Preview: Need For Speed: Carbon – zběsilá jízda kaňony

vytisknout velikost písma
Zaprášené silnice, vůně benzínu, rozpálené pneumatiky... říká vám to něco? Mezi hrami by se stěží hledala slavnější závodní série než ta, kterou je Need For Speed. Brzy se k nám dostane v pořadí desátý díl s podtitulem Carbon. Jaké novinky přinese?
Preview: Need For Speed: Carbon – zběsilá jízda kaňony

Platforma: PC, PS2, PS3, PSP, Wii, DS, GameBoy Advance, Xbox, Xbox 360
Žánr: Závodní
Výrobce: EA
Vydavatel: EA
Homepage:
http://www.ea.com/nfs/carbon/us/index.jsp
Datum vydání: Listopad 2006
objednat hru na shop.Doupě.cz

Za poslední roky směřuje odvětví herních závodů k „undergroudovému“ stylu. Začalo to dílem NFS nesoucí ono příznačné slovo – Underground. Netrvalo dlouho a všichni zatvrzelí fandové se dočkali druhého dílu. Ovšem ovace sklízené z Underground 2 se už bohužel s jeho starším bratříčkem rovnat nedaly.Až v pořadí devátý díl série, Most Wanted, prolomil ledy a vnesl trochu čerstvého závanu mezi závodní žánr.

  

Prostě nadupané káry

Kdy a kde?

Nápis Need for Speed: Carbon se poprvé objevil ve videoukázce na letošní E3. Od té doby se na světlo světa pomalounku dostávají nové a nové zprávy. Jaké inovace nás čekají? Čeho se dočkáme? Podtitul Carbon se v názvu neobjevuje náhodou, neboť si bere za svůj příklad kaňon v Kalifornii. Přestože se má desáté pokračování NFS nést v podobném duchu jako poslední tři díly, z fádních ulic velkoměsta se hráč dostane do otevřené krajiny. Strmé srázy a cesty, ve kterých se rychlá jízdy rovná smrti, dokáží zvednou adrenalin v těle. 

Herní plocha má být rozdělena do jednotlivých zón, které se postupem času – budete-li dobří – dostanou pod vaši kontrolu. Každá z nich bude čítat celkem sedm okrsků, v nichž vás čeká souboj vůči ostatním závodníkům. Výhody plynoucí z vlastnictví území vedou kupříkladu k možnosti koupě speciálního nádobíčka pro vaše kovové mazlíčky nebo ve slevách náhradních dílů. Jinými slovy - každý pozemek v sobě skrývá bonus, jenž vám nějak pomůže.

  

většina doposud uveřejněných obrázků zobrazuje hru ve městě... zajímavé

Co se týče závodů, lze do jisté míry očekávat návrat starých známých disciplín. Oficiálně potvrzeny jsou zatím dvě. Starý Drift Racing, v němž nepůjde ani tak o rychlost jako o dlouhé smyky, a Canyon Racing – hlavní herní mód. Ten vás posadí do role závodníka, který se postupem času dostane z  města do strmých kaňonů. Byť je v informacích malý zmatek, s největší pravděpodobností se nejprve bude závodit v ulicích a až později v otevřené krajině.

Přestože se autoři netají tím, že honičky s policií nebudou tak zběsilé jako v Hot Pursuit 2, jejich houkání a „blik-sem-blik-tam“ efektů si užijeme dost a dost. Kaňony jsou místem jako stvořeným pro zběsilé jízdy. Potenciál úzkých cest a strmých svahů proto bude využit co možná nejvíce to jen půjde. Rušné křižovatky holt vychází z módy.

Porsche se vrací!

Ovšem, když se řekne „A“, musí se také říci „B“. Ano, jezdit je sice hezké, ale bez aut to nejde. Chci tím navázat na zatím oznámené vozy a jejich značky, které se v NFS: Carbon objeví. Podle dostupných informací se počet automobilů může vyšplhat až k jednomu stu. Ferrari, Lamborghini, Mitsubishi a nově i Porsche... s tím vším si půjde pořádně zařádit. S „Poršákama“ jsme se naposled setkali v pátém díle, jejich následná absence v dalších pokračováních však byla tvůrcům vyčítána. Konečně se tedy (po zhruba šesti letech) dočkáme velkolepého „come backu“.

 

Chcete prudké zatáčky?  Tady je máte!

Samozřejmě nemusíte mí obavy, že tunění vlastní káry zůstane opomenuto. O úpravy pojizdných mazlíčků rozhodně nepřijdeme, ba právě naopak – Carbon má být v tomto směru daleko rozmanitější. Za použití speciální technologie s názvem Autosculpt půjde své vozidlo tunit do nejmenšího detailu. „Fantazii se meze nekladou“, tvrdí odvážně vývojáři. Jak daleko se jim až podaří dojít? Nechme se překvapit.

Hlavní tahák, s nímž na nás hodlá EA zaútočit, jsem ale doposud nezmínil. Oproti předchozím dílům nebudete mít pod kontrolou pouze sebe samého, nýbrž celý tým. Každý člen v něm sehrává jistou roli. Sice toho zatím nebylo příliš prozrazeno, nicméně například při honičkách s policií půjde využít člověka, který má kontakty na správné lidi. Chcete se zbavit otravné pronásledující hlídky? Není problém. Potřebujete pořádně a za levný peníz natunit svoji káru? Řekněte odborníkovi. Jízda v noci prostě není žádná hračka a asistence týmu proto určitě přijde vhod.

   

Pár obrázků z uveřejněného videa

Černočerná tma

Některé z vás možná nepotěší fakt, že závody budou probíhat pouze za tmy. I když je Carbon chystán zejména pro Next-gen konzole, všechny ty dechberoucí efekty asi zase tak dechberoucí nebudou, když bude všude kolem jen tma. Pravda, prostředí za svitu měsíce vypadá do jisté míry lépe... možná atmosfericky, neboť souhra světel a stínů dokáže dělat divy. Jenže vychutnat si plnými doušky grafické orgie zcela nepůjde, když před sebou uvidíte - obrazně řečeno - sotva na pár metrů.

Pokud jste si oblíbili z předchozích vydání všudypřítomné video sekvence, i tentokrát se máte nač těšit. Hlavní roli zaujme herečka Emmanuelle Vaugier, která hrála například ve filmu SAW II. Co se týče vedlejších obsazení, setkáme se s herci jako Dan Rizzuto, Dean McKenzie nebo Tahmoh Penikett. Je dobré, že Carbon nebude němým titulem a příběh dostane své místo.

Těšíme se
  • Adrenalinová jízda

  • Rozmanitá možnost úprav aut

  • Návrat Porsche

  • Nově i týmová spolupráce

Temné stránky hry
  • Závody pouze v noci začínají být stereotypní
  • Bude vůbec nový díl NFS tak „inovativní“?

A kdy že se nového přírůstku do rodiny NFS vůbec dočkáme? Listopad 2006, jak jasně plyne ze slov na domovské stránce EA. Do té doby asi bude lepší oprášit krabici Most Wanted a pořádně se v jízdě procvičit.

Jak se těšíme: 80%

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pastvu pro oči

Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pa…

Grand Theft Auto 5 má za sebou již spoustu grafických modifikací. Ta nejnovější ale nastavuje novou laťku grafických orgií.

4.  8.  2017 | | 2 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |