Preview: Duke Nukem Forever – exhumace jednoho blonďáka

vytisknout velikost písma
Dvanáct let se už mluví o pokračování Duke Nukem 3D a většina fandů již čekání vzdala. Jenže teď se možná dočkají.

Říkejte mně něco o tom, že peklo nezamrzne. Podle venkovních teplot, které odpovídají spíše pozdnímu listopadu, se dalo očekávat ledacos už v průběhu týdne, ale ten pravý důkaz, že pekelníci jezdí na bruslích, přišel až v pátek. To totiž Gearbox a Take Two uvolnili tiskovou zprávu, že vývoj Duke Nukem Forever byl obnoven a že se ho natěšení hráči dočkají v roce 2011. Prvotní smích však brzo vystřídalo nadšení – Dukea si totiž natěšení hráči mohli vyzkoušet už na výstavě PAX v Seattlu.

 

Vše začalo trailerem, který zabrnkal na nostalgické struny. Vypadá to totiž, že se vracejí všichni vetřelci, jimž Duke v minulosti znepříjemnil život, ale neprahnou pouze po pomstě. Chtějí něco víc, něco, kvůli čemu si Duke znovu nazuje svoje oblíbené rozkopávačky p*delí.

Atomový vévoda se tak vydává na cestu, z níž není návratu, aby za pomoci tuny olova a klasických vtípků zachránil svět

Chtějí lidské ženy a vede je vetřelčí královna, jež v duchu teleshoppingu nemá jedno, ani dvě, ale rovnou tři ňadra! A armádu poskoků zdarma, pokud zavoláte do pěti minut od našeho vysílání!

Atomový vévoda se tak vydává na cestu, z níž není návratu, aby za pomoci tuny olova a klasických vtípků zachránil svět a hlavně krásné hostesky. Demo začínalo na toaletě sportovního stadionu, kde Duke právě vyprázdnil svůj močový měchýř (proud moči jde dokonce ovládat) a rozhodl se jít podívat na družstvo profesionálních vojáků. Ty naneštěstí rozmáznul obrovský boss, a tak Dukeovi nezbylo nic jiného, než popadnout raketomet a jít se na vetřelce podívat osobně.

Vzpomínky vrací úder

V Dukeově kůži tak na fotbalovém hřišti svedete bitvu s potvorou, která vypadá jako dvoupodlažní dům, abyste na závěr zcela v duchu série zasadili soupeři zakončovací úder – vykopnuli mu oko, kterým skórujete mezi dvě tyče. Boj potom pokračuje již s klasickými vetřelci někde v poušti, kam se dostanete poté, co si zařádíte v Dukeově autě a přejedete s ním pár hnusných nepřátel.

dukenukemforever_01.jpg dukenukemforever_02.jpg

Do rukou se vám tak znovu dostanou pro sérii typické zbraně, jako je zmenšovací paprsek, brokovnice, Dukeův samopal a mnohé další, dnes již legendární zbraně. Je však nutno říct, že ne všechno zůstalo při starém.

Lékárničky vystřídal klasický systém postupného doplňování zdraví a můžete dokonce mířit skrz hledí všech zbraní

Dvanáct let je dvanáct let a autoři tak musí jít s dobou. Asi nejmarkantnější změnou prošla grafika, a přestože jsme se z dříve zveřejněných techdem báli hlavně o technické zpracování, zdá se, že naše obavy byly liché.

Duke se totiž s oblibou ráchá v krvi, kouká do Slunce a dává vám tak na vlastní kůži pocítit, co se myslí pod pojmem postprocess. Efekty i celková technická stránka je povedená, stejně jako zvuky a hlavně dabing - o ten se naštěstí znovu postaral stejný dabér, jako v případě Duke Nukem 3D. Změny se však dotkly i herních mechanismů. Vetřelci už tak nejsou úplně tupí a dokonce se snaží z boje utéct a manévrují tak, aby vás obklíčili; lékárničky vystřídal klasický systém postupného doplňování zdraví a můžete dokonce mířit skrz hledí všech zbraní.

dukenukemforever_03.jpg dukenukemforever_04.jpg

Přes to všechno si budete v Dukeově kůži připadat jako hrdinové. Lidé z Gearboxu totiž spoléhají na tradiční hratelnost, takže je Duke sice o něco modernější ale přece jenom stále stejný – akční, rychlý, vtipný a hlavně zábavný. Prostě a jednoduše vypadá dobře a v redakci se na něj všichni těšíme. Ostatně, vtipná glosa na dobu vývoje se objevila i v promítaném traileru: „Dukeu, tahle hra vypadá prostě skvěle.“ - „Po dvanácti letech vývoje by sakra měla.“

3D Realms a Gearbox

Možná se divíte, proč se osiřelého a polomrtvého svalovce ujali právě v Gearboxu, když se původní autoři přemístili do nového Triptych Games a bylo by logické, kdyby se snažili hru dodělat ve vlastní režii. Vše je přitom dokonale jednoduché – Take Two jako takové již s 3D Realms spolupracovat na Dukovi příliš nechtělo, ale Gearbox poskytl hitovkou Borderlands záruku, že má cit pro netypické akční hry. Když se k tomu přidal fakt, že pár lidí z Gearboxu pracovalo v 3D Realms právě na Duke Nukem Forever, byla noha v nohávě. A Take Two najednou konzultace ohledně Forever s Triptych nevadily…

 

dukenukemforever_05.jpg dukenukemforever_06.jpg

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Oldschool FPS
Výrobce: Gearbox | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 10. června 2011
 • Smysl pro humor
 • Pestrost úrovní
 • Spousta nápadů
 • Slušná herní doba
 • Zběsilá akce...
 • ...místy však poněkud tupá
 • Recyklace zbraní i protivníků
 • Mizerná grafika a toporné animace
 • Slabá AI
 • Podivná fyzika
 • Celková "rozbitost"
Související články
 1. Vznikne Duke Nukem Forever jinde?
 2. Nové video z Duke Nukem Forever
 3. Další gameplay z Duke Nukem Forever
 4. Duke Nukem se vrátí, tvrdí Scott Miller
 5. Přichází nový Duke Nukem?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

včera | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A