PC | X360 | PS3 | Akce | Arkády

Preview: Prince of Persia Prodigy - převratné změny

Další vzkříšení legendární série jsme očekávali, ale razantní změny v konceptu nás mírně řečeno zaskočily. Cel-shade grafika, otevřený svět, filmovější boje. Bude to ještě vůbec Prince of Persia?

Platforma: PC, PS3, Xbox 360
Typ hry: Akční adventure
Výrobce: Ubisoft (
http://www.ubisoft.com/)
Vydavatel: Ubisoft (
http://www.ubisoft.com/)
Distributor v ČR: Cenega (
http://www.cenega.cz/
Homepage: http://prince-of-persia.uk.ubi.com
Datum vydání: 4. čtvrtletí 2008

Na začátek pro upřesnění, nové reinkarnaci plošinovkového kultu jsme sice vetkli podtitul Prodigy, jenž si před pár týdny registroval legendární „otec“ pixelového prince – Jordan Mechner, ale to ještě nic neznamená. Jak jsme vás informovali, po mírném zmatení článkem v Game Informeru se totiž francouzský herní kolos Ubisoft nechal slyšet, že vlastně finální název ještě ani nemají. Ovšem ve světle informací dávkovaných po zrnkách písku, je podtitul to poslední, co nás o novém Princi zajímá…

Příběh dobra a zla, světla a tmy

Zapomeňte na prvního Prince poskakujícího v bílém pyžamu podzemními kobkami paláce, vymažte si z paměti (nadobro) i zdegenerovanou splácaninu Prince of Persia 3D a jen na okamžik v dobrém zavzpomínejte na novodobou trilogii s písky času. Prodigy totiž představuje onu příslovečnou tabulu rasu – prázdnou desku, na kterou se pozvolna začíná vpisovat nový příběh. A ten vypráví o starobylém sváru dvou bohů jménem Ohrmazd’е and Ahriman’е. První představuje dobro, světlo a vše pozitivní, druhý si za hlavní mantru vetkl zlo, temnotu, utrpení a veškerou špínu světa. Po takřka nekonečných bojích se podařilo  Ohrmazd’еmu uvěznit svého soka do schránky a tu nechat pozřít vražednou pouští.

  

Stovky let minuly v klidu a míru, aby, jak už to tak bývá, schránku nalezl a otevřel náhodný poutník. Ahriman’е se okamžitě po uvolnění ze svého nedobrovolného domácího vězení vrhá dštít zlo a zkázu po celém světě. Poutník, uvědomíc si svoji chybu vyráží po stopách boha zla s jediným cílem, zastavit jej. Překvapilo snad někoho, že oním nerozvážným poutníkem je samotný perský Princ?  Prodigy, jak jsem už naznačil, představuje nový začátek série a nový příběh je tak pouze špičkou ledovce velkých změn.

Neviděli jste tu někde pobíhat vlčici?

Největší novinky jste si všichni bezesporu všimli dřív, než vaše oči začaly hltat první slůvka článku. Ano, Prodigy staví na zcela novém výtvarném stylu. Po kouzelné práci s bloom efektem a světly celkově v Sands of Time nyní štafetu pro co nejpohádkovější ztvárnění přebírá dechberoucí cel-shade technika. Výrazná linka, pastelové barvy a netradiční filtry slaví úspěch už na obrázcích a to si počkejme na celou tu lahůdku v pohybu. Jak se vyjádřil art director projektu, Michael Labat, v novém Princi se snaží klást důraz spíš na styl než technickou stránku. Což rozhodně neznamená, že by byla nějak zanedbána. Hra běží na rapidně upraveném enginu Assassin’s Creed a jen jako takovou perličku uvedu, že jen samotné vlasy hrdiny mají více polygonů než celá postava v minulé trilogii.

Michael za vzory pro grafickou podstatu hry uvedl starší anime, dílo proslaveného kreslíře Yoshitaka  Amana i novodobější inspiraci v podobě her Street Fighter IV a Okami. Právě z posledně jmenované hry si podle všeho půjčili i trochu víc, než jen pestrými barvami hýřící grafiku. Princ totiž stejně jako vlčí bohyně Amaterasu bude postupně vracet barvy světu tam, kde ho zničil bůh temnoty Ahriman’е. Temné mračna se začnou trhat a sluneční paprsky si mezi nimi budou hledat stále více cestiček, aby mohly světlem zalít zpustošený svět, na zemi se postupně objeví chomáče čerstvě trávy a tak podobně.


Zvolte si cestu

Ruku v ruce s novým systémem světla a tmy, který mimochodem v podobné variaci nedávno přinesl brutální Viking a sází na něj i válečné GTA Saboteur 1943, přichází rezignace na tradiční spleť lineárních misí a přichází otevřený svět, tedy ne tak docela. Jak uvedl creative director Zhann-Kristof Gujot: „ Zkoušeli jsme snad všechny možnosti, jak hru pojmout. Na začátku tu byl obrovský otevřený svět, ale ten nám nějak nešel dohromady s podstatou série. Byl tak trochu nudný a zbytečný. Později jsme jednoduše zkusili navymýšlet co největší kopec možností, jak by hráč mohl pokračovat.

Nakonec jsme dospěli k průniku obou možností, jenž má o trochu více k první variantě než druhé“.  GTA Princ nás tedy asi nečeká, ale i možnost si zvolit lokaci a určité cesty řešení se rozhodně vítá a představuje v rámci série opravdovou revoluci. Tvůrci slibují postupně se zvyšující obtížnost podle toho, kolik úkolů splníte, nestane se tedy, že si vyberete cestu, která bude více náročná.

Umění boje

Pochopitelně Prodigy nabídne i tradičně špičkově provedené boje, přeskakování ze skály na skálu, pobíhání po stěnách a podobné akrobatické peripetie. Právě ty mají vypadat lépe než kdy předtím, protože tvůrci vsadili na pečlivou ruční animaci pohybu a ne na motion capturing. Mimo už známých triků přibude celá řádka nových a tvůrci představili i speciální rukavici, která (kromě využití v boji) umožní hrdinovi pobíhat déle po stěnách, sjíždět po nich a provádět další legrácky. Vzhledem k absenci písků času a možnosti vracet čas se určitě nějaká pomůcka usnadňující plošinovkové pasáže hodí.

  

S pojetím bojů dle svých slov měli tvůrci dlouho problémy. Prvně zkoušeli jednoduše zvýšit počet nepřátel ve stylu God of War, což se ovšem neukázalo jako ideální cesta. Postupně se vrátili ke starším systémům a snaze přidat něco nového, ovšem ani tady dlouho nemohli přijít na nic kloudného. Nakonec skončili prý u čehosi, jako hybridu bojů ze Soul Caliburu a Sands of Time. Každý boj tak má být jedinečný, s nutností učit se reagovat na protivníka a jeho taktiku.  Velká péče je věnována i samotné choreografii, kdy bitky mají být daleko filmovější a hráči by se prý měli cítit jako při soubojových scénách v Advent Children. Hodně vysoké cíle.

Kapitolu samu o sobě mají představovat bossové. Opět byl uveden příklad, jenž není nic jiného, než samotný Metal Gear Solid. Stejně jako u něj, i v Prodigy slibují tvůrci vlastní osobnost, minulost a další specifika, aby se každá potyčka s drsnější stvůrou stala nezapomenutelná. Dokonce nebudete muset každého zabít, mohou utéct, Princ jim nechá svobodu a tak dále.

Těšíme se
 • Nelinearita
 • Nový výtvarný styl
 • Efektnější boje
 • Pohlednější akrobacie
 • Nápadití bossové
Bojíme se
 • Nesplněné sliby

Tvůrci mají s pokračováním Prince of Persia rozhodně vysoké ambice. Hra sice patří mezi tituly s největší prioritou Ubisoftu, ale datu vydání určenému na letošní čtvrté čtvrtletí (tedy lukrativní vánoční svátky) se po zkušenostech s novým Splinter Cellem jen těžko věří. Každopádně necháme se překvapit.

Jak se těšíme: 94%

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Arkády | akční adventura
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 8.12. 2008
 • Nádherná grafika
 • Světlo a temnota
 • Elika
 • Intuitivní ovládání
 • Sbírání orbů
 • Stereotyp
 • Až příliš jednoduché
Diskuze (1) Další článek: MGS 4 nebude posledním dílem série

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry

Aktuality

18:35 | Do Disney Dreamlight Valley letos dorazí Simba z Lvího krále, sněhulák Olaf z Ledového království a Mirabel z animáku Encanto 
9:23 | Microsoft zveřejnil, které hry se v příštích týdnech dostanou do Xbox Game Pass: Hi-Fi Rush, GoldenEye 007, Age of Empires II… Čtyři hry z něj ale na konci ledna vypadnou. 
25. ledna | Příběhovka Life is Strange 2 se podívá na Nintendo Switch. Už 2. února si budeme moci projít příběh dvojice bratrů, kteří se musí postarat sami o sebe. 
24. ledna | Pirátské RPG Risen od tvůrců legendární série Gothic si ode dneška můžete zahrát na konzolích PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch. 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu