Preview: Grand Theft Auto 4 – vtipná brutalita

Rockstar Games je známá značka. I když se najdou tituly z jejich dílen, které nejsou kontroverzní, většinou je kolem jejich her slušný povyk. Dovolují si totiž parodovat skutečnost s úžasnou vtipností, která se může parodovaných dotknout. Ostatně, podívejte se, kam zamíří GTA4.
Preview: Grand Theft Auto 4 – vtipná brutalita

Objednejte si na shop.doupe.cz
Grand Theft Auto 4 
 • X360: 1 799,- Kč
 • PS3: 1 799,- Kč
  Grand Theft Auto 4 (sběratelská edice)
 • PS3: 2 599,- Kč
 • X360: 2 599,- Kč
 • Platforma: X360, PS3
  Typ hry: Freeformová akce

  Výrobce: Rockstar North (www.rockstargames.com)
  Vydavatel: Rockstar Games (
  www.rockstargames.com)
  Homepage:
  http://www.gta4.com
  Datum vydání: 29. dubna 2008

  Série Grand Theft Auto je jako povedený komiks. Skvěle se u něj bavíte, užíváte si jej od začátku do konce a přitom jste nenápadně nuceni přemýšlet, co tím chtěli autoři říci. I když to nebude zcela přesné, dovolím si přirovnat tyto hry k filmům Quentina Tarantina – brutální, ale záměrně, aby se divák musel zamyslet. A přitom se klidně i zasmát.

    

  Podobně tomu bude i v GTA4, kdy se autoři rozhodli jít opět svojí cestou a ukázat společnosti zrcadlo. Opět se nebude jednat o titul, který bude nasazovat růžové brýle a zavede vás do ideálního světa. Oproti tomu potkáte zbraně, násilí, drogy a sex, takže pokud se vám tyto věci příčí, rovnou na hru zapomeňte. A, abych nezapomněl, humor v GTA4 opět bude tvrdý a drsný, takže pokud se vám příčí silnější slova, dejte si pět otčenášů a svěřte hru raději někomu jinému.

  Je tomu už tak půl roku zpátky, co jste si mohli o GTA4 přečíst preview. Podívejte se tedy, co se od té doby změnilo. Opominu-li zdržení, zapříčiněné tvorbou hry i na PS3, autoři zamakali na všech stránkách hry. Největší rozdíl je znatelný ve výkonu engine, který s přehledem zvládá vykreslovat nádherné město Liberty City, včetně veškerých jeho památek. Ať už se jedná o Statue of Happiness, obří mrakrodrapy téměř bez chodců v okolí, nebo rozsáhlé parky přeplněné živými terči. To vše se vám bude zobrazovat za různého počasí, ve dne i v noci, za rozbřesku v mlze, nebo při dešti za soumraku, vyberte si podle libosti.

    

  Denní režim ještě není přesně stanovený, ale podle všeho by dvě minuty v reálném světe mohly být hodinou v tom virtuálním. Lehkým početním úkolem pak zjistíte, že za necelou půl hodinu můžete obsáhnout celý herní den, včetně všech povedených efektů. Nebudete nejspíš trávit čas jen kocháním se nad krásami Slunce, případně pak jiných hvězdiček, ale namísto toho můžete třeba zavolat některému z vašich herních kontaktů a vytáhnout jej někam za zábavou. Tím se dostanete k všemožným minihrám, od kulečníku, přes bowling, až po řízení. Ale hlavně, když už mluvím o herním engine, můžete se pořádně napít a to teprve začíná jízda.

  Za normálních okolností vám chůze, nebo třeba řízení jakéhokoliv vozidla, nedělá nejmenší problémy. Jakmile se ale ve hře napijete, přichází trochu těžší část, řízení s vyšší obtížností. Obraz se rozostří, začne se různě vlnit a měnit, ovládání vás neposlouchá a občas si dělá co chce, prostě máte na rameni solidní gorilku a ta vám říká, co budete dělat. Hra navíc zvládá skvěle lidskou anatomii, takže si můžete užít vtipné okamžiky při sledování vašeho hrdiny, jak se potácivě snaží někam dostat.

