Preview: F1 2010 – zábava začne v září

Nebaví vás dívat se na mdlé závody s minimem předjíždění? Staňte se sami závodníky! Formule jedna dlouho nevypadala na obrazovkách tak dobře.

Virtuální závody formule jedna se znovu nadechují k životu. I když první závod letošní sezony připomínal spíše ploužící se pohřební procesí, tak ve videoherním formulovém světě by se hráči mohli po třech letech abstinence zabavit více než dobře. Poslední plnohodnotná hra s licencí F1 nabídla sezonu 2006, kdy se sen Michaela Schumachera o osmém titulu mistra světa rozplynul v oblaku kouře z porouchaného motoru jeho monopostu.


Fernando Alonso tak vyhrál dramatický šampionát ještě v barvách Renaultu pod vedením Flavia Briatoreho. Pro letošek je spoustu věcí jinak. Alonso i Schumacher změnili tým. Z F1 se staly vytrvalostní závody, při jejichž sledování se diváci zoufale snaží přivolat déšť, a tedy i napětí na trati.

Budete-li například závodit za Ferrari, počítejte s tím, že všechno kromě vítězství znamená selhání

Zaměstnanci Codemasters (mimo jiné tvůrci série Colin McRae: Dirt a F1 2009 pro PSP a Wii) jako kdyby si toho byli plně vědomi, a tak kladou veliký důraz na zpracování počasí. Dokonce tak velký, že neváhají hovořit o nejsložitějším systému počasí, jaký kdy byl v závodní hře viděn. Povětrnostní podmínky souvisí i s takovými vlastnostmi, jako je nadmořská výška trati. Producent hry Paul Jeal dokonce překřtil designové dokumenty na National Geographic.

art01.jpgKdyž se rozprší, dráha začne postupně ztrácet přilnavost. Některé úseky trati ale budou klouzat více než jiné. Někde se vytvoří velké kaluže vody, zatímco jinde můžou stromy částečně zastřešit dráhu. Jakmile déšť ustane, závodní stopa začne osychat. Podmínky na dráze se mohou měnit i bez vody. Čím více bude asfalt pogumován v průběhu závodního víkendu, tím lépe na něm budou formule sedět.

Také kariérní mód podle všeho nabídne k ochutnání všechny záležitosti, které se závoděním v šampionátu ef jedniček souvisí - týmové ambice, vývoj nových dílů nebo také tiskové konference. Budete-li například závodit za Ferrari, počítejte s tím, že všechno kromě vítězství znamená selhání. Naopak tvrdě vyválčení bodík pro Lotus bude znamenat solidní přísun zkušenostních bodů. Když k tomu přidáte vhodně volené vystupování v rozhovorech, kde prokážete loajalitu stáji i respekt týmovému kolegovi, s přísuny nových závodních komponent by neměl být problém. Vaše volba, váš boj. Na přestupy mezi stájemi se nehraje.

f1_2010_04.jpg

Technologický vývoj umožní průběžně vylepšovat auto během celého ročníku. Vaše výsledky rozhodnou například o tom, jak rychle se k novinkám a upgradům dostanete. Vždycky existuje možnost, že nejnovější vymoženosti jako první ozkouší váš stájový kolega.

Létat vrtulníkem v obýváku

V roli odborného konzultanta bude nad hrou bdít Anthony Davidson, bývalý pilot formule 1 a v loňské sezoně testovací jezdec stáje Brawn GP. Sice během své kariéry nezískal ani bod, ale jeho práce by mohla být prospěšná v otázce takových delikátních drobností, jako je třeba změna chování vozu na základě opotřebování pneumatik. V době, kdy pravidla Mezinárodní automobilové federace zmrazila vývoj motorů, totiž o rychlosti vozů více než kdy jindý rozhodují zdánlivé drobnosti jako právě pneumatiky, objem paliva v nádrži nebo aerodynamika. Mimochodem v sezoně 2008 měly vozy Ferrari potíž za chladného počasí dostat pneumatiky na slušnou provozní teplotu, což se ve výsledku ukázalo jako klíčový faktor v boji o titul. Svůj vliv má i styl jízdy jednotlivých pilotů. Také toto hodlají tvůrci hry brát v úvahu.

f1_2010_01.jpg f1_2010_03.jpg

Při hraní na vyšších obtížnostech může hraní připomínat šachy. Bohužel(?) ne proto, že by vám někdo nařizoval, ve kterém kole takticky rozbijete formuli o zeď, ale kvůli zákazu tankování během zastávek v boxech. Jízdní vlastnosti formulí se totiž během závodu výrazně mění. Navíc je třeba pečlivě kalkulovat se spotřebou paliva, a připravit si tak co nejlepší podmínky na finiš.

Situační humor v podobě přejíždění mechaniků poslouží jako bonus

Důležitost pit-stopů sice klesla, nicméně to nebrání jejich parádnímu hernímu zpracování. K co nejvěrnějšímu rozpohybování mechaniků posloužila technologie motion capture. Boxovému mumraji nebudete muset jen nečinně přihlížet, můžete se zhostit dodržování předepsané rychlosti v boxech a přesného zastavení na značkách. Situační humor v podobě přejíždění mechaniků poslouží jako bonus.

Společně do cíle

Tvůrci se také pozorně věnují multiplayeru. Stejně jako v singleplayerové kariéře, také při hře více hráčů by měl fungovat systém ambicí a cílů. Nemělo by se tak stávat, že všichni budou chtít usednout za volant Ferrari nebo McLarenu. Nasyslit XP body a vylepšovat reputaci by naopak mohlo být snazší v kokpitu slabších vozů. Kvůli tomuto systému ale nejspíš bude mezi sebou závodit maximálně jen dvanáctka jezdců.

f1_2010_02.jpg

Přesto vypadá F1 2010 velice nadějně. Kombinace zkušených vývojářů, vynikající technologie (engine EGO Game poháněl Operation Flashpoint: Dragon Rising) a oficiální licence zdá se nemůže nefungovat. Pokud by náhodou reálné závody F1 nudily, v září je možné začít novou sezonu. I když „jen“ videoherní.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Závodní | Závody F1
Výrobce: Codemasters | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 24. září 2010
  • Realistický vzhled i prezentace
  • Mód kariéry
  • Chování formulí na trati
  • Věrohodnost okruhů
  • Chyby v designu hry
  • Občas pokles framerate
  • Opakující se průběh závodů
  • Chování soupeřů na trati
  • Omezené možnosti nastavení vozu
  • Zcela chybí telemetrie

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily