Preview: Nintendogs – tamagotchi nového tisíciletí

No tak, sedni! Slyšíš? Nech toho, ty jedna zavšivená... No vidíš, ty jsi ale hodnej pejsánek, co? Zasloužíš podrbat. Ne, nezbláznili jsme se, jen se nám do rukou dostala japonská verze megahitu Nintendogs. Pokud chcete důvod, proč si koupit Nintendo DS, virtuální hafani vám jej naservírují.
Preview: Nintendogs – tamagotchi nového tisíciletí

Platforma: Nintendo DS
Typ hry: virtuální mazlíček
Výrobce: Nintendo
Vydavatel: Nintendo
Distributor v ČR: Conquest (www.nintendods.cz)
Homepage:
http://www.nintendo.co.jp/ds/adgj/

Evoluce digitálních mazlíčků

Jedno varování na úvod. Nintendogs mohou utvrdit vaše známé či náhodné kolemjdoucí v tom, že jste se bezpochyby zbláznili. Přeci jen, pohled na osobu držící podivnou stříbrnou krabičku, kterak vyřvává povely: „sedni“, „lehni“ na nějakého neviditelného psa, vzbuzuje oprávněný údiv. Ovšem stačí podivující se osobě půjčit na chvíli Nintendo DS s Nintendogs a zaručuji, že do 10 minut se bude chovat stejně.

Jeden čas v 90. letech minulého století (to zní dobře, co?) frčely malá digitální stvoření jménem tamagotchi. Na malém kapesním přístroji doslova žilo pár pixelové roztomilé cosi, o které jste se museli starat ve dne v noci. Potvůrka bylo třeba krmit, hrát si s ní, uklízet po ní, dávat injekce při nemoci a tak podobně. V neuvěřitelně krátkém časovém úseku se tato zábava rozšířila, získala miliony fanoušků a pak zmizela v propadlišti dějin. Znal jsem i pár dospělých, co s digitálními zvířátky strávili nemalou chvilku, což dokazuje, že se nejednalo jen o zábavu pro děti.

   

 Copak hafani, siesta?* Pejsci se rádi proběhnou po venku * No není to roztomilé stvoření?

A Nintendogs přináší zábavu na podobné úrovni, ale v daleko vyspělejší formě. Virtuální pejsci jako by vypadli těm živým z oka. Chovají se stejně a jsou i dokonce i stejně roztomilí. Okamžitě vám přirostou k srdci a jen absence možnosti pohlazení jejich srsti vás přesvědčí o tom, že nejsou skuteční. Díky Nintendogs si může každý pořídit svého psa bez toho, aby ve svém bytě utíral loužičky, vysával chlupy a vyhazoval rozkousané boty. I když si v rámci navození atmosféry můžete nějakou tu botu rozkousat sami. :-)

V Japonsku jsou v prodeji zatím tři verze Nintendogs, každá s pěti psími rasami. Ovšem pomocí Wi-Fi připojení lze přenést štěňátko od kamaráda s jinou verzí Nintendogs, takže můžete ušetřit. Prvním logickým krokem po zapnutí hry (dá se tomuhle vůbec říkat hra?) musí být bezesporu návštěva virtuálního obchodu se psy.

Co umí virtuální štěně?

Následuje přetěžké rozhodování, kterou z těch roztomilých chlupatých koulí si vzít domů. Nic vám nebrání si hafanů pořídit víc a z vlastního virtuálního bytu si udělat psinec. Ovšem pro začátek by jeden měl stačit. Každý pejsek musí mít jméno. A jak dáváte ve skutečnosti štěněti jméno? Prostě na něj tak dlouho voláte, než se na něj naučí poslouchat. Přesně tak funguje i v Nintendogs. Žádné trapné ťukání na tlačítka, díky zabudovanému mikrofonu v přístroji vás s trochou úsilí bude vaše virtuální Lassie poslouchat vysloveně na slovo.

Mezi nedělné součásti starání se o pejska patří i jeho hlazení, za odměnu nebo prostě jen tak, aby vás měl rád. A v tomto okamžiku vyplyne na povrch naprosto brilantní rozanimování a ztvárnění hafana. Svého mazlíčka hladíte pomocí stylusu na dotykovém displeji. Jemnými pohyby stylusu ho pohladíte a odměnou vám budou naprosto realistické reakce, pejsek natočí hlavu, slastně zamhouří oči, lehne si na záda, prostě jako živý pes. Když mu ťuknete na čumák, otřese se, pokud ho příliš taháte za uši nebo za ocas, hodí po vás ublížený pohled a odejde.

   

 Tak co budeme dělat dneska... * ...půjdeme na cvičák... * ...nebo radši chytat frisbee?

Svého psa byste ale měli i něco naučit a ne jen ho hladit a hrát si s ním. Výcvik probíhá opět pomocí stylusu a mikrofonu. Prvně mu musíte stylusem naznačit, co vlastně chcete, pokud to pochopí, řeknete do mikrofonu rozkaz. Klidně může na příkaz „banán“ sednout a na „potřes mi pravicí“ dat pac. Nesmíte však počítat s tím, že se vše naučí za jeden večer. Výcvik je stejně jako ve skutečnosti náročný na čas a trpělivost. Ovšem nic se nevyrovná okamžiku kdy zavelíte: „Lassie“, „sedni“, „dej pac“ a hafan poslušně přiběhne, sedne a dá pac.

Nintendogs přináší ale doslova tunu dalších možností. Pejskovi můžete koupit tisíc a jednu věc v obchodě; vodítka, obojky, mašličky a kdo ví co ještě. Musíte ho venčit, krmit, sprchovat, můžete mu házet míček, frisbee, dokonce se můžete zúčastnit třeba soutěže v házení frisbee. Za tu chvíli strávenou s japonskou verzí jsem rozhodně nemohl odhalit všechny taje chovu virtuálních psů.

Psi jako živí

Po technické stránce je určitě nač se těšit. Nintendogs naplno využívají všech možností handheldu, od dotykového displeje přes mikrofon po grafické ztvárnění. Nintendogs mají rozhodně nejlépe vypadající grafiku ze všech her na Nintendo DS, co mi zatím prošly rukama. Animaci jsem snad vynachválil až do nebe a kvalitu grafiky můžete poznat i z okolních obrázků. Jen mi věřte, že v pohybu to vypadá stokrát lépe.

  

No co koukáš? * A co chcete vy? * No tak dobře, půjdu tě vyvenčit

Samozřejmě je využito i připojení přes Wi-Fi. Krom toho, že od kamaráda můžete získat psa z jiné verze, lze nechat si hafany spolu pohrát. A mezitím, co si pejsci hrají, klidně svého mazlíčka můžete kamarádovi vychválit a pochlubit se, co už všechno umí. Zda bude možnost získávat nějaké unikátní předměty díky propojení, jak je tomu u některých her na GBA, zatím netuším, ale hodně bych na to vsadil.

Těšíme se
  • Pejsci jako živí
  • Ovládání pomocí mikrofonu
  • Spousta možností
Bojíme se
  • Nebudeme mít čas na nic jiného
  • Můžou nahradit opravdové psy

Že Nintendogs jsou hitem ukázaly už prodeje v Japonsku, kdy se v době vydání titulu zdvojnásobil prodej Nintenda DS a zcela tak převálcoval konkurenční PSP od Sony. Nezbývá tedy, než se těšit na anglickou mutaci a její vydání v Evropě. Pro ty, kteří si z různých důvodů nemohou pořídit živého psa, přinesou Nintendogs alespoň digitální náhradu. A ta není vůbec špatná, nic nezničí a jestli vás někdy omrzí, dají se vypnout.

Jak se těšíme: 95%


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tvůrce FarmVille za 12,7 miliardy dolarů

Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tv…

Jednou se možná dočkáme mobilní free-to-play verze Mafie

10.  1.  2022 | |3 N/A
Lukáš Václavík
MafiaTake Two