Preview: LOTR: Battle for Middle-earth 2 - takhle Středozemi neznáme

Pokračování úspěšné strategie z Tolkienova světa to nemá a nebude mít lehké. Co chce přinést nového, když děj trilogie byl vyčerpán už v původní hře? Zjistili jsme, že nového je dost. Neváhejte a nahlédněte tvůrcům pod pokličku.
Preview: LOTR: Battle for Middle-earth 2 - takhle Středozemi neznáme

Platforma: PC
Žánr: real-time strategie
Výrobce: EA LA (
http://www.ea.com/)
Vydavatel: EA Games (
http://www.ea.com/)
Distributor ČR: EA Czech (
http://www.eagames.cz/)
Homepage:
http://www.ea.com/official/lordoftherings/bfme2/us/home.jsp
Datum vydání: únor 2006

Strategie z prostředí Tolkienova světa je bezesporu lákavá. Středozem přímo hýří epickými bitvami, hrdinnými skutky a dalšími nezbytnými přísadami správné strategie. Poprvé se to v Battle for Middle-Earth vcelku povedlo, jak se nakonec můžete přesvědčit v naší recenzi. Co ale chtějí autoři předvést napodruhé? Vymýšlet si vlastní příběh? Vydat jen strategii pod slavnou značkou kvůli zaručenému zisku? Slibují „Středozemi, jakou jste ještě neviděli“. A zatím to vypadá, že podobné řeči nejsou prázdnými frázemi.

 
Plány dobré a zlé kampaně

Hned zkraje si řekneme to nejpodstatnější – příběh Battle for Middle-earth 2 (BFME2) se odehrává ve stejnou dobu jako trilogie Pán prstenů. Žádné klamání v názvu se tedy nekoná. Jen se záběr hry přesouvá na sever, kde se Sauron snaží zničit elfy a trpaslíky svými armádami goblinů a dalších přívrženců. Nemusíme však smutnit, že přijdeme o nezapomenutelné okamžiky u Minas Tirith či Helmova žlebu – čekají nás noví hrdinové, nové bitvy, nové úkoly a nová dobrodružství, jež se směle mohou řadit vedle těch Tolkienových. Aspoň to nám slibují autoři - a podle dostupných informací jim zatím můžeme věřit.

  
Bez mocných námořních bitev se to neobejde * Mezi vzornými šiky si vržený kámen vybere svou daň

Co nového tedy ve hře spatříme v první řadě? V kostce to jsou armády elfů, trpaslíků a goblinů, strašliví draci, obrovští pavouci, sedmnáct nových hrdinů a lokace jako trpasličí pevnost Erebor nebo Sauronova temná citadela Dol Guldur. Zároveň se ale podíváme do známých míst Mordoru, Gondoru a Železného pasu.

Jen si představme hrůznou sílu Dol Guldur - ohromné pevnosti na okraji velikého lesa obklopené vysokými věžemi s plameny na vrcholcích. Temnota toho místa je tak silná, že mění zemi kolem, zkrucuje stromy do směšných, přesto zlověstných tvarů. Můžete moc citadely zlomit – máte na to armádu odhodlaných elfů, neohrožených trpaslíků, vznešených orlů a rozvážných entů. Stejně tak třeba ochráníte elfí přístavy, zničíte gobliní město, utkáte se s mocnými draky, ubráníte Erebor. A na druhé straně barikády na vás čeká třeba pustošení Kraje.

  
Lučištníci vs. kámen a námořní bitva podruhé

Autoři se snaží k celé hře přistupovat zodpovědně. Při tvorbě prvního dílu měli podobu světa danou díky filmům. Nyní tomu tak není. Vdechují život částem Středozemě, které ještě nikdy vizuální podobu neměly. Pro hráče je jistě dobrá zpráva, že se na BFME2 podílí řada špičkových návrhářů včetně několika, kteří pracovali na filmové trilogii. Výsledkem by měl být svět věrný knižní a filmové předloze. Na toto téma lze vést hodně diskuzí, ale myslím si, že vizuální ztvárnění Tolkienova díla se ve filmové podobě podařilo. Pokud se podaří skutečně zachovat atmosféru, bude v tomto ohledu BFME2 důstojným nástupcem předcházejícího dílu.

  
Už dost lodí! * Mocný drak jistě chladnou zem zahřeje svým dechem * Zásah - potopena!

Tolkienovy příběhy jsou založeny na hrdinství, i když často osobitým způsobem. S jakými výraznými postavami se setkáme tentokrát? Tom Bombadil si konečně našel cestičku lesem až na naše monitory. Za „zloduchy“ pak přijde třeba gobliní král cestující na hřbetě škorpióna. Těšit se můžeme i na Glorfindela, Elronda, Arwen, Galadriel, Thranduila (otce Legolase), trpasličího krále Daina či jejich vůdce Gloina (otce Gimliho) na straně dobra. „Darkside“ se pak vytáhne s dračími hrdiny nebo samotným Sauronem, který se objeví jako kontrolovatelná jednotka.

  
Zdá se, že mořeplavectví si užijeme dosyta * Póza obra je tak legrační, že nemám slov * A vítězem ve šplhu se stává...

Zaměření hry je jednoduché a jasné – dobro bude všemi silami chránit Sever, zatímco Sauronovi služebníci se území budou snažit ovládnout. Podstatné je, že po dohráni hry bude hráčům umožněno vybojovat celou Válku o Prsten. Bude stačit vybrat si stranu a startovní pozici a pak udělat vše pro vítězství. Hra bude probíhat formou bojů o různá území. Dočkáme se tedy i lokací z původní hry, a to i v nových podobách. Co by se například stalo, kdyby mužům z Gondoru pomohli s obranou Minas Tirith trpaslíci? Co kdyby Saruman dobyl Helmův žleb a následně musel čelit útoku elfů?

  
Benátky ala Středozem? * Ten pták patrně přinesl poštu * Město... Martine, mě už ty popisky nebaví; co kdyby je psal někdy jiný, když jsou ty Vánoce?

Celkově bude v BFME2 obsaženo šest frakcí. Ty nové tvoří rychlí elfové, tvrdí trpaslíci a bojovní goblini. Z minulého dílu tu bude Mordor a Železný pas. Gondor a Rohan bude sloučen pod pojmenováním Muži západu, což bude v podstatě Gondor z BFME doplněný o Rohanskou jízdu. A zajímavě zní i možnost vytvářet vlastní hrdiny, s nimiž se půjde účastnit nežebříčkových multiplayerových klání.

V současné chvíli je hra ve stádiu betatestování, kterého se jde za určitých podmínek zúčastnit – více informací naleznete na homepage. Nám zatím nezbývá než popřát autorům, aby slova sebechvály, jež z jejich úst zaznívají, byla co nakonec pravdivá.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

včera | | 8 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |
Jak by vypadaly současné herní hity v minulém století? (galerie)

Jak by vypadaly současné herní hity v …

Napadlo vás někdy, jak by vlastně vypadaly současné hry, kdyby byly vytvořeny v dobách dávno minulých? My už odpověď známe!

16.  1.  2018 | | 1 N/A