Preview: Granado Espada: Sword of the New World – barokní MMORPG

Máte rádi MMORPG? A toužíte po hře, která by byla nejen dobrá a zábavná, ale také opravdu výjimečná? Pokud ano, možná bude Granado Espada to pravé pro vás. Barokní fantasy, možnost hrát za tým několika postav současně, propracovaný RPG systém... Tahle hra má prostě všech pět P.
Preview: Granado Espada: Sword of the New World – barokní MMORPG

Platforma: PC
Žánr: MMORPG
Výrobce: imc Games
Vydavatel: K2 Networks (
http://www.k2network.net/)
Homepage:
http://www.swordofthenewworld.com/
Předpokládané datum vydání: léto 2007

Bylo nebylo... Na starém kontinentu, Ophesii, se rozkládalo Oporutské království. Kdysi mocná říše ale ekonomicky strádala, neboť zdroj jejího bohatství, obchodní stezka do dálné Kitaje na východě, byla přerušena, když východní hranice království zablokovaly armádami země Targa, Illier a Vespanola. Z jedné strany obklíčena nepřáteli, z druhé děsivým Temným Mořem, Oporuto strádalo.

Pak ale přišel na scénu Ferrusio Espada, cestovatel a objevitel. Pokusil se vydat do Kitaje nikoli východní cestou, ale plavbou na západ, přes Temné Moře. Ovšem místo bohatých břehů Kitajských objevil... Nový svět. Ten byl po svém objeviteli pojmenován Granado Espada a Oporito napřelo všechny své síly do jeho prozkoumání, objevení a podmanění. Aby také ne, byla to jediná šance, jak přežít ekonomickou blokádu. Ovšem to vedlo k zadlužení celé země a tak, dříve než nové državy začaly konečně přinášet vytoužené bohatství a zisky, Vespanola se rozhodla splatit si Oporutské dluhy prostě tím, že anektuje veškeré jejich državy v Granadě.

  
Trocha wallpaperů – to abychom navodili tu správnou atmosféru

Ovšem jakmile to udělali, další země uviděli svou příležitost jak rychle a snadno zbohatnout. Vespanola tak byla napadena Brestií, což vedlo k brutální válce, nazývané „tříletá“. Válka skončila námořní bitvou u Balares, kde slabá Vespanolská „rudá“ flotila zázračně porazila mocnou Brestskou flotilu.

Ovšem válka donutila Vespanolu dočasně zapomenout na své državy v Granadě, neboť neměla sílu ani prostředky se o ně starat; a současně se v zemi vytvořila nová společenská vrstva – takzvaná válečná šlechta. A tak po skončení války královna zjistila, že jí problémy neskončili. Zatímco nepřátelé se snažili ovládnou Granadu, válečná šlechta, neschopná smířit se s obdobím míru a ztrátou svého postavení se připravovala rozpoutat občanskou válku.

A pak přišla královna s geniálním plánem. vyhlásila, že kterákoli rodina si může nárokovat část území v Granado Espada, přesídlit se tam, osídlit jej, ovládnout a nárokovat si v jeho rámci šlechtický titul. Válečná šlechta této nabídky okamžitě využila a vyrazila ve jménu královny vyřešit všechny problémy s vetřelci v Granadě.

A mezi jinými do Granady vyrazila i tvá rodina. Rozjela se sem hledat moc, štěstí a slávu. A hlavně – dobrodružství.

  
Vážně si s námi chcete něco začít? * Ten pán uprostřed asi není gantleman... * ...zato tihle, ti ví co se sluší

A přesně zde začíná příběh – dá-li se takto nazývat pozadí MMORPG – nové hry Granado Espada. A GE není jen tak ledasjakou MMO hrou. Naopak. Je zde celá řada důvodů, proč bychom se na ni měli těšit, proč bychom ji měli očekávat a – ano, tohle je hlavní – proč bychom si ji jednou měli i zahrát.

Světská sláva, dobrý základ

První věci, která by vás mohla na GE zaujmout je fakt, že jejím tvůrcem je jistý Hakkyu Kim. Pokud vám jeho jméno nic neříká, pak vezte, že právě on vytvořil jiné MMORPG – Ragnarok Online. Hru, která si zejména v Asii získala miliony fanoušků zejména systémem tvorby a rozvoje postav, který nemá téměř v žádné MMO hře obdoby a který předčí i mnohá klasická RPG.

Druhou věcí, kterou bystě měli o GE vědět, je to, že v Koreji, Mekce všech MMO her, byl tento titul vyhlášen hrou roku 2006.

  
Má lásko... * Playboy na scéně! * Nezahrávej si..!

Další zajímavostí tohoto titulu je herní prostředí. To je sice fantasy, ale ne takové to „klasické“ fantasy. Celý herní svět je totiž zasazen do barokního období, čemuž odpovídají i honosné róby dam, budovy, zbraně (muškety...) a celý herní svět.

A konečně poslední, a asi nejzajímavější novinkou GE je takzvaný MCC, neboli Multiple Character Control.

Sám sobě druhem

Určitě nejeden fanoušek MMORPG si užil své s hledáním party či hraním sólo. Je jistě skvělé být mocným mágem, ale co z toho, když vás nikdo nechrání? Je hezké, že jste mocný válečník, ale k čemu to je, když vás nikdo nevyléčí? A k čemu je dobré být skvělý priest, když není koho léčit a vy sami jste v boji neschopní? A když chcete hrát s partou, není to často o moc lepší. Pokud nemáte stále herní partnery či pokud zrovna nejsou online, musíte napřed najít lidi ochotné si s vámi zahrát – a ani pak není vždy vyhráno. No, však to znáte sami, ne?

Nejeden hráč v takovýchto chvílích zatoužil po možnosti hrát naráz za víc postav; a někteří tuto situaci dokonce řeší souběžným spuštěním několika herních klientů. Ovšem tomu je v GE konec, od toho máte MCC.

Základní princip MCC totiž spočívá v tom, že můžete hrát až za tři postavy současně. V tomto se GE velmi blíží klasickým, offline-RPG. V sídle vašeho rodu můžete mít různé postavy různých povolání a je jen na vás, jak je zkombinujete do party a jak využijete jejich schopností.

  
Skupinové foto * Zamilovaná pohlednice z Granady * Tak schválně, kam jste se jí podívali jako první?

Říkáte si, že při souběžném ovládání tříčlenné party musejí zákonitě vznikat problémy? Inu... Nemusí. Základním principem MCC je, že vy v jednu chvíli ovládáte pouze jednu z postav (leadera) a ostatní jej následují, chovajíc se přitom podle vámi zvoleného schématu. Mohou vás tedy chránit, mohou útočit na vše, co se kolem vás hne, mohou útočit pouze na váš cíl... Možností je mnoho, a navíc je lze nastavit pro každou ze tří postav individuálně; nemluvě o možnosti kdykoli změnit leadera skupiny.

Ovšem pokud vám to nestačí, je možné si nastavit ovládání nejen své primární postavy (té přísluší tlačítka QWERTYU), ale i druhého (ASDFGHJ) a třetího (ZXCVBNM) charakteru. Na tyto tlačítka si můžete klasicky nastavit různé schopnosti, ale také lahvičky či magické předměty a svitky.

Ovšem pokud vás představa takovéhoto ovládání tříčlenné skupiny láká, musíte se připravit na fakt, že ze začátku máte smůlu. Tuhle schopnost si totiž musíte získat – questy.

Questím, questíš, questíme

GE je totiž postavena na velkém propojení hry s herním světem. Spoustu schopností a možností hry totiž nemáte přístupné od začátku, ale musíte je získat. Při tom možnosti, jak se k nim dostat, jsou de facto pouze dvě: questem, nebo koupením za rodinnou pověst.

Questy jsou zde postavené na klasickém systému instancí, který kdysi vynalezl Richard Garriot pro svou Ultimu Online. Jinými slovy vaším úkolem bude většinou někam dojít – na konec dungeonu či do specifického místa nebo k nějakému NPC... Další možností pak je shromažďování předmětů vypadlých z monster.

  
Měl tu někdo hloupé poznámky proti feministkám? * Romantický výhled... * ...následovaný bitvou na mostě

Alternativou, jak se dostat k novým možnostem, je koupí za rodinnou pověst. K ní si přijdete rovněž plněním questů, ale také ji můžete získat (či ztratit) souboji s jinými hráči v aréně.

A co že všechno můžete získat? Kromě již zmíněné možnosti lépe ovládat vedlejší postavy ve vašem teamu například přístup k novým povoláním, možnost mít na účtu více postav, speciální NPC do svého týmu (nemohou se stát leaderem) či do svého sídla (obchodníci, výrobci, učitelé...) a mnoho dalších.

Rodina je základ státu

Rodina je základ nejen státu, ale i vašeho hraní GE. všechny vaše postavy mají stejné příjmení, všechny mohou získávat (i ztrácet) rodinnou pověst a všechny mohou být ve vaší partě. NPC, které můžete získat do svého sídla či s nimiž můžete vyrazit i do boje tuto schopnost ale nemají.

Vaše postavy mohou ovládat jedno z pěti povolání – Fighter (klasický tank), Wizard (čaroděj s bojovými i nebojovými schopnostmi), Scout (léčitel), Musketeer (střelec schopný způsobovat velké zranění jednotlivým cílům) a Elementalist (čaroděj specializovaný na plošná kouzla). Z těchto pěti pouze první tři možnosti vám budou přístupné od začátku hraní, zbylé musíte získat.

  
No jen pojď! * Připraveni, pane! * Co je popézní, nemusí být vždy vkusné

Ovšem u rodiny to nekončí. Každá rodina, která je již dost mocná (čti: získala již dost rodinné cti) může vstupovat do frakcí. Těm pak odvádí určité poplatky a s nimi i část své získané cti. A stejně, jako rodiny získávají s narůstající ctí nové možnosti, získávají je i frakce. A pokud jsou již dostatečně mocné, mohou začít vyhlašovat války jiným frakcím – a tím odstartovat koloniální války a boje o moc; a současně tím pro své členy zpřístupnit celou řadu nových možností – zejména možností zabíjet ve hře jiné hráče.

Do střehu!

GE nabízí i zajímavý a propracovaný systém rozvoje postav. Každé povolání má přístupné určité množství „postojů“, které jsou navíc limitované i vybavenou zbraní. Během hry pak levelujete jednak postavu jako takovou, čímž zlepšujete její statistiky, tak – nezávisle na tom – i jednotlivé postoje. Navíc i zde platí, že ne všechny postoje máte přístupné hned od začátku – některé se musíte naučit od klasických učitelů, některé můžete získat od speciálních učitelů. které lze najmout pouze za rodinnou čest a některé získáte prostě tím, že postoupíte na vyšší úroveň.

Každý postoj ovlivňuje jednak postavu jako takovou (její statistiky, regeneraci, sílu útoků...) a jednak určuje i k jakým konkrétním schopnostem máte přístup. Pokaždé, když vylepšíte nějaký postoj, získáte nejen přístup jeho k novým schopnostem, ale i možnost vylepšit ty stávající.

Na co se těšíme
  • Tým tří postav
  • Neuvěřitelná variabilita při tvorbě charakterů
  • Barokní MMORPG
  • Krásná grafika
Čeho se bojíme
  • Složitý systém ovládání
  • Příliš mnoho questů nezbytných k využití možností hry

A právě zde se projevuje neuvěřitelná variabilita systému GE. Nejen, že máte celou řadu možností, jak si sestavit svou družinu, ale navíc záleží jen na vás, jaké postoje budete používat a trénovat – a jaké jejich schopnosti budete vylepšovat. Ve výsledku tak je téměř nemožné ve hře potkat dvě zcela identické družiny – každý hráč má totiž možnost přizpůsobit si celou družinu i její schopnosti a možnosti svým individuálním potřebám a nárokům na hraní. A to nemluvím o možnosti si postoje přepínat během hraní tak, aby to odpovídalo vaší momentální situaci.

Granado Espada je prostě klasické korejské MMORPG, které vám buď učaruje navždy, nebo se mu budete obloukem vyhýbat. Již v létě by se mělo dostat do Evropy a Ameriky, takže si budete moci vyzkoušet, do které ze skupin patříte.

Jak se těšíme: 93%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 15 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření krabice s PS5

Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření k…

Únik pojednává jak o základní, tak i digitální edici.

14.  9.  2020 | | 6 N/A