    

  Stejně tak ale nauky o těle využijete v případě přestřelek a soubojů. Střelíte protivníka do hlavy? Už jen z krvotrysku, který nastane, poznáte, že tohle už doktoři nespraví. Zásah do ruky? To štípne, ale můžete si být jistí, že touto rukou již střílet nebude. Dá se předpokládat, že ve hře tak narazíte i na mise, kde nebude vašim cílem poslat nepřítele očichávat kytičky ze špatné strany, ale dovést jej živého, a více méně zdravého, na místo určení. A když ne, užijete si alespoň podívanou při skonu vašeho cíle, ať už jen padne na zem, nebo sletí ze schodů, podívá se shora na střechu auta, nebo se mu stane jiná nemilá příhoda. A nehoda není náhoda.

  Obyčejně se hráči ptají, čím že to můžou protivníka zabít. Zkuste se letmo podívat do obchodu se zbraněmi a budete mít slušný odhad arzenálu, připraveného na vás tvůrci. Ale ne vše bude k dispozici hned od začátku. Nenápadně jsem se zmínil o volání vašim kontaktům, čímž si samozřejmě utužujete jejich náklonnost. A když máte za kamaráda zbrojaře, dá se předpokládat, že najde i nějaké ty nedostupné kousky, a rád se s vámi o ně podělí. Raketomet běžně v obchodě nekoupíte, tady ale budete mít možnost.

    

  Pokud jste zvyklí ve hrách střílet pouze za chůze, můžete si vyzkoušet i střelbu za jízdy. Jednou analogovou páčkou ovládáte míření, druhou řídíte, takže při honičkách se můžete snažit zasáhnout vhodnou část protivníkova vozu. Nebo třeba jeho hlavu. Do hry se přidává ale i okolí, takže můžete po vzoru akčních filmů třeba střelit do náklaďáku. Jeho těžký náklad pak skončí na silnici a zablokuje vašemu protivníkovi únik. A jako perlička pak zůstane po nárazu do zdi obtisk auta  v betonu.

  Pokud vám přijde zbytečné vůbec vystupovat z auta, když z něj můžete i střílet, vězte, že mimo něj jste výrazně pohyblivější. Po vzoru současných her přibyla možnost krýt se za různými objekty, takže akrobatickými přískoky se kutálíte zpoza jednoho auta za druhé, přebíháte volná prostranství do úkrytů, střílíte zpoza rohu, prostě moderní doba se podepsala i na GTA4. Nebojte se, akce nebude přehršel, akrobacie dokonce jen čtvrthrst na okořenění. A kdyby vás podobné části rozčilovaly, nemusíte se již bát opakování celých misí, protože autoři se rozhodli zavést automatické ukládání hry již po splnění některých důležitých částí misí.

  Na co se těšíme
  • Omezení záběru ve jménu detailů
  • Realističtější herní principy
  • Taxi a MHD
  • Vcítění se do role přistěhovalce
  • Mobilní telefon
  • Přestřelky na úrovni
  Čeho se bojíme
  • Přílišná snaha o realismus
  • Obtížnější kradení automobilů
  • Absence hvězdného dabingu

  Tvůrci postupně dokončují jednotlivé části, ale podle všech zdrojů vypadá hra životaschopně, dokonce i zábavně. Chystá se velké množství zajímavých novinek, s těmi největšími jsem vás již seznámil, na ostatní si budete muset počkat do konce dubna, kdy se hra objeví na pultech. Budeme vás průběžně informovat, autoři mají jistě ještě pár es v rukávu.

  Jak se těšíme: 95 %

  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

  Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

  Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

  6.  10.  2017 | | 25 N/A
  Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

  Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

  Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

  13.  10.  2017 | | 13 N/A
  Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

  Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

  Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

  11.  10.  2017 | | 4 N/A
  Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

  Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

  Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

  3.  10.  2017 | | 4 N/A
  Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

  Herní agenda: zářijový výběr jako před…

  První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

  4.  10.  2017 |
  Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

  Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

  Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

  8.  10.  2017 | | 3 N/A
  Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

  Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

  Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

  10.  10.  2017 | | 2 N/A
  Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

  Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

  Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

  6.  10.  2017 | | 3 N/A