Preview: Duke Nukem Forever – exhumace jednoho blonďáka

Dvanáct let se už mluví o pokračování Duke Nukem 3D a většina fandů již čekání vzdala. Jenže teď se možná dočkají.

Říkejte mně něco o tom, že peklo nezamrzne. Podle venkovních teplot, které odpovídají spíše pozdnímu listopadu, se dalo očekávat ledacos už v průběhu týdne, ale ten pravý důkaz, že pekelníci jezdí na bruslích, přišel až v pátek. To totiž Gearbox a Take Two uvolnili tiskovou zprávu, že vývoj Duke Nukem Forever byl obnoven a že se ho natěšení hráči dočkají v roce 2011. Prvotní smích však brzo vystřídalo nadšení – Dukea si totiž natěšení hráči mohli vyzkoušet už na výstavě PAX v Seattlu.

 

Vše začalo trailerem, který zabrnkal na nostalgické struny. Vypadá to totiž, že se vracejí všichni vetřelci, jimž Duke v minulosti znepříjemnil život, ale neprahnou pouze po pomstě. Chtějí něco víc, něco, kvůli čemu si Duke znovu nazuje svoje oblíbené rozkopávačky p*delí.

Atomový vévoda se tak vydává na cestu, z níž není návratu, aby za pomoci tuny olova a klasických vtípků zachránil svět

Chtějí lidské ženy a vede je vetřelčí královna, jež v duchu teleshoppingu nemá jedno, ani dvě, ale rovnou tři ňadra! A armádu poskoků zdarma, pokud zavoláte do pěti minut od našeho vysílání!

Atomový vévoda se tak vydává na cestu, z níž není návratu, aby za pomoci tuny olova a klasických vtípků zachránil svět a hlavně krásné hostesky. Demo začínalo na toaletě sportovního stadionu, kde Duke právě vyprázdnil svůj močový měchýř (proud moči jde dokonce ovládat) a rozhodl se jít podívat na družstvo profesionálních vojáků. Ty naneštěstí rozmáznul obrovský boss, a tak Dukeovi nezbylo nic jiného, než popadnout raketomet a jít se na vetřelce podívat osobně.

Vzpomínky vrací úder

V Dukeově kůži tak na fotbalovém hřišti svedete bitvu s potvorou, která vypadá jako dvoupodlažní dům, abyste na závěr zcela v duchu série zasadili soupeři zakončovací úder – vykopnuli mu oko, kterým skórujete mezi dvě tyče. Boj potom pokračuje již s klasickými vetřelci někde v poušti, kam se dostanete poté, co si zařádíte v Dukeově autě a přejedete s ním pár hnusných nepřátel.

dukenukemforever_01.jpg dukenukemforever_02.jpg

Do rukou se vám tak znovu dostanou pro sérii typické zbraně, jako je zmenšovací paprsek, brokovnice, Dukeův samopal a mnohé další, dnes již legendární zbraně. Je však nutno říct, že ne všechno zůstalo při starém.

Lékárničky vystřídal klasický systém postupného doplňování zdraví a můžete dokonce mířit skrz hledí všech zbraní

Dvanáct let je dvanáct let a autoři tak musí jít s dobou. Asi nejmarkantnější změnou prošla grafika, a přestože jsme se z dříve zveřejněných techdem báli hlavně o technické zpracování, zdá se, že naše obavy byly liché.

Duke se totiž s oblibou ráchá v krvi, kouká do Slunce a dává vám tak na vlastní kůži pocítit, co se myslí pod pojmem postprocess. Efekty i celková technická stránka je povedená, stejně jako zvuky a hlavně dabing - o ten se naštěstí znovu postaral stejný dabér, jako v případě Duke Nukem 3D. Změny se však dotkly i herních mechanismů. Vetřelci už tak nejsou úplně tupí a dokonce se snaží z boje utéct a manévrují tak, aby vás obklíčili; lékárničky vystřídal klasický systém postupného doplňování zdraví a můžete dokonce mířit skrz hledí všech zbraní.

dukenukemforever_03.jpg dukenukemforever_04.jpg

Přes to všechno si budete v Dukeově kůži připadat jako hrdinové. Lidé z Gearboxu totiž spoléhají na tradiční hratelnost, takže je Duke sice o něco modernější ale přece jenom stále stejný – akční, rychlý, vtipný a hlavně zábavný. Prostě a jednoduše vypadá dobře a v redakci se na něj všichni těšíme. Ostatně, vtipná glosa na dobu vývoje se objevila i v promítaném traileru: „Dukeu, tahle hra vypadá prostě skvěle.“ - „Po dvanácti letech vývoje by sakra měla.“

3D Realms a Gearbox

Možná se divíte, proč se osiřelého a polomrtvého svalovce ujali právě v Gearboxu, když se původní autoři přemístili do nového Triptych Games a bylo by logické, kdyby se snažili hru dodělat ve vlastní režii. Vše je přitom dokonale jednoduché – Take Two jako takové již s 3D Realms spolupracovat na Dukovi příliš nechtělo, ale Gearbox poskytl hitovkou Borderlands záruku, že má cit pro netypické akční hry. Když se k tomu přidal fakt, že pár lidí z Gearboxu pracovalo v 3D Realms právě na Duke Nukem Forever, byla noha v nohávě. A Take Two najednou konzultace ohledně Forever s Triptych nevadily…

 

dukenukemforever_05.jpg dukenukemforever_06.jpg

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Oldschool FPS
Výrobce: Gearbox | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 10. června 2011
 • Smysl pro humor
 • Pestrost úrovní
 • Spousta nápadů
 • Slušná herní doba
 • Zběsilá akce...
 • ...místy však poněkud tupá
 • Recyklace zbraní i protivníků
 • Mizerná grafika a toporné animace
 • Slabá AI
 • Podivná fyzika
 • Celková "rozbitost"
Související články
 1. Vznikne Duke Nukem Forever jinde?
 2. Nové video z Duke Nukem Forever
 3. Další gameplay z Duke Nukem Forever
 4. Duke Nukem se vrátí, tvrdí Scott Miller
 5. Přichází nový Duke Nukem?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce