Preview: Guild Wars - Diablo v rouše MMORPG

Masivně multiplayerové online hry mají tu jednu nevýhodu, že se za ně musí platit. Začíná se však blýskat na levné časy! Studio ArenaNet, složené ze samých hvězd herního průmyslu, se vydala cestou dosud neoranou. Žádné poplatky, jen zábava. A když už byli v tom, rozhodli se, že udělají hru, která bude opravdu stát za to.
Preview: Guild Wars - Diablo v rouše MMORPG

Výrobce: ArenaNet
Vydavatel: NCSoft
Datum vydání: květen 2005
Žánr: Fantasy MMORPG

O prodejním úspěchu připravované MMORPG Guild Wars nemá cenu pochybovat. Guild Wars dosahuje rekordního počtu před-objednávek a více jak půl milionu hráčů v USA i v Evropě se zúčastnilo betatestů. V Koreji, ráji všech počítačových nadšenců, byla Guild Wars dokonce vyhlášena jako nejočekávanější hra roku 2005. Nedávno dokonce spoelčnost ArenaNet, která spolupracuje s vydavatelem NCsoft, oznámila vydání speciální sběratelské edice. Ta vyjde jak v USA, tak i v Evropě.

    

Vizuální stránka hry vypadá skvěle * David a dva Goliášové * Seznamte se; to je mazlík

A mám to ZADARMO!

Důvodem obrovského zájmu ze strany veřejnosti je především absence jakýchkoliv měsíčních poplatků – věc u komerčního MMORPG zcela neslýchaná. Poté, co si hru zakoupíte v obchodě, pro vás veškeré výdaje končí. Alespoň do té doby, než vyjde oficiální datadisk; ten si ale nemusíte vůbec pořídit a můžete zůstat se starší verzi. Tento sympatický systém by mohl mít do budoucna velké slovo, neboť NCsoft tímto krokem hodlá vypálit rybník konkurenci, která si za každou chvíli strávenou na serveru nechává od zákazníků tvrdě platit. Kdo ví, třeba se již v Everquestu 3 s měsíčními poplatky nesetkáme.

A co vlastně Guild Wars nabízí? Především se bude lišit trochu transparentněji pojatým vývojem postavy, kdy se vám nestane, že byste špatnými rozhodnutími vytvořili úplného outsidera, jenž by si v pozdějších fázích hraní ani neškrtl. Před každým questem vám bude jasně řečeno, kam jím vaši postavu nasměřujete, zda si naděláte nepřátele či získáte nějaký cenný předmět. Jednotlivé dovednosti budou nezávislé na výši úrovně postavy; jednoduše investujete získané zkušenosti kdykoli se vám zachce - bez nutnosti čekat na další level. Právě systém dovedností je podle tvůrců zajímavým mixem mezi klasickým standardem známým z ostatních onlinovek a používáním karet ze hry Magic The Gathering. Před každým bojem si zvolíte osm karet, představujících speciální schopnosti vašeho hrdiny, které hodláte použít. Do hry se tak má dostat jistý strategický prvek, kdy musíte volit to, co je pro danou situaci to nejlepší.

   

Částicové efekty ala Final Fantasy * Všimněte si těch krásně oblých ...ehm, kopců * Souboje v partě budou alfou a omegou hry

Tak to jsem teda zvědav, jak...

I při pohledu na nabídku povolání, z níž si při tvorbě postavy vybíráte, je jasné, že pro nápady tvůrci nemusí chodit daleko. Trochu exoticky znějící profese jako Elementalista či Mesmer, jsou následováni málo vídaným Necromancerem, kterému pak zdatně sekundují Monk, Ranger a nakonec i klasický Warrior. Zajímavě zní i možnost vybrat si sekundární povolání, díky němuž můžete například vykompenzovat bojovníkovu neohrabanost kombinací s hraničářem. Nicméně schopnosti povolání primárního budou vždy tou dominantní.

Vraťme se ale ještě k prvním dvěma jmenovaným postavám. Elementalista je pánem všech přírodních úkazů, které si svolává na pomoc. V případě nouze tak může požádat živly, aby za něj udělaly špinavou práci. Mesmer je oproti předchozího charakteru spíše záškodníkem. Pomocí magických schopností ochromuje bojový potenciál svých nepřátel, narušuje jejich obranu různými kouzly, obrací jejich vlastní schopnosti proti nim - a tak dává větší šanci svým druhům uspět v boji. Prostě člověk, který vám dokáže zkazit celý den.

   

Tady lovím ryby já! * Lidi, toho mi nechte! Vystál jsem si na něj frontu * Póza pro časopis RPGirl

Ve dvou se to lépe táhne

Lidé z ArenaNet se netají tím, že oproti většině MMORPG na trhu bude GW maximálně zaměřená na boj a s ním spojené dobrodružství v partě. V království Askalonu na vás a vaše druhy bude čekat 25 příběhových misí, jež budou prý patřičně rozsáhlé, a 10 speciálních loveckých oblastí, ve kterých vás čeká tuhý boj proti rozličným potvorám. Autoři nestrkají hlavu do písku (jak to někteří s oblibou dělají) ani před PvP bojem, a tak zde budou vyhrazeny speciální arény k tomuto účelu přímo určené. Při těch pak budete hodnoceni a vaše výsledky se zapíší do žebříčku. V arénách se bude moci setkat mnoho hráčů, a to nejen v klasickém zápasu jeden na jednoho. Utkáte se například v boji o vlajku, všichni proti všem nebo v týmovém deathmatch.

   

Trojice obrázků ukazujících herní interface

Bohaté zkušenosti autorů z dlouholetého vývoje strategií se projevují i v jinak zažitých herních mechanismech. Jinde permanentně odkrytý svět se vám nyní zpočátku bude schovávat v "černé mlze" (fog of war), která bude halit vámi neprozkoumané části země. Příjemná bude i možnost přenést se do jakéhokoliv města či vesnice, které jsou již objevené, pouhým kliknutím na mapě. Odpadá tak dlouhé a nudné pobíhání, které vám mnohdy zabere více času, než byste si přáli. Na druhou stranu v Guild Wars by mohlo být zábavné i to samotné pobíhání po světě. Hra vypadá po grafické stránce opravdu famózně, využívající i bloom efektu, jenž mírným rozmazáním scény docílí zjemnění obrazu a případného skrytí malých nedostatků.

Těšíme se ...
  • Onlinovka bez poplatků
  • Zajímavé charaktery
  • Krásná grafika
  • Diablo styl
Bojíme se ...
  • Technických chyb
  • Hardwarových nároků

Už aby..!

Guild Wars rozhodně vypadá velmi nadějně, a i když je to debut pro firmu ArenaNet, nemusíme se bát, že by šlo o nějaký propadák. ArenaNet je složen z bývalých zaměstnanců Blizzardu (Warcraft, Diablo, Starcraft...), a tak se toto, zatím malé, vývojářské studio dá považovat za dokonalou líheň nápadů a kvalitního game designu. A jen tak mimochodem... Právě dnes hra vyšla v USA; a v evropský release bude záhy následovat. Škoda, jen, že u nás si titul nenašel svého distributora...

Jak se těšíme: 90%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze