Preview: MGS3 Subsistence – fanouškův sen

vytisknout velikost písma
Příští měsíc se na pulty dostane unikátní edice jednoho z největších herních trháků loňského roku. Metal Gear Solid 3: Subsistence zabírá rovnou tři DVD disky: přinese online multiplayer, původní hry série, tříhodinový filmový sestřih hry a mnoho dalšího.
Preview: MGS3 Subsistence – fanouškův sen

Platforma: exkluzivně PS2
Žánr: taktická špionážní akce
Multiplayer: až 8 hráčů online
Výrobce: Kojima Productions
Vydavatel: Konami
Datum vydání: březen 2006

 

Metal Gear Solid je skutečným klenotem mezi hrami. Tvůrce této legendy, Japonec Hideo Kojima (pracuje na MGS4 pro PS3, zabývá se myšlenkami na přípravu ZOE3), si právem vysloužil přezdívku „režisér“, jelikož touto hrou přivedl na svět několikahodinový filmový (doslova) příběh dalece překonávající řadu Hollywoodských akčních trháků. Kromě toho ovšem také založil docela nový druh akčních her, v nichž je nejlepší taktikou proplížit se kolem nepřítele a nenechat se spatřit. Nastoupený trend inovativní hratelnosti a strhujících filmových pasáží si hra udržela až po loňský, třetí díl. Metal Gear Solid 3: Snake Eater byla jednou z nejzásadnějších her roku 2005 a (nejen) v časopisu Doupě si právem odnesla absolutní hodnocení.

  

Smrtící krása * Swingující páry * Krásky z Rumble Rose ve MGS pěkně vynikají

Nyní se MGS3 vrací v novém balení, které jakoby vypadlo z fanouškova vlhkého snu. Nejen že původní hru zbavuje snad jediného zásadního nedostatku (poněkud nemoderní herní kamery) možností kdykoliv během hraní přepnout kameru do klasického (blízkého) pohledu za zády vaší postavy (takže vidíte dále a lépe se vám plánuje akce či bojuje). Navíc přináší extrémně bohatou zásobu bonusů, mnohem bohatší, než přinesla před pár lety podobná reedice druhého dílu, MGS2: Substance. Zatímco Substance byla tenkrát vydána především kvůli konverzi pro Xbox, MGS3: Subsistence je podle dosavadních zpráv exkluzivně určena pouze pro fanoušky PS2. A jestliže do milionových řad fanoušků PS2 a MGS série patříte, nebudete si jistě chtít nechat tuhle lahůdku uniknout.

  

Chcete hrát Ocelota nebo Snakea? * Zaútočíte nebo budete ještě chvíli koukat? * Na cigaretu se vždycky chvilka najde

Bohužel zřejmě největší bonus má pro našince poněkud hořkosladkou příchuť. Je jím totiž online multiplayer (až pro osm hráčů). V České republice je sice možné hrát na PS2 online, ale vybavení se špatně shání a podpora ze strany Sony Czech je nulová (i když firma nástup online u nás již nějakou dobu neoficiálně plánuje). Pokud ale patříte k těm, kdo se nenechali odradit komplikacemi a svoji PS2 na síť dostali, pak na vás čeká unikátní možnost poprvé v historii si vyzkoušet jedinečnou a pestrou hratelnost „taktické špionážní akce“ proti živým protivníkům (podoba se Splinter Cell tady sice je, ale MGS se přeci jen hraje ještě trochu jinak).

  

Multiplayer potřebuje mírně odlišný interface * AK-47 jí sluší * Skupinová fotka pro fanoušky GRU

Novináři zatím odhalili existenci pětice multiplayerových módů ve složení Deathmatch, Team deathmatch, Capture (dva týmy se snaží po určený čas udržet jeden předmět ve svém vlastnictví), Rescue (jeden tým něco musí někam transportovat a druhý mu v tom brání) a Sneaking (hráči se v roli agentů musí proplížit do AI ovládané pevnosti, případně může agentem být jen jeden z nich a ostatní hlídat pevnost). Ačkoliv herní módy nejsou nijak závratně originální, jde o mimořádně svěží zážitek díky přítomnosti všech prvků hratelnosti z původní hry: CQC, pistole, granáty (včetně oslepovacích), kamufláže, krabice...

  

Salutování je zábava * Porno časopis udělá své * Horké odpoledne na základně

Podle prvních reakcí zahraničních novinářů je hraní MGS online docela jiná zkušenost než všechny ostatní hry na PS2. Nejblíže by se to možná dalo přirovnat k pomalejší verzi (také hodně takticky orientované) Counter Strike. Paradoxně jednou z největších výhod ve hře více hráčů je možnost zapnutí klasické MGS kamery, která vám umožňuje bez problémů nahlížet za rohy. Úplnou novinkou je možnost trojúhelníkovým tlačítkem salutovat, což se ukázalo jako zdroj dobré zábavy: když chcete někoho ponížit a vyděsit , stačí se za něj připlížit a začít salutovat – pak už jen čekáte až se otočí:-). Trailer na hru slibuje ještě novinku v podobě plamenometu.

  

Akce může být divoká... * ...nebo tichá * Obal hry pro USA

Nechme už ale online multiplayer stranou. Pro mnoho z hráčů, kteří na sérii obdivovali příběh, je MGS3S především jedinou možností, jak si zahrát a prožít základní stavební kameny ságy. Staré hry pro osmi a šestnáctibitové Nintendo s názvy Metal Gear a Metal Gear: Solid Snake nikdy nevyšly mimo Japonsko (náhražka „Solid´s Revenge“ vydaná v USA je něco jiného). Přitom jde právě o ty díly, ve kterých Snake zabije Bosse nebo Gray Foxe. Dokážete tomu odolat? Obě hry budou v rámci MGS3S dostupné v kvalitním emulátoru původních konzolí. Další lahůdkou pro milovníky příběhu bude třetí DVD s tříhodinovým filmem „Existence“, vyprávějícím celý příběh MGS3 (Kojima dodal několik filmových pasáží navíc, aby nechyběly události obsažené původně přímo v rámci hratelnosti). Nevím jak vy, ale já si tenhle film plánuji pouštět alespoň jednou měsíčně.

Světlé stránky hry
  • Moderní kamera
  • Unikátní online multiplayer
  • Tříhodinový filmový sestřih
  • Doposud nevydaná dvojice původních her
  • Parodické filmové sekvence
  • Další příjemné bonusy
Temné stránky hry
  • Nedostatek online PS2 u nás
  • Nezměněný singleplayer
  • Limited Edition u nás asi neseženete

MGS3S bude ovšem nacpána ještě dalšími bonusy. Co třeba nové mise do zábavného režimu Snake VS Monkey, režim soubojů s bossy Duel, v němž si můžete nastavovat jiné zbraně než v plné hře, režim Theatre s možností přehrát všechny filmové animace ze hry, nové vzory kamufláže a něco pro ty nejnáročnější: kompletní sbírka extrémně vtipných filmových parodií na MGS3, původně vydaných na internetu (pokud jste je viděli, víte že v nich nic není svaté a připomínají svým extrémním humorem Monty Pythona). Pokud vám to ještě pořád nestačí, hovoří se také o Limited Editon, která bude obsahovat čtvrtý DVD disk s filmovým dokumentem Metal Gear Saga volume 1, vyprávějícím vše ohledně vzniku série. Pokud už MGS3 doma máte a nechcete jej mít dvakrát (jako správný sběratel:-)), pak jej odneste do bazaru: MGS3S za to stojí. A pokud ještě doma MGS3 nemáte, tohle je vaše nejlepší šance na odčinění tak nechutného hříchu:-).

Jak se těšíme: 100%

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce | Stealth akce
Výrobce: Kojima Productions | Webové stránky hry

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pastvu pro oči

Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pa…

Grand Theft Auto 5 má za sebou již spoustu grafických modifikací. Ta nejnovější ale nastavuje novou laťku grafických orgií.

4.  8.  2017 | | 2 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |