Preview: Need For Speed: Carbon – zběsilá jízda kaňony

Zaprášené silnice, vůně benzínu, rozpálené pneumatiky... říká vám to něco? Mezi hrami by se stěží hledala slavnější závodní série než ta, kterou je Need For Speed. Brzy se k nám dostane v pořadí desátý díl s podtitulem Carbon. Jaké novinky přinese?
Preview: Need For Speed: Carbon – zběsilá jízda kaňony

Platforma: PC, PS2, PS3, PSP, Wii, DS, GameBoy Advance, Xbox, Xbox 360
Žánr: Závodní
Výrobce: EA
Vydavatel: EA
Homepage:
http://www.ea.com/nfs/carbon/us/index.jsp
Datum vydání: Listopad 2006
objednat hru na shop.Doupě.cz

Za poslední roky směřuje odvětví herních závodů k „undergroudovému“ stylu. Začalo to dílem NFS nesoucí ono příznačné slovo – Underground. Netrvalo dlouho a všichni zatvrzelí fandové se dočkali druhého dílu. Ovšem ovace sklízené z Underground 2 se už bohužel s jeho starším bratříčkem rovnat nedaly.Až v pořadí devátý díl série, Most Wanted, prolomil ledy a vnesl trochu čerstvého závanu mezi závodní žánr.

  

Prostě nadupané káry

Kdy a kde?

Nápis Need for Speed: Carbon se poprvé objevil ve videoukázce na letošní E3. Od té doby se na světlo světa pomalounku dostávají nové a nové zprávy. Jaké inovace nás čekají? Čeho se dočkáme? Podtitul Carbon se v názvu neobjevuje náhodou, neboť si bere za svůj příklad kaňon v Kalifornii. Přestože se má desáté pokračování NFS nést v podobném duchu jako poslední tři díly, z fádních ulic velkoměsta se hráč dostane do otevřené krajiny. Strmé srázy a cesty, ve kterých se rychlá jízdy rovná smrti, dokáží zvednou adrenalin v těle. 

Herní plocha má být rozdělena do jednotlivých zón, které se postupem času – budete-li dobří – dostanou pod vaši kontrolu. Každá z nich bude čítat celkem sedm okrsků, v nichž vás čeká souboj vůči ostatním závodníkům. Výhody plynoucí z vlastnictví území vedou kupříkladu k možnosti koupě speciálního nádobíčka pro vaše kovové mazlíčky nebo ve slevách náhradních dílů. Jinými slovy - každý pozemek v sobě skrývá bonus, jenž vám nějak pomůže.

  

většina doposud uveřejněných obrázků zobrazuje hru ve městě... zajímavé

Co se týče závodů, lze do jisté míry očekávat návrat starých známých disciplín. Oficiálně potvrzeny jsou zatím dvě. Starý Drift Racing, v němž nepůjde ani tak o rychlost jako o dlouhé smyky, a Canyon Racing – hlavní herní mód. Ten vás posadí do role závodníka, který se postupem času dostane z  města do strmých kaňonů. Byť je v informacích malý zmatek, s největší pravděpodobností se nejprve bude závodit v ulicích a až později v otevřené krajině.

Přestože se autoři netají tím, že honičky s policií nebudou tak zběsilé jako v Hot Pursuit 2, jejich houkání a „blik-sem-blik-tam“ efektů si užijeme dost a dost. Kaňony jsou místem jako stvořeným pro zběsilé jízdy. Potenciál úzkých cest a strmých svahů proto bude využit co možná nejvíce to jen půjde. Rušné křižovatky holt vychází z módy.

Porsche se vrací!

Ovšem, když se řekne „A“, musí se také říci „B“. Ano, jezdit je sice hezké, ale bez aut to nejde. Chci tím navázat na zatím oznámené vozy a jejich značky, které se v NFS: Carbon objeví. Podle dostupných informací se počet automobilů může vyšplhat až k jednomu stu. Ferrari, Lamborghini, Mitsubishi a nově i Porsche... s tím vším si půjde pořádně zařádit. S „Poršákama“ jsme se naposled setkali v pátém díle, jejich následná absence v dalších pokračováních však byla tvůrcům vyčítána. Konečně se tedy (po zhruba šesti letech) dočkáme velkolepého „come backu“.

 

Chcete prudké zatáčky?  Tady je máte!

Samozřejmě nemusíte mí obavy, že tunění vlastní káry zůstane opomenuto. O úpravy pojizdných mazlíčků rozhodně nepřijdeme, ba právě naopak – Carbon má být v tomto směru daleko rozmanitější. Za použití speciální technologie s názvem Autosculpt půjde své vozidlo tunit do nejmenšího detailu. „Fantazii se meze nekladou“, tvrdí odvážně vývojáři. Jak daleko se jim až podaří dojít? Nechme se překvapit.

Hlavní tahák, s nímž na nás hodlá EA zaútočit, jsem ale doposud nezmínil. Oproti předchozím dílům nebudete mít pod kontrolou pouze sebe samého, nýbrž celý tým. Každý člen v něm sehrává jistou roli. Sice toho zatím nebylo příliš prozrazeno, nicméně například při honičkách s policií půjde využít člověka, který má kontakty na správné lidi. Chcete se zbavit otravné pronásledující hlídky? Není problém. Potřebujete pořádně a za levný peníz natunit svoji káru? Řekněte odborníkovi. Jízda v noci prostě není žádná hračka a asistence týmu proto určitě přijde vhod.

   

Pár obrázků z uveřejněného videa

Černočerná tma

Některé z vás možná nepotěší fakt, že závody budou probíhat pouze za tmy. I když je Carbon chystán zejména pro Next-gen konzole, všechny ty dechberoucí efekty asi zase tak dechberoucí nebudou, když bude všude kolem jen tma. Pravda, prostředí za svitu měsíce vypadá do jisté míry lépe... možná atmosfericky, neboť souhra světel a stínů dokáže dělat divy. Jenže vychutnat si plnými doušky grafické orgie zcela nepůjde, když před sebou uvidíte - obrazně řečeno - sotva na pár metrů.

Pokud jste si oblíbili z předchozích vydání všudypřítomné video sekvence, i tentokrát se máte nač těšit. Hlavní roli zaujme herečka Emmanuelle Vaugier, která hrála například ve filmu SAW II. Co se týče vedlejších obsazení, setkáme se s herci jako Dan Rizzuto, Dean McKenzie nebo Tahmoh Penikett. Je dobré, že Carbon nebude němým titulem a příběh dostane své místo.

Těšíme se
  • Adrenalinová jízda

  • Rozmanitá možnost úprav aut

  • Návrat Porsche

  • Nově i týmová spolupráce

Temné stránky hry
  • Závody pouze v noci začínají být stereotypní
  • Bude vůbec nový díl NFS tak „inovativní“?

A kdy že se nového přírůstku do rodiny NFS vůbec dočkáme? Listopad 2006, jak jasně plyne ze slov na domovské stránce EA. Do té doby asi bude lepší oprášit krabici Most Wanted a pořádně se v jízdě procvičit.

Jak se těšíme: 80%

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |