Preview: Hitman: Blood Money – holohlavý zabiják a krvavé prachy

Neviděn a neslyšen, prochází všude kolem vás. Nevšimnete si ho, ani když se mu podíváte přímo na jeho tvář. Ničím na sebe neupozorní, je jako stín. Pustíte si ho k tělu a vůbec to nezjistíte. Je to váš pošťák, je to váš uklízeč, je to váš popelář - dokonce i kominík. Může být čímkoli. A to, jak strašlivou chybu jste udělali, si uvědomíte, až když už je pozdě.
Preview: Hitman: Blood Money – holohlavý zabiják a krvavé prachy

Platforma: PC, XBox, PS2
Typ hry: third-person akce
Výrobce: IO Interactive
Distributor: Eidos
Homepage:
www.hitman.com
Datum vydání: začátek 2006

Bezejmenný holohlavý sympaťák s námi již na monitorech pobývá nějakou tu dobu. Tři díly her Hitman, které se v rozmezí pěti let objevily, se dají bez nadsázky označit jako unikát svého druhu. Tato série byla totiž vždy lehce kontroverzní. Mohli jste ji jednak brát jako střílečku, jež ničím nevybočovala ze zajetého žánru a v podstatě nepřinášela nic doopravdy zajímavého. Nebo jste se na ně mohli dívat jako na hru na nájemného vraha, geniální a vysoce originální počin, který ani tak nespoléhal na plížení se ve stínech, jako spíš na mistrnou hru převleků, infiltraci do všech možných prostředí a do jisté míry i kreativitu hráče. Jo jo, v tom byl 47 (hitmanovo kódové jméno) vždycky borec. Není proto divu, že po lehce slabším díle Contracts (kterému na atraktivitě ubíralo relativně malé množství inovací) se zraky hráčské obce upírají s velkou nadějí na velice ambiciózní čtvrtý díl – Blood Money. A jak to vypadá, hodlá být tento sequel čímkoliv, jen ne nějakým datadiskem.

  

„Peníze a sláva“ - to jsou loga nového Hitmana. Vemte ale jed na to, že se z 47 nestal žádný nafintěný snob, užívající si života v honosné vile. Ani náhodou, dámy a pánové! Je to stále náš chladnokrevný zabiják, jehož hlavním a jediným životním cílem je odpravovat za peníze své cíle. Ano, uznávám, je to celkem drsné. Ale na to již jsme si během těch čtyř dílu určitě všichni zvykli. Hlavní hrdina je stále stejně bezcitný, stále stejně mlčenlivý, stále stejně vypočítavý a zabíjí se stále stejným klidem. Dokonce i pleš má stále stejnou.

Lovec tentokrát obětí

Namísto misí z minulých dílů, které do značné míry působily na hráče jako sled na sobě nezávislých kontraktů, nás nyní čeká opravdu hodnotný příběh. A již z prvních informací je patrné, že nepůjde o žádný vyčpělý a tuctový scénář, nýbrž o mistrně provedenou práci. 47 se na začátku totiž nachází ve velmi nezáviděníhodné situaci, kdy bezmocně sleduje, jak neznámí zabijáci odstraňují jednoho člena ICA za druhým, čímž se pomalu ale jistě propracovávají po hierarchii ICA až k němu. A byl by blázen, kdyby nezačal jednat. Rozhodne se urychleně opustit Evropu a zamířit do Spojených států, do relativního bezpečí, kde se cítí alespoň o trochu klidnější. A jakmile si najde bezpečný úkryt, začíná spřádat plány proti neznámému nepříteli. Jinými slovy, přichází krvavá vendetta…

  

Náš zabiják ale není zdaleka bezmocný, takže se můžete znovu těšit na skvělou hratelnost. Budete se muset vloupat do rezidencí boháčů, budete hledat své cíle v muzeích, obcházet ochranku ve vysoce hlídaných vládních objektech, na některé nešťastníky přijdete dokonce při jejich návštěvě divadla, opery, či na večírku v prázdninové chatě. I tentokrát budete využívat desítek převleků (například na sebe můžete hodit i ohoz pornoherce:o), v nichž vás vaše oběti nepoznají, a co víc, díky nimž se vám podaří dostat se k nim tak blízko, že jim budete téměř dýchat za krk. Ale přichází i několik novinek, které víceméně mění celý herní systém.

Peníze a sláva

Jak již bylo řečeno, nejde o název nějakého nového „populárního seriálu“ televize Prima, ale o dvě zásadní novinky. Nejdříve si něco povězme o slávě. Samozřejmě, proslulost je pěkná věc, ale ne pro nájemného zabijáka. A tak bude životně důležité udržet tento ukazatel na minimu. Je sice pěkné, že když vejdete do místnosti, tak všichni začnou zděšeně s křikem utíkat, ale vašemu řemeslu to asi neprospěje. Jak se tomu vyhnout? Jednoduše – stačí se chovat co nejobezřetněji, pokud možno po sobě nechávat co nejméně špatné krve, pohybovat se nepozorovaně, a když už pak i přesto začnou mluvit zbraně, snažit se to udělat tak, aby vás neviděl nikdo jiný, než vaše oběti. Pokud se vám to podaří, vaše cesta k úspěchu bude mnohem jednodušší. A právě tím autoři geniálně docílili toho, že tentokrát si dáte extra pozor na to, aby se vaše akce nezvrhly v krvavou střílečku.

