Preview: Prey – hrdinou, ale nerad

Naše malá modrá planeta je znovu v nebezpečí. Znovu jsou tu tuny nepřátelských emzáků, kteří si na ni brousí zuby. A znovu je tu i neohrožený hrdina, odhodlaný bránit ji až do posledního dechu. Jenže... Je tomu tak doopravdy?
Preview: Prey – hrdinou, ale nerad

Platforma: PC, XBox 360
Typ hry: FPS
Výrobce: Human Head Studios & 3DRealms 
Distributor: Game xStream
Homepage:
www.prey.com
Datum vydání: březen 2006

Některé hry jsou neoriginální, ale úspěšné. Některé přinášejí zajímavé nápady v dobrém provedení a jsou rovněž úspěšné. Některé to s originalitou přeženou a rázem jsou neúspěšné, jelikož hráči rádi sází na jistotu. Ale některé (a je jich vskutku málo), jsou již na první pohled plné naprosto nevídaných a neotřelých nápadů, a přesto se již od začátku řadí mezi AAA tituly. Příkladem budiž třeba Black and White. Nebo nadějná FPS Prey, remake jedné neznámé FPS z 90. let minulého století (zní to hrozně, viďte?). A p Prey si budeme dnes vyprávět.

  

Nevím co vy, ale já bych bál! * Už 30 let mám špatnou náladu... * Talon v akci

Originalita s nadsázkou

Již samotný příběh se staví na odpor všem klišovitým story o nehrožených hrdinech, kteří bez špetky strachu a bázně kosí tisíce zplozenců pekla/zelených emzáků/oživlých mrtvol/smrdutých orků se vznešených cílem zachránit rodnou planetu/vlast a přitom získat ženu svého srdce. A v čem je Prey tak zvláštní? To je prosté - přesně tento styl kopíruje. Jsou tu ale drobné odlišnosti...

Hlavní hrdina Tommy je indián z kmene Čerokézů. Zajímavé, řeknete. Ale poslouchejte dál. Nudný život v jedné z mnoha rezervací si náš heroj krátí vysedáváním v baru, kde jako servírka pracuje i jeho přítelkyně Jenny. Co ale čert nechtěl, jednoho dne stane se velice pozoruhodná věc – bar i s celým jeho personálem a vybavením vycucne obrovská mimozemská loď! A tak na její palubu putuje jak Tommy, tak jeho Jenny a pár dalších, lehce podnapitých návštěvníků ospalé putyky.

Tommy rychle zjišťuje, že loď asi nebude mít zrovna přátelské úmysly a že její výlet směrem k  modré planetě nebyl jen oddechovou nedělní zajížďkou. Zkrátka a dobře, mimozemšťané se nás chystají obsadit. Co bude následovat? Ano, přichází čas pro hrdiny a jelikož Tommy je jediný člověk na palubě, odpovídající kritériím heroje, měl by rychle nabít zbraně, vyčistit hlavně, upravit výbavu a vydat se do boje. Ale co to?! Něco je špatně. Ono se mu do toho vůbec nechce!

  

Astrální luk v astrálním módu se zcela hmotným emzákem * Tak teď se ukáže, co tahle pistolka umí * Akční boj ve vznášedle

Proč by se taky měl snažit, že? Americká vláda mu toho moc dobrého nedala, posledních pár let strávil jen brbláním a nadáváním na „podělanej život“; a i kdyby si toto odmyslel, nemá vlastně vůbec chuť špinit si ruce s nějakými hnusnými slizouny. Ptáte se „A co Jenny?“ Inu, ani její záchrana Tommyho moc netankuje. Úvahy typu „stojí mi to vůbec zato?“ se kupí a hromadí a jeho nechuť něco udělat stále roste. To vše však končí ve chvíli, kdy mu poprvé půjde o život. A to ho, jako správného rudého válečníka, pořádně naštve. Akce plná nevybíravých hlášek plných černého humoru tedy může konečně začít...

Šmejd z vesmíru

Celá mimozemská loď je nápaditě vytvořena jako jeden velký žijící a myslící bioorganismus, který putuje vesmírem a podobně jako v případě Tommyho baru, vycucává na co přijde. Není proto divu že se tak na palubě setkáme s tunami a tunami vesmírné veteše, včetně mnoha naprosto cizích organických druhů. Zajímavé je, že ne všichni emzáci tak budou vašimi nepřáteli a někteří vám podle všeho budou i pomáhat ve vaší misi. Samozřejmě jich ale bude minimum, o protivníky všech velikostí a tvarů nebude nouze ani v nejmenším. A že se je opravdu na co těšit, na to můžete vzít jed.

Nápaditost autorům zkrátka nechybí, máme tu jak malé, pavoukům podobné neřády, tak gigantické dvounohé potvory, jejichž likvidace zabere mnoho úsilí a vypálených projektilů. A že jde o pěkné neřádstvo, tím si buďte jistí – oni totiž nejenže jsou pěkně oškliví a zákeřní, ale také se dokáží libovolně přemisťovat pomocí tzv. „skokových bran“, díky nimž na vás budou velice rádi a velice často útočit z těch nejnepravděpodobnějších míst.

Zajímavé ale je, že tyto brány nebudou využívat jen oni, ale možnosti transportu mezi dvěma destinacemi na obrovské lodi nejednou využijete i vy. Ba co víc, interakce mezi těmito branami funguje až do takové míry, že skrz ně budete moci klidně kosit nepřátele, nacházející se na druhé straně! Sama se pak nabízí myšlenka, že pakliže můžeme zvolit, zda-li do brány vstoupíme či ne, stane se postup hrou zákonitě nelineární záležitostí. O tom ale autoři mlčí, takže se jedná jen o dohady.

  

Náhled na kokpit vznášedla * Otázka je, kdo z nich běží po podlaze a kdo po stropě... * Tommyho otec v jedné z mnoha ingame animací

Hrajeme si s gravitací

Ale to zdaleka není jediný skvělý nápad. Tak například tzv. antigravitační plošiny, nacházející se hojně po celé lodi, pro vás budou znamenat častou kratochvíli, která vypadá stejně bláznivě jako zábavně. Ptáte se, jak že fungují? Jednoduše – pokud na ně stoupnete, přestane platit dosavadně uznávaný poměr „země-stěna-strop“ a vy se tak budete bez omezení moci procházet po všech jmenovaných plochách bez obavy, že byste spadli na kokos. Tedy alespoň po dobu, co zůstanete nohama na plošině. Tuto možnost ale využívají i nepřátelé, takže až na vás poběží jedna potvora po stropě, druhá po zemi a třetí po stěně, nedivte se a nestěžujte si.

S gravitací je to zde vůbec na štíru. Tak například další blbůstka, obraceče zemské přitažlivosti. Ptáte se, co se stane, když do nich střelíte? Jednoduše se vše obrátí naruby a velice relativní pojem „hořejšek“ se rázem stane stejně relativním pojmem „spodek“. Pak následuje hromadný pád všech věcí, které kdysi bývaly oním spodkem, směrem nahoru (nyní již spíš dolů), což ve spojení s pokročilou implentací fyzikálních zákonů působí vskutku ďábelsky. A co teprve až začnete antigravitační plošiny kombinovat s účinkem obracečů gravitace a působit tak svým protivníkům značné nepříjemnosti... To bude teprve tóčo!

  

Hej, jsem tady! Nahoře! * Další záběr na Tommyho otce * Něco mi říká, že na těch dětech cosi není v pořádku...

Trocha tajemna

Autoři však ukazují, že v případě Prey nepůjde jen o ujetou parodii, ale že vás nejednou patřičně zamrazí v zádech. Nemluvím ani tak o uctivém respektu z hrůzu nahánějících nepřátelských kolosů vybavených pulsními děly místo rukou, jako spíš o pěkně nechutné pokusy, které mimozemská loď provádí na svých „nálezech“. Na E3 prezentaci jsme mohli být svědkem například jedné situace, kdy jakýmisi duchy posedlý chlapec zavraždí ve výzkumné laboratoři pomocí velice ostré zbraně malou holčičku a vzápětí se vrhne na vás. Jinými slovy, zas až taková sranda to nebude...

Když už jsme u těch duchů, musím samozřejmě zmínit i Tommyho speciální nadání. Ano, velice oblíbený trend nadpřirozených schopností u hlavního hrdiny se dostal i sem, jen v trochu pozměněné formě – jedná se o speciální INDIÁNSKÉ schopnosti. Tak například možnost „vyletět z těla“ (které předtím musíme samozřejmě někam bezpečně schovat) a následně v roli Tommyho ducha procházet zdmi a vraždit za pomoci luku vypadá víc než lákavě. Velice zajímavá je možnost „vybojovat“ si zpět svůj život. Po klesnutí životní energie se totiž dočkáme jakési fantasy arény, v níž budeme mít jen svůj luk a úkolem bude sestřelit co nejvíce duchů v časovém limitu. Čím úspěšnější budete, tím větší část ze ztracené energie budete při návratu do hry mít.

Nejsme sami, máme zbraně

Při cestě vám budou pomáhat dva nedocenitelní pomocníci. Prvním z nich je Tommyho zesnulý otec, který se vám bude zjevovat v imaginárních animacích. Ten vám bude dávat užitečné rady a rovněž vám pomůže objevit nové speciální schopnosti. Druhým společníkem pak bude váš ochočený jestřáb Talon, jenž vám nejednou pomůže s odlákáním nepřátel, popřípadě sehraje svou roli v jejich likvidaci.

  

Další pohledný „prcek“ * Skoková okna budou velice častým jevem * Moc pěkné zoubky. To dělá ten Colgate Herbal!

Co se zbraní týče, i zde půjde o nápadité kousky. Ostatně, jsme na mimozemské lodi, prosti jakéhokoliv pozemského arzenálu, takže si budeme muset emzácké bambitky chtě nechtě přisvojit. Ale musím vás uklidnit – půjde sice o kousky bez výjimky bizarní, přesto budou plnit role klasických zbraní, jaké známe z ostatních her. Kulomet, brokovnice, pistole, granátomet, raketomet... ty všechny zde budou. Jen si budete muset zvyknout, že jednou to bude elektrický štír připevněný na kovovou trubku, podruhé slizometné stvoření kumulující v sobě zelený hlen, potřetí pak malí pavoučci, jimž budete rvát vysoce výbušné nohy a házet je po protivnících. Inu, proč ne? Za zmínku určitě stojí i samostatná mezihra, kdy budete létat ve speciálním mimozemském vznášedlu a kosit své protivníky přímo ve vesmíru.

Engine posvěcený Carmackem

No a konečně se nyní dostáváme k věci grafického zpracování, které je již na první pohled velice přitažlivé. Aby nebylo, když vše běží na upraveném Doom 3 enginu! Dočkáme se proto jak velice detailních modelů, tak perfektních textur, modelů prostředí, realistického osvětlení a stínovaní a samozřejmě i speciálních efektů nové generace. Oproti nejnovějšímu dítku ID software tu pak budou mnohem více platit zmíněné fyzikální zákony, zlepšení se dočkaly i detaily obličejů a mimika postav. Vše je navíc upraveno tak, aby engine bez problémů zvládl renderovat i poměrně velké hordy nepřátel. Jisté však je, že si i tak budeme muset připravit na tu krásu opravdové dělo.

Na co se těšíme
  • Vtipný příběh
  • Hrátky s gravitací
  • Zajímavý arzenál a nepřátelé
  • Lákavá grafika
Čeho se bojíme
  • Nedotaženosti
  • Nenaplnění slibů

Prey vypadá velice nadějně. Ba co víc, zdá se, že se konečně zase blíží hra, jež rozvíří strnulé vody herní FPS zábavy a přinese tolik potřebný čerstvý vítr. Excelovat by mohla jak s příběhem plným nadhledu a parodie, tak ve věci hrátek s gravitací. Rovněž nepřátelé, zbraně a grafika jsou na pohled bez chybičky. Podle pravidla „Nic není dokonalé“ si však musíme uvědomit i to, že ne vše je vždy takové, jaké se to zdá na pohled. Na spekulace je ale ještě brzy, Prey se na pulty obchodů chystá až v březnu roku 2006. Do té doby se toho určitě dozvíme mnohem víc.

Jak se těšíme: 90%

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |