Preview: Haze – zničte si svoji korporaci

Budoucnost je zlá. Ještě horší, než je to teď. Světu vládnou nadnárodní megakorporace a pro běžného člověka je v podstatě nemožné vymanit se jejich vlivu. Pokud se však chcete lišit od ostatních, přinášíme vám informace o cestě. A říká se jí Haze.
Preview: Haze – zničte si svoji korporaci

Platforma: PS3, Xbox 360, PC
Žánr: FPS
Výrobce: Free Radical
Vydavatel: Ubisoft
Homepage:
http://www.hazegame.com
Předpokládané datum vydání: Není známo

Bylo nebylo, jednoho ne zrovna moc pěkného dne v nedaleké budoucnosti (i když, kdo se dožije roku 2048) se z vás stane hrdina. Vlády tou dobou v podstatě neexistují, stejně jako jednotlivé státy, ale o veškeré dění se dělí obří nadnárodní korporace. Ve světě velkých peněz je potřeba i velkého zbrojení a právě vy jste jeden z výdobytků gigantické společnosti Mantel. Elitní voják, dokonalá smrtící zbraň, chránící lidstvo před zkázou a Mantel před lidstvem.

Hrozba jménem Mantel

Pokud jste viděli Equilibrium, nebo alespoň četli knihu 1984, asi vám zasazení hry bude svým způsobem blízké. Proti obrovským finančním možnostem, podporovaným svévolnými zákony, stojí malá skupinka špatně vybavených rebelů, kteří se snaží pro dobro zanikajícího ideálu lidství. Přitom bojovníci Mantelu jsou nadaní nadlidskými schopnostmi pomocí drogy zvané Nektar, která z nich udělá jednomužnou armádu. A podle všeho bude jen na vás, zda se rozhodnete pomáhat rebelům, nebo se pokusíte o jejich vyhubení.

  

Tedy, abych byl přesný, hra by měla začít na straně Mantelu, ale právě ve chvíli, kdy vás na hlídce rebelové přepadnou a pokusí se získat na svoji stranu. Pořád ale budete muset bojovat, nejlépe alespoň na oko, za Mantel. I když jste jeden z nejlepších, vaše schopnosti jsou z části založeny právě na droze Nectar, kterou si budete muset nějak získávat. A i jako zvěd v korporaci jste rebelům platný, možná více, než jako mrtvola.

  

Když si ale přidáte do krve trochu Nektaru, svět je hned růžovější. Teda ne, že by se změnila barevná paleta, nebo přišlo globální oteplení, ale dostane se vám rozličných superschopností. A správně chápete, že jako voják nepotřebujete někde v džungli umět zdánlivě nemožné dovednosti manželek, která uvaří, uklidí, postará se o dům, děti a psa. V boji se spíše hodí rychlejší reakce, přesnější míření, možnost předvídat nepřátelské útoky a silnější útoky. A právě tyto dovednosti vám droga poskytne.

Nektar

Vezměte si to ale pěkně popořadě.Co je největší problém při boji v jihoamerické džungli? Že protivník je všude, ale ty zalezlý mrchy nejsou nikde vidět a jen by vás pěkně zezadu popravili. Stačí Nektar do žil a hnedle vnímáte protivníky jasně a vo farbe, schovávání jim nepomůže a vám stačí jen kropit a zalívat je. Samozřejmě záplavami olova, nebo podobné munice. K tomu se hodí i dávka Nektaru do žil, aby vaše zásahy byly přesnější, protože jeden náboj v hlavě vydá za deset v nepřátelském koleni.

   
Jak vypadá použití Nektaru v praxi, vlevo bez nektaru, vpravo po přidání do žil

Co je vám ale platné, že umíte střílet jako Olda Šetrný, když se věčně válíte v krvi. A to navíc své vlastní. Něco bude asi špatně a řeší to samozřejmě dávka Nektaru. Ne, že by vás oživila, ale namísto toho vám umožní odhadovat situaci a vycítit přicházející střely ve chvíli, kdy se ji dá ještě vyhnout. Nebo prostě naběhnete na dosah, šlehnete si Nektaru, a z pokebalu vyskočí Pikachu a vycinká protivníkovi. Teda co to kecám, žádný otázky Po kem on to je, nadáni nadlidskou silou zlomíte protivníkovi vaz jako větvičku a to už většinou nerozchodí.

Co ukáží vývojáři:

Nedávno jsme vám představili ukázku příběhu hry, vývojáři však mají svůj videozápisník, do nějž shromažďují informace pro chtivé hráče. Stačí si jej stáhnout a prohlédnout na vlastní oči.

Když ještě dodám, že Nektar vám v oběhu zůstává tím déle, čím více protivníků padne vaší zbraní, budete si nejspíš připadat nesmrtelní. Ovšem že tuto látku neseženete běžně ve vašem supermarketu, ani v lékárně na předpis. Droga má totiž i vedlejší účinky, které se projeví při předávkování. A vzhledem k tomu, že se s největší pravděpodobností stanete v průběhu hraní na Nektaru závislí, hodí se vědět, co budete vyvádět. Vaše vidění se rozostří, přestanete vnímat rozdíl mezi pomocníkem a nepřítelem, navíc kdokoliv se vám objeví před zbraní, dostane preventivní dávku olova na dobrý růst kostí. Až pak si často uvědomíte, že to byl váš spoluhráč.

Hromadně na ně!

Velkým lákadlem by totiž měla být možnost procházet hrou až ve čtyřech hráčích kooperativně. Užijete si toho nejen v případě klasických bojových misí, kdy se budete vzájemně podporovat s kamarády, nebo počítači ovládanými spoluhráči. Občas je potřeba se přesunout po herním světě a protože autoři slibují nepřerušený prostor bez nahrávání, na delší vzdálenosti se hodí nějaké to pohybovadlo. A kdo neřídí, může aspoň vesele střílet po všech těch dotěrných protivnících okolo.

V průběhu hry, stejně jak bude postupovat vaše závislost na Nektaru, se bude měnit i vaše okolí. Z prvně ostré perspektivy se dostáváte postupně do světa, kde vnímáte spíše střípky zajímavostí, často velmi brutálních zajímavostí. Vaše touha po Nektaru se dá srovnat jedině s prahnutím po krvi, které v tu chvíli pociťujete. I když, autoři tvrdí, že příběh bude možno v jistých mezích ovlivnit a nemusí skončit vždy stejně. Otázkou zůstává, zda nakonec budete mít tolik volnosti, kolik byste chtěli, protože podle všeho nemáte moc šanci udržet se bez závislosti na Nektaru.

  

Můžete se ale jistě těšit na kvalitní technické zpracování. Díky možnostem současné generace koznolí bude grafika Haze dostatečně propracovaná a ještě zbude nějaký ten výkon i na umělo inteligenci protivníka. Nebo se tak aspoň můžete dočíst ve velkohubých prohlášeních tvůrců. Co jsem měl možnost vidět, bude příjemné hru poslouchat, tedy ne, že by se ozývaly jen příjemné zvuky, ale kvalita ozvučení bude vysoká, podobně jako slušná hudba odprovázející celou akci.

Těšíme se
  • zajímavá zápletka
  • iluze vyvolané Nektarem
  • krásná grafika
  • kvalitní akce
Bojíme se
  • splní autoři všechny sliby?
  • vedlejší účinky Nektaru v praxi

Zatím bohužel není moc jasné, kdy bude vůbec hra dokončena, protože termíny se mění a stěhují, stejně jako se průběžně mění i seznam platforem, na nichž si budete moct Haze zahrát. Původně exkluzivní titul pro PS3 bude nyní snad jistě i pro Xbox 360 a s největší pravděpodobností se dočkají i vlastníci PC. Možná budoucnost není tak temná, když vás čeká Haze.

Jak se těšíme: 90%

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A
Skyrim: Very Special Edition si už zahrajete i na záchodě

Skyrim: Very Special Edition si už zah…

Mysleli jste si, že jde o vtip? Tak to jste na omylu!

6.  7.  2018 |