Preview: Duke Nukem Forever – exhumace jednoho blonďáka

Dvanáct let se už mluví o pokračování Duke Nukem 3D a většina fandů již čekání vzdala. Jenže teď se možná dočkají.

Říkejte mně něco o tom, že peklo nezamrzne. Podle venkovních teplot, které odpovídají spíše pozdnímu listopadu, se dalo očekávat ledacos už v průběhu týdne, ale ten pravý důkaz, že pekelníci jezdí na bruslích, přišel až v pátek. To totiž Gearbox a Take Two uvolnili tiskovou zprávu, že vývoj Duke Nukem Forever byl obnoven a že se ho natěšení hráči dočkají v roce 2011. Prvotní smích však brzo vystřídalo nadšení – Dukea si totiž natěšení hráči mohli vyzkoušet už na výstavě PAX v Seattlu.

 

Vše začalo trailerem, který zabrnkal na nostalgické struny. Vypadá to totiž, že se vracejí všichni vetřelci, jimž Duke v minulosti znepříjemnil život, ale neprahnou pouze po pomstě. Chtějí něco víc, něco, kvůli čemu si Duke znovu nazuje svoje oblíbené rozkopávačky p*delí.

Atomový vévoda se tak vydává na cestu, z níž není návratu, aby za pomoci tuny olova a klasických vtípků zachránil svět

Chtějí lidské ženy a vede je vetřelčí královna, jež v duchu teleshoppingu nemá jedno, ani dvě, ale rovnou tři ňadra! A armádu poskoků zdarma, pokud zavoláte do pěti minut od našeho vysílání!

Atomový vévoda se tak vydává na cestu, z níž není návratu, aby za pomoci tuny olova a klasických vtípků zachránil svět a hlavně krásné hostesky. Demo začínalo na toaletě sportovního stadionu, kde Duke právě vyprázdnil svůj močový měchýř (proud moči jde dokonce ovládat) a rozhodl se jít podívat na družstvo profesionálních vojáků. Ty naneštěstí rozmáznul obrovský boss, a tak Dukeovi nezbylo nic jiného, než popadnout raketomet a jít se na vetřelce podívat osobně.

Vzpomínky vrací úder

V Dukeově kůži tak na fotbalovém hřišti svedete bitvu s potvorou, která vypadá jako dvoupodlažní dům, abyste na závěr zcela v duchu série zasadili soupeři zakončovací úder – vykopnuli mu oko, kterým skórujete mezi dvě tyče. Boj potom pokračuje již s klasickými vetřelci někde v poušti, kam se dostanete poté, co si zařádíte v Dukeově autě a přejedete s ním pár hnusných nepřátel.

dukenukemforever_01.jpg dukenukemforever_02.jpg

Do rukou se vám tak znovu dostanou pro sérii typické zbraně, jako je zmenšovací paprsek, brokovnice, Dukeův samopal a mnohé další, dnes již legendární zbraně. Je však nutno říct, že ne všechno zůstalo při starém.

Lékárničky vystřídal klasický systém postupného doplňování zdraví a můžete dokonce mířit skrz hledí všech zbraní

Dvanáct let je dvanáct let a autoři tak musí jít s dobou. Asi nejmarkantnější změnou prošla grafika, a přestože jsme se z dříve zveřejněných techdem báli hlavně o technické zpracování, zdá se, že naše obavy byly liché.

Duke se totiž s oblibou ráchá v krvi, kouká do Slunce a dává vám tak na vlastní kůži pocítit, co se myslí pod pojmem postprocess. Efekty i celková technická stránka je povedená, stejně jako zvuky a hlavně dabing - o ten se naštěstí znovu postaral stejný dabér, jako v případě Duke Nukem 3D. Změny se však dotkly i herních mechanismů. Vetřelci už tak nejsou úplně tupí a dokonce se snaží z boje utéct a manévrují tak, aby vás obklíčili; lékárničky vystřídal klasický systém postupného doplňování zdraví a můžete dokonce mířit skrz hledí všech zbraní.

dukenukemforever_03.jpg dukenukemforever_04.jpg

Přes to všechno si budete v Dukeově kůži připadat jako hrdinové. Lidé z Gearboxu totiž spoléhají na tradiční hratelnost, takže je Duke sice o něco modernější ale přece jenom stále stejný – akční, rychlý, vtipný a hlavně zábavný. Prostě a jednoduše vypadá dobře a v redakci se na něj všichni těšíme. Ostatně, vtipná glosa na dobu vývoje se objevila i v promítaném traileru: „Dukeu, tahle hra vypadá prostě skvěle.“ - „Po dvanácti letech vývoje by sakra měla.“

3D Realms a Gearbox

Možná se divíte, proč se osiřelého a polomrtvého svalovce ujali právě v Gearboxu, když se původní autoři přemístili do nového Triptych Games a bylo by logické, kdyby se snažili hru dodělat ve vlastní režii. Vše je přitom dokonale jednoduché – Take Two jako takové již s 3D Realms spolupracovat na Dukovi příliš nechtělo, ale Gearbox poskytl hitovkou Borderlands záruku, že má cit pro netypické akční hry. Když se k tomu přidal fakt, že pár lidí z Gearboxu pracovalo v 3D Realms právě na Duke Nukem Forever, byla noha v nohávě. A Take Two najednou konzultace ohledně Forever s Triptych nevadily…

 

dukenukemforever_05.jpg dukenukemforever_06.jpg

 

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Oldschool FPS
Výrobce: Gearbox | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 10. června 2011
 • Smysl pro humor
 • Pestrost úrovní
 • Spousta nápadů
 • Slušná herní doba
 • Zběsilá akce...
 • ...místy však poněkud tupá
 • Recyklace zbraní i protivníků
 • Mizerná grafika a toporné animace
 • Slabá AI
 • Podivná fyzika
 • Celková "rozbitost"
Související články
 1. Vznikne Duke Nukem Forever jinde?
 2. Nové video z Duke Nukem Forever
 3. Další gameplay z Duke Nukem Forever
 4. Duke Nukem se vrátí, tvrdí Scott Miller
 5. Přichází nový Duke Nukem?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

včera | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

15.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová mobilní hra

Harry Potter: Hogwarts Mystery je nová…

Jam City chystá mobilní hru Harry Potter: Hogwarts Mystery. Vyrovná se však verzi od Niantic?

14.  12.  2017 | | 6 N/A