Preview: Headhunter Redemption – rozjezd nové ságy?

Headhunter se před lety pokoušel soupeřit s MGS, bohužel si k tomu ale zvolil DreamCast od Segy a tak jeho originální zápletka, prostředí i herní prvky poněkud zapadly. Opožděná konverze na PS2 toho tenkrát moc nezachránila. Sega se ale nevzdává a vrací se s novým dílem svého ambiciózního pokusu o mix detektivní akce s arkádovitým pojetím stealthu. Rodí se nám tady nová úspěšná série nebo ne?
Preview: Headhunter Redemption – rozjezd nové ságy?

Výrobce: Sega
Platformy: PS2, Xbox
Distributor v ČR: CD Projekt (
www.cdprojekt.cz)
Homepage:
www.hunt-the-truth.com

Headhunter se citelně nechal inspirovat hratelností prvního dílu série Metal Gear Solid a nabízel kombinaci plížení s akcí, okořeněnou kromě střelby také jízdou na motorce mezi lokacemi v imaginárním městě, kde se hra odehrávala. Zřejmě nejzajímavější devizou hry přitom byl propracovaný příběh s velmi zábavným settingem: v blízké budoucnosti si rostoucí kriminalita vyžádala zřízení tzv. Lovců hlav (Headhunter), což jsou renegáti lovící zločince za odměnu všemi dostupnými prostředky a zbraněmi. Celý příběh a herní svět byl přitom nahlížen s vynikající černočernou nadsázkou v duchu prvního filmu ze série Robocop. Pokud vám zní dané téma lákavě, rozhodně si pro zlevněnou edici Headhuntera na PS2 někam zajděte.

  

Tenhle pán sem zabloudil z Half-Life 2 * Sluší jí to tričko, že? * Teď by mohlo začít pršet...

Sega své hře hodně věřila a její potenciál v dané době byl nesporný, takže není divu, že se k pečlivě vystavěnému světu autoři vrátili a nabízí nám nyní druhý díl, který částečně opouští model MGS a přiklání se spíše k „zábavnější a rychlejší“ akci v duchu i podání, jaké nabízel Max Payne. Aby bylo herní prostředí ještě zajímavější než posledně, odehrálo se velké zemětřesní (herní letopočet je označován doslovem „after-quake era“, což ale neznamená „doba po vydání hry Quake“:-)), objevila se vražedná nová nemoc a proti silám pořádku (policie, headhunteři) žijícím na povrchu v moderních městech stojí organizace The Opposition, která útočí z podzemních systémů kanalizací.

Dvě hratelné postavy

Nový Headhunter se odehrává několik let po předchozím příběhu a hlavní hrdina, drsný lovec hlav jménem Jack Wade, slušivě prošedivěl a dozrál v opravdu charismatického hrdinu-mentora (znáte Soliduse?). Větší prostor tak dostává nová, svěží, mladá krev v žilách půvabné hrdinky Leezy X. Děvčátko se složitou minulostí se v dětství pokusil zastřelit vlastní otec, kterého ale pro změnu zastřelil právě Jack. A právě Jack na ni po letech narazí v ulicích velkoměsta, když se Leeza snaží ukrást tajné materiály z jisté budovy. Během krátkého souboje Jack ocení její schopnosti a nabídne jí místo vězení kariéru Headhuntera. Příběh se snaží být spletitý (příběhových sekvencí je poměrně hodně) a nabídnout reálné reakce postav, což se mu tak docela nedaří, ale rozhodně mu nelze upřít originalitu.

  

Romantika se hodí do každé pořádné akce * Ne, to není Rambo ani jeho kamarádka * Střelba je alfou a omegou hry, stealth je přítom jen okrajově

Leeza X má být zřejmě hlavním (mírně laciným) tahákem hry, takže za ni budete hrát většinu času. Docela logické je, že se zpočátku učíte herní principy, jak se Leeza učí od Jacka. Třeba takové zaměřování je sice automatické, ale Leeza zpočátku nepřítele zaměřovačem obkrouží, než se jí podaří ho na protivníkovi uzamknout – prostě se učí mířit a postupně se zlepšuje. Další dobré nápady z hlediska hratelnosti zahrnují snadné ovládání (předměty se používají a překážky přeskakují jedním „akčním“ tlačítkem, samozřejmě křížkem) nebo osobní počítač nazývaný IRIS, s nímž můžete herní svět podrobně „skenovat“ a zkoumat z vlastního pohledu přesně v duchu veleúspěšné hry Metroid Prime z konzoly GameCube.

První dojmy

Nejvýraznějším posunem oproti původnímu Headhunterovi je samozřejmě technické zpracování, jmenovitě grafika. První hra se svojí konverze na PS2 dočkala poměrně pozdě, takže již vypadala staře a podprůměrně, totéž ale rozhodně nelze prohlásit o aktuálním titulu. Redemption sice nenabízí příliš detailní textury prostředí, ale díky chytré volbě barev (místy to může připomínat designově dokonalou Killzone) a solidnímu využití blur efektu (rozmlžení obrazu) má každý obrázek ze hry svoje kouzlo. Během hraní novinářské preview verze jsem se přitom nesetkal se zpomalováním a cukáním, což by při pohledu na některé exteriéry nebo světlené efekty možná mohlo někoho z vás napadnout.

  

Automatické zaměřování v akci * Na jízdu na motorce sbalíte každou dívku do dvaceti let * Výstřely v mlze

Animace postav jsou také na dobré úrovni, neplatí to ale o jejich dabingu. Je to velká škoda, protože lacině znějící hlasy dokazují, jak zbytečný je zajímavě napsaný scénář nebo dialogy, když se na jejich podání nenajmou pořádní herci. Další body dolů půjdou za hudbu, která je sice plná zajímavých melodií, ale z nějakého důvodu ji příliš často hraje výrazně umělá elektronika a k tomu dost primitivní. Stačily housle nebo klavír, jakýkoliv trochu výraznější opravdový nástroj, a hudba nemusela znít jako ze hry pro PSOne či dokonce 16-bitové konzoly.

Hlavním přínosem hry tedy zůstává její zajímavý příběh a prostředí, vyzvednout je potřeba také snadnou a zábavnou hratelnost. Fanoušci 3rd person akcí by rozhodně měli zbystřit, protože tento kousek podle všeho bude stát za váš čas a minimálně kvůli zajímavému scénáři se vyplatí o Headhunterovi 2 uvažovat. Už jen proto, že se zdá, jako kdyby autoři budovali velmi pečlivě kousek po kousku skládačku herního světa, do kterého lze zasadit celou dlouhou ságu o boji spravedlnosti se zločinem, plnou fascinujících futuristických prvků a jedinečného černého humoru. Více si povíme již za měsíc v recenzi plné hry.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
V Minecraftu postavíte cokoliv, podívejte se na Paříž z 19. století

V Minecraftu postavíte cokoliv, podíve…

Minecraft nás svými možnostmi nepřestává překvapovat. Nejzajímavější projekty jsou však stále ty, které simulují reálná města.

17.  7.  2018 | | 8 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A