménu dočkáme konečně i my v Evropě.

  

Naše parta v plném počtu * Chvilka na rozmyšlení, co dál * Těšte se na zajímavé postavy

V severní Americe už tu čest měli několikrát, pod názvem Dragon Warrior se dočkali dílů jedna až čtyři, poté až dílu VII na PSX a koncem roku 2005 i Dragon Questu VIII. My si budeme muset na náš první díl ještě počkat do května, kdy se Dragon Quest: The Journey of the Cursed King objeví v obchodech. Osmičku z názvu zřejmě odebrali, aby si hráči nepřipadali, že naskakují do rozjetého vlaku. Za dlouhé čekání ale budeme odměněni, na rozdíl od japonské verze je ta mezinárodní namluvená, obsahuje orchestrální soundtrack, pozměněny byly některé bojové schopnosti a další drobnosti. Dost ale obšírného tlachání, pojďme se podívat, co přesně můžeme od hry očekávat.

Čtyři stateční

Dragon Quest (celou dobu budeme mluvit o Journey of the Cursed King) nás zavede do kouzelného fantasy světa plného bojovníků, magie, hlubokých dungeonů nacpaných zabijáckými příšerami a dalších typických kulis pro tento žánr. Hned na začátku se ocitnete na dobrodružné pouti za zlým šaškem Dhoulmagusem. Tomu se podařilo zmocnit se mocné hole, začarovat zámek, ve kterém ji našel a proměnit krále na podivnou zelenou žabákoidní příšeru a jeho dceru v koně. Jediným nepostiženým jste vy,  hlavní hrdina - poslední přeživší člen královy stráže. Vaším úkolem není nic jiného, než chránit krále Troda a princeznu Medeu při společné pouti za zabijáckým kašparem. Ovšem cesta to bude trnitá, herní doba Dragon Questu je stanovena někam na úroveň šedesáti hodin.

  

Boj v plném proudu * Inventář, víc dodávat snad netřeba * Co čumíš, usmrkanče?

Samozřejmě na své dlouhé pouti potkáte i další postavy, které se k vám přidají. Na rozdíl od jiných RPG se jejich počet vyšplhá na tři, ale o to propracovanější charaktery. Navíc, kdy naposledy jste v RPG opravdu využívali všechny členy vaší skupiny? V Dragon Questu vás na dobrodružné cestě doprovodí silný, ale kapku jednodušší bojovník Yangus, sličná kouzelnice Jessica a hezoun Angelo. Každá postava má svojí minulost, která se vám bude v postupu hry odhalovat. Stejně tak platí u hlavního hrdiny, který však nemá na počátku zvolené žádné jméno a za celou dobu nepromluví ani slovo. Hlavním důvodem má být větší ztotožnění hráče s hlavním hrdinou.

Do boje s rozmyslem

Každá z vašich postav získá do vínku sérii schopností, jež se dělí na dovednosti s nějakou zbraní a specifické schopnosti. Jak už je v RPG hrách zvykem, za boj získáváte zkušenosti, po jejich dostatečném nastřádání poskočí postava o level. A právě na každé úrovni získáte několik bodíků, které se dají volně distribuovat do schopností. Pokud nacpete dostatek bodů do dané schopnosti, odemkne se vám nějaká dovednost, třeba nový úder se zbraní atd. Pochopitelně se dočkáte i kouzlení, nakupování léčivých lektvarů, brnění a zbraní, a jejich správného využívání, aby vaše parta nepopadala v boji jako mouchy.

Dragon Quest 7 - trailer 1

Dragon Quest 7 - trailer 2 (high)

Dragon Quest 7 - trailer 2 (low)

Co jsem měl tu čest hrát americkou verzi hry, boje dávají pořádně zabrat. Už dlouho se mi nestalo, že mě zmasakruje boss na konci prvního dungeonu, ovšem vysoká obtížnost se týka i bojů s běžnými nepřátely. Mohou za to hlavně daleko početnější skupinky protivníků, než je v podobných hrách zvykem. Pokud máte v oblibě náhodné bitky, můžete se už pomalu těšit, protože konflikty ve hře  probíhají přesně tímto stylem. Naštěstí už ne v takové frekvenci jako například ve starších dílech Final Fantasy, či podobných hrách, kde vás boj čekal takřka na každém druhém kroku.

Úžasný svět

Jak už jsme psal v nedávném preview na Rogue Galaxy, Dragon Quest vyniká neskutečnou mírou volnosti. Loadovací obrazovky jsou minimalizovány. Pokud putujete po světě, data streamují z DVD, krátké černé obrazovky můžete očekávat pouze při vstupu do měst či interiérů. A vlastně i při soubojích, které probíjí klasicky ve speciálních arénách, jako u většiny ostatních RPG. Dočkáte se střídání dne i noci, což nemá jen kosmetický význam. Během noci se venku potulují početnější a silnější skupinky monster, ve městech všichni spí nebo jsou v hospodách, takže se nedá nakupovat atd.

  

Tu máš, rohatá zrůdo * Volba taktiky, teď už asi k ničemu * Kouzla vypadají dostatečně efektně

Ruku v ruce s velkou volností při putování jde i skvěle zpracovaná krajina. Stejně jako u všech ostatních her od Levelu 5, znovu vás čeká nádherná plně 3D cel-shadová grafika. Na hře poznáte nezaměnitelnou práci výtvarníka Akiry Toriyamy, jenž má na svědomí spoustu mangy a  anime, třeba často zmiňovaný Dragon Ball Z a podílel se i na hrách, nezmínit nelze legendární RPG Chrono Trigger. Jak můžete vidět na okolních obrázcích či ve video ukázkách, všechny postavy i monstra vypadají naprosto skvěle a detailně, s jedinečnou, fantasy - pohádkovou atmosférou. A to samé platí i pro prostředí.

Návrat staré školy?

I když jsem americkou verzi hry zatím nedohrál, co mám za sebou ve mě zanechalo vlnu nadšení. Pokud čekáte monumentální CG animace, filozofický příběh, temnou atmosféru, svižný průběh a lehkou obtížnost, budete zklamání. Dragon Quest: The Journey of The Cursed King se rozjíždí pomalu, příběh asi nepřinese žádný mix sci-fi a fantasy, ale čisté fantasy s pohádkovými rysy. Ale pozor, příběh pro děti rozhodně nečekejte, na to je v něm spoustu mrtvých. Soubojový systém je jak ze staré školy, náhodné boje, vyrovnané postavy na obou řadách, speciální obrazovky pro boje...ovšem nabízí pár unikátních prvků a hlavně pořádnou výzvu.

Těšíme se
  • Obrovský svět
  • Zajímavý příběh
  • Sympatické postavy
  • Dlouhá herní doba
Bojíme se
  • Přílišná rozvláčnost
  • Moc těžké boje

Za největší sílu hry kromě sympatických postav zatím považuji nádherně zpracovanou krajinu. Málo her ve mě zanechalo tak silný pocit jen během pouhého pobíhání světem. Na finální hodnocení si budete muset počkat na plnou verzi hry, které se dočkáme v dubnu, tedy pokud se nestane nic neočekávaného. Pro zatím si prohlédněte videa a obrázky a přemýšlejte nad tím, zda je to hra pro vás. Ovšem vysoká hodnocení tam, kde hra vyšla a to jak v tisku, tak hráčů, naznačují, že za tím bude něco víc, než jen hype.

Jak se těšíme: 93%

Dostupné pro: iPhone
Žánr: RPG | japonské RPG
Výrobce: Level 5 | Webové stránky hry

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

včera |
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A