Preview: Grand Theft Auto 4 – vtipná brutalita

Rockstar Games je známá značka. I když se najdou tituly z jejich dílen, které nejsou kontroverzní, většinou je kolem jejich her slušný povyk. Dovolují si totiž parodovat skutečnost s úžasnou vtipností, která se může parodovaných dotknout. Ostatně, podívejte se, kam zamíří GTA4.
Preview: Grand Theft Auto 4 – vtipná brutalita

Objednejte si na shop.doupe.cz
Grand Theft Auto 4 
 • X360: 1 799,- Kč
 • PS3: 1 799,- Kč
  Grand Theft Auto 4 (sběratelská edice)
 • PS3: 2 599,- Kč
 • X360: 2 599,- Kč
 • Platforma: X360, PS3
  Typ hry: Freeformová akce

  Výrobce: Rockstar North (www.rockstargames.com)
  Vydavatel: Rockstar Games (
  www.rockstargames.com)
  Homepage:
  http://www.gta4.com
  Datum vydání: 29. dubna 2008

  Série Grand Theft Auto je jako povedený komiks. Skvěle se u něj bavíte, užíváte si jej od začátku do konce a přitom jste nenápadně nuceni přemýšlet, co tím chtěli autoři říci. I když to nebude zcela přesné, dovolím si přirovnat tyto hry k filmům Quentina Tarantina – brutální, ale záměrně, aby se divák musel zamyslet. A přitom se klidně i zasmát.

    

  Podobně tomu bude i v GTA4, kdy se autoři rozhodli jít opět svojí cestou a ukázat společnosti zrcadlo. Opět se nebude jednat o titul, který bude nasazovat růžové brýle a zavede vás do ideálního světa. Oproti tomu potkáte zbraně, násilí, drogy a sex, takže pokud se vám tyto věci příčí, rovnou na hru zapomeňte. A, abych nezapomněl, humor v GTA4 opět bude tvrdý a drsný, takže pokud se vám příčí silnější slova, dejte si pět otčenášů a svěřte hru raději někomu jinému.

  Je tomu už tak půl roku zpátky, co jste si mohli o GTA4 přečíst preview. Podívejte se tedy, co se od té doby změnilo. Opominu-li zdržení, zapříčiněné tvorbou hry i na PS3, autoři zamakali na všech stránkách hry. Největší rozdíl je znatelný ve výkonu engine, který s přehledem zvládá vykreslovat nádherné město Liberty City, včetně veškerých jeho památek. Ať už se jedná o Statue of Happiness, obří mrakrodrapy téměř bez chodců v okolí, nebo rozsáhlé parky přeplněné živými terči. To vše se vám bude zobrazovat za různého počasí, ve dne i v noci, za rozbřesku v mlze, nebo při dešti za soumraku, vyberte si podle libosti.

    

  Denní režim ještě není přesně stanovený, ale podle všeho by dvě minuty v reálném světe mohly být hodinou v tom virtuálním. Lehkým početním úkolem pak zjistíte, že za necelou půl hodinu můžete obsáhnout celý herní den, včetně všech povedených efektů. Nebudete nejspíš trávit čas jen kocháním se nad krásami Slunce, případně pak jiných hvězdiček, ale namísto toho můžete třeba zavolat některému z vašich herních kontaktů a vytáhnout jej někam za zábavou. Tím se dostanete k všemožným minihrám, od kulečníku, přes bowling, až po řízení. Ale hlavně, když už mluvím o herním engine, můžete se pořádně napít a to teprve začíná jízda.

  Za normálních okolností vám chůze, nebo třeba řízení jakéhokoliv vozidla, nedělá nejmenší problémy. Jakmile se ale ve hře napijete, přichází trochu těžší část, řízení s vyšší obtížností. Obraz se rozostří, začne se různě vlnit a měnit, ovládání vás neposlouchá a občas si dělá co chce, prostě máte na rameni solidní gorilku a ta vám říká, co budete dělat. Hra navíc zvládá skvěle lidskou anatomii, takže si můžete užít vtipné okamžiky při sledování vašeho hrdiny, jak se potácivě snaží někam dostat.

