Preview: Mafia 2 – poctivá hra od kmotra

Zapnout sněhobílou košili, nasadit klobouk a zacvaknout zásobník do pistole. Mladý mafián vyráží do ulic barevného velkoměsta Empire Bay.
Preview: Mafia 2 – poctivá hra od kmotra
Seznam kapitol
 1. Příběh jako mafiánská rodina – hraje hlavní roli
 2. Gangsterská inteligence a moře detailů

Mafia 2 chce dosáhnout perfekcionismu v každém detailu. Přestřelky nemají být pouze mezihrou s automatickým zaměřováním nepřátel a tupým mačkáním tlačítka gamepadu. Autoři před hráče staví plnohodnotnou střílečku z pohledu art02.jpgtřetí osoby s komplexním systémem krytí á la Gears of Wars a arzenálem skutečných zbraní. Obtížnost přestřelek nemá narušit ani automatická regenerace zdraví hlavního hrdiny. Stačí totiž jeden zásah do nepřítelovy, ale i hráčovy hlavy a mafiánův mozek se rozhodne, že je větší sranda být červenou předložkou před dveře než myslícím orgánem v neklimatizované lebce.

Brainstorming

Další výzvou jsou mozky digitální, jež pracují ve dvou rovinách. Týmová umělá inteligence zajišťuje koordinaci v davu – nepřítel bude krýt své parťáky, zatímco civilisté se při spatření mrtvoly rozdělí na „panikáře“, „průzkumníky“ nebo „flegmatiky“. Když ale půjde gangsterovi bezprostředně o život, získá prioritu umělá inteligence jednotlivce a dotyčný se vykašle na pomoc kumpánům a hraje sám za sebe.

Autoři před hráče staví plnohodnotnou střílečku z pohledu třetí osoby s komplexním systémem krytí á la Gears of Wars

Zajímavě zní i reakce davu na přítomnost specifického jednotlivce. Pokud se v přítomnosti zmiňované mrtvoly objeví policista, budou občané klidnější a přenechají vyšetřování strážci zákona.

mafia201.jpgmafia204.jpg

Na AI pracuje tým osmi vývojářů, takže má Mafia 2 šanci představit pořádný kus virtuálního přemýšlení, jež se projeví i na nově zpracovaném chováni policie. Houkačky hráč za sebou uslyší i při dopravním přestupku, ovšem v takovém případě nejde o nic velkého a Vito má šanci osamělé policejní auto setřást. Nicméně při pouličních přestřelkách je zburcována půlka města, a tak se sirény ozývají zepředu, zezadu, ze stran a lze pouze děkovat čtyřicátým létům, že se ještě nelétalo ve vrtulnících a klid je alespoň z oblohy. Zajímavě zní možnost organizovaného úplatkářství – stačí z telefonní budky zavolat správné osobě na policejním ředitelství a dotírající poldové budou promptně staženi z ulic.

mafia215.jpg

Na zásahové zóny nejsou rozporcovány pouze postavy, ale také automobily. Ty jsou protagonisty poslední části představené mise, kdy hráč coby Vito řídí, zatímco Joe kropí unikající gangstery přes okénko ze samopalu. Stačí šikovný zásah do motoru a je po jízdě, ovšem nejen to. Herní fyzika dovoluje zapálit hořlavé materiály a následně ohněm tavit gumu, takže stačí nešikovně najet do kaluže hořícího benzínu a jízdní vlastnosti nablýskaného sporťáku se rázem přiblíží automatické pračce s ulámanými nožičkami a sloním mládětem v zarezlém bubnu. Tři roky pilovaný engine Illusion si dokáže pohrát s auty také prostřednictvím počasí při dešti a sněžení. Vzít si do nepohody kabriolet, těžkotonážní truck nebo kterýkoliv jiný z padesáti přítomných vozů?

Cursing in the rain

Jelikož se děj Mafie 2 odehrává v intervalu deseti let, změna počasí bude hrát svou roli. V jedné z prvních ukázek hráči viděli zasněžené Empire Bay s malebným kostelíkem odpočívajícím v kolébce měkkého světla pronikajícího z jeho oken. Nejnovější videa zase zobrazují město s rozkvetlými stromy a bujícím pouličním životem. Grafici připravili na dvě stě padesát unikátních postav chodců s vlastními obličeji, čímž dávají sbohem generickým paňácům z minulých let.

Silou herního enginu je absence viditelného načítání dat. Nepůjde pouze o obvyklé exteriéry města, ale ani jednotlivé mise uvnitř budov nebudou odděleny nahrávací obrazovkou. To je až s podivem, neboť vybavení vnitřního prostředí ruku v ruce s jeho zničitelností evokuje spíše samostatné úrovně z klasické střílečky, než dosud často jednoduché součásti velkého herního světa. Kterak se tříští sklobetonové příčky a sestřelují lahve z baru, se hráči nejlépe přesvědčí z uveřejněného videa.

Na zásahové zóny nejsou rozporcovány pouze postavy, ale také automobily

Tvůrci dále slibují například i funkční vodovodní potrubí, takže když Vito střelí do sprinklerů, místnost se zamlží neprůhlednou clonou vody a hráč bude moct pouze hádat, odkud přichází střelba skrytých nepřátel. A právě to mají být situace jako vystřižené z filmů, při kterých se promočený hlavní hrdina krčí za převráceným stolkem, mění zásobník a během minuty klení stihne urazit většinu světových náboženství.

mafia208.jpgmafia209.jpg

Mafia 2 je se svou délkou vývoje s profesionálním přístupem ke každé své části poctivou hrou ze staré školy. V plné verzi má hráče překvapit mnoha dosud pouze naznačenými prvky, jako například autorádiem reagujícím na aktuální herní situaci – ve smutné pasáži začnou éteroví DJové nasazovat teskné songy, zatímco scény radosti obroubí licencované hity padesátých let. Ovšem ani originální hudební tvorba nezůstane zapomenuta, ve druhém dílu opět v režii Pražského filharmonického orchestru.

mafia210.jpgmafia211.jpg

Pokud jde o namluvení dialogů, podařilo se autorům využít netradičního postupu, kdy do studia pozvali profesionální losangeleské herce najednou, takže spolu mohli nahrát rozhovory v celku a vzájemně na sebe reagovat. Obvykle totiž nahrává každý herec pouze svou část textu sám, odděleně, což často vede k nesourodým až komicky znějícím rozhovorům. Budiž toto dokumentací svědomité produkce, držíme palce, ať přinese ovoce.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce
Výrobce: 2K Czech | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 24. srpna 2010 (USA), 27. srpna 2010 (Evropa)
 • Živoucí město
 • Slušné přestřelky
 • Zajímavý příběh a postavy
 • Výborný soundtrack
 • Spousta detailů
 • Spousta ježdění pro nic
 • Nepřehlédnutelné bugy
 • Bitky jsou nudné
Související články
 1. Přes 13 minut záběrů z hraní Mafie 2
 2. Video z hraní Mafie 2 v lepší kvalitě
 3. První video hraní Mafie 2
 4. Preview: Mafia 2 – dospělá gangsterka
 5. Galerie: Mafia 2
 6. Video: Mafia 2 má delší Vánoce
 7. Video: Mafia 2 se ukazuje - update HD

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Half-Life série je před příchodem Alyx na Steamu ke hraní zcela zdarma

Half-Life série je před příchodem Alyx na Steamu k…

Kdy, když ne teď.

22.  1.  2020 | | 12 N/A
CD Projekt Red přiznává brutální režim vývojářů ke konci vývoje Cyberpunku

CD Projekt Red přiznává brutální režim vývojářů ke…

Dokončit Cyberpunk 2077 není pro vývojáře žádný med a to nejhorší zřejmě teprve přijde.

20.  1.  2020 | | 5 N/A
Hráli jsme DOOM Eternal: peklo je na Zemi

Hráli jsme DOOM Eternal: peklo je na Zemi

Nedávno jsme dostali možnost vyzkoušet si ve Varšavě nový Doom Eternal. A stálo to za to! Takhle brutální a rychlou řežbu jsme tu ještě neměli.

21.  1.  2020 | | 12 N/A
Za odložením Cyberpunku prý stojí slabé konzole, největší problém má Xbox

Za odložením Cyberpunku prý stojí slabé konzole, n…

Cyberpunk 2077 dostal minulý týden odklad data vydání a vyjde tak až v září. Polský insider Borys Niespielak tvrdí, že je to kvůli optimalizaci pro konzole.

23.  1.  2020 | | 8 N/A
Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Recenze

Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Rece…

Masivní MMORPG Black Desert konečně dorazilo na mobilní telefony a vypadá to na hodně slušnou zábavu.

13.  1.  2020 | | 3 N/A