No a pak jsou tu peníze, které budete dostávat od svých zákazníků za každou dobře splněnou misi. Je celkem s podivem, že se tento nápad neobjevil již dřív, jelikož je celkem přirozené, že nájemní vrazi pracují pro prachy (ne že bych s tím měl nějaké zkušenosti), pokud ovšem nejde o nějaké zvrhlé maniaky (vlastně, ono o ně většinou jde). A co že s utrženými chechtáky uděláte? Přirozeně, utratíte je. K tomu budou sloužit speciální mezihry na černém trhu, jichž se dočkáte po každé splněné misi, kde se můžete vyřádit do sytosti. Ale zdaleka nebudete kupovat jen zbraně a upgrady. Pokud totiž průběh vašeho předchozího snažení nevyšel zas až tak růžově, je možné nějakým tím dobře cíleným úplatkem smáznout záznam u policie, „přesvědčit“ korunního svědka aby nevypovídal, popřípadě si zajistit, aby se do novin nedostala ani řádka z toho, co se předchozí noci dělo. Cože? Noviny? Ach ano, o tom jsem se ještě nezmínil.

  

Po každém splněném úkolu si můžete přečíst herní noviny, ve kterých se dozvíte nejednu zajímavou informaci. Zdaleka nejlepší je, když se dočtete, že pan X, majitel luxusní vily, spadl předešlého dne ze svého balkónu a dole se rozbil napadrť a že šlo o politováníhodnou náhodu. V těchto případech se se škodolibým úsměvem můžete klidně vyspat. Pakliže je však dostanete do rukou a první, co vás upoutá, bude vaše tvář hned na první straně s podtitulem „Krvavý zabiják vraždil!“, znamená to, že jste něco udělali hodně, ale opravdu hodně špatně. A co z toho vyplívá? Že se ukazatel vaší proslulosti zvedne o nepříjemně velký kus. Skvělé, že ano?

Náhoda či úmysl?

Zajímavě zní rovněž nová možnost zabíjení obětí tak, aby to vypadalo jako náhoda, což velice prospěje ve výsledném hodnocení. Musíte totiž brát v potaz, že zákazníci vám budou platit sumy podle toho, jak čistě vraždy provedete, takže se váš herní postup rozhodně nevyplatí nějakým způsobem šidit. A jak že takové „náhodné“ vraždy vypadají v praxi? Velice jednoduše – vždyť co může být efektivnějšího, než strčit do své oběti právě ve chvíli, kdy stojí u kraje balkónu. A co kdyby se chudákovi na krk svezla činka a on se zcela nešťastně udusil? Ale to je nemilé. To však nic není proti tomu, když na operního herce spadne lustr právě ve chvíli, kdy účinkuje na pódiu. To už je pak totiž fakticky pech.

  

47 dostane i nějaké speciální pohyby (můžete třeba vzít nepřítele zezadu pod krkem a udělat si z něj tak mobilní rukojmí) a rovněž i mnohé zbraně. Jsou tu nějaké ty injekce, škrtící struny, uziny a velice oblíbené berrety, rovněž pistole s tlumičem, různé tiché pušky, naprostým leaderem však je sniperka Walther W2000, na kterou žádný profesionální zabiják nedá dopustit. Dohromady se dočkáme něco kolem 30 pěkných kousků, autoři však zapracovali a přidali do hry i systém desítek možných úprav. Pro příklad nemusíme chodit daleko, hned zmíněná odstřelovací puška může být vybavena několika druhy optik, hlavní, spouští atd. a ve výsledku tak můžete mít zbraň dovybavenou pomocí celých 50 (!) doplňků, které navíc bude ještě možnost naštelovat na míru. Nejenže tak autoři hodlají dát velkou volnost výběru, ale rovněž se tím snaží v hráči vzbudit o zbraňový arzenál zájem, jenž postupem času možná přeroste i v opravdový obdiv a jakousi sběratelskou vášeň. No, necháme se překvapit, už se docela vidím, jak po nocích leštím své nablýskané beretty.

Ještě lesklejší pleš

Na první pohled je pak patrné, že změny k lepšímu doznalo i grafické zpracován. Vše běží na enginu Glacier, tentokrát ve verzi 2.0. Autoři zařadili mnohé nejnovější efekty, dočkat se tak můžeme propracovaných modelů postav, prostředí, reálnou fyziku zajišťuje Ragdoll systém a třeba taková voda vypadá vskutku ukázkově. Mapy mají být rozlehlejší a i tentokrát budete mít relativní volnost v pohybu. Designéři se snažili, aby k dokončení mise vedlo co nejvíce možných cest. Slibný je rovněž kompletně přepsaný kód umělé inteligence, která by měla být mnohem důmyslnější a přirozenější. A zmínit musím rovněž i grandiózní orchestrální doprovod, jasně patrný třeba již z uvolněného traileru.

Na co se těšíme
  • peníze
  • proslulost
  • úpravy zbraní
  • nezaměnitelná atmosféra
Čeho se bojíme
  • aby se to povedlo

A vůbec, pro všechny ty, které minulý díl zklamal, je Blood Money jako dar z nebes a víc než jen dobrá omluva. Pokud se vše povede do herního systému začlenit tak, jak má, zcela jistě se můžeme na nového Hitmana těšit jako na nejlepší díl série a autoři jsou již dost zkušení na to, aby reklamní slogany uvedli do puntíku ve skutečnost. Osobně se zdaleka nejvíc těším na zbraňové úpravy, ale systém proslulosti rovněž nebude nijak k zahození, právě proto, že se konečně jedná o pádnou motivaci pro ty netrpělivější z nás. Jak se tedy zdá, návrat plešatého vrahouna se stane zároveň i jeho návratem na výslunní herní slávy. Nenechme si to ujít.

Jak se těšíme: 90%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkát…

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

20.  1.  2022 | |2 N/A
Michal Maliarov
God of WarModifikace