Preview: Headhunter Redemption – rozjezd nové ságy?

Headhunter se před lety pokoušel soupeřit s MGS, bohužel si k tomu ale zvolil DreamCast od Segy a tak jeho originální zápletka, prostředí i herní prvky poněkud zapadly. Opožděná konverze na PS2 toho tenkrát moc nezachránila. Sega se ale nevzdává a vrací se s novým dílem svého ambiciózního pokusu o mix detektivní akce s arkádovitým pojetím stealthu. Rodí se nám tady nová úspěšná série nebo ne?
Preview: Headhunter Redemption – rozjezd nové ságy?

Výrobce: Sega
Platformy: PS2, Xbox
Distributor v ČR: CD Projekt (
www.cdprojekt.cz)
Homepage:
www.hunt-the-truth.com

Headhunter se citelně nechal inspirovat hratelností prvního dílu série Metal Gear Solid a nabízel kombinaci plížení s akcí, okořeněnou kromě střelby také jízdou na motorce mezi lokacemi v imaginárním městě, kde se hra odehrávala. Zřejmě nejzajímavější devizou hry přitom byl propracovaný příběh s velmi zábavným settingem: v blízké budoucnosti si rostoucí kriminalita vyžádala zřízení tzv. Lovců hlav (Headhunter), což jsou renegáti lovící zločince za odměnu všemi dostupnými prostředky a zbraněmi. Celý příběh a herní svět byl přitom nahlížen s vynikající černočernou nadsázkou v duchu prvního filmu ze série Robocop. Pokud vám zní dané téma lákavě, rozhodně si pro zlevněnou edici Headhuntera na PS2 někam zajděte.

  

Tenhle pán sem zabloudil z Half-Life 2 * Sluší jí to tričko, že? * Teď by mohlo začít pršet...

Sega své hře hodně věřila a její potenciál v dané době byl nesporný, takže není divu, že se k pečlivě vystavěnému světu autoři vrátili a nabízí nám nyní druhý díl, který částečně opouští model MGS a přiklání se spíše k „zábavnější a rychlejší“ akci v duchu i podání, jaké nabízel Max Payne. Aby bylo herní prostředí ještě zajímavější než posledně, odehrálo se velké zemětřesní (herní letopočet je označován doslovem „after-quake era“, což ale neznamená „doba po vydání hry Quake“:-)), objevila se vražedná nová nemoc a proti silám pořádku (policie, headhunteři) žijícím na povrchu v moderních městech stojí organizace The Opposition, která útočí z podzemních systémů kanalizací.

Dvě hratelné postavy

Nový Headhunter se odehrává několik let po předchozím příběhu a hlavní hrdina, drsný lovec hlav jménem Jack Wade, slušivě prošedivěl a dozrál v opravdu charismatického hrdinu-mentora (znáte Soliduse?). Větší prostor tak dostává nová, svěží, mladá krev v žilách půvabné hrdinky Leezy X. Děvčátko se složitou minulostí se v dětství pokusil zastřelit vlastní otec, kterého ale pro změnu zastřelil právě Jack. A právě Jack na ni po letech narazí v ulicích velkoměsta, když se Leeza snaží ukrást tajné materiály z jisté budovy. Během krátkého souboje Jack ocení její schopnosti a nabídne jí místo vězení kariéru Headhuntera. Příběh se snaží být spletitý (příběhových sekvencí je poměrně hodně) a nabídnout reálné reakce postav, což se mu tak docela nedaří, ale rozhodně mu nelze upřít originalitu.

  

Romantika se hodí do každé pořádné akce * Ne, to není Rambo ani jeho kamarádka * Střelba je alfou a omegou hry, stealth je přítom jen okrajově

Leeza X má být zřejmě hlavním (mírně laciným) tahákem hry, takže za ni budete hrát většinu času. Docela logické je, že se zpočátku učíte herní principy, jak se Leeza učí od Jacka. Třeba takové zaměřování je sice automatické, ale Leeza zpočátku nepřítele zaměřovačem obkrouží, než se jí podaří ho na protivníkovi uzamknout – prostě se učí mířit a postupně se zlepšuje. Další dobré nápady z hlediska hratelnosti zahrnují snadné ovládání (předměty se používají a překážky přeskakují jedním „akčním“ tlačítkem, samozřejmě křížkem) nebo osobní počítač nazývaný IRIS, s nímž můžete herní svět podrobně „skenovat“ a zkoumat z vlastního pohledu přesně v duchu veleúspěšné hry Metroid Prime z konzoly GameCube.

První dojmy

Nejvýraznějším posunem oproti původnímu Headhunterovi je samozřejmě technické zpracování, jmenovitě grafika. První hra se svojí konverze na PS2 dočkala poměrně pozdě, takže již vypadala staře a podprůměrně, totéž ale rozhodně nelze prohlásit o aktuálním titulu. Redemption sice nenabízí příliš detailní textury prostředí, ale díky chytré volbě barev (místy to může připomínat designově dokonalou Killzone) a solidnímu využití blur efektu (rozmlžení obrazu) má každý obrázek ze hry svoje kouzlo. Během hraní novinářské preview verze jsem se přitom nesetkal se zpomalováním a cukáním, což by při pohledu na některé exteriéry nebo světlené efekty možná mohlo někoho z vás napadnout.

  

Automatické zaměřování v akci * Na jízdu na motorce sbalíte každou dívku do dvaceti let * Výstřely v mlze

Animace postav jsou také na dobré úrovni, neplatí to ale o jejich dabingu. Je to velká škoda, protože lacině znějící hlasy dokazují, jak zbytečný je zajímavě napsaný scénář nebo dialogy, když se na jejich podání nenajmou pořádní herci. Další body dolů půjdou za hudbu, která je sice plná zajímavých melodií, ale z nějakého důvodu ji příliš často hraje výrazně umělá elektronika a k tomu dost primitivní. Stačily housle nebo klavír, jakýkoliv trochu výraznější opravdový nástroj, a hudba nemusela znít jako ze hry pro PSOne či dokonce 16-bitové konzoly.

Hlavním přínosem hry tedy zůstává její zajímavý příběh a prostředí, vyzvednout je potřeba také snadnou a zábavnou hratelnost. Fanoušci 3rd person akcí by rozhodně měli zbystřit, protože tento kousek podle všeho bude stát za váš čas a minimálně kvůli zajímavému scénáři se vyplatí o Headhunterovi 2 uvažovat. Už jen proto, že se zdá, jako kdyby autoři budovali velmi pečlivě kousek po kousku skládačku herního světa, do kterého lze zasadit celou dlouhou ságu o boji spravedlnosti se zločinem, plnou fascinujících futuristických prvků a jedinečného černého humoru. Více si povíme již za měsíc v recenzi plné hry.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 českých her, které úspěšně prorazily i do zahraničí

10 českých her, které úspěšně prorazil…

Ačkoli se nemůžeme měřit s většími zeměmi, pár skvělých her od nás se do světa podívalo. Pojďme se podívat na ty největší šťastlivce.

6.  9.  2017 | | 12 N/A
8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
Běžící pás AAA produkce aneb konec velkých her tak, jak je známe dnes

Běžící pás AAA produkce aneb konec vel…

Také se vám zda, že herní průmysl pomalu ale jistě klesá do prachsprostého mainstreamu? Máme stejný pocit.

5.  9.  2017 | | 18 N/A
Herní agenda: konec okurkové sezóny

Herní agenda: konec okurkové sezóny

Tak jsme přežili letošní okurkovou sezónu a pomalu ale jistě se k nám dostávají tituly, na které jsme se takovou dobu těšili. Je libo strategii, čistokrevnou akční jízdu nebo pohodovou adventuru? To všechno se objevilo během minulého měsíce.

8.  9.  2017 |
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A