    

  Stejně tak ale nauky o těle využijete v případě přestřelek a soubojů. Střelíte protivníka do hlavy? Už jen z krvotrysku, který nastane, poznáte, že tohle už doktoři nespraví. Zásah do ruky? To štípne, ale můžete si být jistí, že touto rukou již střílet nebude. Dá se předpokládat, že ve hře tak narazíte i na mise, kde nebude vašim cílem poslat nepřítele očichávat kytičky ze špatné strany, ale dovést jej živého, a více méně zdravého, na místo určení. A když ne, užijete si alespoň podívanou při skonu vašeho cíle, ať už jen padne na zem, nebo sletí ze schodů, podívá se shora na střechu auta, nebo se mu stane jiná nemilá příhoda. A nehoda není náhoda.

  Obyčejně se hráči ptají, čím že to můžou protivníka zabít. Zkuste se letmo podívat do obchodu se zbraněmi a budete mít slušný odhad arzenálu, připraveného na vás tvůrci. Ale ne vše bude k dispozici hned od začátku. Nenápadně jsem se zmínil o volání vašim kontaktům, čímž si samozřejmě utužujete jejich náklonnost. A když máte za kamaráda zbrojaře, dá se předpokládat, že najde i nějaké ty nedostupné kousky, a rád se s vámi o ně podělí. Raketomet běžně v obchodě nekoupíte, tady ale budete mít možnost.

    

  Pokud jste zvyklí ve hrách střílet pouze za chůze, můžete si vyzkoušet i střelbu za jízdy. Jednou analogovou páčkou ovládáte míření, druhou řídíte, takže při honičkách se můžete snažit zasáhnout vhodnou část protivníkova vozu. Nebo třeba jeho hlavu. Do hry se přidává ale i okolí, takže můžete po vzoru akčních filmů třeba střelit do náklaďáku. Jeho těžký náklad pak skončí na silnici a zablokuje vašemu protivníkovi únik. A jako perlička pak zůstane po nárazu do zdi obtisk auta  v betonu.

  Pokud vám přijde zbytečné vůbec vystupovat z auta, když z něj můžete i střílet, vězte, že mimo něj jste výrazně pohyblivější. Po vzoru současných her přibyla možnost krýt se za různými objekty, takže akrobatickými přískoky se kutálíte zpoza jednoho auta za druhé, přebíháte volná prostranství do úkrytů, střílíte zpoza rohu, prostě moderní doba se podepsala i na GTA4. Nebojte se, akce nebude přehršel, akrobacie dokonce jen čtvrthrst na okořenění. A kdyby vás podobné části rozčilovaly, nemusíte se již bát opakování celých misí, protože autoři se rozhodli zavést automatické ukládání hry již po splnění některých důležitých částí misí.

  Na co se těšíme
  • Omezení záběru ve jménu detailů
  • Realističtější herní principy
  • Taxi a MHD
  • Vcítění se do role přistěhovalce
  • Mobilní telefon
  • Přestřelky na úrovni
  Čeho se bojíme
  • Přílišná snaha o realismus
  • Obtížnější kradení automobilů
  • Absence hvězdného dabingu

  Tvůrci postupně dokončují jednotlivé části, ale podle všech zdrojů vypadá hra životaschopně, dokonce i zábavně. Chystá se velké množství zajímavých novinek, s těmi největšími jsem vás již seznámil, na ostatní si budete muset počkat do konce dubna, kdy se hra objeví na pultech. Budeme vás průběžně informovat, autoři mají jistě ještě pár es v rukávu.

  Jak se těšíme: 95 %


  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nového roku

  Hry zadarmo nebo se slevou: Vše nejlevnější do nov…

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  1.  1.  2021 | |6 N/A
  Martin Nahodil
  Hry zdarmaSlevové akce
  Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

  Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

  Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

  5.  1.  2021 | |1 N/A
  Daniel Pánek
  PlayStation 5Konzole
  10 největších zklamání odcházející generace aneb co se opravdu nepovedlo

  10 největších zklamání odcházející generace aneb c…

  Odcházející generace nejen herních konzolí, ale i her, nás v mnoha věcech potěšila, ale i v mnohých zklamala. Vybrali jsme největší zklamání posledních let.

  2.  1.  2021 | |6 N/A
  Vojtěch Matušinský
  Téma