Preview: Left 4 Dead – řezaný Counter-Evil

Co když se autoři Counter-Strike pustí do žánru, jemuž kraluje Resident Evil? Ano, správně, budou se chystat vytvořit survival horor, kde bude poznat týmová sehranost. Pojďme se podívat, co se ve vývojářských dílnách kuchtí a nás nemine.
Preview: Left 4 Dead – řezaný Counter-Evil

Platforma: Xbox 360, PC
Žánr: Survival horor
Výrobce: Turtle Rock (
http://www.turtlerockstudios.com/)
Vydavatel: Neznámý, Steam (
http://www.steampowered.com/v/index.php)
Homepage:
http://www.l4d.com/
Předpokládané datum vydání: Q4 2007 (Xbox 360), Q2 2007 (PC)

Ratatata, bum, prásk, cink, bomb has been planted. I takto by se ve zkratce dala popsat historie vývojářů Turtle Rock Studios. A rychlý pohled nahoru vám vysvětlí, že v případě Left 4 Dead se jedná o tvůrce této hry. Zatím sice mají za opaskem pouze Counter-Strike: Condition Zero a převod původní taktické střílečky Counter-Strike na konzole Xbox, nyní se však pouštějí vstříc novému žánru. Teda ne tak úplně, kooperativní akce bude základem i v Left 4 Dead, ačkoliv se má jednat o survival horor.

Nerovný souboj

Jedna zombie, dvě zombie, to ještě na spolupráci vypadá, ale v rámci žánru většinou nespolupracuje lovná zvěř v podobě hlavního hrdinstva. Hlavním bodem většiny hororů je, že jste v problémech sami, zde jste však v místech temných a okultních ještě s dalšími lidmi. Které byste sice nejraději ani neznali, ale když jsou všude kolem rozzuření nakažení, tak si člověk spojence moc nevybírá. Nejdou vám po krku a mají víceméně stejný cíl, tak proč si nepomoci pryč od nemoci?

  

Správně chápete, že arcizlem v Left 4 Dead nebude žádná velká zlá nestvůra vládnoucí pekelným zástupům, ale víceméně přehlédnutelná nemoc. Tedy přehlédnutelná do chvíle, než doputuje k hostiteli, pak už si všimnete střev, žeber a hlavně spousty krve kolem. Choroba se totiž projevuje jako divná mutace vztekliny, která přivede člověka k neskutečné zuřivosti a touze zničit vše živé a nenakažené kolem sebe. Což by bylo docela v pohodě, kdyby pojem živé a nenakažené nezahrnoval právě vás. Z nějakých neznámých důvodů (teda spíš proto, aby bylo co hrát) vás totiž virus vynechal a spolu s trojicí dalších šťastlivců, i když je tento pojem relativní, se snažíte projít peklem zuřivých nakažených do bezpečí.

  

Autoři dokonce již představili i nesourodou čtveřici, jež se do hromad vnitřností a hektolitrů krve vydává, doufaje, že tyto nebudou jejich. Ostatně posuďte sami, hledali byste v běžné chvíli vedle sebe veterána z války ve Vietnamu, zbohatlickou holku, hřmotného bezdomovce a prodavače ze supermarketu? Moderní svět naštěstí smývá veškeré rozdíly a tváří v tvář jisté smrti se naše zvláštní čtyřka naučí rychle spolupracovat. Pokud by tak totiž neučinili, další šanci nedostanou. Řekněme, že s mozkem na zdi se novým dovednostem učí špatně.

AI jako žívá

Spolupracovat se dá i s počítačem řízenými hadrovými panáky, ale není to jistě tak dobré, jako hrát se živými spoluhráči. Do boje proti nakaženým se totiž můžete pustit i ve více hráčích, nebo spíš právě takto. Hlavně bude hra založena na multiplyeru, zatímco hra pro jednoho je spíš jakýsi dodatek. A aby si užili i příznivci soutěživých her, nebudou okradeni ani o možnost hrát za nakažené. Ti budou mít samozřejmě trochu jiné cíle, než je pouhé přežití a útěk do bezpečí. Jejich cílem budou totiž ti, co se o něco podobného pokusí.

Narozdíl od čtveřice hrdinů, kteří budou v podstatě velmi podobní, se stejnou základní výbavou a schopnostmi, se budou nakažení lišit. U každého se choroba projevuje jinak a vznikají tak čtyři významné skupinky, z nichž si budete moci vybrat své zaměření. Každá z frakcí se přitom liší mutací, jež postihla jejich těla, nebo je spíše zvýhodnila. Jedna z možností je třeba dvacetimetrový jazyk, kterým si můžete přitáhnout vybranou oběť k sobě. Pak už jen stačí pořádně nabroušené pařáty a výběr, zda si dáte stehýnko, nebo prsíčko. Jen ta kůžička asi nebude propečená do křupava, ale celkově se bude jednat o krvavější hostinu.

  

Na první pohled je zřejmé, že autoři vsadili na nevyrovnaný boj, kdy nakažených bude výrazně více a rychleji se budou oživovat, zatímco přeživší budou sice o něco lépe vybavení, ale bez dokonalé spolupráce to daleko nedotáhnou. Nějak podobně by měla probíhat každá z pětice misí ve čtyřech kampaních, kdy jediným úkolem zdravých by mělo být dostat se na nějaké místo záchrany a vydržet nápor nakažených určený čas. Postupně by se sice měli postavy vylepšovat a získávat nové dovednosti, ale autoři sami tvrdí, že ve víru akce nebude moc času na nějaké komplikované úvahy nad složitými úkoly a cesta někam bude dostatečnou motivací. Je ovšem otázkou, zda dvacítka misí se stejným zadáním nezačne časem nudit.

Šíření a rozšíření

V případě hraní na PC by měl podobné problémy řešit systém Steam, pomocí něhož se bude šířit nejen hra, ale i různá vylepšení. Na konzolích Xbox 360 bude nejspíše podobně fungovat služba Xbox Live!, ovšem autoři zatím více informací nedodali. Ostatně zatím pouze zjišťují, zda bude vůbec možné propojit hru na obou platformách, aby bylo možno vytvořit širší hráčskou základnu.

Na co se těšíme
 • Spolupráce
 • Pořádný horor
 • Různé strany
Čeho se bojíme
 • Vyrovnanost
 • Stereotyp

I když je hra poměrně daleko ve vývoji, ještě se moc neví o jejích technických specifikacích. Údajně by měla běžet na upraveném Source Engine, uvidíme, co vše si na nás autoři připraví. Pokud se připojování ke hře týče, tak by prý mělo jít se přidat k již rozehrané misi bez nejmenších komplikací. Více se dozvíme již letos v létě od hráčů na PC, majitelé Xbox 360 si budou muset počkat na zimu, kdy má hra vyjít pro tuto konzoli.

Jak se těšíme: 75 %

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: Akce | Survival horor
Výrobce: Turtle Rock Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. listopadu 2008
 • Atmosféra hororového filmu
 • Reagující AI
 • The Director
 • Replayabilita kampaní
 • Nezapomenutelný koop
 • Vyvážený Versus mód
 • Rychlá akce
 • Jenom čtyři kampaně (zatím)
 • Problémy s pingem

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |