Preview: Penumbra: Overture – není to jen noční můra

Brzy se na pulty obchodů dostane ambiciózní a do značné míry neotřelá adventura, jež nás zavede do podzemního komplexu plného podivných míst. Budeme tam ale sami? A co ty podivné zvuky rozléhající se pustými chodbami ocelového bludiště? Rozhodli jsme se přijít celé věci na kloub v následující preview.
Preview: Penumbra: Overture – není to jen noční můra

Platforma: PC
Typ hry: 1st person adventura
Výrobce: Frictional Games (
http://www.frictionalgames.com/)
Vydavatel: Lexicon Entertainment (
http://www.lexiconentertainment.com/)
Distributor v ČR: Neoznámen
Homepage:
http://penumbra-overture.com/
Datum vydání: Q1 2007

V minulém roce sklidila velký ohlas adventura s podivným názvem Penumbra, kterou její autoři uvolnili do světa pod licencí freeware. Zcela zdarma si ji tak mohli vyzkoušet všichni nadšenci hororů a ponořit se do komplexu umístěného hluboko v zemi. Rouška tajemna, jež jej obklopovala, nadchnula takřka všechny zúčastněné, přestože byla hra původně určena do jedné soutěže, v níž nakonec neuspěla. Nicméně počty stahujících jdoucí do statisíců a kladné ohlasy donutily autory k vyzvednutí pověstné flinty ze žita – vrhli se znovu do tvorby a chystají tak předělávku oné zdarma nabízené verze. Nyní ponese podtitul Overture a má se jednat o pilotní díl ohlášené trilogie.

Když je blbá hlava, trpí celé tělo

Příběh sám o sobě, leč na první pohled ohraný, v sobě skrývá až příliš tajemna, hrůzy a nepopsatelného děsu. Zavede vás takřka do stejného podzemního komplexu v Grónsku a v roli zvídavého člověka, Philipa, budete v následujících přibližně osmi hodinách bojovat o holý život. Bez reálnější naděje na záchranu se přitom setkáte s mnoha nástrahami, které mají umocnit dojem zvráceného pekla na Zemi.

  
Zastřešené koupaliště * Dneska budou jitrnice * Světlo! Moře? Voda? Slunce? Jo!

Do nemilé situace se dostanete z části díky nepříjemné souhře náhod a z části právě svojí zvědavostí. Po smrti matky se vám do rukou dostane dopis od otce, v němž se zmiňuje o podivné knize. Tu máte po vyzvednutí zničit, aby se nic, co je v ní napsáno, nedostalo na slunce světa. Ovšem vy jste stejně neuposlechli a pozorně prostudovali její obsah, který vás následně zavedl do Grónska, k jinak náhodně objevenému poklopu vedoucím do podivné tmy hluboko v zemi. A peklo začíná...

  
By mě zajímalo, kam posílají účty za elektřinu * Tady se asi dlouho neuklízelo... * Ať jsi kdo jsi, nevylízej – bojím se a nechci tě vidět!

Tvůrci titulu Penumbra se netají tím, že během hraní nenarazíte ani na živáčka, s nímž byste mohli prohodit třeba jen jednu jedinou větu. Namísto toho vás bude pronásledovat samota a podivný pocit v zádech navozující dojem, že se na vás někdo dívá. Celou záhadu budete moci rozluštit maximálně z logických rébusů otevírajících cestu k různým dokumentům a deníkům. Jedině v nich naleznete něco, co vám možná svitne špetku naděje a možná zbortí veškeré plány na záchranu.
 
Jste tu opravdu sami?

Co by to bylo za akční adventuru, kdyby se v ní neobjevila nějaká monstra. Děsuplná, zrůdná a lačnící po vaší krvi. V Penumbře se s nimi také setkáte, ale v rozumné míře – adventurní žánr a hutnou atmosféru z nevysvětlitelného strachu nemají překřičet zběsilé potyčky s démony. Jinými slovy – když dojde k nějakému střetu, bude se jednat o záchranu vlastního života, nikoliv o snahu udělat co nejvíce zářezů. Tvůrci sami tvrdí, že nepřítele půjde většinou pouze omráčit, nikoliv zabít. A to vám má dát čas najít bezpečný úkryt, do kterého se snad nedostane.

  
Chovná stanice prasopsů * Jéééééé, pejsééééék! * Je to tady jak v bord... ehm

S objekty v prostředí půjde manipulovat více, než v jakékoliv podobné hře. Značnou roli sehraje zvláštní ovládání, při němž půjde využít speciální interakce myši. Díky tomuto aspektu bude zaručena možnost pohybovat s objekty, posouvat je, libovolně pootevírat zavřené dveře pro letmé nahlédnutí do místnosti a podobně. Méně zkušení hráči si dokonce celé ovládání budou moci osvojit ve speciálním tutoriálu, který všechny zúčastněné zasvětí do tajů Penumbry.

Universální demoverze

Podnadpis mluví za vše. Před vydáním hry má být k dispozici speciální demoverze obsahující jedinečný dílek záhadné skládanky. Tedy k dispozici budou místnosti a rébusy, byť v malém množství, které hráče navnadí k plné verzi. Nemusíte mít ale obavy, pakliže se strachujete z poodhalení něčeho důležitého v příběhu; bude se jednat pouze u „chuťovku“, disponující však mnohými technologickými vychytávkami a fígly.

Chcete si zkusit freewarovou verzi?

Současně s vydáním tohoto preview jsme se rozhodli uveřejnit na serveru FreeHry.cz i volně šiřitelnou verzi Penumbry. Pokud tedy jevíte o hru enormní zájem a chcete si ji z určité části vyzkoušet zcela zdarma, neváhejte ani vteřinu. Jedná se o kvalitní kousek hodný pozornosti všech.

Penumbra, a to i její freewarová variace, je poháněna speciálním enginem, který zvládá všechny běžné grafické efekty, a ještě k tomu něco navíc. Ruku v ruce s kvalitním zvukovým a hudebním doprovodem by vám měla být podestřena solidní hororová adventura, která bezpochyby zaujme všechny příznivce tohoto žánru a nepustí je díky stále neobjasněné záhadě celého podzemního komplexu.

  
Pavouci jsou ohraní :-(. Proč aspoň nemá devět nohou? * Útulná kajuta z jiného pohledu * Je to slunce? Není to slunce? 

Přiznám se, že se sám těším opravdu hodně. Podle všeho bychom se Penumbry měli dočkat v prvním čtvrtletí tohoto roku, tedy zhruba za měsíc nebo dva. A pokud nedojde ke komplikacím, o pár měsíců později by měl následovat druhý díl a posléze i třetí. Všechny údajně tedy v letošním roce. A nebude-li pršet, nezmoknem.

Na co se těšíme
  • Opravdový horor
  • Zajímavé odvíjení příběhu
  • Prostředí
  • Ovládání a interakce s myší
Čeho se bojíme
  • Budgetové ražení
  • Krátká hrací doba
  • Upřednostnění kvantity před kvalitou

Inu, snad jen můžeme doufat, že tvůrci neupřednostní kvantitu kvalitě, nepodlehnou časové tísni a nesežere je nějaká obluda. Ostatně, byla by to velká škoda a přestože každá ze samostatných epizod má sahat zhruba k osmi hodinám průměrné hrací doby, je se nač těšit. Přitom ani cena nemá být v obchodech velká. Tvůrci ve Frictional Games chtějí všem hráčům vyjít vstříc díky již zmíněným ohlasům z volně šiřitelné verze a nabídnou tak lidovou, ovšem doposud blíže nespecifikovanou, cenu. Uvidíme.

Jak se těšíme: 80%

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 17 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |